Vývojový kalendár

Dieťa v 3. mesiaci

Váš život sa postupne zabeháva do stálych koľají. Všetko je uvoľnenejšie a prirodzenejšie, hoci zďaleka nie úplne ľahké a pohodové. Napriek tomu sa dá povedať, že nastupuje čosi ako rutina. Novému človiečikovi prispôsobujete svoj každodenný režim a snažíte sa podľa neho zariadiť. Premýšľate už nad intenzívnejším cvičením, rodinnými návštevami či stretnutiami s priateľmi? Nebuďte rozčarovaná, ak niektorý plán nebudete môcť dodržať. bätko vám ho môže v akejkoľvek chvíli prekaziť.

Okolo 3. mesiaca mnohí rodičia zisťujú, že správanie ich dcérky či synčeka sa náhle výrazne mení. Niektoré uplakané deti sú zrazu pokojnejšie a lepšie spia, iné si, naopak, začnú vyžadovať väčšiu pozornosť a plačú viac.

Zdá sa, že trojmesačný človiečik sa rozhodol prevrátiť váš svet hore nohami? Je to tým, že rastie, vyvíja sa a tomu sa prispôsobuje aj jeho spánkový a stravovací rytmus.

Ako sa dieťa vyvíja?

Mozog dieťaťa sústavne prijíma nové informácie zvonku a to ho rozvíja. Bábätko okamžite vstrebáva všetky podnety a bezprostredne reaguje na zmyslové dojmy, ktoré dokáže vnímať od hry slnečného svetla na stene po pípanie práčky v kúpeľni či štekot psa v záhrade.

Zároveň môže byť uplakanejšie a citlivejšie ako doposiaľ, možno ťažšie zaspáva a celkovo menej spí. Navyše ho môžu viac desiť neznáme veci a situácie, a preto sa intenzívnejšie dožaduje vašej prítomnosti a láskavej pozornosti. Doprajte sebe aj bábätku dostatok času a snažte sa vycítiť, či ho treba skôr utíšiť alebo zamestnať a zabaviť. 

Telesné zmeny u dieťaťa 

Vaša ratolesť v posledných týždňoch viditeľne priberátvárička sa zaokrúhli, líčka sú plné a na rúčkach aj nôžkach sa tvoria typické „faldíky“. 

Detské tukové vankúšiky plnia dôležitú ochrannú funkciu. No nie všetky deti sú typicky bacuľaté. Niektoré sú až príliš útle a rodičia majú pochybnosti o ich prospievaní. V 1. roku života sa percento telesného tuku zvyšuje a môže predstavovať približne štvrtinu celkovej hmotnosti. U dospelého by to bol znak ťažkej obezity, u dieťatka určite nie. To, či je hmotnosť drobca v norme, posudzuje detský lekár na pravidelných preventívnych prehliadkach v prvých mesiacoch a rokoch života. 

Míľniky

Hmotnosť Prírastok hmotnosti je veľmi individuálny (uvádza sa 600 g až 1 000 g), posúdenie ponechajte na pravidelné kontroly u pediatra.
Rast Prírastok na dĺžke sú približne 3 cm.
Mimika Objavuje sa výrazná tvárová mimika.
Zvuky Dieťa vyslovuje prvé znelé hlásky.
Motorika Zdvíha hlavičku a dokáže ju chvíľu udržať vo vyššej polohe. Rúčky si prikladá k ústam a skúma ich, pohyby rúk a nôh sú čoraz cielenejšie a koordinovanejšie.

Emocionálne a motorické zmeny u dieťaťa

Nastupuje orálna fáza. Znie to zložito, ale v podstate to znamená, že drobček teraz všetko skúma ústami vrátane vlastných rúk. V budúcnosti to bude robiť aj s inými vecami bude ostošesť cmúľať nielen pršteky na nôžkach, ale aj hračky, prikrývku či dokonca váš nos. Tejto fáze pediatri s humorom hovoria spoznávanie sveta cez pusinku.

Bábätko zvlášť obľubuje vlastné rúčky, pretože ich má najbližšie k ústam. Už dokáže dlhšie a koncentrovanejšie zdvíhať hlavičku v polohe na brušku, ale aj pri nosení vo vzpriamenej polohe. Opreté o vaše rameno pozornými, doširoka otvorenými očkami objavuje čoraz viac z okolitého sveta.

