Tehotenské týždne:

22. týždeň tehotenstva (22. TT): Bábätko je v polovici vývoja

Koľko meria a váži bábätko v 22. týždni tehotenstva?

Vaša ratolesť meria okolo 28 centimetrov, asi toľko, ako má urastený kukuričný klas. Je to už viac než polovica dĺžky, ktorú bude mať bábätko pri narodení. Váži 430 až 475 gramov – takmer pol kilogramu. Jeho hmotnosť v tomto momente nehovorí nič o tom, koľko bude vážiť v čase pôrodu ono alebo vy. Bábätko bude totiž v ďalších mesiacoch výrazne priberať. Nárast hmotnosti je dôležitý pre zdravý vývoj mimo maternice.

Vývoj dieťaťa

V 22. týždni vyzerá dieťatko takmer ako novorodenec. Je len oveľa útlejšie a chudšie. Vývoj vrstiev kože sa do značnej miery ukončil. Pokožka je však stále pokrčená pre nedostatok podkožného tukového tkaniva. Vyhladí sa v nasledujúcich týždňoch, keď sa budú tvoriť tukové zásoby.

Ochlpenie je už vyvinuté. Vlásky na hlave, mihalnice i obočie sú také ako pri narodení. Rozdiel je iba v tom, že vyzerajú ako jemné biele páperie. Je to preto, že pigmentácia, ktorá dodáva vlasom a pokožke farbu, zatiaľ chýba.

V zubnej lište pod ďasnami sa vyvíjajú základy prvých mliečnych zúbkov, ktoré sa začnú prerezávať v období šesť až deväť mesiacov po narodení.

Proporcie končatín – rúk a nôh – sú už v anatomicky správnom postavení k telu. Rast do dĺžky sa spomaľuje, výrazne však bude narastať hmotnosť. Podkožný tuk je dôležitý, aby si novorodenec vedel regulovať tepelnú rovnováhu. Zjednodušene povedané, tuk sa mení na energiu, a tým sa vytvára teplo.

Bábätko prijíma z vášho spoločného krvného obehu látky potrebné pre svoju obranyschopnosť, ktoré mu po narodení pomáhajú zdravo a správne sa vyvíjať. Všetky protilátky, ktoré si vytvorí vaše telo v tehotenstve, napríklad pri prechladnutí či bežnej viróze, sú užitočné aj pri budovaní jeho imunity.

Čo sa s vami deje v 22. týždni tehotenstva?

V 22. týždni sa pohyby bábätka zintenzívňujú. Jeho čkanie môžete vnímať ako pravidelne sa opakujúce zášklby. Ucítite ich nielen vy, ale všetci, ktorí si položia ruku na vaše bruško. Sú to vzrušujúce momenty najmä pre budúceho otecka. Vďaka nim má šancu zažiť svojho potomka „na partnerkinej koži“. Neobávajte sa, ak budete cítiť pohyby len minimálne alebo istý čas aj vôbec. Využite občasné „pokojové“ prestávky bábätka pre seba. Onedlho nastane veľký rastový špurt, ktorý si určite všimnete.

Znovu máte pár gramov alebo celé kilo navyše? Je to v poriadku. Rátajte s tým, že v ďalších mesiacoch budete priberať. Pozrite si našu tehotenskú kalkulačku a zistite, či je váš prírastok v odporúčanom rozmedzí. Kilá sa rozložia na brucho, boky, prsia a zadok – to sú typické miesta, na ktorých sa ukladajú „ženské“ tukové zásoby.

Lekár pravidelne sleduje, koľko priberiete. Prírastok hmotnosti je dôležitý ukazovateľ správneho napredovania tehotenstva. Nerobte si starosti s dvomi, tromi kilami navyše – užívajte si svoj „iný stav“.

Môžete mať tieto príznaky

Vaše telo sa intenzívne pripravuje na čas po pôrode a na starostlivosť o dieťa. Badať to najmä na prsníkoch. Nielenže sa výrazne zväčšili, ale aj „pocit v nich“ sa mení. Cítite v nich napätie? Spôsobuje ho napínajúca sa pokožka. Poznáte telové maslo HiPP? Je špeciálne prispôsobené potrebám namáhanej pokožky počas tehotenstva a po ňom.

Prsia sa prispôsobujú výžive bábätka

Prsia sa pripravujú na novú funkciu – dojčenie. Na dvorcoch bradaviek sa objavujú malé hrbolčeky, Montgomeryho žľazy. Sú to pôvodne potné žľazy, ktoré sa „starajú“ o bradavky v čase dojčenia, keď sa na ne kladú zvýšené nároky. Vylučujú mastnú výživnú tekutinu, ktorej úlohou je zvlhčovať namáhané tkanivo bradaviek a dvorcov, robiť ho pružnejším a hojiť ranky, ktoré môžu vzniknúť pri dojčení. Ak spozorujete, že vám táto látka vyteká z bradaviek, jednoducho ju rozotrite po bradavkách a dvorcoch. Niekedy si ju ani nevšimnete – príroda všetko spraví za vás.

