Výživa batoliat od 16. ukončeného mesiaca veku

V 16. mesiaci pravdepodobne ešte zápasíte s tvrdohlavým batoľaťom, do ktorého musíte jedlo často ládovať pod tlakom. Ako sme si ale povedali v minulom článku o odmietačoch jedla, trpezlivosť a pokojný prístup bude oveľa úspešnejší než nátlak alebo uplácanie nezdravými dobrotami. Prinášame vám ďalšie pokročilé tipy, ako spoločné jedlá maximálne spríjemniť pre dieťa aj celú rodinu.

5 tipov, ako zaujať batoľa, aby papalo

  • Ponúkajte jedlá, ktoré sa ľahko naberajú lyžičkou, pokiaľ už dieťa lyžičku ovláda, alebo také, ktoré môže samo uchopiť rukami a nasmerovať do pusy.
  • Začínajte malými porciami a pridávajte dieťaťu podľa jeho apetítu.
  • Nenaťahujte dobu jedla na dlhšie než 20-30 minút. Po tejto dobe odložte jedlo zo stole bez toho, aby ste to pred dieťaťom komentovali.
  • Nenahradzujte odmietnuté jedlo hneď iným. Batoľa rýchlo pochopí princíp a začne to zneužívať. Naservírujte variáciu chutí tak, aby na stole bolo vždy niečo, čo dieťa preferuje.
  • Keď sa vám zdá, že dieťa toho veľa nezjedlo, neponáhľajte sa s olovrantom. Počkajte s ním zase na obvyklú dobu.

Medzi jedlami dohliadnite na to, aby batoľa dostatočne pilo (hlavne vodu alebo riedené džúsy), a hutnejšie šťavy podávajte skôr len k hlavným jedlám.

Mezi jídly dohlédněte na to, aby batole dostatečně pilo (hlavně vodu nebo ředěné džusy), a hutnější šťávy podávejte spíše jen k hlavním jídlům.

Nezabúdajte na mlieko

V minulých častiach sme sa naučili, že batoľa potrebuje síce menej mlieka než dojča, ale predsa je preň nesmierne dôležité. 3 malé dávky mlieka (po 120 ml), alebo niekoľko mliečnych výrobkov denne je tak akurát.

Pokiaľ batoľa pije kravské mlieko, dohliadnite nech je plnotučné, nie polotučné či nízkotučné. BIO kvalita mlieka je deťom tiež odporúčaná na úkor klasickej produkcie,ktorej pôvod nepoznáme. Istotou, že vaše dieťa dostáva mlieko s potrebnými živinami a v tej najvyššej kvalite, je voľba pokračovacieho mlieka HiPP 3 JUNIOR Combiotik®. Je dostatočne výživné a navyše obsahuje železo, ktoré je v tejto vývojovej fáze tak dôležité pre správne vstrebávanie vápnika a zdravý rast kostí.

Jedálniček batoľaťa v 16. uk. mesiaci veku

Jedálniček v ukončenom 16. mesiaci veku sa nelíši od jedálnička 15-mesačného batoľaťa, čo sa živín a vitamínov týka, ale samozrejme ho prispôsobte schopnostiam a preferenciám svojho drobca.

 

  • Ráno začnite dojčením, alebo náhradnou mliečnou výživou HiPP 3 JUNIOR Combiotik®. Pokiaľ už dieťa raňajkuje tak ako mamka a ocko, ponúknite mu ráno chlebík s žervé, alebo maslom s plátkami zeleniny.
  • Na obed uvarte jedlo, kde by malo vždy figurovať mäso, niekoľko druhov zeleniny a varená príloha. Môžete podávať i kompletné menu HiPP z preverených surovín, alebo silnú polievku.  Po obede je ako vždy čas na sladkú odmenu napr. v podobe ovocných BIO tyčiniek.
  • Popoludní zvoľte ako olovrant obilnú kašu s nakrájaným čerstvým ovocím, alebo biely jogurt s cereáliami.

Pri vymýšľaní receptov pre batoľa môžete využiť aj preverené BIO suroviny HiPP, ako je naše BIO mäso alebo BIO zelenina.