Kedy bude moje dieťatko spať celú noc?

Čas, kedy bábätko začne spávať celú noc, je veľmi individuálny. Pre vás ako rodičov je reagovanie na špecifické potreby vášho dieťaťa ten najlepší spôsob ako podporovať zdravé spánkové návyky.

Približne od 6. mesiaca už deti nepotrebujú v noci jesť, pretože v tomto veku sa rytmus hladu a sýtosti zdravého dieťaťa úplne presunie na obdobie dňa. Krátke epizódy prebúdzania sa sú však normálne. V ideálnom prípade bábätko opäť samé rýchlo zaspí.

Prebudenie bábätka môže mať mnoho príčin

Majte na pamäti, že prebúdzanie sa alebo plač v noci môžu mať veľa príčin. Okrem hladu, smädu alebo plnej plienky sú ďalšie fázy – rast zúbkov, fázy intenzívneho telesného rastu, infekcie alebo po namáhavých dňoch, atď. – keď dieťa prejavuje nezvyčajné spánkové správanie: prebúdzanie sa, džavotanie a dožadovanie sa dojčenia alebo fľaše s mliekom. Niektoré bábätká plačú a kričia, ak potrebujú poláskať alebo len jednoducho ventilovať stres. Nanešťastie neexistuje žiadna záruka, že bábätko bude spať celú noc. Môže sa stať aj to, že sa dieťatko, ktoré už spávalo celú noc, náhle začne znovu v noci budiť. Toto sa zvyčajne vyskytuje len ako krátka epizóda, ktorá pominie.

Je dôležité pevne dodržiavať každodennú rutinu

Je dôležité mať každodennú pevnú rutinu s pravidelnými jedlami, ukladaním sa na spánok a ďalšími činnosťami, ako sú vychádzky vonku. Opakované rituály pri ukladaní sa na nočný spánok, ako sú kúpanie, jedenie, rozprávky na dobrú noc alebo uspávanky, vždy vytvoria pokojnú atmosféru.

Vyžaduje si to trpezlivosť

Nestrácajte trpezlivosť, ak si Vaše dieťa ihneď nedokáže vytvoriť pravidelné spánkové návyky. Neexistuje na to žiadny čarovný trik. Nemôžete riadiť spánok dieťaťa. Čo však môžete urobiť, je pomôcť bábätku nájsť si pevný rytmus a vytvoriť si zdravé spánkové návyky. Nenechajte sa odradiť, ak Vám iní rodičia hovoria, že ich bábätká už spia celú noc. Definícia spania celú noc je relatívna, pretože sa používa aj u dojčiat, dokonca aj keď spia iba od polnoci do 5. alebo 6. hodiny ráno. Rodičia s malými deťmi musia byť pripravení prijať to, že ich vlastný nočný spánok bude počas prvých 3 – 4 rokov zvyčajne často prerušovaný.