Dieťa v 12. mesiaci

Čas letí, od narodenia vášho potomka prešiel už takmer rok. Z bezbranného novorodeniatka sa vykľulo energické batoľa. Je veľmi živé a pohyblivé, prejavuje humor a možno vás už potešilo prvými nesmelými krôčikmi a jednoduchými slovíčkami. Človiečik sa v 1. roku života toľko naučil! Prečítajte si všetko dôležité o 12. mesiaci dieťaťa.

Ako sa dieťa vyvíja?

Blížia sa 1. narodeniny! Hneď po pôrode ste zažili šesť mimoriadne náročných týždňov s novorodencom, po nich nasledovali vzrušujúce mesiace s čoraz akčnejším dojčaťom. Po roku sa z vášho dieťatka oficiálne stáva batoľa, ktoré pravdepodobne:

  • hovorí prvé slová,
  • stojí, zo stoja sa posadí a bez držania sedí a robí prvé samostatné kroky,
  • zdokonaľuje si chôdzu po rôznych povrchoch,
  • niekedy už prekročí nízku prekážku a s vašou pomocou kráča po schodoch,
  • s istotou uchopí predmet, pričom každou rukou vykonáva iný pohyb,
  • prejavuje živý záujem o ostatné deti.

Telesný vývoj dieťaťa

Jemná tvárička dieťatka sa za 12 mesiacov výrazne zmenila. Porovnajte si fotografie z prvých týždňov po narodení a z obdobia, keď malo okolo pol roka, s tými najnovšími. Zmeny sa nedajú prehliadnuť.

Míľniky

Hmotnosť Hmotnosť sa od pôrodu strojnásobila. Dieťa teraz váži približne 8 900 až 9 600 gramov.
Rast Na výšku má 74 až 84 centimetrov, obvod hlavy má približne 43 až 49 centimetrov.
Reč Neustále si obohacuje slovnú zásobu a vie už samostatne opakovať veľmi jednoduché melódie.
Motorické zručnosti Dieťa dokáže bezpečne stáť (udržať sa v stoji a mierne sa nakláňať), vie sa bez podpory vrátiť zo stoja do sedu, naďalej si rozvíja kliešťový úchop (uchopí predmet vo veľkosti hrášku).

Väčšina detí má v 12. mesiaci trojnásobnú pôrodnú hmotnosť. Niektorým niekoľko gramov do „normy“ chýba, iné už túto hranicu prekročili.

Emocionálny a motorický vývoj dieťaťa

Drobček vie okolo 1. narodenín bezpečne sedieť, vstať zo sedu do stoja a opätovne sa posadiť na zadoček chránený plienkou. Samozrejme, vývoj je individuálny, neprebieha striktne podľa tabuliek.

Státie bez opory zvyčajne ešte nie je stopercentné, vyžaduje si sústavné zdokonaľovanie zmyslu pre rovnováhu. Drobec sa najprv musí naučiť správne padať na zem a opätovne vstávať. Pri „tréningu“ môže byť neúnavný alebo aj ustráchaný, s plačom na krajíčku. Niektoré deti dokážu na svoje 1. narodeniny spraviť pár krokov, pridŕžajúc sa nábytku alebo vašich rúk, iné už dokonca chodia bez pomoci.

Neúnavný objavovateľ sa v priebehu 1. roka života vypracoval aj v ovládaní jemnej motoriky. Postupné zdokonaľovanie kliešťového úchopu mu umožňuje vziať si z taniera pomocou palčeka a ukazováka už aj kukuričné zrnko či hrášok a vložiť si ich do pusinky. Ak sú rodičia nepozorní, v ústočkách možno skončia aj omrvinky z podlahy, granuly z mačkinej misky či vlastné, vo vonkajšom prostredí ušpinené pršteky. Ak nejde o nebezpečné predmety, akými môžu byť drobné mušličky z dovolenky, vieme, že týmto poznávaním si zároveň buduje imunitu.

