Dieťa v 14. mesiaci

Dieťa v 14. mesiaci je nesmierne pohyblivé a akčné. Ak sa ešte nezrieklo lozenia po štyroch, asi má túto disciplínu zvládnutú natoľko, že sa dokáže bleskurýchlo premiestniť aj z jednej miestnosti do druhej. Bez vašej podpory sa vie postaviť a zhodiť sošku z poličky. Najúžasnejšie je, že sa naučilo chodiť a neustále vám vyráža dych novými kúskami – ak mu stoja v ceste schody, vie sa na ne vyšplhať, však? Zároveň si každý deň aktívne rozširuje slovnú zásobu a precvičuje nové slová. Čoraz výraznejšie sa prejavuje jeho osobnosť. Rozporuplné emócie a snaha prekračovať zákazy signalizujú, že sa blíži obdobie vzdoru, na druhej strane ešte stále môže pretrvávať strach z odlúčenia. Zistite, čo môžete očakávať tento mesiac.

Ako sa dieťa vyvíja?

V 2. roku života sa váš miláčik stáva osobnosťou, ktorá sa snaží čoraz viac osamostatňovať. Je úžasné sledovať jeho pokroky pri objavovaní sveta a zdokonaľovaní motorických zručností.

Drobček sa na svojej ceste za nezávislosťou nevyhne menším zraneniam, modrinám a slzičkám. Nedarí sa vám ochrániť ho pred všetkými zakopnutiami či pádmi? Aj neúspech sa ráta – malého objaviteľa podnecuje do nových experimentov alebo vyrovnávania sa s prvými zákazmi a príkazmi zo strany dospelých, čiže navyká si na disciplínu.

Môže sa stať, že v tomto období sa výraznejšie presadzuje motorický vývoj batoľaťa, zatiaľ čo vývoj reči trochu zaostáva. Niektoré deti sa zameriavajú výlučne na aktuálne nadobudnutú zručnosť, až potom sa začnú sústrediť na ďalšiu. Je to úplne normálne a dokazuje to, ako odlišne sa každý človiečik v 2. roku života vyvíja.

Batoľa v 14. mesiaci pravdepodobne vie:

  • samostatne stáť,
  • spraviť bez pomoci niekoľko krokov,
  • liezť s vašou pomocou po schodoch,
  • piť z pohára a možno jesť lyžičkou,
  • kotúľať loptu,
  • uchopiť kriedu, ceruzku či pastelku a čmárať na tabuľu alebo papier,
  • ukázať na konkrétne predmety,
  • počúvať a vypĺňať jednoslovné pokyny, napríklad zakývať na rozlúčku alebo poslať pusu,
  • povedať pár nových slov,
  • napodobňovať niektoré činnosti,
  • napodobňovať zvuky zvierat a vecí.

Telesný vývoj dieťaťa

Váš poklad rastie a priberá pomalšie, no niektoré zmeny neprehliadnete. Napríklad vlásky – aj vy máte synčeka, ktorý v tomto mesiaci absolvoval prvé strihanie? Alebo ste si práve tento mesiac uvedomili, že vaša malá dcérka má na hlávke prvé ozajstné kučierky? Štruktúra a kvalita vlasov závisí od genetiky a je daná už v deň počatia.

Míľniky

Hmotnosť Dieťa váži okolo 9 400 až 10 100 gramov.
Rast Meria 74 až 84 centimetrov, obvod hlavy je 43 až 49 centimetrov.
Reč Rozširuje sa slovná zásoba, pribúdajú jednoslovné vety, batoľa začína používať dôraz a intonáciu a pomocou nich vyjadruje aj svoje túžby a potreby.
Motorické zručnosti S pomocou iného človeka drobec vylezie na stoličku, prípadne na schody, dokáže uchopiť lyžičku a doviesť si ju k ústam, postaviť na seba dve kocky, vložiť správny tvar do vhodného otvoru, obliecť si jednoduchšie časti oblečenia, otáčať stránky v leporele alebo obrázkovej knihe, chytiť ceruzku alebo kriedu do prstov a čmárať po tabuli či papieri.

