Naozaj už bábätká potrebujú mäso?

Mäso dodáva bábätkám živiny, ktoré možno len veľmi ťažko nahradiť...

...ALE: niektorí rodičia majú pochybnosti týkajúce sa kvality mäsa, najmä po sérii škandálov. Existuje však spôsob, ako vyriešiť túto dilemu.

Odborníci na výživu jednomyseľne odporúčajú: dojčatá potrebujú mäso približne od ukončeného 6. mesiaca. V tom čase sa vyčerpajú zásoby železa, ktoré si dieťa vytvorilo v maternici. Teraz sa musia zvonku vytvoriť nové zásoby.

Ale prečo si máme dopĺňať železo z mäsa?

Táto látka sa predsa nachádza aj v zelenine a obilninách! Odborníci opäť ponúkajú veľmi jasné vysvetlenie, ktoré je dôležité pre dojčenskú výživu: mäso dodáva železo, ktoré dokáže malé telíčko dieťaťa veľmi ľahko spracovať.

Možno Vás už zaujíma odpoveď na ďalšiu otázku. Prečo je železo také dôležité na zdravý vývoj? Nedá sa to aj bez neho? Každý nedostatok tohto prvku bude mať vplyv na zdravie dojčaťa. Železo je zložka červených krviniek, ktoré zabezpečujú prenos kyslíka v organizme.

Dôležité: Každá bunka potrebuje „vzduch“ a ešte viac to platí vtedy, keď je celý organizmus v štádiu rýchleho rastu. Nedostatok železa spôsobuje bledosť a slabosť. Jednoducho bude chýbať takpovediac pohon na zdravý vývoj. Najviac kyslíka potrebujú bunky v mozgu. Ak chýba železo, do hlávky dieťaťa sa bude prenášať aj menej kyslíka.