Tehotenské týždne:

32. týždeň tehotenstva (32. TT): Môžete ísť na materskú dovolenku

32. týždňom uzatvárate 8. mesiac tehotenstva, do cieľa sa dostanete o 8 týždňov. Kým sa bábätko ocitne vo vašom náručí, má pred sebou ešte „dosť práce“, ktorú musí zvládnuť.

Koľko meria a váži bábätko v 32. týždni tehotenstva?

V 32. týždni má dieťatko už 42,7 centimetra, čo zodpovedá zhruba veľkosti krásneho ananásu aj so zelenými vetvičkami. Jeho hmotnosť neustále stúpa, teraz dosahuje približne 1 775 gramov. V nasledujúcich týždňoch bude jeho hlavnou úlohou rásť do dĺžky, priberať a pripravovať sa na svoje narodenie.

Vývoj dieťaťa

Vývoj dieťaťa v 32. týždni tehotenstva je takmer ukončený. Orgány sa úplne vyvinuli, už len dolaďujú svoje fungovanie. V pľúcach sa tvorí surfaktant, ktorý chráni pľúcne mechúriky pred zlepením. V najbližšom čase sa do nich bude vyplavovať čoraz viac tejto dôležitej bielkoviny.

Možno ste si všimli, že drobček sa už vo vašom brušku pretočil hlavičkou dole.
Keďže tá je najťažšou a najširšou časťou tela, jej tlak na krček maternice pomáha rodičke pri otváraní pôrodných ciest v prvej pôrodnej fáze.

Fetálna poloha, teda poloha plodu, je vzhľadom na čoraz väčší nedostatok priestoru v maternici veľmi úsporná. Bábätko si pritiahne nožičky tesne k telíčku a pritom si niekedy cmúľa palec na nohe. Naďalej si tak precvičuje sací reflex. Čoraz intenzívnejšie štikúta, čím si trénuje dýchanie. Ručičky má skrížené pred hrudníkom, medzi nimi je pupočná šnúra, ktorú občas odvážne potiahne.

Väčšina detí zotrvá v tejto polohe až do pôrodu, čo je optimálne. Niektoré bábätká sa však uvelebia v inej pozícii a dole hlavičkou sa otočia až tesne pred pôrodom. Poloha plodu sa pri spánku páči mnohým novorodencom, batoľatám či väčším deťom aj po narodení. Spáčov, ktorí obľubujú túto pozíciu a spia stočení na boku ako plod v maminom brušku, je dosť aj medzi dospelými.
 
V zásade platí, že dieťatko je už takmer zrelé a vyzerá skoro ako novorodeniatko. Chudučké stvorenie so zvráskavenou kožou sa viditeľne mení na ružové, vyhladené, bacuľaté bábätko obalené tukovými vankúšikmi. Tie využije ako bezpečnú rezervu pri štarte do života. V prvých dňoch po narodení, keď sa vo vašich prsníkoch ešte nebude tvoriť plnohodnotné materské mlieko, z nich bude čerpať potrebnú energiu.

Napreduje aj vývoj zmyslov, ktoré neskôr umožnia bábätku vnímať prostredie mimo maternice a reagovať naň. Človiečik si trénuje aj reguláciu telesnej teploty, ktorá preň bude po narodení životne dôležitá.

Vedeli ste?

Čakáte dvojčatá? V 32. týždni tehotenstva je pre lekára čoraz ťažšie hodnotiť stav dvoch bábätiek pomocou ultrazvuku. Vyvíjajú sa približne rovnako, odlišnosti sú len v ich dĺžke a hmotnosti.

Mimochodom, pravdepodobnosť vzniku dvojplodového tehotenstva je 1 : 250, nejde teda o taký zriedkavý jav, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. O niečo vyššiu pravdepodobnosť počať dvojčatá majú matky, ktoré podstúpili umelé oplodnenie.

Čo sa s vami deje v 32. týždni tehotenstva?

V 32. týždni už tehotenstvo začína byť záťažou, samozrejme, v závislosti od veľkosti vášho bruška a vašej kondície. Venujte sa len tým činnostiam, ktoré neohrozujú vás ani bábätko. Potrebujete zariadiť izbičku či kútik pre bábätko, poskladať detský nábytok, pomôcť s výbavičkou? Na ťahu je budúci otecko, prípadne príbuzní alebo priatelia.

