Plán výživy, správna výživa dieťaťa do 1 roka

Vstúpte s nami do sveta objavovania všemožných chutí a dobrôt so svojím začínajúcim stravníkom. Maminky veteránky potvrdia, že sa niet čoho báť a zavádzanie prvých príkrmov nie je taká veda, ako sa môže na prvý pohľad zdať rodičom nováčikom. Sme tu pre vás, aby sme sa podelili so svojimi dlhoročnými poznatkami nadobudnutými v spolupráci s vedcami z oblasti výživy aj pediatrie a spolu prešli do tohto nového sveta, ktorý budete so svojím drobčekom skúmať.

Zostavili sme prehľadný plán výživy a máme pre vás množstvo tipov aj príklady konkrétnych jedálničkov, ktoré nájdete na nasledujúcich stránkach.

Na úvod musíme spomenúť, že dojčenie je pre bábätko to najlepšie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča dojčiť dieťa aspoň do veku 2 rokov a od dovŕšeného veku 4 až 6 mesiacov popri dojčení podávať aj ďalšie potraviny a príkrmy. Máte problémy s dojčením? Nebojte sa vyhľadať laktačnú poradkyňu, ktorá vás naučí správnu techniku a pomôže aj pri rozbehnutí laktácie, prípadne odporučí konzultácie s lekárom.

V prípade rizika alergie

  • Detaily týkajúce sa výživy bábätiek ohrozených alergiou sme spracovali v článku na BabyBlogu.
  • Otázky súvisiace s alergiami konzultujte s pediatrom.
  • Pre štart pri prikrmovaní platia podľa vedeckých poznatkov rovnaké odporúčania ako pre deti bez zvýšeného rizika alergie. Riaďte sa podľa vývoja svojho dieťatka a s prikrmovaním začnite najskôr po ukončenom 4. mesiaci a najneskôr po ukončenom 6. mesiaci – neskorší začiatok prikrmovania neposkytuje lepšiu ochranu pred alergiami.
  • Dôležité je, aby ste prikrmovanie zaradili do plánu stravovania dieťaťa postupne, krok za krokom. Bude mať čas zvyknúť si na nové pokrmy a vy budete môcť vždy zistiť, ktoré potraviny znáša dobre.
  • Ak nedojčíte, vyhľadajte dojčenské mlieka s vhodným zložením, ktoré konzultujte s pediatrom.

 

 

e-book na stiahnutie

Stiahnite si metodický e-book "Zavádzame príkrmy" pripravený v spolupráci s MUDr. Karolovou, detskou pediatričkou.

Nájdete v ňom mnoho užitočných rád a tipov, ako postupovať pri zavádzaní príkrmov.

Pre stiahnutie kliknite na TU.

Produktové skupiny HiPP rozoznáte v regáli na základe nasledujúceho farebného kódovania: