Najčastejšie zdravotné problémy v tehotenstve a ako na ne

Hovorí sa, že tehotenstvo patrí medzi najkrajšie obdobie ženy, a často tomu tak skutočne je. Niekedy so sebou však zmena stavu prinesie zdravotné komplikácie, ktoré nastávajúcu mamičku dokážu pekne potrápiť. Ktoré patria medzi tie najbežnejšie a ako proti nim bojovať?

Bolesti a nevoľnosť v tehotenstve

Medzi najčastejšie zdravotné komplikácie patria jednoznačne tehotenské nevoľnosti, ktoré však u väčšiny budúcich mamičiek po 1. trimestri postupne odznejú. Do tej doby by ste sa mali snažiť dodržovať pitný režim, jesť aspoň po menších dávkach a vyhýbať sa, ak je to možné, všetkému, čo vám nerobí dobre.

Nevoľnosť vás minula oblúkom? Najrôznejším bolestiam v tehotenstve sa ale pravdepodobne nevyhnete. Zatiaľ čo bolesti prsníkov či podbruška by mali časom vymiznúť, bolesti chrbta či slabín sa s rastúcim bruškom skôr stupňujú. Úľavu vám poskytne cvičenie pre tehotné, častá zmena polohy či tehotenský vankúš, ktorý oceníte aj pri dojčení.

Vedeli ste, že…

… nenarodené bábätko nechráni len (vaša) imunita? Keďže imunitný systém bábätka je ešte len vo vývine, přrroda mu zariadila dodatočnú ochranu vo forme placenty a plodovej vody. Vďaka nim je bábätko v bezpečí pred väčšinou infekcií. Výnimku tvoria niektoré menej obvyklé vírusové infekcie (napr. toxoplazmóza), ktorým je možné však predísť dodržovaním stravovacích a hygienických návykov.

Výtok, špinenie a krvácanie v tehotenstve

Špinenie či krvácanie na začiatku tehotenstva dokáže vystrašiť aj skúsenú mamičku, nieto prvorodičku. Hoci sa väčšinou nejedná o nič vážne, skutočnú príčinu dokáže určiť iba váš lekár. Pokiaľ krvácanie spôsobilo uhniezďovanie embrya v maternici, prasknutá cievka či malá krvná zrazenina, nie je dôvod obávať sa - problém spravidla vyrieši pokoj na lôžku.

Čo sa týka bieleho či ružového výtoku v tehotenstve, záleží na okolnostiach. Ak výtok doprevádza svrbenie, pálenie, opuch či začervenanie sliznice, pravdepodobne ide o relatívne neškodnú kvasinkovú infekciu. Jej liečba je u nastávajúcich mamičiek síce obmedzená, ale pomôže. Rovnako tak v prípade krvácania by ste mali čo najskôr navštíviť svojho lekára.

Hnačka v tehotenstve a ďalšie črevné ťažkosti

Trápa vás hnačka, zápcha, plynatosť či bolesť brucha? Problémy s trávením sú v tehotenstve celkom bežné. Za tie najčastejšie - zápchu a nadúvanie - môže rastúca hladina hormónu progesterónu, ktorý spomaľuje pohyb potravy v tráviacom trakte. Ťažkostí sa našťastie zvyčajne zbavíte pridanám pohybu, tekutín, vlákniny a zakysaných mliečnych výrobkov.

Ak v tehotenstve naopak trpíte hnačkou, príčinou bude buď diétna chyba, alebo infekcie, ktoré opäť vyriešíte úpravou stravy. U žien v 3. trimestri sa však zároveň môže jednať o znamenie, že sa bábätko chystá na svet. Či už vás sužuje hnačka, zápcha alebo hemeroidy, po pôrode by väčšina tráviacich ťažkostí mala vymiznúť.

Nachladenie v tehotenstve a ďalšie neduhy

unava, malátnosť, návaly tepla či bolesť hlavy v tehotenstve nie sú pre mnohé budúce mamičky nič nezvyčajné. Keď sa ale k tomu pridá nádcha, kašeľ či bolesť v hrdle, máte hneď nabehnuté na poriadnu virózu. Choroba v tehotenstve síce nie je nič príjemné, ale potenciálne riziko - hlavne v 1. trimestri - predstavuje iba chrípka či teplota nad 38°C.

Ako sa teda s chorobami v tehotenstve vysporiadať? Ideálne je im predchádzať. Základom prevencie je zdravý životný štýl: pravidelný pohyb, kvalitný odpočinok, vyvážená strava a dostatok tekutín. Tie môžete doplňovať napr. vybranými čajmi pre tehotné alebo zriedenými ovocnými štavami HiPP bez pridaného cukru.