Výška a obvod hlavičky sa menia v týchto mesiacoch len nebadane – o pár milimetrov. Kabátiky, nohavice, šatočky aj topánočky teraz vydržia dlhšie, nemusíte ich vymieňať každú chvíľu. Až pri ďalšom vývojovom skoku si všimnete, že človiečik zrazu zo všetkého vyrástol. Zistite viac o výške a hmotnosti dieťaťa.

Emocionálny a motorický vývoj dieťaťa

Tešíte sa už z prvých samostatných krôčikov? Po neistých pokusoch posúvať sa vpred si váš poklad bude postupne precvičovať aj iné druhy pohybu:

  • poskakovanie,
  • chodenie v kruhu,
  • kráčanie dozadu,
  • udržiavanie rovnováhy a stability.

Drobček bude nesmierne nadšený, keď mu dovolíte šantiť v kaluži, vyliezť na obrubník a balansovať na ňom – samozrejme, s vašou pomocou a pod vaším dohľadom – alebo keď sa s ním budete „pretekať“. Tento krátky, ale intenzívny pohyb je pre batoľa náročný a rýchlo ho vyčerpá. Vezmite ho potom na ruky alebo posaďte do kočíka, aby si mohlo oddýchnuť.

Malý nezbedník si po výdatnom pohybe zvyčajne „dobíja baterky“ v maminom či otcovom náručí. Potrebuje sa pritúliť, pomaznať, cítiť vašu blízkosť. Keď načerpá nové sily, opäť sa s nasadením vydáva skúmať okolitý svet.

Znepokojuje vás, že vaše dieťa sa ešte neodvažuje samo chodiť? Vykročí, len keď sa s istotou drží vašich rúk či nábytku? V tomto veku je to úplne v poriadku, na pohybový tréning má stále dosť času. Zdravé batoľatá sa spravidla naučia samostatne chodiť do 18. mesiaca života.

Buďte dieťaťu trpezlivou oporou. Buďte mu stále nablízku. Veľmi dobrou pomôckou na nácvik chôdze sú odrážadlá – najmä v tvare autíčka či malého bicykla, s vodiacou tyčou alebo bez nej – plus stabilné väčšie hračky na kolieskach, ktoré dieťa môže tlačiť a zároveň sa o ne trochu oprieť, napríklad kočík s bábikou, detská kosačka, prípadne aj obyčajná kartónová škatuľa. Batoľa sa niekedy pomocou nich naučí chodiť rýchlejšie a bezpečnejšie než jeho rovesník, ktorému pri chôdzi asistuje rodič. Dobrou motiváciou je aj hra, napríklad: „Tvoj plyšový medvedík je hladný, musíme mu dať papať. Daj ho do kočíka/autíčka a zavez do kuchyne.“

Výchova hrou

Ak chcete súčasne podporovať rozvoj emocionálnych aj motorických zručností, zahrajte sa na zrkadlo. Posaďte sa oproti dcérke či synčekovi na zem alebo na pohovku. Robte smiešne grimasy, hýbte rukami a nohami a smejte sa. Vaša ratolesť bude so záujmom sledovať, čo to stvárate, a začne vás napodobňovať. Po chvíli si môžete úlohy vymeniť – nech rozhodne dieťa, aké gestá máte po ňom opakovať.

Rozvoj koncentrácie podporíte pokojnejšími aktivitami, napríklad hrou na hľadanie nálepiek. Potrebujete k tomu nalepovacie hviezdičky, zvieratká, autíčka, smajlíky. Nalepte ich na stránky obľúbených obrázkových leporel dieťaťa a vyzvite ho, aby hľadalo tie s rovnakým motívom. Ak je už drobček dostatočne motoricky zručný, skúste si úlohy vymeniť – nechajte ho, aby nálepky lepil on, vašou úlohou bude hľadať ich.

