Kozie mlieko – dobrota a superpotravina už pre najmenších?
Materské mlieko je zásadný zdroj výživy najmenších. Keď sa dojčenie nedarí, treba zaň nájsť čo najlepšiu náhradu. Čo tak kozie mlieko z kontrolovaných biochovov priamo v dojčenskej formule? Kedy sa oplatí siahnuť po ňom a ponúknuť ho svojmu bábätku? Je kozie mlieko vhodné aj pre dojčiacu ženu?
Naši predkovia vedeli, že kozie mlieko je poklad. Koza nebola len tzv. kravička chudobných, ktorá sa zmestila i na najmenší dvor. Jej vemienko produkovalo „liek“, ktorý dokázal navracať zdravie.
Kozie mlieko neskôr zatienilo kravské mlieko z veľkochovov. Hoci je to tak i dnes, to od kôz si čoraz viac ľudí znova zaraďuje do jedálnička – obzvlášť ak je z ekologického farmárčenia. Pijú ho, lebo je výživné, pomáha imunite, nespôsobuje s trávením také ťažkosti ako kravské. K rastúcej obľube napomáhajú správne metódy výroby kozích produktov aj opätovne vysoká kvalita mnohých chovov. Kozy chované v rámci ekologického farmárčenia majú prirodzené výbehy, horské a lúčne pasienky a čisté ustajnenie. Bonusom je, že chovatelia uprednostňujú plemená, ktorých mlieko má prirodzene lahodnú chuť. Ak dojčíte a kozie mlieko považujete za vhodný spôsob dopĺňania vápnika a podpory vlastnej imunity v tejto dôležitej fáze materstva, uvažujete správne.
Prvé domestikované zvieratá
Kozy boli spolu s ovcami prvými zvieratami, ktoré si človek skrotil a zdomácnil. Ich mlieku môže väčšina z nás – a to takmer kdekoľvek na svete – vďačiť za zdravie a prežitie celých generácií svojich predkov. Nie nadarmo sa hovorilo, že je to mlieko detí a starcov – i najzraniteľnejší členovia domácností a populácie z neho dokázali pre svoj organizmus vyťažiť to najpotrebnejšie.
Prečo piť mlieko s prívlastkom kozie?
Maminy, ak sa vám kozie mlieko pozdáva, vyskúšajte ho. Zvlášť v prípade, ak máte sklon reagovať citlivejšie na pitie kravského mlieka. Kozie mlieko je lepšie stráviteľné ako kravské, pretože počas trávenia vzniká v žalúdku trávenina, ktorá je jemná a veľmi dobre prístupná tráviacim enzýmom. Tie ju rýchlo a efektívne štiepia. Navyše je veľmi dobrým zdrojom kvalitných bielkovín. Je vhodné počas celého obdobia dojčenia a ponúknuť ho môžete aj svojim starším deťom, ktoré už „vyrástli“ z dojčenských formúl.
Nutrične sa podobá kravskému mlieku, ale tráviaci trakt si s ním poradí omnoho ľahšie. Kozie mlieko má menej alfa-S1-kazeínu, na ktorý je mnoho ľudí alergických. Obsahuje hlavne beta-A2-kazeín, takže v žalúdku tvorí jemnejšiu hmotu. Rýchlejšie prechádza tráviacim systémom a ľahšie sa trávi.
Ďalšou výhodou je zastúpenie prospešných oligosacharidov. Ich koncentrácia je desaťkrát vyššia než v kravskom či ovčom mlieku. Nájdete v ňom aj viac vitamínu A, C a vitamínov skupiny B než v kravskom mlieku. Z minerálov obsahuje vyššie percento draslíka, horčíka či vápnika. Dvojdecový pohár kozieho mlieka dáva viac ako 100 percent dennej potreby vápnika. Ten je u tehotných a dojčiacich žien nevyhnutný, a to ideálne v množstve okolo 1 000 – 1 300 mg na deň. Obsah vápnika v kozom mlieku predstavuje 120 mg na 100 ml. Vďaka nemu získate aj viac jódu a selénu.
Upokojí v strese, pomáha, kde môže
ozie mlieko dokáže u dospelých zmierňovať záchvaty nervozity, ktoré mnohým z nás v náročných obdobiach, akým je neraz aj materská dovolenka, zbytočne komplikujú život. Pomáha zvládať stres, niekedy i migrény. Kozí tuk priaznivo pôsobí pri kĺbových ochoreniach.
Naordinovať si ho môžete, ak ste chorľavé typy, pretože priaznivo vplýva na celý imunitný systém a kondíciu. Z hľadiska koncentrácie a štruktúr je skutočne sľubným zdrojom oligosacharidov, ktoré sú potravou pre probiotické baktérie. Sú dôležité pre rast prospešných črevných baktérií, zdravie tráviaceho traktu a rovnováhu črevného mikrobiómu, čo je populácia mikroorganizmov osídľujúcich črevný trakt človeka.