V tomto týždni už máte možnosť nastúpiť na materskú dovolenku. Presnejšie, podľa zákona na ňu máte nárok najskôr od 8. týždňa a najneskôr od 6. týždňa pred plánovaným pôrodom. Ak sa teda stále cítite vo forme a ste presvedčená, že v práci sa bez vás nezaobídu, môžete to potiahnuť ešte ďalšie dva týždne. V tomto čase už získavate nárok na finančný príspevok – materské.

Nárok na materské má predovšetkým žena, ktorá je tehotná alebo sa stará o narodené dieťa a ktorá bola v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemocensky poistená najmenej 270 dní, teda približne 9 mesiacov. Poistenie za ňu platil buď zamestnávateľ, alebo si ho platila sama ako živnostníčka či dobrovoľne nezamestnaná osoba.

Ak pracujete ako zamestnankyňa, žiadosť o materské vám vystaví ošetrujúci lekár v čase 8 až 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu. Formulár odovzdáte zamestnávateľovi, ktorý ho pošle Sociálnej poisťovni. Ak ste samostatne zárobkovo činná osoba alebo dobrovoľne nemocensky poistená osoba, musíte sa so žiadosťou na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne obrátiť sama.

Náš tip

V tomto štádiu tehotenstva už všade noste tehotenskú knižku. Môže sa stať čokoľvek, preto je dobré mať všetky údaje o tehotenstve pri sebe a poskytnúť ich v prípade potreby zdravotníkom.

Môžete mať tieto príznaky

Častejšie vám tvrdne bruško

Začína sa vám rozťahovať panva, pripravuje sa na pôrod. Intenzívnejšie vám tvrdne bruško – je to signál predpôrodných kontrakcií. Asi 3 až 4 týždne pred pôrodom sa objavia intenzívnejšie sťahy maternice, ktoré sa niekedy dajú zameniť s bolesťami brucha a nevoľnosťou. Maternica vytláča žalúdok a črevá vyššie. Častejšie lapáte po dychu, najmä pri rýchlejšej chôdzi, a viac vás páli záha. Vydržte, posledné týždne ubehnú rýchlo! Váš ideálny hmotnostný prírastok by mal byť 10 až 11 kíl, no aj tie majú vplyv na zvládanie bežných činností.

Dávajte si pozor na prudké alebo dlhotrvajúce bolesti hlavy, zmeny vo videní či opuchy končatín. Nepodceňujte tieto príznaky, môže ísť o symptómy vážneho ochorenia – preeklampsie, ktorá sa prejavuje aj vysokým krvným tlakom a bielkovinami v moči. Ak ste zbadali čokoľvek podozrivé, okamžite informujte ošetrujúceho gynekológa.

Pohyby dieťaťa sú intenzívnejšie

Pohyby dieťaťa už môžete cítiť nielen na konkrétnych miestach, ale v celom brušku. Skrátka, bábätko je čoraz väčšie a možno ešte stále hľadá tú správnu pôrodnú polohu.

Opuchy nôh a inkontinencia

Opúchajú vám nohy a chodidlá? Bolia vás a cítite v nich únavu? Ak ste tehotná v horúcich letných mesiacoch, túto nepríjemnosť budete pozorovať asi častejšie. V zime je tento príznak menej častý a menej intenzívny.

Zvýrazňuje sa aj tlak maternice na močový mechúr. Časté nutkanie na močenie a občasný únik moču vás nútia každú chvíľu chodiť na záchod.

Náš tip

Nezľaknite sa, ak si mierny únik moču, teda stresovú inkontinenciu, všimnete ešte aj po pôrode. Telo skrátka potrebuje určitý čas na regeneráciu. Gynekológ alebo pôrodná asistentka vám odpovedia na všetky otázky, ktoré s týmito ťažkosťami súvisia.

Mnohé ženy sa takmer hneď po pôrode cítia oveľa lepšie, preto je prirodzené, ak si želáte mať už konečne všetko za sebou. Myšlienky ako: „Môj maličký, poď už von!“ sú úplne v poriadku.