Stavajte s dieťaťom veže z drevených kociek či rôznych stavebníc. Táto klasická, ale mimoriadne obľúbená aktivita je zábavná a zároveň rozvíja jeho priestorovú predstavivosť, koncentráciu a jemnú motoriku. Niektoré deti kladú kocky na seba sústredene, iným trpezlivosť chýba a po dvoch-troch nepodarených pokusoch sa chcú venovať inej činnosti. Ďalšie počkajú, kým vežu nepostavíte vy, a potom ju s chuťou zbúrajú. Hru môžete spestriť rôznymi spôsobmi, napríklad sa budete pri stavaní veže striedať, pomenujete farby stavebnicových dielcov alebo vyzvete drobčeka, aby vybral zo škatule konkrétne kocky.

Uprednostňuje váš miláčik pokojnejšie hry? V lete niet nad klasické pieskovisko. Dieťa sa na ňom dosýta pohrá bez toho, aby sa príliš rozšantilo. Ak máte domáce mini pieskovisko v záhrade či na terase, je to bez problémov. V prípade, že navštevujete verejné pieskovisko na sídlisku či pri nákupnom centre, situácia môže byť trochu komplikovanejšia. Pokojná aktivita sa raz-dva zmení na hádku s rovesníkom, ktorý má záujem o to isté vedierko či formičky ako vaše dieťa. Úlohou rodičov je ukázať obom účastníkom sporu, že najlepšie bude o hračky sa podeliť.

V chladnom období je dobrou náhradou za pieskovisko domáca detská kuchynka, obchodík či dielnička, ale aj malý stan alebo hrad z vankúšov. Dieťa rado napodobňuje činnosti, ktoré pozoruje u dospelých, a tak varí, pečie, upratuje, telefonuje, opravuje autíčko alebo len tak pije čajík z miniatúrneho detského riadu.

Výživa dieťaťa

Mliečnych zúbkov v ústach 14-mesačného dieťaťa pribúda, takže mu už môžete ponúkať aj pokrmy, ktoré by doteraz nerozhrýzlo a nepožulo. Výživa batoľaťa je už pestrejšia a jednoduchšia na prípravu, naďalej však dbajte na to, aby obsahovala čo najmenej soli a cukru.

Zatiaľ čo mnohé batoľatá ochotne ochutnajú a spapajú, čokoľvek im ponúknete, iné si tvrdohlavo pýtajú stále to isté a nové jedlá odmietajú. Máte pocit, že aj váš drobec patrí k „picky eaters“, teda k vyberavým jedákom? Ak dostane na raňajky chlebík s maslom a jemným syrom, akým je mozzarella, alebo s natvrdo uvareným vajíčkom a dáte mu k nemu i krásny kúsok červenej paradajky, zlíže len maslo a ostatné nechá tak? Alebo zje len chlebík, v ktorom nie je rasca? Na obed si dá výlučne pár špagiet bez omáčky alebo vyzobká z taniera len mäsko? Ovocia a zeleniny sa nedotkne, ak to nie je jeho obľúbený druh? Alebo, čo je najhorší prípad, chce len „dvakrát nič bez chleba“?

Vyberavý jedák dokáže rodičov takmer priviesť k zúfalstvu. Želáte si, aby mal pestrú stravu plnú výživných látok a vlákniny, a namiesto toho sa musíte uspokojiť s tým, že zje kúsok sladkej palacinky bez ovocia či džemu. Nie ste v tom sami – mimoriadne prieberčivých detí je vo veku 1 až 3 roky pomerne dosť. Niektoré uprednostňujú len istý typ pokrmov, iné zjedia z každej porcie sotva pár hltov, ďalšie úplne odmietajú nové potraviny a jedlá. Najviac starostí maminám robí, keď ich zlatíčka odmietajú zeleninu a väčšinu druhov starostlivo pestovaného domáceho ovocia.

