Tehotenské týždne:
23. týždeň tehotenstva (23. TT): Dĺžka a váha bábätka sú orientačné
Koľko meria a váži bábätko v 23. týždni tehotenstva?
V 23. týždni tehotenstva meria bábätko od temena po päty 28 až 30 centimetrov. To je približne veľkosť hlávkovej kapusty. No keďže je veľmi aktívne a v maternici neustále mení a skúša rôzne polohy, zväčša sa nedá presne zmerať iba pomocou ultrazvuku. Jeho približnú celkovú dĺžku pomáha lekárovi určiť vzorec s viacerými čiastkovými biometrickými mierami (ktoré možno ľahšie získať pomocou ultrazvuku). Dôležitá je dĺžka femuru – stehennej kosti bábätka, ktorá je najdlhšou kosťou každého človeka. Lekár použije na výpočet aj obvod hlavičky, obvod pása a biparientálny diameter, teda vzdialenosť medzi oboma spánkovými kosťami.
Aj tieto hodnoty však treba chápať ako orientačné. Rátať treba s drobnými nepresnosťami merania, ktoré majú opäť príčinu predovšetkým v pohyblivosti bábätka. Úlohu zohrávajú aj individuálne rozdiely spôsobené genetickými danosťami rodičov.
Za orientačnú sa považuje aj hmotnosť bábätka. V 23. týždni tehotenstva je to približne 450 gramov, čo je takmer toľko ako pollitrová fľaša minerálky. Rast do dĺžky a priberanie na hmotnosti sa striedajú v rýchlom tempe. Keď bábätko rýchlejšie rastie, menej priberá a naopak. Nemusíte sa preto obávať, keď jeden z týchto dvoch parametrov chvíľu stagnuje. Sú to len malé, pomyselné prestávky vo vývoji.
Vývoj dieťaťa
V 23. týždni tehotenstva sa vyvíja pankreas, teda podžalúdková žľaza. Tento orgán je dôležitý na produkciu hormónov a reguláciu metabolizmu cukrov. Považuje sa za najväčšiu žľazu v ľudskom tele; u dospelého človeka meria 15 až 20 centimetrov a tiahne sa priečne cez hornú časť brušnej dutiny pod žalúdkom. Nachádzajú sa v ňom Langerhansove ostrovčeky, ktoré produkujú životne dôležitý inzulín. Bábätko ho potrebuje na látkovú premenu cukrov a reguláciu hladiny cukru v krvi. Drobec má vo vašom brušku ešte stále dostatok priestoru na pohyb. Využíva ho na „tréning“ svalov, šliach a kĺbov, ale aj zmyslov. Neraz sa rýchlo presúva z jednej strany maternice na druhú, čo vo vás môže vyvolávať dojem, že čakáte dvojčatá. Priestoru na takéto „výlety“ bude v nasledujúcich týždňoch čoraz menej.
Vo vašej maternici, presnejšie v plodovom vaku bábätka, sa nachádza asi pol litra plodovej vody, ktorá sa cez placentu pravidelne obmieňa. S pribúdajúcimi týždňami tehotenstva sa jej množstvo ešte bude zvyšovať. Bábätko z nej denne prehltne asi 400 mililitrov; precvičuje si tak trávenie.
Možno neviete, ale už v tomto čase sa môžu objavovať „poslíčkovia“ – Braxton-Hicksove kontrakcie. Ich úlohou je uvoľňovať krček maternice. Vaše telo sa tak postupne pripravuje na pôrod. Sťahy sa prejavujú nebolestivým miernym tvrdnutím bruška. Nie sú nebezpečné, môžu však byť nepríjemné. V takom prípade sa trochu prejdite, ľahnite si alebo zmeňte polohu pri sedení. Zhlboka sa nadýchnite, vypite pohár vody. Ak by kontrakcie začali byť bolestivé a cítili by ste ich pravidelne a často, kontaktujte lekára.
Šanca dieťaťa na prežitie pri predčasnom pôrode sa odteraz s každým týždňom zvyšuje. Vďaka modernej medicíne a inovatívnym technológiám, ktoré vedia napodobniť prirodzené prostredie maternice, sa dnes odborníci dokážu o predčasne narodené deti dobre postarať.
Predčasný pôrod však napriek tomu predstavuje vážny zlom v živote matky i dieťaťa. Jeho riziko minimalizujete, keď pravidelne absolvujete kontroly u gynekológa a budete sa riadiť jeho odporúčaniami.
