Dojčenie - často kladené otázky

Kedy a ako často má moje bábätko piť?

Keď je bábätko hladné, ponúknite mu prsník. Bábätko bude kŕmené na požiadanie a tvorba mlieka sa do niekoľkých dní primerane upraví. Ak sa bábätku zvýši chuť do jedla, bude chcieť piť častejšie: týmto sa bude stimulovať tvorba mlieka a zvýši sa jeho dostupnosť. Väčšia produkcia mlieka znamená aj to, že intervaly medzi kŕmením sa automaticky predĺžia.

Dostáva moje bábätko dostatok mlieka?

Množstvo mlieka, ktoré bábätko vypije, sa môže líšiť od kŕmenia ku kŕmeniu, ako aj odo dňa ku dňu. Znak, že máte dostatok mlieka: bábätko má 4 – 5-krát denne plnú plienku. Okrem toho môžete raz do týždňa bábätko odvážiť.

Prechod z materského mlieka na mliečnu dojčenskú výživu – akú, kedy, koľko?

Neexistujú žiadne ustálené pravidlá odstavovania dojčaťa. Matka a dieťa si musia pomaly zvyknúť na novú situáciu a priebeh tejto zmeny sa môže od osoby k osobe veľmi líšiť. Či už je odstavovanie Vašou voľbou alebo voľbou vášho dieťaťa, odstavovanie krok za krokom je ľahšie a pre vás oboch menej stresujúce ako náhle odstavenie. Ak chcete začať odstavovať, odporúča sa naplánovať si odstavovanie krok za krokom.
Prechod by mal prebiehať postupne fľašu po fľaši – denne zvyšujte počet fliaš s novou výživou. Zažívanie dieťaťa si potom môže na novú výživu zvykať a tiež uvidíte, či Vaše dieťa novú výživu znáša. V jednej fľaši by sa nemali miešať dve rôzne výživy.