Syndróm nadmernej prieberčivosti nie je úplne vysvetlený. Na príčine môže byť stravovanie tehotnej a dojčiacej matky, ďalej to, či dieťa bolo dojčené alebo nie, vzor staršieho súrodenca alebo rodičov, ale aj genetická predispozícia či ochorenie. V 14 mesiacoch je stále veľmi dôležité konzultovať prieberčivosť a odmietanie jedla s pediatrom. Zváži riziko nedostatočného príjmu niektorých vitamínov a minerálov a ich prípadnú náhradu.

V skratke: Batoľa potrebuje niekedy aj 14 pokusov, kým si zvykne na nové potraviny a jedlá. Najlepšou stratégiou je ponúkať mu ich znova a znova, ale bez nátlaku. Keďže mimoriadne prieberčivé deti dávajú prednosť známym pokrmom, meňte – ak je to možné – aspoň spôsoby ich prípravy, konzistenciu a vzhľad.

Skúste vyberavému jedákovi vyčariť na tanieri niečo nové podľa rôznych farieb a tvarov. K aranžmánu pridajte zaujímavé vysvetlenie alebo lákavý príbeh:

  • Pripravte mu pestrý výber ovocia a zeleniny podľa farieb dúhy.
  • Vykrojte zo zeleniny, z ovocia či iných vhodných pokrmov geometrické tvary alebo zvieracie motívy. Použite na to formičky na pečenie medovníkov alebo perníkov.
  • Usporiadajte jedlo na tanieri do podoby tváre.
  • Ponúknite mu pokrm, napríklad obľúbené cestoviny, v špeciálnej miske s priehradkami alebo na viacerých tanierikoch. Niektoré deti sú ochotné zjesť jedlo len vtedy, ak sú jednotlivé súčasti, napríklad špagety, omáčka, mäso či zelenina, od seba oddelené.

Ak drobček vašu snahu naďalej tvrdohlavo ignoruje, skúste mu ponúknuť nové jedlo až po osvedčenom pokrme a len ako malú porciu – na lyžičke alebo do prštekov. Nehnevajte sa na neho, keď ju odmietne ochutnať. Nedávajte najavo stres či nervozitu. Neodvádzajte jeho pozornosť od jedenia zapnutým televízorom, tabletom alebo mobilom. Mal by jesť v pravidelných časových intervaloch a pri jedení sedieť za stolom. Kŕmenie by nemalo trvať dlhšie ako 20 až 30 minút.

Ďalšie užitočné tipy na kŕmenie prieberčivých batoliat:

  • Desiate vždy malé, ale pravidelné, aby bol prílišný výmyselník na obed hladný.
  • Mlieko a ovocné šťavy vždy až po obede, inak ho zbytočne vopred zasýtia.
  • Nezvykajte maličké dieťa na jedlo pri televízii, tablete či smartfóne!
  • Dovoľte mu papať samému a „pomáhať“ vám s prípravou jedla a s prestieraním.
  • Do jedla ho nenúťte, nekričte, nebúchajte vecami po stole, nevyhrážajte sa, netrestajte. Hoci je to náročné, skúste aj v najťažších chvíľach zostať v neutrálnej rovine. 
  • Ak je to možné, napriek všetkému vytvárajte pri stole pohodovú atmosféru s konverzáciou a so zdravou interakciou medzi členmi rodiny.

Zatiaľ čo niektorí rodičia sa snažia systematicky zavádzať do jedálneho lístka dieťaťa nové pokrmy, iní radšej trpezlivo čakajú, kým bude ich ratolesť dostatočne zvedavá, aby si sama vyskúšala, čo jej chutí a čo nie. Nevzdávajte to a hľadajte spôsob, ako sa vyrovnať so syndrómom nadmernej prieberčivosti.

Dojčenie a náhradná mliečna výživa

Aj v 14. mesiaci stále platí – pokračujte v dojčení, kým si to vy a vaše dieťa prajete.