Dieťa v tomto veku chytí hračku do oboch rúk, prenesie si ju z jednej rúčky do druhej a poprezerá zo všetkých strán. Je schopné jednou rukou držať predmet alebo sa pridŕžať nábytku a druhou robiť úplne inú činnosť, napríklad piť z pohárika s náustkom či siahať po hračke na poličke. To však neznamená, že sa skončila orálna fáza spoznávania. Po tom, čo drobček preskúma nový, zaujímavý predmet očkami a rúčkami, s chuťou si ho na chvíľu otestuje v ústach.

Výchova hrou

Deti vo veku 12 mesiacov milujú pohybové hry, pri ktorých si precvičujú novonadobudnutú schopnosť stáť a chodiť.

Už ste vyskúšali hru na naháňačku? „Prenasledujte“ dieťa po štyroch okolo stola, pozdĺž skriniek, krížom cez detskú izbu. Vydávajte pri tom zvuky napodobňujúce mrmlanie medveďa, havkanie psa či mňaukanie mačky. Drobček miluje akciu, najmä takú, pri ktorej môže pred vami „utekať“ a skryť sa za kus nábytku. Smeje sa pri tom a bojí zároveň. Určite ho zabavíte.

Skúsili ste už kúpiť detskú obrázkovú knižku s označením 1+? Leporelá pre túto vekovú kategóriu obsahujú dlhšie rýmovačky a texty. Pesničky majú viac veršov a dieťa pri nich spieva a tlieska aktívnejšie ako predtým.

Nastal čas na hádanky. Schovajte menšiu hračku do froté rukavičky na umývanie a povzbuďte drobčeka, nech ju ohmatá a skúsi uhádnuť, čo sa v nej skrýva. Alebo skryte hračku tak, aby ju videl, a po chvíli sa ho spýtajte, kde je. Takto trénujete jeho schopnosť zapamätať si aj predmety, ktoré nevidí. Okrem pamäti si cibrí jemnú motoriku a všetky zmysly.

Tvorivosť a základy grafomotoriky výdatne podporíte kreslením a maľovaním. Hoci u ročného dieťaťa ide skôr o čmáranice, jeho prvé pokusy sú dôležitým krokom v psychomotorickom vývoji. Drobček zanecháva svoju „umeleckú“ stopu v omaľovánkach, na tabuli, ale aj na stenách, nábytku, kobercoch. Podporujte jeho kreativitu, ale zároveň sa ju snažte držať v medziach, ktoré vyhovujú vám. Mnohým rodičom neprekáža, keď malý umelec pomaľuje stenu. Ak však bývate v podnájme, asi to nebude správna cesta. Možností, ako podporiť nácvik kreslenia, maľovania a neskôr aj písania, je oveľa viac:

  1. Omaľovánky, náčrtníky: Kúpte dieťaťu hrubé pastelky, špeciálne vysúvacie voskovky, kriedy alebo prstové farby. Drobček si sám vyberie, čo mu najviac vyhovuje. 
  2. Kreslenie vo vani a maľovanie vodou: V prvom prípade dieťa môže pri kúpeli maľovať zmývateľnými farbičkami na obkladačky. Sú netoxické a dajú sa ľahko umyť. No nie každý rodič je ochotný tolerovať túto umeleckú záľubu. Na maľovanie vodou potrebujete vodové omaľovánky, stačí len štetec a pár kvapiek vody.
  3. Obojstranná tabuľa: Do malých bytových priestorov je vhodná otočná tabuľa, ktorá zaberá málo miesta, pretože sa dá poskladať. Z jednej strany ide o klasickú čiernu tabuľu na kriedy, z druhej o bielu magnetickú tabuľu, na ktorú sa dá kresliť špeciálnymi, ľahko stierateľnými fixkami alebo sa na ňu dajú ukladať písmenká a obrázky s magnetkou. 
  4. Nástenná tabuľa: Ak máte k dispozícii viac priestoru, vyskúšajte nástennú tabuľu. Zvyčajne ide o kombináciu čiernej kriedovej a bielej magnetickej tabule. Najlepšie je umiestniť ju v kuchyni alebo inej miestnosti, kde sa drobec zdržiava najviac. Obľubujú ju najmä rodičia viacerých detí – najmladšie dieťa si môže čmárať v spodnej časti tabule, staršie si píše a kreslí v strednej časti a do najvyššej časti môžete napísať alebo nalepiť rodičovské odkazy väčším deťom, prípadne nakresliť svojmu malému drobčekovi krásny obrázok. 
  5. Kreslenie na stenu: Patríte k veľmi tolerantným rodičom, ktorí dovolia dieťaťu počmárať jednu, viac či nebodaj všetky steny v byte? Lepšie je vyčleniť malému umelcovi jednu konkrétnu stenu, najlepšie v jeho izbičke, a ponúknuť mu netoxické prstové farby, ktoré sa dajú ľahko vyčistiť vodou a mydlom. Treba však rátať s tým, že váš poklad môže raz bez vášho vedomia použiť namiesto umývateľných farieb bežné a že maľovanie stien je dosť nákladná záležitosť.

Tip: Chceli by ste vystaviť prvé umelecké dielka svojho miláčika, ale máte problém s priestorom? Jednou z možností je natiahnuť cez detskú izbu šnúru a na ňu zavesiť obrázky. Lenže tých je veľa a neustále pribúdajú, preto je jednoduchšie odfotiť ich, spraviť z nich koláž a tú potom vytlačiť.

Dieťa si zdokonaľuje jemnú motoriku aj modelovaním z plastelíny. Mnohé mamičky však tvrdia, že vhodnejšie je základné cesto z bielej múky, vody a zo soli, ktoré sa drobček učí vaľkať a formovať do rôznych tvarov. Dá sa lepšie odstrániť z rôznych povrchov ako plastelína.

Malý objaviteľ si rozvíja poznávacie schopnosti a rôzne zručnosti napodobňovaním mamy, otca a iných dospelých pri rôznych činnostiach. Chce variť kávu? Narábať s varechou? Alebo skôr opravovať pokazené veci v byte ako ocino? Dobrou inšpiráciou je detská kuchynka alebo dielnička. Dajte však pozor, lebo drobček síce rád napodobňuje činnosti dospelých, ale ešte radšej ich vykonáva sám. Keďže varenie na skutočnom sporáku ho láka viac ako na detskom, riziko úrazu je odteraz vysoké.

Výživa dieťaťa

Ročný človiečik chce všetko robiť presne tak ako vy, no pri jedení sa mu to zväčša ešte veľmi nedarí. Narábanie s príborom si vyžaduje majstrovské motorické zručnosti, ktoré deti ovládnu až v 2. alebo 3. roku života. Dovtedy jedia tak, ako bolo ľudstvo zvyknuté celé tisícročia – prstami.

Vaše dieťa však už pomerne dobre dokáže v rúčke udržať lyžičku, nabrať si ňou ryžovú kašu či zemiakové pyré a preniesť hlt do úst. Rozdielnosť temperamentu i pováh sa prejavuje aj v tom, že niektoré deti skúšajú jesť samy, iné sa stále rady nechávajú kŕmiť.

Počas dňa by dieťatko malo piť vodu alebo nesladený čaj. Najlepšie je ponúknuť mu nápoj v uzavretom hrnčeku so slamkou alebo s náustkom, v otvorenom nerozbitnom pohári alebo v špeciálnom pohári, z ktorého sa tekutina nedá vyliať.

Stručne povedané: Jedlo je zážitok pre zmysly. Spočiatku sa dieťa s lyžičkou len hrá, neskôr sa snaží cielene si ju aj s hltom vložiť do úst, pričom samozrejme vznikajú malé nehody. Správaniu pri stole sa učí tým, že sa každý deň pozerá, ako jedia dospelí.

Dojčenie a náhradná mliečna výživa

Po 1. narodeninách sa pre batoľatá odporúča približne 300 ml/g mlieka (resp. 500 ml mliečnych výrobkov) denne. 

Ak chcete ďalej dojčiť, pokračujte podľa potreby. Ak dieťa kŕmite mliečnou výživou z fľaše alebo mu ponúkate mliečnu kašu, dávajte pozor na množstvo ďalších mliečnych výrobkov. Je dôležité, aby súčasťou jeho jedálnička bola vyvážená a pestrá strava.

