Aké veľké porcie pre batoľa?

Na začiatok pre vás máme dobrú správu - na rozdiel od dojčiat sú batoľatá veľmi samostatné v tom, aby sa najedli tak akurát, ako ich rýchlo rastúce telíčko potrebuje, aj keď sa nám občas zdá pravý opak. Koľko a čoho majú teda ideálne zjesť a jak prekabátiť “odmietača” jedla?

Koľko energie potrebuje batoľa?

Batoľa potrebuje denne prijať okolo 95 kcal na kilogram svojej váhy oproti dospelým, ktorým stačí 35 kcal na kilogram. Je teda jasné, že v období, kedy batoľatá rastú a búrlivo sa vyvíja nervová sústava, je energiu nabitý jedálniček absolútnou nevyhnutnosťou. Oproti dospelým však majú len tretinový žalúdok, a preto je dôležité, aby sa neprejedli skôr, než do tela dostanú tie najdôležitejšie živiny:

Nechutenstvo a hnev u batoliat

Je úplne normálne, že nejaký deň má vaše dieťa menší, alebo väčší apetít než inokedy. Nemusíte sa báť, že by občasné odmietanie niektorých jedál spôsobilo zásadný problém - výkyvy v priebehu mesiaca sa potrebný príjem energie nakoniec vyrovná, a pokiaľ je dieťatko inak spokojné a pediater tiež, nie je dôvod stresovať sa. Ostáva len bojovať s novo nájdeným “ja” vášho drobca, ktoré sa často ukazuje práve počas jedla, a zachovať dekórum.

  • Príjemná atmosféra pri stole bez nahnevaných rodičov často najlepšie pomôže s privykaním si na nové chute.
  • Batoľa sa skrátka v tomto období bojí nových vecí a je úplne normálne, že potrebuje niekoľko pokusov, než si nové jedlo obľúbi.
  • Skúste zmiešať odmietnuté jedlo s jedlom obľúbeným - novú zeleninu s obľúbenou zeleninou, tvrdšie kúsky do kašovitej stravy atp.

TIP: Máte obavy, či vaše dieťa dosť papá? Veďte si tabuľku s váhou a výškou batoľaťa, ktorú potom ukážete pediatrovi na prehliadke a ten ju porovná s normou. Alebo sa naopak bojíte, že batoľa priberá až príliš? Aj tu sa bude hodiť tabuľka, ktorú vám k vedeniu možno zverí aj sám pediater, keď bude zisťovať, či nemáte v jedálničku príliš veľa cukru alebo mlieka.