Pokračujte v odvykaní dieťaťa od dojčenskej fľaše. Odborníci odporúčajú už po 8. mesiaci ponúkať dieťatku mlieko z hrnčeka. Rovnako ostatné tekutiny ponúkajte z obyčajného pohára, prípadne z hrnčeka so špeciálnym vrchnákom, s náustkom alebo so slamkou. Ak sa kŕmenia a pitia z fľaše stále nechce vzdať, opatrne ho k prechodu nabádajte naďalej, je to dôležité. 

Drobčekovi neustále prízvukujte, že veľké deti už pijú mliečko a čajík z pohára alebo hrnčeka. Ukážte mu, aké je ich používanie zábavné.

Väčšina batoliat sa v 14. mesiaci naďalej v noci budí. Potrebuje váš poklad ešte stále nočné dojčenie či fľašu? Ak by ste to radi „ustrihli“, vyskúšajte tieto tipy:

  1. Pri odstavovaní stanovte dieťaťu jasný časový rámec, keď už nedostane prsník. Samozrejme, 14-mesačné batoľa ešte nerozumie pojmu čas, zvoľte si preto na vysvetlenie pochopiteľné referenčné hodnoty. Napríklad: „Teraz je tma a budeme spinkať. Teraz si dáš mliečko od maminky a potom znova, až keď bude za oknom svetlo/zazvoní tatinkov budík do práce.“ Dieťatku novú situáciu vysvetľujte, hoci sa môže zdať, že je príliš malé na to, aby ju chápalo. Batoľatá dokážu porozumieť prostredníctvom tónu hlasu aj pomocou gest. 
  2. Ak sa v noci zobudí a dožaduje sa prsníka, snažte sa ho upokojiť a ponúknite mu ako náhradu pohár vody alebo čaju. Sací reflex je ešte stále veľmi silný, skúste ho prekonať intenzívnym láskaním, túlením dieťaťa k svojmu telu. Drobček nesmie mať pocit neistoty a báť sa, že by vás mohol stratiť. Na druhej strane, vyhýbajte sa polohám, ktoré mu môžu pripomínať dojčenie, napríklad držaniu v náručí.
  3. Veľmi nápomocný môže byť partner. Požiadajte ho, aby pár nocí vstával k batoliatku on a ponúkal mu pohár vody alebo čaju. Keď dieťa zaregistruje vašu neprítomnosť a pochopí, že ocko mu prsník nemôže dať, postupne prestane nočné dojčenie vyžadovať. Otecko môže svojou prítomnosťou vytvoriť drobcovi aj nový uspávací rituál s rozprávkovou knižkou, hojdaním, hladkaním.
  4. Ak dieťa pri odstavovaní stále srdcervúco plače, máte dve možnosti: buď vydržíte, alebo mu znovu ponúknete prsník. Najmä počas prvých nocí nie je vhodné radikálne odstavovanie. Nezabudnite však, že deti sa v tomto veku nebudia primárne preto, aby jedli a pili. Nočným dojčením získavajú množstvo iných dôležitých vecí – pocit istoty, potvrdenie, že mama je nablízku, upokojenie i jednoduchý spôsob, ako znova zaspinkať.

Tieto postupy účinkujú aj pri batoľatách kŕmených z fľaše.

V skratke: Niektoré deti si od prsníka či fľaše odvyknú ľahšie, iné sa rituálu nočného kŕmenia dlho nevedia vzdať, pretože bradavka alebo cumlík fľaše sú pre ne najlepšou uspávankou. A povedzme si na rovinu, nemálo mám zistí, že nočné dojčenie je pohodlnejšie a menej únavné než nočné vstávanie a podávanie vody, a tak sa v dojčení rozhodnú ešte chvíľu pokračovať. Aj táto cesta je zaujímavou rodičovskou skúsenosťou.

Navštívte pediatra

Podľa kalendára preventívnych prehliadok vás najbližšia návšteva u detského lekára čaká v 15. mesiaci. Ak máte pochybnosti o vekovo primeranom vývoji dieťaťa, dohodnite si s pediatrom skorší termín vyšetrenia.

