Tipy pre dobrý spánok bábätka

Ku koncu tehotenstva nie je vždy ľahké dobre sa v noci vyspať. Skutočný test trpezlivosti však ešte len príde v prvom roku života dieťatka. Dobrá správa je, že to je úplne normálne! Počas prvých mesiacov života bábätká potrebujú potravu aj v noci a neváhajú dať Vám to najavo.

Uistite sa však, že nezabúdate ani na svoje potreby. Potrebujete mať energiu na každodenné domáce práce a na to, aby ste si mohli vychutnať aktívny a zábavný deň so svojím dieťaťom.

Zaneprázdnenie počas dňa je predpokladom pokoja v noci

Počas dňa sa bábätká chcú zabávať. Chcú jesť, pozerať sa, uchopovať predmety, počúvať, kočíkovať sa a hrať sa. Ak dieťa neprejavuje túžbu po aktivite, odvracia hlávku, zíva a trie si oči – doprajte mu čas na oddych. To neznamená, že dieťa musí spať. Niekedy urobia zázraky aj krátke prestávky na oddych s maznaním a snívaním.

Veľa bábätiek starších ako 6 mesiacov potrebuje iba 2 denné spánky po 90 minútach, vždy doobeda a poobede. Deti staršie ako 1 rok sa často uspokoja s jedným hodinovým poobedňajším spánkom.

Nemeňte noc na deň

Nemeňte noc na deňa vyhýbajte sa hlasným zvukom. Nevyberajte bábätko okamžite z postieľky. Namiesto toho sa mu prihovárajte pokojným, upokojujúcim hlasom alebo mu tíško spievajte pieseň, ktorú dobre pozná.

Približne po šiestich mesiacoch veľa bábätiek už nepotrebuje pravidelné nočné jedlo. Pozorujte, či je dieťa skutočne hladné, keď sa v noci zobudí, alebo či len používa prsník alebo fľašu ako prostriedok, ktorý mu umožní znovu zaspať. Ak je dieťatko hladné, overte si, či večer dostalo dostatočne sýty pokrm. Prípadne môžete skúsiť preložiť večeru na trochu neskorší čas.

Rutiny a rituály

Aby ste si našli vhodný spánkový vzorec, najprv si musíte vytvoriť zdravý denný rytmus. K tomu patrí určité poradie pravidelných pokrmov prispôsobených veku Vášho dieťatka. Počas prvých mesiacov života si už môžete vymedziť čas na pravidelný večerný pokrm. Pomôže to Vášmu bábätku vytvoriť si prirodzený rytmus dňa/noci.

 

Rituály pred nočným spánkom uľahčujú dieťaťu pripraviť sa na spánok. Pevné časy a rovnaký večerný program sú najlepšie pomôcky na spanie. Veľa rozrušenia, hrania a podobných činností je najlepšie naplánovať na skoré popoludnie. Večery začnite s obrázkovými knihami, riekankami alebo maznaním sa na pohovke. Potom je čas na kúpanie, umývanie zúbkov a nakoniec šup do postele! Strávte niekoľko minút pri postieľke, zaspievajte uspávanku alebo povedzte rozprávku na dobrú noc. Nezabudnite na bozk na dobrú noc.

 

Ukladajte bábätko spať vždy na rovnaké miesto. Pediatri odporúčajú ukladať dieťa hneď od narodenia do samostatnej postieľky v blízkosti postele rodičov. Keď sa bábätko zobudí, spoznáva svoju postieľku aj všetko okolo seba. Takto bude môcť samo znovu zaspať aj bez pomoci rodičov.