Príkrmy

Jedálny lístok sa začína podobať strave dospelých. Mal by obsahovať ovocie, zeleninu, mäso, chlieb a pečivo, ryžu, cestoviny, zemiaky a mliečne výrobky. Ročný člen rodiny býva neraz živým a krásnym impulzom na úpravu jedálnička celej rodiny. Keďže rád ochutnáva a papá to, čo jedia ostatní pri stole, veľa rodičov spätne potvrdzuje, že vďaka nemu sa oveľa kritickejšie začali pozerať na vlastné stravovacie návyky. Naďalej platí: opatrne so soľou, nijaké údeniny ani exotická strava. A možno má vaše dieťa vlastné chute a uprednostní jednoduché ovocné pyré či obilninovú kašu.

Väčšina batoliat obľubuje pečivo a chlieb. Niektoré dajú prednosť holému krajčeku chleba či kúsku rožka, iné, naopak, zjedia len maslo či nátierku, ktorými je pečivo natreté. Je dobré mať na zreteli, že štandardné pečivo môže obsahovať viac soli, ako je zdravé. Pre ročné dieťa je preto ideálny ražný či pšenično-ražný chlebík z domácich pekární – nie však úplne čerstvý, aby bruško zbytočne nenadúval, a určite bez rôznych zrniečok vnútri i na povrchu. Ak dieťatku chlebík nechutí, skúste mu z neho vykrojiť formičkou na pečenie hviezdičku alebo srdiečko, prípadne mu ho nakrájajte na hranolčeky, ktoré si namočí do masla, tvarohovej nátierky či domáceho džemu s vysokým podielom ovocia a minimom pridaného cukru. Alternatívou sú cestoviny a ovsená alebo krupicová kaša.

V 13. mesiaci, teda ihneď po 1. narodeninách, sa začína obdobie batoľaťa, ktoré rodičom prináša úplne nové výzvy a úžasné chvíle, aj čo sa týka príkrmov.

Navštívte pediatra

Ak ste v 11. mesiaci nestihli ísť s dieťaťom k pediatrovi, spravte to teraz. Na 9. preventívnej prehliadke vyšetrí detský lekár telesný a psychomotorický vývoj vášho potomka:

  • Zhodnotí celoročný vývoj hmotnosti, výšky, obvodu hlavičky a iné údaje.
  • Vyšetrí orgány aj moč.
  • Skontroluje uši a oči.
  • U chlapcov prehmatá semenníky na vylúčenie nezostúpených semenníkov.
  • Posúdi jemnú a hrubú motoriku, vývoj chôdze a reči.
  • Skontroluje stav zúbkov. 
  • Poradí vám pri dojčení, ale aj pri odstavovaní od materského mlieka a pri zavádzaní príkrmov a pevnej stravy do jedálneho lístka.

Ak to zdravotný stav dieťaťa dovolí, v 11. alebo 12. mesiaci by ste ho mali dať zaočkovať poslednou, teda 3. dávkou hexavakcíny (záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna, vírusová hepatitída typu B a hemofilové invazívne nákazy) a zároveň 3. dávkou vakcíny proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam. Toto očkovanie je na Slovensku povinné.

Ďalšie povinné očkovanie podľa aktuálne platného očkovacieho kalendára čaká drobčeka medzi 15. až 18. mesiacom. Ide o základnú dávku trojzložkovej vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke (preočkovanie sa robí v 11. roku života). Očkovacie termíny si naplánujte po konzultácii s pediatrom.

Spánok dieťaťa

Okolo 1. narodenín si niektorí rodičia všimnú, že dieťa spí nepokojnejšie, častejšie sa budí a v noci je dlhšie hore. Čiastočne to spôsobuje mierne zmenená potreba spánku, čiastočne vzrušujúce zmeny v každodennom živote človiečika. Státie, prvé krôčiky, rastúca slovná zásoba a mnoho malých aj veľkých dobrodružstiev – všetky vzruchy a zážitky, ktoré zažíva cez deň, spracúva jeho mozog počas nočného spánku. A pri tom potrebuje blízkosť mamy a otca.