Obdobie vzdoru

Bez ohľadu na to, či máte synčeka alebo dcérku, doma máte každým dňom sebavedomejšiu a samostatnejšiu bytosť. Objavuje vlastnú vôľu a začína skúšať, kam až môže zájsť, čo všetko si smie dovoliť. Zrazu zisťujete, že milé a poslušné batoľa sa z večera do rána zmenilo na nezvládnuteľného krikľúňa, ktorý odmieta čokoľvek a kohokoľvek. Dieťa na všetko, čo ešte včera bez problémov prijalo alebo spravilo, dnes rázne odpovedá nie. Ak je hanblivejšie a introvertnejšie, jeho prejavy sú zdržanlivejšie, ak je temperamentnejšie, reaguje výbušnejšie.

Toto obdobie sa nazýva obdobím vzdoru alebo fázou autonómie. Je to dôležitý krok vo vývoji a začína sa približne v 13. mesiaci. Nepredvídateľné zmeny nálad, prudké emócie, záchvaty zlosti sprevádzané plačom si od rodičov vyžadujú pevné nervy a, samozrejme, veľa pochopenia a lásky.

Ako si poradiť so vzdorom batoľaťa?

  • Nevyčítajte si, že ste vo výchove spravili chybu, a neberte vzdor dieťaťa osobne. Touto fázou autonómie – ale aj tou, ktorá sa začína približne v 3. roku života – musí prejsť každý človiečik. Je veľmi dôležitá pre jeho ďalší emocionálny vývoj.
  • Zostaňte pokojní, trpezliví a priateľskí. Riešte jednotlivé situácie podľa ich závažnosti. Je rozdiel, keď sa dieťa s krikom hádže na zem v nákupnom centre a keď s vami nechce spolupracovať doma pri obliekaní.
  • Zistite, v čom je problém. Prečo si drobček odmieta obuť topánočky? Pretože je zaujatý hrou, ktorú ho teraz nútite ukončiť? Pretože si ich chce obuť sám? Pretože v tých, ktoré mu núkate, sa necíti pohodlne?
  • Budujte pozitívne prostredie, v ktorom dominuje áno a v ktorom len zriedka musíte povedať nie.
  • V prípade výbuchu hnevu, odporu, plaču či iných negatívnych emócií si kľaknite k dieťaťu tak, aby ste sa mu pozerali do očí. Chyťte ho za rúčky a potichu sa mu prihovárajte.

Nie vždy môžete brať ohľad na želania dieťaťa. V cestnej premávke je dôležitejšia bezpečnosť ako fakt, že vás práve nechce držať za ruku. Ak máte dôležitú schôdzku, musíte prerušiť jeho hru, či sa mu to páči alebo nie. Určite mu nedovolíte hrať sa s vodou vo fontáne, keď je vonku sychravo alebo veterno. Dieťa bude s vami ochotnejšie spolupracovať, keď mu:

  • v dostatočnom časovom predstihu oznámite, čo sa chystá,
  • aktivitu, ktorú ste vopred oznámili, budete robiť pokojne, bez zvýšeného hlasu a už vôbec nie pod hrozbou trestu.

Dieťa rovnako ako dospelý bude vždy prejavovať emócie – či už negatívne, napríklad smútok a hnev, alebo pozitívne, ako radosť a spokojnosť. Fáza vzdoru je prvým krokom k poznávaniu a vyjadrovaniu svojich pocitov a zároveň k emocionálnej samoregulácii. Je dôležité, aby ste ako rodič pocity batoľaťa vnímali, prijímali a mali pre ne pochopenie. Na druhej strane, povzbudzujte dieťa, aby vedelo svoje vnútorné prežívanie vyjadriť. Posilňujete tak jeho sebauvedomenie a sebadôveru.

