Ako si vyberať kozmetiku – viete, čo by nemala obsahovať?

Buďme úprimné – chceme vyzerať perfektne. Vyhladeniu, spevneniu a hydratácii pleti pomáhame najmä používaním kozmetických prípravkov. Ak si chceme kožu pestovať do krásy a zdravia, oplatí sa dobre zvážiť, čo na seba nanesieme. Viete, ktoré látky by sa na ňu nemali aplikovať a že kozmetika určená pre bábätká je výbornou voľbou aj pre nás – už dospelé ženy?

Možno sa to nezdá, no zloženiu kozmetiky by sme mali venovať rovnakú pozornosť ako zloženiu stravy. Všetko, čo na pokožku nanesieme, sa dostáva do tela a môže mať vplyv na procesy v jeho vnútri. Kým vás jednotlivé značky zlákajú na vyhladenie vrások či perfektnú hydratáciu, nezabudnite nazrieť do zloženia konkrétnych produktov a skontrolovať, či sa v nich nenachádzajú zdraviu škodlivé látky.

Vedeli ste?

Trh s kozmetickými prípravkami členských štátov EÚ je regulovaný. Požiadavky na výrobu, dovoz a uvádzanie kozmetických výrobkov do predaja spresňujú nariadenia vlád jednotlivých štátov a na výskyt nebezpečných výrobkov upozorňuje u nás aj Úrad verejného zdravotníctva SR. To však neznamená, že v ponuke predajcov nie sú produkty s obsahom látok, ktoré môžu spôsobiť nežiaduce účinky (napr. alergickú reakciu).

6 zložiek, ktoré v kvalitnej kozmetike nenájdete

Látok, ktoré nepatria do zoznamu zakázaných v kozmetických produktoch, no napriek tomu sa ich častá aplikácia neodporúča, je mnoho. Asi ste už počuli, že by ste sa mali vyhnúť minerálnym olejom, silikónom či umelým farbivám.

My sme okrem nich vybrali 6 zložiek, ktoré by ste v pravej prírodnej kozmetike a najmä v biokozmetike určite nemali nájsť, no nachádzajú sa v mnohých bežne predávaných prípravkoch. Ich pravidelné používanie môže preukázateľne viesť k vzniku zdravotných problémov a ochorení. Ktoré látky to sú?

  • Parabény (metyl, butyl, propyl, etyl) sa v kozmetike či liečivách používajú ako konzervačná látka. Ich časté používanie však môže spôsobiť alergie alebo ovplyvniť pleť. Našťastie, mnohé spoločnosti, ako aj Hipp, vyrábajú produkty bez parabénov, prípadne používajú ich zdravšie alternatívy. Sú nimi extrakty z grapefruitových jadierok či rozmarínu, esenciálne oleje z tymianu, oregana a čajovníka alebo fenoxyetanol či benzoan sodný. 
  • PEG a PPG. Pod týmito skratkami sa skrývajú zlúčeniny polyetylénglykol a polypropylénglykol. Kvalitné kozmetické prípravky volia alternatívne cukrové tenzidy (ide o povrchovo aktívne látky, ktoré uľahčujú zmiešanie vodových a olejových čistiacich zložiek v kozmetike), napríklad lauryl glukozid alebo kapryl glukozid.
  • Ftaláty. Mnohé z nich sú síce v kozmetike v Európskej únii zakázané, no napríklad v Spojených štátoch amerických majú iný pohľad na to, ktoré môžu škodiť a ktoré nie. Ak si teda produkt objednávate cez internet, nie je na škodu skontrolovať aj ich výskyt. Ftaláty bývajú súčasťou vonných zmesí a tvoria aj zmäkčovadlá používané na výrobu plastových obalov. Z nich sa môžu uvoľňovať do kozmetického výrobku a vyvolať alergiu či astmu, ohroziť pečeň, obličky, hormonálnu rovnováhu aj plodnosť.
  • Dioxíny sú látky, ktoré sa uvoľňujú pri bielení tampónov, menštruačných vložiek, hygienických servítok či plienok chlórom. Existuje ich vyše 200 druhov a mnohé z nich sú toxické. Ide o látky, ktoré dokážu narúšať imunitný systém, hormonálnu rovnováhu aj plodnosť. Sú spájané s poruchami nervového a kardiovaskulárneho systému. Ideálne je preto používať produkty z prírodných vlákien.
  • SLS (sodium lauryl sulfate) a SLES (sodium laureth sulfate) sú sulfáty patriace medzi tenzidy, teda už spomínané povrchovo aktívne látky, ktoré uľahčujú rozpúšťanie a odstraňujú nečistoty. Sú obľúbené, pretože penia a odmasťujú pokožku, no zároveň ju vysušujú, dráždia či podnecujú vznik lupín. Ich prírodnou náhradou sú napríklad látky známe ako sodium coco sulfate (SCS) a coco glucoside, získané z kokosového oleja.
  • Alkohol, ktorý poznáte ako nápoj alebo dezinfekčný prostriedok, nad určitou koncentráciou zbavuje pokožku mastnoty a tým ju vysušuje. S tým sa však nedajú porovnávať zložky cetearyl alcohol, cetyl alcohol, behenyl alcohol a myristyl alcohol, ktoré sa v kozmetike používajú. Tieto látky majú tú vlastnosť, že prevedú olej a vodu, ktoré v skutočnosti nie sú miešateľné, do miešateľnej formy (emulgátor), ako je to napríklad pri kréme. Zároveň zaisťujú stabilitu zmesi, aby sa olej nemohol usadzovať. Koža nie je týmito zlúčeninami vysušená.

