Tehotenské týždne:
21. týždeň tehotenstva (21. TT): Bábätko bdie aj spí
Koľko meria a váži bábätko v 21. týždni tehotenstva?
V 21. týždni tehotenstva meria váš potomok okolo 27 centimetrov. Je to dĺžka veľkej mrkvy alebo špargle.
Váži zhruba 350 gramov, má teda približne hmotnosť baklažánu. Nepotrvá dlho a dosiahne pol kilogramu.
Vývoj dieťaťa
Hlavnou črtou vývoja v 21. týždni je tvorba fontanel – lupienkov, ktoré chránia neustále sa zväčšujúci mozog bábätka. Ide vlastne o väzivové spojenie v miestach, kde sa stretávajú kosti lebky. Fontanely sú veľmi pružné a počas pôrodu sa môžu prekryť. Umožnia tak hlavičke bezpečne prejsť úzkymi pôrodnými cestami. Úplne sa uzatvoria a zrastú do lebečných kostí až v ranej dospelosti, teda okolo 18. až 20. roku života.
Dieťatko si vytvára vlastný rytmus spánku a bdenia, čo je ďalšia dôležitá etapa v jeho vývoji. Snaží sa zosúladiť s vonkajším životom mimo maternice. Spánkové a bdelé fázy sa u neho striedajú podobne ako u vás.
Na obrazovke ultrazvuku môžete sledovať spánkové polohy svojho bábätka. Zakloní si hlavičku dozadu, alebo si položí rúčky pod bradu a podoprie si ju. Inou pozíciou, ktorá poskytuje oporu hlavičke, je natiahnutie brady smerom k hrudníku.
Spánkové správanie bábätka v maternici ovplyvňuje – rovnako ako po narodení – svetlo a zvuky. V 21. týždni má už dobre vyvinutý sluch, počuje váš hlas i vašu konverzáciu s inými ľuďmi, ale vníma aj nepríjemné zvuky. Pred tými sa ho snažte čo najviac chrániť. Možno neviete, no dôležitým vodiacim signálom je preň vaše stravovanie, napríklad škŕkanie v žalúdku či zvuky čriev pri trávení. Jeho i váš biorytmus sa vzájomne prepájajú a ovplyvňujú. Niekedy však začne „vystrájať“ práve vtedy, keď sa vám chce spať.
V 21. týždni tehotenstva si bábätko zdokonaľuje mimiku tváre. Okrem výrazného obočia už možno pri ultrazvukovom vyšetrení rozoznať aj jeho mihalnice.
Koža už nepôsobí tak priesvitne, spevňuje sa. Začínajú sa formovať dve dôležité horné vrstvy, pokožka a zamša. Pod kožou sa už ukladá malé množstvo tuku, čo sa postupne odrazí na hmotnosti bábätka.
Zrejme ste si už všimli, že váš drobček je v 21. týždni mimoriadne aktívny. Vo vašom brušku má stále veľa miesta a dostatočne to využíva. Odráža sa od stien maternice ako od trampolíny, vrtí sa, otáča, chytá pupočnú šnúru a ťahá za ňu. Popritom si striedavo cmúľa palec a prehĺta plodovú vodu.
Bábätko už dokáže stráviť prijatú plodovú vodu. Jeho črievka sa hýbu a aktívne si „nacvičujú“ trávenie. Po pôrode sú však ešte veľmi nezrelé a z času na čas potrápia novorodenca bolesťami a nadúvaním. Ich vývoj sa skončí okolo jedného roka života. Vtedy už budú schopné spracovať takmer všetku potravu.
Bábätko vyplazuje jazýček a testuje si chuťové poháriky. Vône pokrmov prenikajú cez plodovú vodu, ktorá drobčeka obklopuje, a občas ju aj prehltne. Malý jedák neskôr tieto vône a chute spozná na svojom tanieri. Čím pestrejší je váš jedálny lístok v tehotenstve, tým lepšie!
Krvný obeh je vyvinutý a dieťatko má vlastné červené krvinky. Krv sa filtruje v obličkách a vylučuje do amniového vaku. Organizmus začína tvoriť aj biele krvinky, ktoré sú súčasťou imunitného systému.
Čo sa s vami deje v 21. týždni tehotenstva?
Od 21. týždňa bábätko rastie rýchlejšie a intenzívnejšie sa hýbe. Zvonka zatiaľ ešte stále nie je nič vidno. Vy však už asi cítite, že usilovne „cvičí“. Možno si ani neuvedomujete, že s ním pri týchto príležitostiach spontánne nadväzujete kontakt. Bytosť vo vašom brušku si každý váš dotyk a pohladkanie užíva.
Môžete mať tieto príznaky
Zaokrúhľujete sa, čo jasne prezrádza aj zväčšujúci sa objem pása. Maternica rastie, môžete ju cítiť už tesne pod pupkom. Vytláča vnútorné orgány, ktoré majú menej miesta na svoju činnosť. To vám môže – spolu s hormonálnou situáciou v tele – z času na čas spôsobovať ťažkosti.
Kŕče v nohách
Potreba horčíka sa od 21. týždňa tehotenstva postupne zvyšuje. Jeho nedostatok sa prejavuje kŕčmi v svaloch nôh, predovšetkým v lýtkach. Bolestivé zvieranie sa objavuje náhle, pri oddychu alebo v noci, keď sú svaly uvoľnené.
