Tehotenské týždne:

5. týždeň tehotenstva (5. TT): Skončil sa čas neistoty

V 5. týždni sa začína 2. mesiac tehotenstva. Bábätko má tri týždne – presne toľko času uplynulo od oplodnenia vajíčka spermiou.

Aké veľké je bábätko v 5. týždni tehotenstva?

Keď bude lekár v 5. týždni sledovať ultrazvukom vaše bruško, po rastúcom bábätku nebude na obrazovke prístroja ešte ani stopy. Ak však vyšetrí oblasť tesne nad vagínou, vďaka citlivej ultrazvukovej technike môže rozpoznať plodový vak, v ktorom sa už budúci človiečik usídlil a ďalšie mesiace sa v ňom bude vyvíjať. Keby ste ho mohli vidieť, pripomínal by iba drobné sezamové semienko.

Vývoj dieťaťa

V 5. týždni tehotenstva sa viacnásobne rozdelené vajíčko guľatého tvaru predĺži do tvaru povrazca. Hoci zatiaľ ničím nepripomína človeka, ľudské znaky už má. Práve v priebehu tohto týždňa sa mu tvorí prvý a najdôležitejší orgán – mozog – a aj základy zmyslových orgánov, tráviaceho systému, kostí, svalov, kože a srdcových stien.

Okrem toho sa priebežne vyvíjajú prvé nervové vlákna. Už onedlho začnú riadiť všetky životné procesy malého stvorenia. Sú mimoriadne dôležité, bez nich nie je možný život.

Od 22. dňa po oplodnení, teda od 6. týždňa tehotenstva, budete môcť pri ultrazvukovom vyšetrení pozorovať činnosť srdiečka. V tomto štádiu sa vám môže zdať, že budúceho človiečika vo vašom brušku tvorí iba srdce. Spočiatku je tento veľmi dôležitý orgán extrémne veľký a rytmus, v akom bije, je dvakrát rýchlejší ako tep vášho srdca.

Vedeli ste, že k výmene kyslíka u dieťaťa počas celého tehotenstva nedochádza prostredníctvom pľúc, ale výlučne cez placentu, teda plodový koláč? Bábätko začne samostatne dýchať pľúcami až pri prvom nádychu tesne po narodení.

Čo sa s vami deje v 5. týždni tehotenstva?

V tomto období pravdepodobne prvý raz navštívite tehotenskú poradňu. Gynekológ vám spraví testy a skontroluje, či sa oplodnené vajíčko uhniezdilo v maternici a neuviazlo v jednom z vajíčkovodov. Bude sa vás pýtať na zdravotnú anamnézu a na súčasný zdravotný stav.

Na začiatku tehotenstva vám lekár vystaví tehotenskú knižku, ktorú by ste mali nosiť stále pri sebe. Bude do nej pravidelne zaznamenávať aktuálne štádium vývoja bábätka a týždeň tehotenstva, v ktorom sa nachádzate. Zapíše si výsledky všetkých vyšetrení vrátane ultrazvukového, výsledky krvných testov a moču, skontroluje váš krvný tlak, vašu hmotnosť, ale aj polohu, veľkosť a srdcové ozvy dieťaťa. Podľa vstupnej hmotnosti si môžete vyrátať, maximálne koľko kilogramov by ste mali pribrať.

Časté príznaky

Trápi vás nevoľnosť

Lekár vám oficiálne potvrdil, že ste tehotná. Práve v tomto období zrejme začnete intenzívnejšie pociťovať typickú tehotenskú nevoľnosť. Nemajte obavy, je to bežná záležitosť. Najčastejšie sa objavuje ráno, hoci niektoré ženy trápi celý deň. Mala by ustúpiť do 14. až 16. týždňa, niekedy však pretrváva celé tehotenstvo. Na jednej strane ju spôsobuje zvyšujúca sa hladina tehotenského hormónu hCG a ďalších hormónov, napríklad estrogénu, a na druhej strane obrovský emocionálny stres, ktorý v tomto období prežívate, hoci si to ani neuvedomujete. S nevoľnosťou sa často spája vracanie. Ak vraciate viac ráz za deň, prípadne po 16. týždni tehotenstva, navštívte lekára. Nadmerné vracanie môže mať za následok dehydratáciu a úbytok hmotnosti. Drobec je, našťastie, v tomto období ešte vyživovaný cez žĺtkový vak, takže vaše problémy by ho nemali ohrozovať.

Náš tip

V týchto dňoch zrejme vnímate aj také pachy, o ktorých ste doposiaľ nemali ani tušenia. Váš čuch je extrémne citlivý. Predtým obľúbenú vôňu môžete vnímať ako zápach, ktorý vyvolá nevoľnosť a vracanie. Pocity žalúdočnej ťažoby a dávivý reflex zmiernite viacerými spôsobmi. Naučte sa konzumovať malé dávky jedla viac ráz za deň. Majte vždy poruke niečo drobné na zahryznutie, napríklad praclík, keks či suchár. Keď je žalúdok zaneprázdnený, nevoľnosť nemá šancu prejaviť sa tak intenzívne. Obmedzte mastné, vyprážané, pikantné a aromatické pokrmy. Cmúľajte zázvorové cukríky, pite zázvorový čaj alebo vodu s citrónom. Dbajte na dostatok tekutín – ale pite najneskôr polhodinu pred jedlom – a vyhýbajte sa alkoholu. Doprajte si dostatok spánku a pohybu, no nevytvárajte si návyk chodiť spať hneď po najedení.

