Vaše neposedné batoľa má už 13 mesiacov a je na čase sa zamerať na jeho mliečne zúbky. Ako ich čistiť, aby sa nekazili? Ako batoľaťu správne ponúkať mlieko, aby netrpela zubná sklovina, a čo dobré naservírovať na jedlo a pitie, aby pekne prospievalo, sa dočítate v ďalšom diely seriálu o detskej výžive.
Výživa batoliat od 13. ukončeného mesiaca veku

Ako čistiť mliečne zúbky
TIP: Keď pôjdete nabudúce na zubnú prehliadku, vezmite potomka so sebou, nech sa pomaly zoznamuje s prostredím zubárskej ordinácie.
Akonáhle zistíte, že sa v detskej puse objavil zúbok, začíname so starostlivosťou proti zubnému plaku a kazu. Zo začiatku, keď vidíme len rezáky, stačí povrch zubov potrieť stočenou vatou alebo látkovou vreckovkou. Dieťatko si tiež zvykne, že mu “niekto niečo robí v puse” a prvá návšteva zubára nebude taký šok.
Keď sa objaví prvá stolička, je na čase zakúpiť tiež prvú zubnú kefku a zavádzať rituál čistenia zubov 2x denne - ráno po prebudení a večer pred spaním. Kefka by mala mať čo najmenšiu hlavičku a jemné štetinky. Do 3 rokov veku používajte len veľmi malé množstvo detskej pasty (veľkosť hrášku) a buďte trpezliví - zo začiatku bude čistenie zubov pripomínať skôr súboj než rutinný hygienický úkon.
TIP: Skúste dať batoľaťu pri tom, ako mu sami čistíte zuby, do ruky príručné zrkadlo. Môže sa tak pozerať, čo vlastne robíte, učiť sa, ako na to, a zároveň ho zaujmete, aby zostalo chvíľku v kľude.
Fľašu pred spaním nahraďte šálkou
Mnoho detí v tomto veku stále rado zaspáva s fľašou mlieka v puse. Nie je to však dobré pre ich zúbky, ktorým dlhý a častý kontakt so sacharidmi v mlieku spôsobuje zubný kaz. Je preto naozaj najvyšší čas prejsť natrvalo na hrnček s uškami. Spokojnému spinkaniu pomôžu okrem pokračovacieho mlieka HiPP JUNIOR Combiotik®, špeciálne vyvinutého pre potreby detí od 1 roku veku, tiež mliečne BIO kaše na dobrú noc s vitamínmi a celozrnnými obilnými vločkami.
Pitný režim batoliat
Batoľa by malo vypiť menšie množstvo tekutiny asi 6-8krát za deň - kľudne aj viac, pokiaľ je horúce počasie. Medzi jedlami je pre správnu hydratáciu najvhodnejšie mlieko alebo voda, ale pozor aby sa nám dieťa príliš neprepilo a potom neodmietalo papanie.
K jedlu je vhodný neriedený ovocný džús, pretože v ňom sa nachádza vitamín C, ktorý pomáha organizmu vstrebávať železo z mäsa a zeleniny. Deti, ktoré nechcú piť obyčajnú vodu, zase môžme trochu previesť tým, že im postupne džusík čím ďalej tým viac riedime. Príliš sladené nápoje alebo koncentrované džúsy podávajte naozaj radšej výnimočne, a to spoločne s hlavným jedlom - práve kvôli zdravým zúbkom.
Jedálniček batoľaťa v 13. uk. mesiaci veku
Jedálniček sa nelíši od jedálničku 12mesačného batoľaťa.
- Ráno začnite dojčením, alebo náhradnou mliečnou výživou HiPP 3 JUNIOR Combiotik®, pokiaľ si už batoľa nezvyklo zjesť celú porciu pevnej stravy.
- Dopoludnia sa ako desiata bude hodiť obilná kaša a čerstvé ovocie, alebo poháriky, ak dáva Vaše dieťa stále prednosť skôr kašovitej strave.
- Na obed ponúknite malému maškrtníkovi BIO detské cestoviny, alebo polievku. Ako dezert si pochutí na ovocnej tyčinke alebo kapsičke s ovocným pyré.
- Popoludní prichystajte obilnú kašu. Na popoludňajšie zahryznutie sa budú hodiť BIO ovocné keksy.
- Večer pred spaním zasýti HiPP mliečna kaša na dobrú noc, ovocie, alebo kúsok chleba rozmočeného v mlieku.
TIP: Batoľa stále preferuje skôr kašovitú stravu na úkor pevnej stravy a učí sa žuvať? Skúste mu napríklad 3 dni v týždni, ráno, alebo večer, ponúknuť kúsok chleba z jemnej mletej celozrnnej múky a počas ostatných dní naďalej podávajte kašu. Ďalšou cestou je pri každom jedle pripraviť i malé množstvo pevnej stravy, ktoré postupne zvyšujte.