Dieťa v 12. mesiaci stále potrebuje 1 až 3,5 hodiny spánku počas dňa – zväčša ide o jeden dlhší spánkový interval. Nočný spánok by mal trvať 10 až 13,5 hodiny.

Odborníci odporúčajú ako prevenciu syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa (SIDS) spoločné spanie s rodičmi aspoň do dovŕšenia 1. roka života. To znamená, že dieťa spí v bezprostrednej blízkosti rodičov. Má to však byť spoločná posteľ? Spanie v jednej posteli s rodičmi je stále často diskutovaná téma. Veľa nepokojných dojčiat nevyspatí rodičia v polovici noci prekladajú z postieľky k sebe do postele, aby získali aspoň pár hodín odpočinku. Odborníci oficiálne potvrdzujú, že najbezpečnejším miestom na spánok ročného dieťatka je jeho vlastná detská postieľka v rodičovskej spálni. 

No keďže realita je rôznorodejšia, prinášame ich tipy na čo najbezpečnejšie spoločné spanie. V posteli s rodičmi by bábätko malo byť, len ak:

  • obaja rodičia sú nefajčiari a mamina bola nefajčiarkou aj počas tehotenstva, 
  • ani jeden z nich neužíva návykové látky a pred spaním nepožil alkohol,
  • dieťa sa narodilo donosené (po 37. týždni tehotenstva), vážilo viac než 2 500 gramov a je zvyknuté spinkať na chrbátiku, 
  • obaja rodičia vedia, že dieťatko je s nimi v posteli, a súhlasia s tým,
  • z hľadiska konštrukcie nemá posteľ nijaké priestory, do ktorých by dieťatko mohlo zapadnúť, kde by mohlo uviaznuť alebo by ho mohli akokoľvek zatlačiť či zraniť,
  • posteľ má kvalitný tvrdý matrac a nenachádzajú sa v nej prebytočné vankúše či prikrývky (dieťatku stačí spací vak), 
  • boli urobené opatrenia proti pádu dieťatka z postele (napríklad funkčné zábrany),
  • spanie s rodičmi je podľa štúdií bezpečnejšie pre dojčené deti.

Ak vám spanie v jednej posteli nevyhovuje a ruší váš spánok, pocíti to aj dieťa. V takom prípade urobte všetko pre to, aby celú noc spinkalo vo svojej postieľke, no zatiaľ je ideálne, aby zostávalo vo vašej blízkosti. Pre bábätká, ktoré dokážu prespať celú noc, je spanie mimo manželskej postele dokonca vhodnejšie. 

Nezabudnite, že rošt s matracom na spanie patrí už na najnižšiu úroveň. Drobček v tomto veku dokáže v postieľke stáť, takže horná priečka ohrádky musí byť kvôli bezpečnosti nastavená čo najvyššie.

Niektoré postieľky majú sťahovaciu bočnicu alebo vyberateľné priečky, aby dieťa mohlo samo vyliezť. Na zvuk bosých chodidiel drobčeka, ktorý po prebudení hneď cupká do rodičovskej postele, sa nedá zabudnúť. Pozor! Ak už spí vo vlastnej postieľke v inej izbe, nechávajte dvere na rodičovskej spálni i detskej izbičke na noc otvorené. Zavreté dvere by ešte nemali oddeľovať dieťatko od rodičov. Úplne samostatné spanie predstavuje až ďalší krok k nezávislosti dieťaťa. Ročné slniečko ešte veľmi potrebuje uistenie, že ste stále v jeho blízkosti.

Prvé narodeniny

Blížia sa 1. narodeniny! Chcete ich osláviť s rodinou a priateľmi? Naplánujte si čas oslavy či osláv vrátane dekorácií, napečených dobrôt a darčekov.