Napätie a viditeľné modré cievky na prsiach

Zvýšený prietok krvi v tkanive mliečnej žľazy spôsobuje, že cievky sú pod kožou prsníkov oveľa viditeľnejšie a zreteľnejšie. Nemajte obavy, je to prirodzený stav. Prsia si však teraz vyžadujú obzvlášť dobrú starostlivosť. Proti bolestivému napätiu vám pomôžu pravidelné ľahké masáže krúživými pohybmi. Napríklad ošetrujúci olej HiPP upokojuje bolesť a podporuje pružnosť namáhanej pokožky. Vyberajte si podprsenky, ktoré dobre držia, majú kvalitné zapínanie a ktorých ramienka sa vám nebudú zarezávať do kože. Ak chcete, môžete rovno prejsť na podprsenky určené dojčiacim ženám. Pri silných bolestiach si vložte do podprsenky chladiace vložky, ktoré sa používajú aj počas dojčenia.

Náš tip

Vyskúšajte masť s prírodným lanolínom, ktorý pomáha pri upokojení a ošetrení citlivých prsníkov. Netradičným, no účinným pomocníkom môže byť aj tvaroh. Tieto alternatívy vám dobre poslúžia i pri dojčení. Ošetrujte si však iba prsníky, bradavkám sa vyhýbajte.

Najlepšie tipy v skratke

  • Rozmaznávajte pokožku jemnými ošetrujúcimi prostriedkami, ktoré ju spružnia.
  • Začnite sa v predstihu obzerať po vhodnom pediatrovi. V pôrodnici od vás budú chcieť na neho kontakt. Dobrého detského lekára však nie je jednoduché nájsť. Platí princíp rajonizácie, čo znamená, že lekár z okolia vášho bydliska je povinný prijať novorodenca do svojej starostlivosti. Ak chcete pediatra podľa svojej voľby a neprekáža vám, že by ste za ním museli dochádzať napríklad autom, stanovte si kritériá. Napríklad: Ako komunikuje? Aké má prístrojové vybavenie ambulancie? Nachádza sa jeho ambulancia v zdravotnom stredisku, kde sú aj špecialisti, napríklad detský ortopéd či ušný a krčný lekár? Uprednostňujete skôr lekára so vzťahom k alternatívnej medicíne či homeopatii? Ordinuje pediater aspoň jeden raz v týždni poobede? Za čo všetko si u neho priplatíte?
  • Noste pohodlné a vzdušné podprsenky. Nič nepokazíte, ak presedláte rovno na podprsenku pre dojčiace matky.
  • Obliekajte si pohodlné oblečenie a doprajte brušku „slobodu“. Štíhla postava a sexy módne kúsky môžu ísť na čas bokom.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

 

Aké plienky mám používať?

Po pôrode budú plienky súčasťou vášho života a života vášho dieťaťa asi dva roky. Na trhu je množstvo jednorazových a látkových plienok, ako aj ich kombinácií. Stretnete sa s rôznymi koncepciami plienkovania. Vaša kamarátka možno uprednostnila jednorazové plienky, lebo veľmi skoro po pôrode musela nastúpiť do práce. Iná stavila na ekologický bavlnený materiál, ďalšia si pochvaľuje bezplienkovú metódu. Pri hľadaní správnych jednorazových plienok sa ubezpečte, či sú mäkké a šetrné k pokožke bábätka. Pôrodná asistentka vám poskytne ďalšie dôležité informácie o plienkach a možnostiach zavinovania.

Náš tip
S plienkami „do zásoby“ to nepreháňajte. Na začiatok postačí jedno alebo dve balenia. Neviete, aký veľký a ťažký bude váš novorodenec. Možno budete – skôr, ako sa nazdáte – potrebovať o číslo väčšie plienky. Taktiež sa môže stať, že kvôli reakcii pokožky budete musieť vyskúšať inú značku, než ste pôvodne plánovali.

 

Kde a ako mám rodiť?

S pôrodom sa spája veľa emócií a diskusií. Rodiť môžete v „klasickej“ alebo v súkromnej pôrodnici, v Česku legislatíva upravuje aj tzv. domáce pôrody. Lekári ich zväčša neodporúčajú. Dôvodom sú obavy, že mamička pri nich nemá v prípade nečakaných komplikácií dostatočnú odbornú pomoc. V nemocniciach si môžete priplatiť za nadštandardnú izbu, prípadne za pôrod v epidurálnej analgézii, ak nie je indikovaný zo zdravotných dôvodov. Niektoré mamičky si želajú pôrod do vody, hypnopôrod, lotosový alebo iný alternatívny pôrod. Mnohým prekáža nástrih hrádze a tlačenie bruška. Ak nie ste spokojná s podmienkami, ktoré ponúkajú naše zdravotnícke zariadenia, môžete si zabezpečiť aj pôrod v cudzine.

Najlepšie bude, ak vám pôrodná asistentka alebo priamo lekár vysvetlia výhody a nevýhody jednotlivých možností pôrodu. Môžete si tiež vymieňať tipy a užitočné informácie s matkami, ktoré už zažili rôzne varianty pôrodu. Samozrejme, veľa závisí od vášho zdravotného stavu a od bábätka vo vašom brušku. Pri rizikovom tehotenstve netreba experimentovať. Racionálne počítajte vždy s tým, že i ukážkovo pohodové a bezproblémové tehotenstvo môže končiť pôrodom cisárskym rezom.