Tehotenské týždne:

31. týždeň tehotenstva (31. TT): Už máte pripravený pôrodný plán?

Začal sa 31. týždeň tehotenstva, vaše napätie a vzrušenie rastie – pomaly, ale isto sa blíži finále. O desať týždňov budete mať za sebou pôrod a v náručí vytúžené dieťatko. Určite ste si už k nemu vytvorili silné citové puto. Dovoľte aj partnerovi, aby s ním nadviazal vzťah, povzbudzujte ho v tom, pretože čoskoro budete rodina.

Koľko meria a váži bábätko v 31. týždni tehotenstva?

V 31. týždni bábätko narástlo na 41,5 až 41,8 centimetra. Predstavte si riadnu hlávku červenej kapusty – približne toľko teraz meria. Ešte nedosiahlo veľkosť, ktorú bude mať, keď príde na svet. V nasledujúcich týždňoch však už neporastie tak prudko ako doteraz, no o to viac priberie. Až do narodenia bude naberať detský tuk a zaobľovať sa. Teraz váži približne 1 575 gramov – ako novorodenec bude mať, v závislosti od dedičných daností, aj viac než dvojnásobok.

Vývoj dieťaťa

Vývoj pľúc pokročil

Bábätko sústavne rastie a priberá. Väčšina vnútorných orgánov už len dolaďuje a zdokonaľuje svoje funkcie. Ešte stále však nie je ukončený vývoj pľúc, hoci aj ten už výrazne pokročil. V 31. týždni je v pľúcach prítomná ochranná bielkovina surfaktant, ktorá zabezpečuje, aby sa po pôrode úplne nafúkli a novorodenec sa mohol samostatne nadýchnuť. Keďže táto látka zabraňuje, aby sa pľúcne mechúriky po nadýchnutí zlepili, výrazne zvyšuje šancu novorodenca na prežitie. Ak by sa narodil v tomto týždni, už by nemusel byť napojený na vonkajší dýchací prístroj, stačilo by len podporné dýchanie.

Zmena polohy

Vaša ratolesť má v brušku čoraz menej priestoru, preto sa podstatne menej hýbe. Je najvyšší čas, aby sa pomaly obrátila dolu hlavičkou, teda zaujala pozíciu, ktorú bude mať pri narodení. So skríženými nôžkami sa prisúva k stenám maternice a hlavičkou sa otáča smerom k pôrodným cestám, cez ktoré sa bude počas pôrodu tlačiť von.

Niekedy sa však bábätko otočí panvovým koncom, teda dolu zadočkom či nožičkami, alebo priečne. V tomto období sa ešte nemusíte obávať, že sa ocitlo v nesprávnej polohe – na otočenie má stále dosť času. Až 90 percent detí zaujme optimálnu, teda pozdĺžnu polohu hlavičkou dole, asi štyri týždne pred narodením – prv než rodička dostane pôrodné kontrakcie. Pozíciu bábätka v maternici bude odteraz váš gynekológ pravidelne kontrolovať.

Cyklus spánku a bdenia

Dieťatko má v 31. týždni tehotenstva vybudovaný rytmus spánku a bdenia. Prespí až 15 hodín denne. Najpokojnejšie je, keď chodíte – váš pohyb ho pohojdáva a kolíše. Prebudí sa zvyčajne vtedy, keď si sadnete alebo ľahnete a chcete oddychovať. Vtedy môžete cítiť nepohodlie, lebo jeho prudké pohyby neraz zasiahnu vaše vnútorné orgány. Pokiaľ nespí, má otvorené očká a vníma všetko, čo mu dovolí tlmené červenkasté svetlo prenikajúce cez stenu maternice. V závislosti od intenzity svetla sa rozťahujú a sťahujú aj jeho zreničky. Očná dúhovka je tmavomodrá – toto sfarbenie pretrváva do pôrodu. Jej farba sa zmení až niekoľko týždňov po narodení. Očný pigment totiž potrebuje na dotvorenie denné svetlo, takže na odpoveď na otázku „Po kom to dieťa zdedilo farbu očí?“ si treba nejaký čas počkať.