Čo sa s vami deje v 23. týždni tehotenstva?
V 23. týždni tehotenstva priberiete asi 250 až 300 gramov. Podobný prírastok na váhe budete vidieť už takmer každý týždeň až do konca tehotenstva. Ak to bude trochu viac, neznervózňujte sa. Nerastie len bábätko, zväčšuje sa aj placenta; musí predsa zabezpečiť dostatočný príjem živín, krvi aj kyslíka.
Môžete si vytvoriť vlastnú tehotenskú hmotnostnú krivku a sledovať, či je „v norme“.
Všimli ste si, že sa skôr unavíte a chýba vám energia? Je to preto, že vaše telo pracuje na plné obrátky, aby zabezpečilo zdravý vývoj dieťatka. Od 23. týždňa tehotenstva by ste sa mali vyhýbať namáhavým činnostiam a dlhším prechádzkam v prírode, najmä vo svahovitom teréne. Ak sa stále cítite fit, pokojne robte, čo vám vyhovuje, ale spomaľte tempo.
Máte problémy so zaspávaním? Aj to má svoju príčinu – nie je jednoduché nájsť si vhodnú polohu, v ktorej vás nič netlačí, dobre sa vám dýcha a neobmedzujete bábätko. K tomu treba prirátať časté nočné močenie, pálenie záhy, kŕče v lýtkach či nepríjemné nočné sny.
Môžete mať tieto príznaky
Zvyšuje sa nutkanie na močenie
Maternica je čoraz väčšia, tlačí na močový mechúr a zmenšuje jeho objem, takže musíte častejšie navštevovať toaletu. Dlhší pobyt mimo domova či práce bez možnosti ísť na záchod sa tak stáva problémom. Napriek tomu neprestávajte piť, naopak, zvýšte príjem tekutín. Telo ich v tehotenstve potrebuje ešte viac ako inokedy.
Unavená a bez energie
Ste často malátna a bojujete s nedostatkom energie? Možno máte málo železa. Jeho nedostatkom trpí asi 20 % tehotných žien v 23. týždni tehotenstva. Váš gynekológ z krvného odberu zistí, akú máte jeho hladinu.
Cítite sa mdlo, máte bledú pokožku a oddych vám neprináša očakávanú úľavu? Nedostatok železa môžete kompenzovať stravou bohatou na železo alebo špeciálnymi potravinovými doplnkami. Je to dôležité aj pre vášho potomka, ktorý má prostredníctvom železa v krvi zabezpečený dostatok kyslíka. Prečítajte si viac o téme železa a zistite, ktoré potraviny sú naň obzvlášť bohaté. Nezabudnite však, že k železu patrí dostatok tekutín a pohyb, inak môže spôsobovať zápchu.
Aj váš krvný tlak môže byť zodpovedný za to, že máte málo sily a energie. Mnoho tehotných žien, najmä v strednom štádiu tehotenstva, trpí nízkym tlakom. Obehový systém je totiž zaneprázdnený zvyšovaním prietoku krvi a zásobovaním placenty. Pravidelné sledovanie krvného tlaku poskytne vám aj gynekológovi informácie o jeho hodnotách a o možnostiach, čo robiť, ak je už naozaj nízky.
Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky
Prečo som veľmi unavená?
Ak vás únava obmedzuje v každodennom živote, požiadajte gynekológa, nech vám skontroluje hodnoty železa v krvi a krvný tlak. Ten si pravidelne merajte aj doma. Keď sa nebude dariť vám, nebude prospievať ani vaše dieťatko. A, samozrejme, platí to aj naopak.
Plánujem dojčiť. Čo mám pre to spraviť?
Opýtajte sa pôrodnej asistentky na prirodzený mechanizmus dojčenia. Princíp sa zakladá na ponuke a dopyte. To znamená, že novorodeniatko si určí rytmus dojčenia a vaše telo sa mu prispôsobí. Pre úspešné dojčenie má veľký význam vzájomná „spolupráca“ najmä v prvých dňoch a týždňoch po pôrode.
Ak si tento princíp osvojíte a poučíte sa aj zo skúseností iných matiek, vyhnete sa problémom a ľahko sa vyrovnáte s výzvami, ktoré vás čakajú.
Opýtajte sa pôrodnej asistentky, ktoré pomôcky na dojčenie skutočne potrebujete a ktoré si môžete v prípade potreby požičať.