Ako sa starať o novorodenca po návrate z pôrodnice

Návrat z pôrodnice domov patrí po narodení bábätka medzi najkrajšie okamihy každej čerstvej mamičky. Ak máte obavy, ako starostlivosť o novorodenca bez pomoci doktorov a sestričiek zvládnete, žiadny strach. V tomto článku si povieme, čo by u vás doma rozhodne nemalo chýbať, a ako hravo zvládnuť kúpanie aj prebaľovanie.

Výbava pre novorodenca: kozmetika a ďalšie vymoženosti

Základné výbavu pre bábätko už máte dávno pripravenú, teraz stačí len doplniť pár dôležitých drobností. Pretože kúpanie a prebaľovanie bude hneď po dojčení patriť medzi vaše najčastejšie činnosti, bez špeciálnej kozmetiky sa nezaobídete. Nezabudnite tiež na teplomer do vody, lieh na pupok, odsávačku a rektálnu rúrku, ktorú bábätku uľavíte od prdíkov, keď bude najhoršie.

Kúpanie novorodenca: najdôležitejšie je správna teplota

Hoci spočiatku sa odporúča kúpanie len každý druhý deň a maximálne 5-7 minút, o to väčšiu radosť môže prinášať. Kúpeľ si bábätko najviac užije pri teplote vody okolo 36 °C v miestnosti vyhriatej na zhruba 24 °C. Pokiaľ naviac použijete prípravok do kúpeľa HiPP s prírodným BIO mandľovým olejom, bude vaše dieťatko ešte o to voňavejšie a jeho pokožka krásne ošetrená. Na konci stačí bábätko jednoducho opláchnuť hubkou alebo detskou krhličkou a natrieť mliekom, krémom či olejom.

3 pravidla prebaľovania: čistota, sucho, pohodlie

Tajomstvo spokojného bábätka tkvie tiež v pravidelnom prebaľovaní: snažte sa zadoček stále udržiavať suchý a čistý. Vlhčenými obrúskami ho pritom vždy utierajte smerom spredu dozadu a potom natrite ošetrujúcim krémom pre starostlivosť o zadoček. Bábätko tiež nechávajte čo najčastejšie "na holo". Pri obliekaní novej plienky pre novorodencov potom dajte pozor, aby nebola príliš tesná - medzi plienku a bruško by sa mal zmestiť 1 prst.

 

 

Najdôležitejšie informácie zrozumiteľne a na jednom mieste!

Potrebujete sa zorientovať v tom, ako sa správne starať o svoje bábätko po návrate z pôrodnice? Odpovede na najčastejšie otázky a praktické tipy nájdete v našej brožúrke vytvorenej v spolupráci s pediatričkou a mamičkou MUDr. Karolovú.

Stiahnuť e-book a začať čítať

Tip na záver: myslite aj na seba

Hoci pre každú mamičku je dieťatko po návrate z pôrodnice spravidla na prvom mieste, nezabudnite starať aj o seba. Snažte sa svojmu telu dopriať čo najviac odpočinku a pomôžte mu tak pri jeho obnove. Okrem dostatočného spánku a vyváženej stravy môžu pomôcť napríklad špeciálne masážne oleje, ktoré oceníte po pôrode rovnako ako pred ním.