Chystáte stretnutie v širokom kruhu rodiny aj priateľov? Ak máte dobré nervy a veľa priestoru v byte alebo dome, môžete zorganizovať veľkú párty pre všetkých. Výhoda: starosti s organizáciou budete mať len raz. Nevýhoda: vaši príbuzní možno nepoznajú vašich kamarátov a ich deti. Je veľmi náročné manažovať párty s ľuďmi rôzneho veku a záujmov – a k tomu s malými deťmi. Radšej si udalosť rozdeľte na menšie oslavy. Na jednu pozvite rodinu, na druhú kamarátov či priateľov s rovnako starými deťmi:

  1. S rodinou si naplánujte popoludňajšiu kávu a zákusok alebo piknik v prírode – podľa možností a ročného obdobia. Ak je drobček akčnejší doobeda, pozvite blízkych na posedenie v doobedňajších hodinách cez víkend.
  2. S priateľmi, ktorí majú deti v podobnom, ale aj vyššom veku, sa môžete stretnúť v prípade priaznivého počasia v lesnom altánku na opekačke alebo na ihrisku. Má váš miláčik narodeniny na jeseň alebo v zime? Môžete si na 2-3 hodiny prenajať detskú herňu v nákupnom alebo detskom centre. Máte staršie dieťa, ktoré chodí na gymnastiku či futbal? Aj športové organizácie ponúkajú detské oslavy s animátorkami, ktoré sú zvyčajne aj trénerkami. V usmrkanom jesennom a chladnom zimnom období vám však oslavu môžu prekaziť rôzne infekcie, ktoré sa v prípade malých detí šíria priam rýchlosťou svetla. V tom prípade ju radšej presuňte na obdobie, ktoré nepraje vírusom ani baktériám. Zúfate si, že drobček sa narodil na Vianoce či Silvestra? Založte novú tradíciu a oslavujte jeho narodeniny na meniny – dospelí to pochopia a deťom je to jedno.
  3. Pouvažujte, či nie je lepšie spojiť sily a mať spoločnú oslavu svojho miláčika s iným vrstovníkom. Možno má vaša kamarátka zo sídliska alebo zo susedného domu dcérku či synčeka v podobnom veku ako vy. Spoločná oslava pre detičky vás bude stáť menej síl aj financií, vyžaduje si však viac kompromisov.

Pravdepodobne ste už oslávencovi kúpili darčeky – rôzne hračky či plyšové zvieratká. Zabaľte ich tak, aby si ich drobček sám ľahko rozbalil. Vhodné sú prázdne škatule alebo darčekové vrecká či tašky vyplnené pokrčeným farebným papierom alebo kúskami farebných látok, ktoré s chuťou vyprázdni.

Tip: Veľkú oslavu si možno užijete vy dospelí, nemusí však vyhovovať ročnému dieťaťu, ktoré citlivo reaguje na veľa ľudí, chaos a hluk. Radšej zorganizujte kratšie stretnutie s najbližšími, ktorých drobček dôverne pozná. Narodeninovú párty vo veľkom štýle odložte na čas, keď bude mať vaša ratolesť aspoň 3-4 roky. Napriek tomu si trúfate na väčšiu oslavu s inými deťmi? Naplánujte si ju vopred, aby ste neboli v strese, alebo ju majte spoločnú s inými rodičmi.

Ako sa darí mame a otcovi?

Prvé narodeniny sú radostnou udalosťou v živote drobčeka, ale najmä jeho rodičov. Koľko skokov vo vývoji a vzrušujúcich objavov, ale aj prebdených nocí a prvých chorôb sa za nimi skrýva? Takmer 12 mesiacov s bábätkom ubehlo ako voda, z novorodenca sa stáva batoľa, ktoré prijíma každodenné nové výzvy.

Máte v čerstvej pamäti jemnú mliečnu vôňu novorodenca či hebkú pokožku trojmesačného dojčaťa v intímnych chvíľach dojčenia alebo kŕmenia z fľaše? Bezbranné bábätko, celkom odkázané na vás, bolo úplne iné ako neposedný, nesmierne živý nezbedník, z ktorého teraz nesmiete ani na chvíľku spustiť oči.

Práve v čase 1. narodenín môže v niektorých pároch vzplanúť túžba po ďalšom dieťati. Niektorým dvojiciam sa to podarí hneď, ako sa rozhodnú, v prípade iných to trvá trochu dlhšie.

