10. týždeň tehotenstva (10. TT): Bábätko si cmúľa palček

Koľko meria a váži bábätko v 10. týždni tehotenstva?

Bábätko má v 10. týždni tehotenstva na dĺžku 2,8 až 3,1 centimetra, teda približne toľko, čo bobuľka hrozna. Váži 4,5 až 5,0 gramu – ešte stále je ľahké ako pierko.

Vývoj dieťaťa

Pri ultrazvukovom vyšetrení rozpoznáte na obrazovke človiečika, ktorý má už úplne vyvinuté vonkajšie telesné črty. Hlavička je síce v pomere k telu stále oveľa väčšia, ale bábätko ju už zdvíha. Napriamuje aj chrbticu. Čoraz intenzívnejšie sa hýbe, hoci tieto pohyby sú ešte nekoordinované a vy ich stále necítite.

Na konci paží sa vytvorili zápästia a teraz sa vyvíjajú články prstov. Do konca tohto tehotenského týždňa sa celkom stratí koža medzi prstami na rukách aj nohách a palec sa oddelí od ukazováka. Dieťatko sa snaží zovrieť prsty v päsť a čoskoro nimi začne hýbať.

Prstový tréning má veľký význam pre budúci život dieťaťa mimo maternice. Onedlho sa objaví dôležitý prirodzený inštinkt – sací reflex. Drobček sa naň pripravuje cmúľaním palčeka, väčšinou na pravej ruke. 

Údery srdiečka sú také silné, že sa dajú zachytiť aj pomocou prenatálneho monitora srdcového tepu. Ak čakáte dvojčatá, lekár bude počuť biť dve srdiečka.

V tomto štádiu už klesá riziko vrodených vývojových chýb a deformácií spôsobených vonkajšími vplyvmi. Tie sa najčastejšie vyskytujú pred 10. týždňom tehotenstva. Znižuje sa aj nebezpečenstvo spontánneho potratu, hoci to neznamená, že ste úplne „za vodou“. Vo všeobecnosti platí, že kritické obdobie prekonáte až po ukončení 12. týždňa tehotenstva. Vtedy už bude riziko potratu minimálne.

V 10. týždni tehotenstva sú vytvorené všetky dôležité vnútorné orgány. Pokračuje vývoj mozgu a nervových dráh, ktoré sa zjemňujú, aby mozog mohol prijímať podnety. Dôležitým stimulom pre bábätko je sluch. V 10. týždni tehotenstva sa formuje vonkajšia štruktúra ucha, takzvané vonkajšie ucho. Ušnica sa skladá z chrupavkového tkaniva a funguje ako lievik pre akustické vlny. Tvoria sa tu rôzne tóny, ktoré sa prenášajú ďalej do mozgu.

Vyvinuli sa všetky dôležité orgány – vaše dieťatko už nie je embryo, ale fétus, teda plod.

Čo sa s vami deje v 10. týždni tehotenstva?

V 10. týždni tehotenstva ste už určite pokojnejšia a uvoľnenejšia, pretože šanca na zdarné donosenie bábätka výrazne stúpa.

Pravdepodobne už nepociťujete nevoľnosť ani iné nepríjemné tehotenské príznaky, napríklad napätie či tlak v podbrušku.

Vaša radosť z tehotenstva rastie každým dňom. Možno ste ešte niekedy náladová a rozrušia vás veci, ktoré by vás predtým nerozhodili. Jeden deň si vôbec neviete predstaviť, že sa onedlho stanete matkou, na druhý deň prekypujete dobrou náladou a šťastím. Ste viac akčná a tvorivá, robíte si konkrétne plány a v duchu už zariaďujete izbu pre bábätko. 

V priebehu nasledujúcich týždňov sa začnete jemne zaokrúhľovať. Priberanie je prirodzené, no dávno neplatí, že v tehotenstve môžete jesť za dvoch. So sebakontrolou to nepreháňajte, ale ručičku na váhe si neprestaňte všímať. Do konca tehotenstva by ste mali pribrať približne 13 kíl, ale väčšinu z nich až v 2. a 3. trimestri. Každý kilogram navyše znamená možné zdravotné komplikácie – či už počas tehotenstva, alebo aj pri pôrode, či tesne po ňom. Pre vývoj vášho dieťaťa i pre vaše zdravie a fyzickú aj psychickú pohodu je najdôležitejšia zdravá a vyvážená strava.