Pomáha pri metabolických procesoch, ochrane organizmu pred patogénmi z vonkajšieho prostredia a tiež pri syntéze vitamínov. Črevné mikroorganizmy sa totiž podieľajú aj na vývoji a regulácii imunitného systému a pri ochrane sliznice čreva. Plusom je aj to, že tuk sa v kozom mlieku vyskytuje v podobe drobných guľôčok. Sú menšie ako v kravskom a aj preto sa ľahšie trávi.
Keď kozie, tak aké?
Možno chcete kozie mlieko dopriať predovšetkým svojim deťom. Ak sú to „veľkáči“, ktorí už chodia do škôlky, a máte kvalitný a overený zdroj, je to v poriadku. No opatrne s plánom kŕmiť ním bábätko – porozprávajte sa o tom s pediatrom. Kozie mlieko má mnoho pozitív, avšak čerstvé a neupravené (rovnako ako čerstvé a neupravené kravské mlieko) nepatrí do pusinky dojčaťa. Obsahuje viac solí a bielkovín a zbytočne by preťažovalo jeho krehké obličky. Veľmi dôležité je vedieť i to, že neobsahuje vitamín D a železo. Mlieko pre bábätko musí byť špeciálne upravené a spĺňať prísne parametre. Garantuje ich kozie dojčenské mlieko – mliečna formula výrobcov dojčenskej stravy.
Aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín potvrdzuje, že kozie mlieko môže byť vhodným zdrojom bielkovín pre najmenších. Bábätká ho dobre trávia a živiny z neho sa v ich telíčku výborne zužitkujú. Ak nemôžete dojčiť, nebojte sa okoliu priznať, že pokukávate po náhradnej výžive na báze mlieka od kôz.
Pre koho je kozia dojčenská formula?
Informácie o kozom mlieku znejú pozitívne, avšak dojčenie je pre dieťa najlepšie a nič ho nenahradí. Materské mlieko je na prvom mieste. Najskôr zabojujte o túto najprirodzenejšiu formu kŕmenia. Ak musíte prejsť na umelú dojčenskú výživu, po porade s pediatrom je na mieste uvažovať aj o následnom kozom mlieku. Môže byť zaujímavou alternatívou a spestrením pre dokrmované dieťa.
Dojčenská výživa z kozieho mlieka môže byť ideálna pre bábätká, ktorým nevyhovuje žiadne z dostupných umelých mliek, pretože majú citlivejšie bruško a ich rodičia hľadajú ľahšie stráviteľnú alternatívu, než je dojčenská výživa založená na kravskom mlieku. Jeho existencia poteší i rodičov, ktorí celkovo – pre celú rodinu – preferujú kozie mlieko a produkty z neho. Ak však vášmu pokladu prospieva mliečko, ktorým ste ho kŕmili doteraz, pekne priberá, nemá koliky a negrcká po ňom, nie je dôvod, aby ste ho zrazu menili za kozie len preto, že je práve „in“.
Pokračujte aj po prvom roku
Keď vášmu dieťatku vyhovuje kozie mlieko, nemusíte mu ho upierať ani po prvých narodeninách. Do troch rokov mu ho však neponúkajte neupravené. Vo svojej pôvodnej forme by bolo ešte stále prílišnou záťažou pre obličky – vzhľadom na vyšší obsah solí a bielkovín.
Vhodnejšou alternatívou neupraveného kozieho mlieka je zatiaľ stále dojčenské mlieko. Jeho základom je ľahko stráviteľné A2 kozie mlieko v biokvalite. Obsahuje hodnotné galaktooligosacharidy (GOS) z biolaktózy a všetky dôležité vitamíny a živiny potrebné na zdravý prechod ďalšími rastovými a vývojovými fázami. Pokračovacie alebo tzv. junior kozie mlieko má i lahodnú mliečnu chuť. Toto mlieko sa môže postarať o šetrný prechod z dojčenia na kŕmenie z fľaše či pohára.
A čo ďalej? Ako postupovať po tretích narodeninách?
Po tretích narodeninách môžete ratolesti ponúknuť už aj klasické čerstvé kozie mlieko, ideálne od kozy, ktorú vlastníte, alebo od takej, o ktorej viete, čím ju kŕmia, čo spása, ako a kde žije, či je spokojná, zdravá a pod pravidelnou veterinárnou kontrolou. Skrátka, odoberajte mliečko z overeného chovu alebo od zodpovedného chovateľa. Pre trojročné dieťa ho rieďte vodou, a to v pomere 2 : 1, čiže na 2 diely mlieka pridajte 1 diel vody. Vždy by malo byť pasterizované. V opačnom prípade sa hrozba prenosu boreliózy alebo kliešťovej encefalitídy nedá stopercentne vylúčiť. Čerstvé kozie mlieko opakovane nezohrievajte na vysokú teplotu ani neprevárajte – znehodnotili by ste v ňom prospešné látky.