Patríte k rodičom, ktorí zatiaľ neuvažujú o ďalšom potomkovi? Vychutnávajte si samostatnosť drobčeka a tešte sa z každého, hoci aj malého pokroku v jeho vývoji.

V skratke: Vaše dieťa bude mať jeden rok a vy cítite radosť, ale aj melanchóliu a obavy. Každý rodič má pri 1. výročí iné pocity – jednému je ľúto, že bábätkovské obdobie sa už nezopakuje, iný sa teší, že jeho potomok bude konečne nezávislejší a bude s ním môcť robiť viac aktivít.

Najlepšie tipy pre 12. mesiac dieťaťa

Dvanásty mesiac života bábätka sa spája s narodeninami a s oslavou či oslavami. Naplánujte si ju/ich tak, aby ste neboli v strese:

  • Nestíhate piecť alebo nemáte k pečeniu žiadny vzťah? Nič sa nedeje, objednajte si tortu či koláčiky v osvedčenej cukrárni alebo cez internet. Najlepšie však je dať na odporúčanie kamarátky, ktorá má overené tipy.
  • Vyberajte si dobroty bez cukru, sladené iba ovocím. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby deti do 2 rokov nekonzumovali nijaké alebo len minimálne množstvo cukru. Napokon, je ľahšie nenaučiť dieťa na sladké než mu neskôr v zraniteľnom detskom veku pomáhať fyzicky i psychicky zvládnuť boj s nadváhou.
  • Darčeky zabaľte tak, aby si ich malý oslávenec mohol rozbaliť sám.
  • Nezabudnite na výzdobu – pestrofarebné balóniky a veselé narodeninové dekorácie. So sviečkami opatrne, ale na narodeninovej torte by určite tá jedna nemala chýbať.
  • Vyrobte si vlastné pozvánky pre rodinu a priateľov alebo ich kúpte a pošlite.
  • Nezabudnite na fotografie – poproste niekoho z rodiny alebo z priateľov, aby fotil celú udalosť, pretože vy ako organizátorka oslavy to určite nebudete stíhať.

Dôležité otázky o 12. mesiaci dieťaťa

1. Čo už vie povedať dieťa v 12. mesiaci?

Vývoj reči je veľmi individuálny. Najprv sa rozvíja porozumenie, až neskôr aktívna slovná zásoba. Neporovnávajte svojho drobčeka s kamarátkiným dieťaťom v rovnakom veku ani so starším súrodencom!

Niektoré deti už okolo svojich 1. narodenín zreteľne vyslovia niekoľko jedno- a dvojslabičných slov, ako napríklad mama, tata, baba, pápá alebo nie, bác či dokonca auto. Iným deťom sa jazýček ešte stále nerozviazal a dohovárajú sa džavotaním a mimikou. Ďalšie si tvoria vlastný slovník, ktorým opisujú ľudí, zvieratá, veci, činnosti či jedlá. Mama a otec rýchlo porozumejú reči svojho miláčika. Menej blízki alebo neznámi ľudia však zvyčajne netušia, čo dieťa hovorí, preto im rodičia musia „tlmočiť“. Dvojčatá si vytvárajú špeciálnu reč, ktorej neraz nerozumejú ani rodičia.

Dieťa v tomto veku už riekanky, rečňovanky a pesničky nielen počúva, ale snaží sa ich aj dopĺňať vlastnými slovami a zvukmi.

2. Koľko meria a váži dieťa v 12. mesiaci?

Ročné dieťa zvyčajne nosí oblečenie vo veľkosti 80 až 86. Váži v priemere 8 900 a 9 600 gramov, čo je obyčajne trojnásobok jeho pôrodnej hmotnosti. Meria 74 až 84 centimetrov, obvod hlavy by mal byť 43 až 49 centimetrov. Zistite viac o hmotnosti a veľkosti novorodenca, dojčaťa a batoľaťa.

3. Čo dokáže dieťa v 12. mesiaci?

