Poklad v sklíčku

Každá mamička chce pre svoje dieťatko to najlepšie a je pripravená obetovať veľa zo svojho pohodlia, aby mu zaistila zdravý vývoj.To platí aj pre výživu bábätka, a to od prvého mliečka cez prvú lyžičku po bežnú „dospelácku“ stravu. Keď príde na príkrmy pre bábätká a batoľatá, máme niekedy neodbytný pocit, že nákupom príkrmu v skle by sme našich drobcov o niečo okradli. V dobrej viere sa tak snažíme nakúpiť tie najlepšie suroviny a pustime sa do varenia - čistíme zeleninu, strúhame, varíme, mrazíme... Že výsledok tohto úsilia niekedy nesplní očakávanie, to nemusí byť vôbec naša vina. Celá táto problematika totiž skrýva nástrahy, na ktoré sme my, milujúce mamičky, pôvodne ani nepomysleli.

Hneď prvou prekážkou je kvalita surovín. Máloktorá z nás má hospodárstvo, kde by mala kontrolu nad kvalitou vypestovaného ovocia a zeleniny, nieto ešte spoľahlivý zdroj kvalitného mäsa. Väčšinou sme odkázaní na sortiment bežných obchodov. Lenže…

  • V našich zemepisných podmienkach má väčšina druhov ovocia a zeleniny relatívne krátke obdobie zberu, kedy sú vo vrcholnej kondícii. Zvyšok roka sme odkázaní na dovoz zo zahraničia. Plodiny k nám často putujú z veľkej diaľky, zberajú sa nedozreté a obsah živín v nich je tak výrazne znížený. A akou chémiou si producenti pomohli pri pestovaní, to väčšinou nemáme šancu odhaliť.
  • Aj zdanlivo krásna rýchlená jarná zelenina z farmárskeho trhu bude takmer isto obsahovať nadmerné množstvo dusičnanov či pesticídov, na ktoré sú malé deti omnoho citlivejšie ako dospelí.

Pri domácej príprave pokrmov pre deti je tiež omnoho ťažšie dodržať ideálne hygienické podmienky. Aj keď ste starostlivá a čistotná, riziko kontaminácie baktériami je doma vyššie, a to vo všetkých fázach prípravy – samotnom varení, skladovaní či ohrievaní príkrmu. Opäť platí, že tráviaci systém bábätiek a batoliat je voči cudzorodým látkam omnoho menej odolný než ten náš.

V neposlednom rade, my mamičky nemôžeme byť odborníčky na výživu bábätiek a malých detí. Každý vek si žiada trochu inú skladbu stravy, jedálniček má byť pestrý a je potrebné myslieť aj na vhodnú konzistenciu, tak aby sa dieťatko včas naučilo žuť, čo zase súvisí napríklad s vývojom reči. Ako návod nám síce poslúži odborná literatúra, ale ruku na srdce – nie je lepšie tráviť spoločný čas aktívne s naším dieťatkom, ktoré tak rýchlo vyrastie?

Pokiaľ teda prijmete myšlienku, že vaša kvalita ako matky sa nemeria časom stráveným pri sporáku, zistíte, že hotové príkrmy sú jednoducho praktické – vždy po ruke, bez nutnosti skladovania  v chlade, v stálej kvalite a širokej škále chutí.

Pravdou však je, že kvalita detských príkrmov od rôznych výrobcov sa výrazne líši, preto je pri nákupe potrebné starostlivo preštudovať ich zloženie a ideálne si aj o výrobcovi zistiť čo najviac dostupných informácií.

Ak doprajete svojim deťom príkrmy v skle HiPP, výčitky svedomia, že svoje dieťatko odbíjate, nie sú vôbec na mieste!

  • Príkrmy sa pripravujú z BIO ovocia a zeleniny, ktoré rodina Hippová za týmto účelom šetrne organicky pestuje.
  • Mäso v príkrmoch pochádza z čistej svaloviny a od šťastných zvierat, chovaných v harmónii s prírodou.
  • Na zaistenie trvanlivosti a vysokých výživových hodnôt sa používa patentovaný šetrný spôsob spracovania, ktorý uchová chuť, vôňu aj obsah vitamínov a ďalších prospešných látok, to všetko bez potreby pridávať akékoľvek konzervačné látky.
  • Samozrejmosťou je starostlivá kontrola (prísnejšia ako príslušné normy) na obsah cudzorodých látok (dusičnanov, pesticídov, baktérií, apod.)
  • Tím odborníkov v HiPP vie, čo deti potrebujú, a tak je pre každý vekový stupeň pripravená pestrá ponuka príkrmov v optimálnom zložení aj konzistencii. Deti si tak môžu pochutnávať aj na menej zvyčajných druhoch ovocia, zeleniny či mäsa.

Takže výčitky hoďte za hlavu a vašim detičkám dobrú chuť!