Prvá pomoc je masáž postihnutého miesta, ktorá svaly opäť uvoľní. Lepšie je však svalovým kŕčom predchádzať. Nestojte dlho, čo najčastejšie si vykladajte nohy a jemne si ich masírujte. Konzumujte potraviny s vyšším obsahom horčíka. Po konzultácii s lekárom môžete užívať magnéziový vitamínový doplnok.
Zápcha, nadúvanie, vetry
Zvýšený tlak maternice na črevá môže mať za následok nepravidelnú stolicu, čo sa väčšinou prejavuje zápchou. Trápi vás skôr nafukovanie, niekedy bolestivé? Nepríjemné je aj nadmerné hromadenie plynov v črevách, teda plynatosť.
Proti vetrom pomáhajú v tehotenstve čaje. Vyskúšajte napríklad bio feniklový čaj. Ak máte ťažkosti, pite ho každý deň na upokojenie čriev.
Zápche, nadúvaniu a plynatosti predídete, keď budete piť viac tekutín. Uprednostnite vodu, niektoré bylinkové čaje a nesýtené minerálky. Tie však striedajte a dávajte si pozor na vyšší obsah sodíka. Obmedzte potraviny, ktoré nafukujú, napríklad kapustu, kel, fazuľu a iné strukoviny, cesnak a cibuľu. Vyhýbajte sa vyprážaným a mastným jedlám.
Prečítajte si viac tipov, ako sa úspešne brániť nepríjemným vedľajším účinkom tehotenstva, a čo robiť proti zápche, nafukovaniu a vetrom.
Zápaly močových ciest
S postupujúcim tehotenstvom sa rozširuje a otvára panva. Uvoľňujú sa svaly a kĺby, prekrvené sliznice sa stávajú citlivejšími. V tomto stave majú baktérie a iné patogény väčšiu šancu preniknúť do močových ciest. Najčastejšie zapríčiňujú zápal močového mechúra, ktorý sa prejavuje bolesťou, pálením či rezaním pri močení.
Panva je v 21. týždni tehotenstva citlivá aj na chlad, preto by ste sa mali vždy udržiavať v teple. Prekrvenie malej panvy v prvom trimestri a neskôr hmotnosť maternice, ktorá tlačí na močový mechúr, spôsobujú, že si budete musieť častejšie „odskočiť“. Neignorujte zvýšené nutkanie na močenie, pravidelne chodievajte na toaletu. Neodmietajte z tohto dôvodu viac piť, naopak, dodržiavajte pitný režim. Je to dôležité, aby obličky a močové orgány, najmä močový mechúr, mali dosť tekutín na „prepláchnutie“, teda zredukovanie škodlivých mikroorganizmov, ktoré by do nich mohli preniknúť.
Sťažené dýchanie
Rastúca maternica vytvára tlak na pľúca, preto sa vám môže ťažšie dýchať. Ak sú vaše problémy s dýchaním vážne, vyhľadajte lekára.
Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky
Ako predídem nedostatku horčíka?
V tehotenstve sa zvyšuje spotreba horčíka, pretože s rastom plodu stúpajú nároky na jeho potrebu pri stavbe orgánov, tvorbe kostí a pri vývoji centrálnej nervovej sústavy. Zároveň sa viac horčíka vylučuje obličkami matky, čo môže jeho nedostatok, teda hypomagneziémiu, ešte prehĺbiť.
Nedostatok horčíka môže spôsobiť, že vás budú trápiť opakujúce sa svalové kŕče. Tento stopový prvok je dôležitý aj pre „upokojenie“ maternice. To znamená, že zabraňuje jej nadmerným kontrakciám a predčasnému pôrodu.
Odporúčaná denná dávka horčíka pre ženu je 280 mg. Potreba dennej dávky sa počas tehotenstva a dojčenia zvyšuje na 360 až 400 mg. Jeho hladina však v tehotenstve klesá približne o 10 %, pričom najnižšie hodnoty dosahuje medzi 24. až 30. týždňom. Hlavným prirodzeným zdrojom horčíka sú zelené potraviny, ako špenát, hrach a fazuľa, orechy, semienka. Vhodné sú aj magnéziové minerálky. Ak je príjem horčíka v strave nedostatočný, požiadajte gynekológa, aby vám predpísal doplnok výživy s týmto cenným stopovým prvkom.
Mám málo železa. Je to problém?
Bývate unavená a nezvládate záťaž tak ako predtým? Spočiatku to môže byť úplne bežný tehotenský príznak. Možno však máte v krvi príliš nízku hladinu železa. Keďže železo je mimoriadne dôležité pre transport kyslíka v krvi, a teda aj pre výživu bábätka, jeho hodnota by mala byť konštantná.
Gynekológ na základe krvného testu zistí, akú máte hladinu železa. Obsah hemoglobínu v krvi sa zvyčajne meria pri úvodnom vyšetrení a potom v pravidelných intervaloch. Ak je táto hodnota trvale príliš nízka, predpíše vám vhodný prípravok. Nezľaknite sa, tabletky s obsahom železa môžu spôsobovať zápchu a zafarbenie stolice na čierno. Existujú aj prírodné doplnky, ktoré nemajú také vedľajšie účinky. Skôr, než ich začnete užívať, sa poraďte s lekárom alebo s lekárnikom.