Mliečny lexikón

Naše mlieko HiPP vyrobené z BIO kozieho mlieka je označované ako A2 mlieko. Čo vlastne A2 mlieko znamená?

Mlieko živočíšneho pôvodu je zdrojom mnohých dôležitých živín. Okrem iného obsahuje aj rôzne bielkoviny, napríklad beta (β) kazeín. Táto bielkovina existuje v rôznych formách, najbežnejší je variant A1 beta kazeín a A2 beta kazeín. Výhodou A2 beta kazeínu je, že ide o veľmi jemnú bielkovinu, ktorá je pre človeka oveľa lepšie stráviteľná než A1 beta kazeín. Zaujímavé je, že materské mlieko obsahuje len A2 beta kazeín.

Kozie mlieko má tiež prirodzene veľmi vysoký podiel bielkoviny A2 beta kazeínu, ktorý je svojou štruktúrou porovnateľný s beta kazeínom v materskom mlieku. Bielkovina kozieho mlieka je tak vďaka svojmu zloženiu ľahko stráviteľná a deti kozie mlieko veľmi dobre tolerujú. Na rozdiel od neho, kravské mlieko bežne obsahuje zmes oboch - A1 a A2 beta kazeínu. Preto sa kozie mlieko často používa ako vhodná alternatíva, pokiaľ dieťa bez zdravotného dôvodu citlivo reaguje na bežné dojčenské mlieko.

HiPP A2 kozie mlieko je obzvlášť ľahko stráviteľné a šetrné k citlivému detskému brušku. Vďaka vysokému podielu starostlivo vybranej jemnej bielkoviny A2 beta kazeínu a galaktooligosacharidom GOS z BIO laktózy ho malé bruško dokáže veľmi ľahko spracovať.

Mliečna dojčenská výživa z kozieho mlieka sa neodporúča užívať, pokiaľ má dieťa preukázanú alergiu na bielkovinu kravského (živočíšneho) mlieka alebo pri podozrení na túto alergiu. V tomto prípade konzultujte spôsob výživy s pediatrom.

Späť na zoznam pojmov