Detský spánok

Bábätká a spánok – takmer žiadna iná téma nie je taká kontroverzná a emotívna ako táto. Niektorí rodičia a starí rodičia sú presvedčení, že troj- či štvormesačné dieťa už nepatrí do rodičovskej spálne a má sa naučiť spať samo – u nás to poznáme skôr z amerických filmov. Na druhej strane čoraz viac mám a otcov chce mať svojho potomka vo svojej blízkosti a deliť sa s ním neraz nielen o spálňu, ale aj o rodičovskú posteľ. 

Spoločné spanie v jednej miestnosti

Co-sleeping, teda spoločné spanie v jednej miestnosti, znamená, že dieťa spí v jednej spálni s rodičmi vo svojej detskej postieľke alebo na určitom type prídavného detského lôžka. To znamená, že pri dojčení alebo kŕmení z fľaše treba zapnúť nočné svetlo, vstať, zdvihnúť dieťa z postieľky a potom ho do nej položiť. Mnohí odborníci tvrdia, že akékoľvek odlúčenie od rodičov najmä 1. roku života dieťa stresuje a škodí mu. Za oveľa prirodzenejšie považujú spoločné spanie s rodičmi. Jedným z jeho mnohých výhod je prevencia syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) žiaľ, doposiaľ celkom neobjasnenej, avšak najčastejšej príčiny úmrtí dojčiat vo veku od jedného mesiaca do jedného roka. 

Čo môžete spraviť pre bezpečný spánok bábätka: 

  1. Dieťa spí na chrbte.
  2. Dieťa spí v spacom vaku (nepoužívajte prikrývky či vankúše na zakrytie).
  3. Teplota v miestnosti je približne 18 °C. 
  4. Ak si dieťa v noci vyžaduje cumlík, poskytnite mu ho.


Spoločné spanie v jednej posteli 

Co-bedding, teda spoločné spanie v rodinnej posteli, uprednostňuje čoraz viac matiek, ale aj otcov. Na začiatku vám zvyčajne postačí bežne široké lôžko alebo manželské dvojlôžko. Ak plánujete spať s batoľaťom aj v neskoršom veku, prípadne máte pri sebe aj jeho staršieho súrodenca či súrodencov, musíte rátať s nadrozmernou posteľou alebo ďalším, prídavným lôžkom.  

Pre pokojný a bezpečný spánok v rodinnej posteli sú dôležité nasledujúce body: 

  • Lôžko má pevný matrac, nie je to vodná posteľ.
  • Dieťa leží na prikrývke rodičov v spacom vaku. 
  • Starší súrodenci nikdy neležia priamo pri bábätku. 
  • Hádam netreba pripomínať, že dospelý v rodinnej posteli nefajčí, nepije alkohol a neužíva lieky, ktoré zhoršujú schopnosť reagovať. 

najmladší člen rodiny súrodenca, ktorý taktiež spí vedno s vami v rodinnej posteli? V tom prípade je skutočne mimoriadne dôležité, aby bol vždy medzi ním a starším dieťaťom dospelý. Na rozdiel od mamy či otca deti často spia tak hlboko, že súrodenca by mohli v spánku nevedomky zaľahnúť bez toho, aby sa zobudili.

Dospelí dokážu zvyčajne i podvedome prispôsob hĺbku spánku a pohyby svojich rúk i celého tela malému človiečikovi v bezprostrednej blízkosti. Drobčekovi veľmi prospieva najmä spanie s matkou. Môžete sa ho – neraz v polospánkudotýkať, hladkať, upokojovať ho, ale najmä kontrolovať. Váš dych stimuluje dýchanie a ešte stále nezrelú termoreguláciu dieťaťa. Výrazne sa tým uľahčuje aj nočné dojčenie. 

