Výživa batolat od 2 do 3 let věku

Náš seriál sa chýli ku koncu, z vašeho batoľaťa bude čoskoro predškolák a v škôlke iste bude s láskou spomínať na vaše vyvarovanie a trpezlivosť, až dostane od pani učiteľky chlebík s rybacou nátierkou :-). Do tej doby by sme vám ale chceli predať poslednú dávku tipov, ako na výživu dvojročného až trojročného batoľaťa, aby správne prospievalo a nič mu nechýbalo.

2. narodeniny prinášajú pár noviniek

Sfúknutím sviečok na 2. narodeninovej torte prichádza ďalší míľnik v živote vašeho dieťatka. Jedna z noviniek sa týka mlieka - už môže pít aj polotučné mlieko. Ak uvažujete o nízkotučnom, počkajte až do 5. narodenín, pretože neobsahuje dostatok kalórií potrebných pre rast batoľaťa. Ak chcete mať istotu, že vaše dieťa dostáva v mlieku presne to, čo práve potrebuje, stavte na HiPP 4 JUNIOR Combiotik®.

HiPP 4 JUNIOR Combiotik® je batoľacie mlieko špeciálne vyvinuté pre zdravý vývoj detí od 2 rokov veku. S vekom sa totiž dieťaťu mení potreba príjmu živín a bežné mlieko a strava to nedokáže 100% reflektovať. U malých detí postupne klesá potreba príjmu energie z tukov, ale stále potrebujú veľa vápnika rovnako ako ďalšie vitamíny a minerálne látky. Aktuálne štúdie zaoberajúce sa výživou malých detí ukazujú, že bežnou výživou nie je zásobenie vitamínom D, železom a jódom dostatočné. HiPP 4 JUNIOR Combiotik® s probiotickými kultúrami mliečneho kvasenia a galaktooligosacharidmi tieto potrebné živiny obsahuje v dostatočnom množstve vrátane omega-3 esenciálnych mastných kyselín dôležitých pre rozvoj mozgu a zdravý rast.

Koľko mlieka má piť batoľa po 2. narodeninách?

Dvojročné batoľa potrebuje menej mlieka než do teraz, ale koľko je tak akurát? Ideálne je podávať mlieko alebo mliečne výrobky v 3 porciách denne.

1 porcie je zhruba:

  • 120 ml plnotučného mlieka, alebo mliečnej batoľacej výživy.
  • 60g téglik plnotučného jogurtu, čerstvého syru, alebo pudingu.
  • 60 g syru na chlieb, alebo v syrovej omáčke.

Ako rastie batoľa od 2. do 3. narodenín

Vaše dieťa bude mať už skoro 2,5 rokov a už všetky mliečne zuby - 10 hore a 10 dole. Spí len v noci, a to 11-12 hodín, občas si zdriemne počas dňa. Medzi 2. a 3. narodeninami vyrastie o približne 8 cm a priberie asi 2 kilá.

Ako zostaviť jedálniček batoľaťa medzi 2. a 3. narodeninami?

minulom diely sme si hovorili, že pri zostavovaní denného jedálničku batoľaťa nesmieme opomenúť ovocie, zeleninu, mäso, vápnik vo forme mlieka alebo mliečnych výrobkov a sacharidy v zemiakoch, obilninách alebo strukovinách. V nasledujúcej tabuľke vidíte odporúčané množstvo každej z týchto skupín potravín pre dvoj až trojročné batoľatá na 1 deň:

Chlieb, zemiaky, cestoviny, ryža a ďalšie sacharidy podávajte 1 porciu ku každému hlavnému jedlu a občas na desiatu

½-1 kúsok chleba

3-6 vrchovaté lyžice raňajkových cereálií

1-3 vrchovaté lyžice uvarených cestovín

2-5 lyžice varenej ryže

1-3 lyžice zemiakovej kaše

Ovocie a zelenina - podávajte ku každému hlavnému jedlu a ako desiatu. Snažte sa o 5 porcií denne.

40g zeleniny, alebo ovocia vydá za 1 porciu

Mliečne výrobky - 3 porcie denne.

2x denne 170 ml plnotučného mlieka, alebo mliečnej výživy pre batoľatá

+160 g mlieka v mliečnych výrobkoch

Mäso, ryby, vajcia, fazuľa, šošovica atď. - 2 porcie denne

2-4 lyžice mletého alebo nakrájaného mäsa či ryby

½-1 vajíčko natvrdo

2-4 lyžice strukovín (fazuľa, šošovica, hummus, dahl)

Veríme, že s týmto ťahákom budete mať vždy prehľad o tom, ako v jedálničku batoľaťa zastúpiť všetky dôležité živiny. Ak navyše vyhľadávate BIO suroviny, HiPP pre vás pripravil kompletné menu pre batoľatáovocné príkrmy a nápoje z ekologického hospodárstva, ktoré môžete dieťatku ponúknuť tak, ako sú, alebo ich použiť ako kvalitný a preverený základ na varenie.