Pre informáciu, nie je konzervácia ako konzervácia.

Kozmetické produkty musia byť mikrobiologicky stabilné a konzervačné látky sú teda dôležité pre bezpečnosť a trvanlivosť kozmetických prípravkov. Konzervácia je nutná pri prípravkoch, ktoré obsahujú vodu – bez vody totiž nemôžu mikroorganizmy žiť ani sa rozmnožovať. V produktoch obsahujúcich vodu môžu baktérie, kvasinky alebo plesne produkovať toxické látky a spôsobovať ochorenie. Aby boli výrobky bezpečné, je nutné niektoré z nich konzervovať. Konzervanty sú preto dôležitými pomocnými látkami v kozmetike. Chránia produkty pri výrobe, skladovaní a používaní proti mikroorganizmom a určujú ich trvanlivosť. Niektoré produkty nevyžadujú konzervačné látky, napríklad HiPP prípravok do kúpeľa alebo šampón obsahujú umývacie látky známe ako povrchovo aktívne látky, ktoré majú tiež konzervačný účinok. HiPP balzam proti vetru a dažďu, detský olej, balzam na pery a masážny olej neobsahujú vodu. V prípade týchto prípravkov preto nie sú potrebné žiadne konzervačné látky.

Vhodná pre deti – vhodná pre každého

Kozmetika, ktorej regulácia je najprísnejšia, je kozmetika určená tým najzraniteľnejším – najmenším. Krémy, telové mlieka, oleje, umývacia kozmetika a ďalšie šetrne čistiace produkty pre bábätká a deti sú vyrábané na citlivú a jemnú pokožku. Neobsahujú minerálne oleje ani aromatické látky, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie. Nenájdete v nich nešetrné konzervačné látky, PEG emulgátory, parabény, farbivá ani zbytočné parfumy. 

Hlavnou zložkou takejto kozmetiky je mandľový bioolej, ktorý sa lisuje za studena a zreje na slnečnom španielskom pobreží. Výsledný produkt je plný vitamínov A, E, F a minerálov. Má antioxidačné vlastnosti, je vhodný na suchú a citlivú pokožku, ktorú vyživuje a chráni pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi.

Ak ste si práve povedali, že „dobroty“ s takýmto zložením a vlastnosťami by sa zišli aj vašej pokožke, nerozmýšľate zle. Čo je dobré pre bábätko, je dobré aj pre mladú ženu a na každý typ pokožky – a vlastne pre celú rodinu.Balzam na pery s obsahom mandľového, jojobového a kokosového biooleja, bambuckého masla a včelieho vosku zjemní a hydratuje pery. Sprchovacie gély, krémy a prípravky do kúpeľa s výťažkom z pravých sladkých mandlí vyživujú pokožku, zachovávajú jej pružnosť a vláčnosť. Na použitie do sprchy alebo kúpeľa je skvelou voľbou pleťový olejktorý zanecháva pleť hebkú a hydratovanú. Navyše niektoré produkty sa hodia aj na intímnu hygienu, keďže majú neutrálne pH. A to už je dosť lákadiel aj pre čerstvú tridsiatničku, no nie?

Vedeli ste?

Šetrný zber mandlí a starostlivo sledovaný zodpovedný proces výroby oleja nie sú v spoločnosti HiPP jediným znakom ekologického zmýšľania. Značka používa výlučne suroviny z ekohospodárenia a stavila na recyklované materiály a elektrinu z obnoviteľných zdrojov. Produkty sa vyrábajú v CO2 neutrálnom závodea pred uvedením na trh prechádzajú prísnymi kontrolami. Spoločnosť začala s ekologickým hospodárením už pred 60 rokmi a disponuje vlastnou pečaťou biokvality.