Tip:Aké sú pravidlá spoločného spánku v rodinnej posteli? Najprv uložte staršie dieťa a bábätko nechajte spať v kolíske v obývačke. Do spálne ho prenášajte, až keď pôjdete spať i vy. Bábätká zvyčajne spia oveľa lepšie, keď sú v miestnosti dospelí. To však neznamená, že prespia celú noc. Ide skôr o to, že sú celkovo uvoľnenejšie pokojnejšie a akákoľvek nočná manipulácia s nimi je jednoduchšia. 

Obávate, že dieťa bude neskôr nesamostatné a nenaučí sa zaspávať a spať samo? Nemusíte sa báť. Mozgová zrelosť dieťaťa významne súvisí s dĺžkou spánku. U detí mladších ako jeden rok trvá spánková fáza približne 4 5 hodín – bez toho, aby ste ich museli znovu uspávať. U starších detí trvá spánkové okno približne 6 hodín. Samozrejme, tieto údaje sú veľmi individuálne a závisia od mnohých faktorov. 

Dozrievanie zodpovedajúcich oblastí mozgu sa nedá urýchliť tým, že dieťatko zostane spať samo. Nie všetkým rodičom však spánok v spoločnej spálni či posteli vyhovuje a z rôznych príčin sa rozhodnú svoju ratolesť presťahovať do samostatnej izby. Niektoré bábätká sa však v takom prípade budia oveľa častejšie a hlasno sa dožadujú ďalšieho jedla, blízkosti dospelého alebo cumlíka. Musíte každú chvíľu vstávať, aby ste upokojili dieťa vo vedľajšej izbe? Zvážte, či predsa len nebude pohodlnejšie a bezpečnejšie zobrať drobčeka k sebe. 

Výchova hrou

Poloha na brušku je ideálna na to, aby si synček či dcérka nacvičovali ovládanie hlavičky. Ak je miestnosť, podložka alebo podlaha dostatočne teplá, môžete nechať drobčeka v tejto pozícii aj nahého alebo s bosými nôžkami. V polohe na chrbátiku zase bude využívať ústa, ruky aj nohy na skúmanie prostredia. 

Hravou formou aj ďalej rozvíjajte vnímanie jeho telíčka, sluch i jemné motorické zručnosti. Skúste mu napríklad uviazať na zápästia či členky mäkké náramky so zvončekmi. Očaria ho, lebo pri každom pohybe zazvonia. Bude tlieskať ručičkami a pokúšať sa ich dotknúť. Priťahujú ho aj hrkálky. 

Prihovárajte sa dieťatku: 

  • krátkymi vetami, 
  • vyšším hlasom, 
  • výraznou melódiou reči, 
  • častým opakovaním. 

Svojej ratolesti sa určite prihovárate viac či menej inštinktívne rôznymi jednoduchými hláskami, ktoré síce nemajú zmysel, no sú pre ňu veľmi dôležité. Bábätko motivujú k tomu, aby ich po vás opakovalo. To, čo na prvé počutie pôsobí ako chaotické bľabotanie, je v skutočnosti nácvik schopnosti tvoriť zvuky a hlásky aje to základ vývoja reči. 

Výživa dieťaťa

Rovnako ako v 1. a 2. mesiaci naďalej dojčite bábätko podľa potreby. Množstvo, ktoré vypije, sa postupne mierne zvyšuje. Možno si budete dieťa prikladať k prsníku častejšie alebo bude piť dlhšie ako predtým.

Dojčenie 

Niektoré dojčiace ženy pociťujú okolo 3. mesiaca zmeny v prsníkoch. Teraz sú menej naliate a vyzerajú takmer prázdne. Určite sa nemusíte obávať, že strácate mlieko vaše prsia sa prispôsobili potrebám dieťatka. Mlieko produkujú takpovediac na dopyt a neustále sa adaptujú na to, akú mliečnu dávku potrebuje. 

Tip: Najlepším indikátorom toho, že máte v prsníkoch dostatok mliečka, je samotné dieťa. Ružové líčka, niekoľko mokrých plienok za 24 hodín a stabilný nárast hmotnosti sú najbezpečnejšími znakmi, že má všetko, čo potrebuje. V tomto období nastupujú u niektorých bábätiek trojmesačné koliky.