Tip: V tomto veku už dieťa potrebuje priestor a slobodu na skúmanie okolitého prostredia, to však neznamená, že nemusí akceptovať hranice, ktoré ste mu stanovili. Učte ho vyrovnávať sa so zákazmi a s príkazmi – nielen kvôli jeho bezpečnosti, ale aj kvôli podpore sociálneho správania. Spočiatku môže na obmedzenia reagovať provokatívnym správaním – bude skúšať, kam až smie zájsť.

Nepoľavujte, buďte dôslední. Stručne a čo najskôr malému nezbedníkovi vysvetlite, čo zlé spravil a prečo to už nesmie robiť. Dobrým spôsobom je aj odviesť pozornosť k inej činnosti. Trestom a kriku sa vyhýbajte.

Ako sa darí mame a otcovi?

Vzdorovitý potomok dokáže pripraviť rodičom, ale najmä matke, ktorá sa o neho spravidla stará nonstop, horúce chvíle. Psychicky sa pripravte na toto neľahké, ale dôležité obdobie vo vývine batoľaťa. Rozprávajte sa s partnerom o kritických situáciách a snažte sa spolu nastaviť výchovné mantinely. Ak treba, požiadajte ho o väčšiu podporu. Určite vám radi pomôžu aj starí rodičia – dieťa je už natoľko samostatné, že ho povarujú alebo s ním pôjdu na prechádzku. Vy si za ten čas môžete oddýchnuť, zájsť na kozmetiku či s kamarátkou na rýchlu kávu.

Život s batoľaťom je nesmierne náročný a zároveň povznášajúci. Je to obrovská výzva. Vo dne v noci znášate vrtochy malého človeka, prispôsobujete sa jeho režimu, po nociach bdiete a cez deň zaspávate od únavy. Na druhej strane vás poteší každé nové slovíčko, ktoré vysloví, každý úsmev, ktorým vás obdarí, a každé objatie, ktorým prejaví svoju lásku k vám.

V skratke: Trpezlivosť je krásna cnosť, no prvé chvíle detského vzdoru dokážu rodičov nepríjemne zaskočiť a ukázať im úplne iný obraz o samých sebe. Rodinný terapeut Jesper Juul k tejto téme povedal: „Dobrí rodičia urobia aspoň 20 chýb denne.“ Čo tým myslel? Aj dobre informovaní a rozhľadení rodičia, ktorí sa veľmi snažia a akceptujú vývojové stupne dieťaťa, sa nie vždy správajú dokonale. Byť netrpezlivý alebo robiť chyby je normálne, rodičovstvo si pre nás na každý deň chystá nové výzvy.

Najlepšie tipy pre 14. mesiac dieťaťa

V 14. mesiaci už váš miláčik ocení žartovanie, šantenie a smiech – pripojte sa k zábave. Naše tipy sú pre celú rodinu:

  • Nastal čas na veselé formičky do piesku či v zime do snehu a na zaujímavé doplnky do detskej kuchynky alebo dielničky. Človiečik túžiaci po objavovaní sa s nimi chce intenzívne hrať.
  • Rozšírte vozový park dieťaťa. Ideálnymi darčekmi na najbližšie mesiace je odrážacie autíčko alebo trojkolka, kočík pre bábiky alebo detská kosačka, o ktoré sa môže drobček pri nácviku chôdze opierať.
  • Ponúkajte dieťaťu pestrú škálu potravín a pokrmov, nielen čo sa týka živín, ale aj farieb a tvarov. Skúste ho nalákať na tanier plný veselých farieb.
  • Pripravujte s drobčekom cesto, pomocou formičiek vykrajujte rôzne tvary a pečte ich. Veľa mamičiek tvrdí, že skutočné cesto je lepšie ako plastelína.
  • Naplánujte si výlety do prírody, vodného parku či zoologickej záhrady. Ak má drobček staršieho súrodenca, ktorý ho dostatočne motivuje, zvládne aj návštevu prírodovedného múzea s obrovským modelom mamuta a s miniatúrnymi fosíliami, prípadne detské divadielko.

Dôležité otázky o 14. mesiaci dieťaťa

Čo už vie povedať dieťa v 14. mesiaci?