Dieťa v 12. mesiaci zvyčajne vie:

  • samostatne sedieť, postaviť sa, pridŕžajúc sa nábytku alebo vás, a znovu sa posadiť,
  • uchopiť prštekmi aj drobné predmety vo veľkosti hrášku (kliešťový úchop),
  • podávať si predmet z jednej rúčky do druhej, otáčať ho a obzerať si ho zo všetkých strán,
  • hovoriť prvé slová a ďalej si rozvíjať porozumenie,
  • cielene počúvať (orientovať sa na konkrétny hlas alebo zvuk),
  • zapamätať si ľudí a veci, ktoré práve nevidí, nepočuje ani necíti (stálosť objektu),
  • pospevovať si spolu s vami jednoduché melódie a tlieskať pri nich do rytmu,
  • jesť samostatne rukami a/alebo lyžičkou.

Väčšina ročných detí ešte neprespí celú noc v kuse a pri zaspávaní potrebujú mamu či otca. Niektoré sú v 12. mesiaci už odstavené od dojčenia, niektoré už nepotrebujú kŕmenie z fľaše a bez akýchkoľvek problémov zjedia takmer všetko čo dospelí.

4. Čo potrebuje dieťa v 12. mesiaci?

Človiečik je v tomto veku nesmierne zvedavý a živý, potrebuje priestor, pohyb a príležitosť na objavovanie svojho okolia. Prostredie, v ktorom sa pohybuje, však musí byť bezpečné. Nikdy ho nenechávajte bez dozoru – najmä nie v kuchyni pri varení, v kúpeľni pri kúpaní a určite nie na balkóne. Vytvorte mu priestor na hranie, na ktorý dovidíte aj z kuchyne. Učte ho, čo je nebezpečné, vysvetľujte mu, prečo musí byť opatrný. Nehodám a úrazom sa nedá vyhnúť na sto percent, spravte však všetko pre zníženie ich rizika. Prečítajte si niekoľko ďalších rád na vytvorenie bezpečného domova:

  • Zabezpečte elektrické zásuvky špeciálnymi poistkami. Zaistite nábytkové zásuvky a skrinky, ako aj okná detskými chráničmi. Na schodisko nainštalujte ochranné dvierka.
  • Pripevnite skrine a skrinky k stene tak, aby nemohli na dieťa spadnúť, keď sa ich chytí. Zabezpečte nábytok proti posúvaniu.
  • Zaistite alebo odstráňte káble, ktoré voľne ležia na zemi.
  • Pri kúpaní a sprchovaní dieťaťa používajte protišmykovú podložku do vane. 
  • Pri varení v prítomnosti dieťaťa používajte len zadné platne. Rukoväte hrncov a panvíc otočte smerom dozadu. Odstráňte z dosahu dieťaťa zapojený elektrospotrebič či kanvicu.
  • Odstráňte z kvetináčov okrasné kamienky, kvety s jedovatými listami niekomu venujte.
  • Dekorácie, knihy a iné predmety, ktoré sú pre dieťa nebezpečné, preložte na vyššie položené skrinky a poličky alebo ich jednoducho odložte.
  • Lieky, čistiace prostriedky a kozmetiku skladujte mimo dosahu dieťaťa.
  • Nenechávajte voľne ležať mobilné telefóny, ovládače, zapaľovače, cigarety, zápalky a nože.
  • Zamykajte vstupné dvere.

Strava ročného dieťaťa má byť vyvážená a čo najčerstvejšia. Pokrmy pripravujte tak, aby obsahovali menšie aj väčšie kúsky, ktoré si malý jedák sám chytí do prštekov – od hrášku a rezancov cez krajček chleba či plátok jablka až po hrubšie kúsky mäsa. Precvičuje si tak rôzne techniky uchopovania a zdokonaľuje si samostatné jedenie.

Blízkosť, bezpečnosť, ochrana, pohodlie, starostlivosť a uznanie predstavujú dôležité emocionálne kotvy pre každé dieťa. U obzvlášť živého a pohyblivého ročného človiečika sú tieto istoty odrazovým mostíkom k rozvoju jeho samostatnosti, odvahy a chuti ďalej objavovať okolitý svet.