Dočasná kombinovaná výživa 

S mäkšími a menej naliatymi prsami sa v 3. mesiaci môžete stretnúť aj vtedy, keď si z rôznych príčin musíte mlieko odsávať a dieťa čiastočne dokrmovať náhradnou mliečnou výživou. V tomto čase sa môže množstvo odsávaného mlieka mierne znížiť. Aby ste si udržali produkciu mlieka, skúste si ho krátkodobo častejšie odsávať a tak pokryť zvýšenú potrebu bábätka. 

Náhradná mliečna výživa 

Niektoré bábätká kŕmené z fľaše umelým mliekom sa v posledných týždňoch viac či menej prispôsobili pevnému režimu pitia. V 3. mesiaci sa však môže stať, že dieťa budete kŕmiť častejšie alebo bude pitie trvať dlhšie. 

Pokračujte v podávaní náhradnej mliečnej výživy podľa potreby. Čaj, vodu ani inú tekutinu bábätko zatiaľ nepotrebuje. 

Návšteva u pediatra

V 3. mesiaci by ste mali s bábätkom absolvovať tretiu preventívnu prehliadku. Pediater skontroluje, či jeho vývoj a zdravotný stav zodpovedá veku: 

  • Vyšetrí vnútorné orgány. 
  • Vyšetrí zmyslové orgány. 
  • Vyšetrí pohlavné orgány a kožu. 
  • Odmeria a odváži dieťa. 
  • Otestuje motorické zručnostia vývoj nervového systému. 

V 3. mesiaci čaká vašu ratolesť povinné očkovanie prvou dávkou proti záškrtu, čiernemu kašľu, vírusovej hepatitíde B, hemofilným nákazám, detskej obrne a pneumokokovým invazívnym ochoreniam. Pred očkovaním musí byť bábätko zdravé, v opačnom prípade treba vakcináciu odložiť. Po očkovaní môže zareagovať slzením, únavou, nepokojom, opuchom na mieste vpichu, ale aj horúčkou. Tieto prejavy sa zvyčajne po niekoľkých dňoch úplne stratia. 

Tip: Ak je dieťa pri vyšetrení v ambulancii veľmi nepokojné, zoberte si ho na ruky. Fyzický kontakt a blízkosť upokoja nielen jeho, ale aj vás. 

Ako sa darí mame a otcovi?

Novopečení oteckovia si čoraz častejšie berú po narodení dieťatka krátke pracovné voľno. Túžia byť pri prvých chvíľach jeho života a zároveň zostať pevnou oporou svojej partnerke v náročných chvíľach po pôrode i v šestonedelí. Otec má nárok na otcovské túto dávku mu poskytne Sociálna poisťovňa maximálne na dva týždne v období šiestich týždňov po narodení. Potom sa pravdepodobne vráti do práce, zatiaľ čo matka si väčšinou ďalej čerpá materskú a neskôr rodičovskú dovolenku. Niekedy sa však rodičia rozhodnú na materskej vystriedať alebo otec požiada už na začiatku o otcovskú či neskôr rodičovskú dovolenku namiesto matky. 

Ako otec si môžete budovať intenzívne puto s dieťaťom, aj keď s ním strávite menej času: 

  • Noste svoje dieťa v náručí, v šatke či vnosiči, hoci len krátko večer, po návrate z práce alebo cez víkend na dlhších prechádzkach. Vzájomný telesný kontakt je veľmi dôležitý nielen pre bábätko, ale aj pre vás. 
  • Kúpte sa alebo sprchujte s dieťaťom – dotyk vašej kože s jeho jemnou pokožkou výrazne prispieva k budovaniu vzájomného puta. 
  • Keď ste doma, prevezmite starostlivosť o drobčeka. Prebaľujte ho a prezliekajte, a ak vaša partnerka nedojčí, môžete ho kŕmiť. Vďačné vám bude nielen dieťatko, ale aj unavená mamička, ktorá si aspoň trocha oddýchne. 

V 3. mesiaci už pravdepodobne so svojím potomkom ako rodičia tvoríte skvelo zohraný tím. Rozoznávate všetky odtiene jeho plaču aj spokojnosti, viete, čo znamená jeho džavotanie či pohyby. Celodenná starostlivosť o bábätko, prípadne o ďalšie deti, ako aj o domácnosť a organizovanie každodenného rodinného života vás však veľmi vyčerpávajú. 