Búria sa vám hormóny

Pozorujete svoje telo častejšie ako predtým? Ovládajú vás rôzne emócie, ktoré sa navyše rýchlo menia?

Ženu, ktorá si tehotenstvo starostlivo plánovala, zrejme zázrak zrodu nového života fascinuje nakoniec presne tak isto ako tú, ktorá s ním nerátala. Pri všetkých starostiach a chaose, ktoré so sebou prináša váš nový stav i búrka hormónov, však vo vás určite najviac prevláda pocit radosti a túžba po tom, aby všetko dobre dopadlo. Ako budúca mama potrebujete byť psychicky vyrovnaná, aby ste zvládli všetky náročné zmeny, ktoré vás v najbližšom čase čakajú.

Priberáte

Ak trpíte nevoľnosťou a vraciate, spočiatku môžete schudnúť. Postupne však začnete priberať. Nenechajte sa znervózňovať ručičkou na váhe, kilá navyše k tehotenstvu patria.  Telo si hromadí tukové zásoby, teda energiu, ktorú bude nevyhnutne potrebovať v najbližších mesiacoch, pri pôrode a aj počas veľmi náročného obdobia s novorodencom. Navyše prírastok hmotnosti netvorí len tuk, treba doň rátať nie malú hmotnosť plodovej vody, placenty, prsníkov a dieťaťa, ktoré rýchlo rastie. Podiel na kilách môže mať aj voda, ktorú vaše telo zadržiava. Na našej kalkulačke hmotnosti si skontrolujete, či priberáte v odporúčanom rozmedzí. Primeraný nárast hmotnosti je taktiež jedným z indikátorov správne sa vyvíjajúceho tehotenstva. Určite však nejedzte „za dvoch“.

Najlepšie tipy v skratke

  • Naplánujte si s gynekológom termíny v tehotenskej poradni. Môžete vyhľadať aj pôrodnú asistentku, ktorá sa zameriava najmä na starostlivosť a poradenstvo počas tehotenstva, na prípravu na pôrod, na pomoc pri dojčení a poradenstvo v šestonedelí. Veľmi populárne sú kurzy prípravy na pôrod. Okrem tehotenského cvičenia ponúkajú budúcim mamám lekcie starostlivosti o bábätko, prípravu na zvládnutie dojčenia, ale aj párovú prípravu na pôrod a niektoré aj podpornú psychologickú terapiu pre páry. Ponuka je pomerne pestrá. Doprajte si čo najviac odpočinku, pretože v najbližšom čase budete potrebovať veľa energie.
  • Tehotenstvu sa niekedy hovorí aj „iný“ alebo „druhý“ stav. Otvorene sa o svojom „druhom stave“ rozprávajte so svojimi najbližšími, zdôverte sa im s očakávaniami, s radosťou, ale aj s obavami a so starosťami. Určite vám pomôžu rozptýliť ich alebo riešiť už v počiatočnom štádiu.
  • Dbajte na dostatočný prísun kyseliny listovej v strave a doplnkoch výživy. Vitamín zo skupiny B telo najlepšie vstrebáva vo forme folátu a o tejto jeho podobe sa v súvislosti s tehotenstvom a vývojom plodu hovorí čoraz častejšie. Nezaobíde sa bez neho syntéza nukleových kyselín, ktoré tvoria náš genetický materiál, teda DNA. Vysoká hladina v tele mamy od úplného začiatku tehotenstva je najlepšou prevenciou rizika rozvoja závažných neurologických porúch počas embryonálneho vývoja bábätka.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Aké lieky a potravinové doplnky môžem užívať? 

Povedzte svojmu gynekológovi o všetkých liekoch a doplnkoch výživy, ktoré momentálne beriete. Spolu starostlivo zvážte, ktoré môžete v tehotenstve užívať. Príliš veľa vitamínov z určitých skupín môže škodiť vám aj malému vo vašom brušku. Existujú špeciálne vitamínové a minerálové doplnky pre tehotné ženy, prispôsobené požiadavkám na výživu počas tehotenstva. Lekár alebo lekárnik vám poradia, ktoré sú vhodné.

Mám ťažkosti. Môžem žiadať o dodatočné vyšetrenia? 

Požiadajte lekára, aby vám vysvetlil, s akými prejavmi tehotenstva by ste mali rátať. Ak máte akékoľvek zdravotné ťažkosti okrem bežných príznakov, vybavte si termín na vyšetrenie mimo pravidelnej tehotenskej poradne.

V 1. trimestri bojuje väčšina žien s nevoľnosťou, s raňajším či nočným vracaním, s nechutenstvom a so zmenou čuchu. Niektoré tehotné trpia ochorením, ktoré sa volá Hyperemesis gravidarum. Ide o nadmerné vracanie, ktoré v súvislosti s dehydratáciou a nechutenstvom môže viesť k narušeniu rovnováhy elektrolytov a k nedostatku životne dôležitých látok v tele matky. Môže mať za následok podvýživu bábätka, preto sa niekedy rieši až hospitalizáciou. Ďalšími príznakmi nadmerného vracania sú závraty, pocit na odpadnutie, zrýchlený tep, nízky tlak a bolesti hlavy. Sledujte svoj zdravotný stav a v prípade akýchkoľvek obáv kontaktujte svojho lekára.