Vývoj reči je veľmi individuálny. Začal váš miláčik rozprávať skôr? Možno už má v slovníku 10 až 30 slov, o ktoré sa vie oprieť. Batoľatá sa v 2. roku života naučia priemerne tri slová mesačne, pričom ich slovná zásoba rastie výrazne rýchlejšie v 2. polovici roka.

Ak dieťa doteraz napredovalo hlavne motoricky, jeho aktívne používaná slovná zásoba môže byť nižšia. Nemajte však obavu, dokáže pochopiť viac slov, než koľko ich vie vysloviť.

Čo môžete spraviť pre aktívny rozvoj reči a slovnej zásoby dieťaťa:

  • Čítajte si s ním leporelá a obrázkové knižky s rýmovačkami, krátkymi básničkami či so spievankami.
  • Pomenúvajte každodenné predmety, hračky a činnosti jednoduchými, jasnými slovami.
  • Pri hrách a aktivitách vyjadrujte konkrétne a jasné požiadavky, ako napríklad „Kotúľaj červenú loptičku smerom ku mne“, „Ukáž mi knižku so zvieratkami“, „Hoď tento papier do koša“, „Podaj mi tú drevenú varešku zo zásuvky“.

Navštevuje už batoľa jasle alebo sa oň stará opatrovateľka? Pravdepodobne sa naučí hovoriť skôr ako v domácom prostredí. Jeho slovná zásoba a porozumenie jazyku v každodennom styku s inými deťmi a dospelými sa rozvinú rýchlejšie ako doma.

Koľko meria a váži dieťa v 14. mesiaci?

V 14. mesiaci nosí batoľa pravdepodobne ešte stále veľkosť 80 až 86, teda tak ako predtým. Rast sa v 2. roku života v porovnaní s dojčenským vekom výrazne spomaľuje, takže oblečenie mu vydrží dlhšie. Pohyb a hra prispievajú k spevňovaniu svalov a zoštíhľovaniu postavy bez toho, aby dieťa výraznejšie rástlo do výšky.

Koľko denného spánku potrebuje dieťa v 14. mesiaci?

Batoľa v 2. roku života potrebuje priemerne 1 až 3,5 hodiny spánku počas dňa.

V noci spí – hoci ešte stále prerušovane – 10 až 13,5 hodiny. Individuálna potreba spánku sa môže mierne líšiť od dieťaťa k dieťaťu a aj od mesiaca k mesiacu.

Niektoré deti si s chuťou zdriemnu ešte dva razy do dňa, mnohým už stačí jeden dlhší denný spánok okolo obeda alebo tesne popoludní. Len málo detí potrebuje spať cez deň výrazne dlhšie alebo kratšie.

Celková potreba spánku sa však nemení – o čo kratšie spí váš poklad cez deň, o to dlhšie si pospí v noci.

Ako zamestnám dieťa v 14. mesiaci?

K obľúbeným hrám pre 14-mesačné batoľatá patria:

  • hra na schovávačku,
  • chôdza naboso na dotykovom chodníku,
  • riekanky, spievanky a hádanky spojené s pohybom,
  • pohyb na odrážadle,
  • stavanie veží z kociek,
  • gúľanie a hádzanie lopty či balóna,
  • šantenie v bazéne alebo vo vodnom parku,
  • pečenie v detskej kuchynke a modelovanie z plastelíny,
  • čítanie a prezeranie obrázkových kníh,
  • prstové a maňuškové divadielko,
  • čmáranie kriedou na tabuľu alebo prstovými farbami na papier či lepenku,
  • hry s leporelami – z týchto jedinečných knižiek môžete stavať domčeky či ohrádky pre malé plyšové zvieratká alebo autíčka, dieťa ich dokáže rýchlo napodobniť podľa vášho vzoru a ubytovať v nich ďalšiu plyšovú hračku, autíčko či malú háčkovanú bábiku, rovnako rýchlo ich dokáže zbúrať či premiestniť.