Využite preto každú príležitosť na relax. Detské plávanie či cvičenie s bábätkami sú skvelé kurzy, ale sú určené skôr dieťaťu ako vám. Povaruje vám na chvíľu malého nezbedníka obetavá mama či ochotná kamarátka? Ak áno, objednajte sa na masáž, vychutnajte si kozmetické ošetrenie, dajte si upraviť vlasy, doprajte si kávičku v nákupnom centre alebo sa len jednoducho choďte prejsť do lesa. 

Najlepšie tipy pre 3. mesiac

Všetci členovia rodiny sa už pravdepodobne vžili do nových úloh, život sa vrátil do starých koľají. Tu sú naše tipy, ako si spraviť 3. mesiac s bábätkom ešte krajším: 

  • Vkladajte bábätku do rúk predmety, ktoré môže uchopiť: hrkálky, hračky na prerezávanie zúbkov, plyšové zvieratká, mäkké dotykové knihy. 
  • Recitujte mu riekanky, spievajte alebo hrajte na hudobnom nástroji ak niečo také ovládate. 
  • Vydajte sa na prvé krátke rodinné výlety. 
  • Prezrite si ponuku kurzov pre detičky, napríklad masáže pre bábätká či plávanie s bábätkami. 
  • Dajte sa vyfotografovať s dieťaťom a zozbierajte obrázky do špeciálneho fotoalbumu. 

Dôležité otázky v 3. mesiaci

1. Čo vidí bábätko v 3. mesiaci? 

V 3. a 4. mesiaci sa rozvíja binokulárne videnie. Dojča si pomaly osvojuje schopnosť vidieť trojrozmerne a dokáže očami sledovať aj predmety, ktoré sú v priestore o niečo ďalej. Zraková ostrosť je stále znížená, ale v porovnaní s ostatnými schopnosťami z novorodeneckého obdobia sa vyvíja rýchlejším tempom. 

Drobček aj naďalej uprednostňuje pestré farby a vysoko kontrastné vzory. Magicky ho priťahujú tváre alebo čokoľvek, čo tvár, najmä usmiatu, pripomína. Zrak aj hlavičku obracia za známymi hlasminajmä mamy a otca. 

2. Koľko meria bábätko v 3. mesiaci? 

Vaša ratolesť teraz meria približne 56 až 60 cm, čo znamená, že jej už kupujete oblečenie vo veľkosti 62 až 68. Každé dieťa rastie vlastným tempom, rátajte s odchýlkami smerom hore aj dole. 

Všimli ste si, že drobec už nepôsobí tak krehko ako po narodení? Je skôr bacuľatý a s okrúhlymi líčkami? To všetko je v poriadku. Vďaka rastu a tukovým vankúšikom môže vážiť 4 až 7 kg 

3. Čo dokáže bábätko v 3. mesiaci? 

Trojmesačný človiečik je schopný na krátky čas udržať hlavičku vo zvýšenej polohe. Otáča sa za zvukmi a očkami sleduje ľudí v miestnosti. V polohe na brušku sa snaží oprieť o lakte alebo dlane, v polohe na chrbátiku zdvíha rúčky a nôžky. Pohybuje sa čoraz cielenejšie a koordinovanejšie 

V 3. a 4. mesiaci sa rozvíja aj priestorové videnie. Dojča sa aktívnejšie snaží uchopovať predmety a zovrieť ich v pästičkách. Tie, ktoré dokáže chytiť, si potom kladie do úst, kde ich intenzívne skúma. 

Keď sa s dieťaťom rozprávate, snaží sa opakovať dlhšie hlásky. Fascinujú ho najmä vysoké hlasy a intenzívne opakovanie. 

4. Ako sa mení správanie 12-týždňového bábätka?  

Mnohé deti okolo 12. týždňa 

  • viac uplakané, 
  • bojazlivejšie, 
  • chcú sa nosiť len na rukách, 
  • nechcú spať samy, 
  • ostražitejšie, konkrétnejšie reagujú na zvuky a známe hlasy. 

Okrem toho sa menia časy spánku a kŕmenia.