Mliečny lexikón

Kyselina listová

Kyselina listová je všeobecný názov pre skupinu vitamínov B9. Je to najdôležitejší vitamín nie len pre nastávajúce mamičky, ale aj pre rýchlo rastúci a vyvíjajúci sa organizmus bábätka po jeho narodení. Názov kyselina listová (niekedy tiež folát), je odvodený z latinského slova „folium“ (list). Tento vitamín B bol totiž po prvýkrát získaný z listov špenátu. Vyskytuje sa v rastlinnej aj živočíšnej strave.

Ľudia si často myslia, že všetky formy vitamínu B9 – teda kyselina listová, folát, folacín či štiepená kyselina listová, majú pre organizmus rovnako prospešné účinky. Nie je tomu tak: kyselina listová je označenie pre syntetickú formu vitamínu B9, ktorá sa bežne používa v doplnkoch stravy alebo v dojčenskej výžive (v prípravkoch tiež ako kyselina pteroylmonoglutámová). Aby bola ako vitamín pre organizmus prospešná, musí ju telo v niekoľkých krokoch najprv zložito premeniť na aktívnu – štiepenú formu (odborne aktívny folát alebo tiež bioaktívny folát).

Len naštiepená kyselina listová, odborne označovaná ako bioaktívny folát, je ľahko každým využiteľná. Ľudské telo ju totiž nemusí nijak zložito spracovávať či premieňať.

 

Kyselina listová a materské mlieko

Materské mlieko obsahuje okrem iných živín aj kyselinu listovú, prevládajúce zastúpenie má práve štiepená kyselina listová (odborne methyltetrahydrofolát). Pre bábätko je materské mlieko jej jedinečným zdrojom. To znamená, že dojčením poskytujete svojmu bábätku aktívnu naštiepenú kyselinu listovú. Bábätko už nemusí kyselinu listovú metabolicky meniť, štiepená kyselina listová (aktívny/bioaktívny folát) má v materskom mlieku prospešný účinok ihneď a využije ju tak každé bábätko. Podieľa sa na jeho zdravom raste a vývoji.

 

Materské mlieko nás v HiPPe inšpiruje, aj preto sme ako prvý výrobca nahradili bežnú kyselinu listovú v mliečnej dojčenskej výžive kyselinou listovou v už naštiepenej forme, ktorá je patentovanou a ochrannou známkou farmaceutickej spoločnosti Merck. Táto forma sa už mnoho rokov bezpečne používa v doplnkoch stravy pre tehotné a dojčiace ženy, ktoré tento doplnkový zdroj kyseliny listovej v naštiepenej forme používajú, pretože kyselina listová je zásadná pre delenie buniek – teda rast akéhokoľvek organizmu, a pre krvotvorbu.

Späť na zoznam pojmov