Alkohol v tehotenstve

Alkohol je počas tehotenstva tabu. Ako budúca matka potrebujete vedieť, že dieťatku môže ublížiť aj pohárik „na zdravie“. Netýka sa to iba tvrdých liehovín, ale aj piva a vína, hoci majú nižší obsah alkoholu.

Bábätko sa vyvíja nepretržite – každú sekundu, minútu a hodinu. Alkohol však jeho bunky poškodzuje alebo priamo ničí. Dospelí majú úplne vyvinuté orgány a mozog, preto ho tolerujú lepšie. Pre človiečika vo vašom brušku je to jed, voči ktorému je absolútne bezbranný.

Vývoj dieťatka prebieha obzvlášť intenzívne najmä v prvých týždňoch tehotenstva. V tomto období sa rozvíjajú systémy, ktoré bude potrebovať na prežitie mimo maternice – na celý svoj život. Ak sa vývoj kostry, svalov, mozgu či ďalších orgánov naruší, hrozia vrodené vývinové anomálie.

Od chvíle, keď sa dozviete, že čakáte dieťa, by ste mali alkohol úplne vynechať. Ak dieťa plánujete alebo uvažujete o umelom oplodnení, vzdajte sa alkoholu radšej už pred počatím.

Vyhýbajte sa aj niektorým nealkoholickým nápojom. Napríklad tonikové nápoje nie sú počas tehotenstva vhodné vzhľadom na vysoký obsah chinínu. Energetické drinky a kolové nápoje obsahujú kofeín, ktorý môže vyvolávať závislosť, a aj kyselinu fosforečnú, ktorá znižuje hustotu kostí. Väčšina z nich navyše obsahuje príliš veľa cukru alebo umelých sladidiel. Sú to prázdne kalórie, ktoré prispievajú k obezite a cukrovke 2. typu. 

V bare či reštaurácii máte na výber z množstva chutných nealkoholických nápojov, ktoré obsahujú výlučne čerstvé ovocie, ovocné džúsy a perlivú vodu. Vyskúšajte napríklad drink so zázvorom, s citrónom a medovkou, ktorý prospieva telu aj psychike.

Ak trpíte tráviacimi problémami či pálením záhy, ktoré sa týkajú väčšiny tehotných žien, pomôže vám feniklový čaj.

Náš tip

Kola je síce tabu, ale v malej dávke vám pomôže pri tráviacich problémoch či nevoľnosti. Rozhodne ju však nepite na potlačenie smädu ako každodenný, bežný nápoj.

Najlepšie tipy v skratke

  • Pozrite sa do šatníka, či máte voľnejšie oblečenie, ktoré by ste ešte mohli nosiť.
  • Začnite si pravidelne masírovať pokožku na bruchu, stehnách a zadku, teda v oblastiach, ktoré sú v tehotenstve obzvlášť namáhané.
  • Začnite spolu s partnerom vyberať pre svojho potomka meno. Niekedy je to hračka a máte v tom obaja absolútne jasno, inokedy to dá budúcim rodičom poriadne zabrať. Ak sa neviete rozhodnúť intuitívne, pomôžte si zoznamom mien, pri ktorých je aj ich význam. Určite však berte do úvahy aj priezvisko, ktoré bude dieťa nosiť. 
  • Ak nie ste zosobášení, mali by ste uvažovať o úradnom uznaní otcovstva. Je to právna ochrana pre vaše dieťa.

 

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Ako sa mám starať o suchú alebo citlivú pokožku?

Mali ste už pred otehotnením citlivú alebo suchú pokožku? Jej stav sa teraz môže zhoršiť. Spojivové tkanivo sa v tehotenstve výrazne namáha a oslabuje. Vybrať si môžete z rôznych produktov určených na starostlivosť o pokožku v tehotenstve.

Ak máte vážnejšie problémy s pokožkou, obráťte sa na kožného lekára, ktorý vám poradí, ako ju ošetrovať, a určite to spomeňte aj v najbližšej tehotenskej poradni.