Potrebuje moje dieťatko v noci jesť?

Každé dieťa má svoj vlastný individuálny vzorec spánku a jedenia, a iné potreby. Najmä novorodenci nemajú niekoľko prvých týždňov poňatie o dni a noci. Bábätko jednoducho nie je zvyknuté na to, aby nedostávalo dlhší čas potravu. V maternici malo bábätko potravu k dispozícii nepretržite, deň aj noc. Preto buďte počas prvých týždňov pripravení na časté „volanie povinnosti“.

Ak bábätku dávate mliečnu dojčenskú výživu, môžete sa pri kŕmení striedať so svojím partnerom. Tú istú výhodu môžete samozrejme získať, ak si večer odstriekate mlieko a uložíte ho do chladničky (dobre uzatvorené, pri teplote +4 °C až +6 °C, maximálne na 2 dni).

Vo veku troch mesiacov bude vaše bábätko schopné zvládnuť dlhšie časové obdobia medzi jedlami, a preto bude spať dlhšie v noci namiesto spania cez deň. Od druhej polovice roka už deti nepotrebujú v noci jesť, pretože v tomto veku sa rytmus hladu a sýtosti zdravého dieťaťa úplne presunie na obdobie dňa.

Mliečna kaša pred spaním

Mliečna kaša ako posledné jedlo pred nočným spánkom udrží pocit sýtosti dlhšie ako materské mlieko alebo dojčenská mliečna výživa. Mliečne kaše HiPP sú dostupné ako produkty v prášku. Všetko, čo potrebujete, je zmiešať prášok s vodou. Takisto môžete použiť naše kaše v pohárikoch pripravené na okamžité použitie Mliečne kaše na dobrú noc HiPP. Najprv môžete toto mlieko podávať z fľaše, neskôr z pohára. Dieťa vo veku zavádzania príkrmov by samozrejme malo vedieť používať lyžičku a dostávať dostatok potravy na žuvanie.

Pocit sýtosti počas dňa je veľmi dôležitý

Na pocit sýtosti v noci nie je dôležité len výživné večerné jedlo, ale aj celkový dostatok potravy počas celého dňa. Ak chcete, aby vaše dieťatko spalo celú noc, je dôležité uspokojovať jeho výživové potreby aj počas dňa. Pokúste sa presunúť energetický obsah nočného jedla na deň. Na obed ponúknite pokrm, ktorý obsahuje zeleninu a mäso. Jednoduché nahradenie mliečneho jedla iba jedným pohárikom zeleninového príkrmu nestačí. Na začiatku veku zavádzania príkrmov a dovtedy, kým dieťatko nezje celú porciu, môžete po podaní príkrmu stále dopĺňať mlieko, kým sa dieťa úplne nenasýti. Skúsenosti ukazujú, že množstvo mlieka sa bude postupne znižovať, kým sa mliečny pokrm úplne nenahradí kašou.

Odstavovanie bábätka od nočných jedál

Nočné kŕmenie sa môže zmeniť na obyčajný zvyk, ktorého sa vaše dieťa odmieta vzdať. Ak sa dieťatko stále v noci budí, odporúčame skúsiť podávať čaj bez pridania cukru alebo prevarenú vodu – ale neponúkajte žiadne jedlo. Nočné pokrmy bránia celonočnému spánku a môžu aj poškodiť prvé malé zúbky dieťaťa, pretože je nepravdepodobné, že sa budú po jedle čistiť. Prerušenie tohto zvyku si samozrejme vyžaduje čas a trpezlivosť, ale s jemnou dôslednosťou sa Vám podarí dosiahnuť tento cieľ.