Mení sa vaša sexualita

Využite s partnerom čas na seba. Milovať sa môžete aj s veľkým bruškom. Okoreňte sex fantáziou, kreativitou a láskaním – vzájomný telesný kontakt a dotyky spôsobujú, že sa vám v tele tvorí vzťahový hormón oxytocín. Okrem toho, že ovplyvňuje pôrod a dojčenie, je dôležitý aj pre medziľudské vzťahy, pretože vyvoláva pocit dôvery, pohody a upokojenia. Z toho dôvodu sa nazýva aj hormónom lásky či dôvery.

Najlepšie tipy v skratke

  • Ak vás trápia opuchnuté nohy a členky, noste pančuchy bez gumičiek alebo členkové ponožky, ktoré sa nezarezávajú do kože. A vykladajte si nohy tak často, ako je to možné!
  • Do základnej výbavičky pre novorodenca pribaľte niekoľko bavlnených body nátelníkov s krátkym či dlhým rukávom, podľa sezóny. Body je veľmi praktický kúsok bábätkovského oblečenia, lebo sa dobre oblieka a zapína, tesne prilieha k telíčku a chráni jeho citlivé časti pred chladom.  
  • Pri nákupe tričiek a svetríkov vždy dbajte na to, aby sa dali dostatočne rozopnúť – či už vpredu na brušku, alebo na oboch plieckach. Bábätká obliekanie a naťahovanie vecí cez hlavičku z duše nemajú rady a s plačom ho odmietajú.
  • Vybavte si čo najskôr materskú dovolenku a finančný príspevok na ňu.
  • Zaobstarajte si nielen jednorazové, ale aj bavlnené plienky. Po pôrode sa vám zídu aj ako podložka pod hlavičku bábätka, prikrývka alebo ako šatka pri dojčení.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Mám si už pripraviť pôrodný plán?

V 32. týždni by ste už mohli mať jasnú predstavu o tom, v ktorej pôrodnici chcete rodiť a ako by mal pôrod prebiehať. Pôrodný plán má obsahovať tieto informácie: kto vás bude sprevádzať pri pôrode, ako by ste chceli prežiť prvú pôrodnú fázu, či súhlasíte s holením a klystírom, či preferujete konkrétnu pôrodnú polohu, či ste sa rozhodli pre odber pupočníkovej krvi, ako chcete stráviť čas s novorodencom bezprostredne po pôrode.

Pôrodný plán konzultujte najprv s ošetrujúcim gynekológom, prípadne s pôrodnou asistentkou. Lekári a zdravotné sestry z pôrodnice budú mať predstavu o tom, ktoré zákroky uprednostňujete a ktoré si neželáte. Dnes sa už vo väčšine pôrodníc snažia vyjsť rodičkám v ústrety a riadiť sa ich pokynmi alebo skôr preferenciami. Samozrejme, ak pri pôrode nastanú nečakané komplikácie, váš pôrodný plán pôjde bokom a do popredia záujmu zdravotníkov sa dostane zachovanie zdravia vás a vášho bábätka. 

Mám uzatvoriť zmluvu s pôrodnou asistentkou?

Uvažujete o pomoci pôrodnej asistentky počas pôrodu a v šestonedelí? Zistite si, či pôrodná asistentka, ktorá si získala vašu dôveru, je zamestnankyňou ošetrovateľskej agentúry, nemocnice alebo poskytuje starostlivosť na základe vydanej licencie na výkon samostatnej odbornej praxe. Služby pôrodnej asistentky, ktorá je kmeňovou zamestnankyňou nemocnice alebo má zmluvu so zdravotnou poisťovňou, sú hradené zo zdravotného poistenia.

Ak si vyhľadáte pôrodnú asistentku sama, vopred si overte, či má zmluvu s vašou poisťovňou. Ak ste si vybrali asistentku, ktorá takú zmluvu nemá, zaplatíte si ju z vlastného vrecka. V každom prípade sa informujte, čo presne je v náplni jej práce, v akých intervaloch vás bude navštevovať v pôrodnici a koľkokrát príde aj k vám domov.