Vývoj pohlavných orgánov

Čakáte chlapčeka? V tomto období zostupujú jeho semenníky z brušnej dutiny do mieška. Aj pohlavné orgány dievčatka získavajú konečnú podobu. Klitoris však ešte výrazne vyčnieva, pretože vonkajšie pysky sú príliš malé na to, aby ho zakryli.

Čo sa s vami deje v 31. týždni tehotenstva?

Najradšej by ste už všetko mali za sebou. Na jednej strane sa neviete dočkať pôrodu, na druhej strane na vás dolieha strach z neho. Obavy sú prirodzené, ale majte ich pod kontrolou. Už by ste mali mať pripravený pôrodný plán, teda mať ujasnené odpovede na otázky, ako chcete rodiť, či si želáte, aby bol pri pôrode aj partner alebo iný člen rodiny, či chcete ísť do štátneho alebo súkromného zariadenia. Ak ste si ešte nevybrali pôrodníka a pôrodnicu, spravte to čo najskôr. Ste v kontakte s pôrodnou asistentkou, ktorá sa postará o vás aj o novorodenca? Určite vám poradí. Ak nie, pýtajte sa kamarátok, ktoré už rodili, alebo si čítajte referencie mamičiek na internete. Pozor, ide o ich subjektívne hodnotenia, ktoré treba vždy brať s odstupom. V tomto období by ste mali mať predstavu aj o tom, ku ktorému pediatrovi budete s bábätkom chodiť. Ak máte staršie dieťa, túto dilemu už zrejme nebudete riešiť.

Môžete mať tieto prejavy a príznaky

Myšlienky sa vám krútia najmä okolo bábätka

Čoraz častejšie sa zaoberáte myšlienkami na výbavičku bábätka. V obchodoch na vás číha obrovské množstvo roztomilých bundičiek, svetríkov, miniatúrnych džínsov a topánočiek. Nepodľahnite však nákupnej horúčke, nakupujte s rozumom. Vytvorte si zoznam, ktorý bude zohľadňovať niekoľko kritérií. V prvom rade je dôležitá funkčnosť. Vyberajte bavlnené kúsky, ktoré sa dobre perú a žehlia, nenapodobňujú dospelácke oblečenie a dajú sa rozopínať pri krku a medzi nožičkami. Nezabudnite, že bábätko v prvých týždňoch a mesiacoch rastie veľmi rýchlo, takže vecičky budete veľmi rýchlo zo skrine vyraďovať. Potrebujete len pár kúskov, ktoré budete obmieňať. Výber oblečenia závisí aj od toho, v akom období sa bábätko narodí. Bude to letné alebo zimné dieťa? Okrem toho určite veľa oblečenia dostanete i od príbuzných či priateľov. Môžete si už pripraviť aj základnú výbavičku pre bábätko do pôrodnice. Nezabudnite do tašky pribaliť aj veci, ktoré budete po pôrode potrebovať vy, plus potreby a kozmetiku pre novorodenca aj pre vás. Prečítajte si viac o základnej výbavičke pre novorodenca.

Telo štrajkuje

Niekedy máte pocit, že vaše telo štrajkuje. Ťažko sa vám dýcha, lebo zväčšujúca sa maternica tlačí na pľúca a bránicu. Opúchajú vám nohy a poriadne vám dáva zabrať chrbát. V noci zle spíte, nepokojne sa prehadzujete v posteli, lebo si neviete nájsť vhodnú polohu. Z nočného spánku vás vyrušuje zvýšené nutkanie na močenie. Možno vás trápi pálenie záhy, najmä po jedle. Preto by ste mali jesť len menšie porcie a častejšie. Maternica tlačí aj na črevá, čo spomaľuje metabolizmus a zapríčiňuje zápchu. Ťažko sa vám sadá aj vstáva. Inštinktívne sa držíte za bruško, ktoré si chcete chrániť, a chrbát, v ktorom hľadáte oporu. Viazanie šnúrok na topánkach onedlho budete musieť prenechať partnerovi. Lepšie bude vymeniť ich za obuv, do ktorej ľahko vkĺznete.

Inkontinencia

Tlak maternice, ale už aj hlavičky bábätka na panvové dno spôsobuje únik moču, odborne stresovú inkontinenciu. Tento problém vás zaskočí pri smiechu, kýchaní či kašľaní, najmä ak máte plný močový mechúr. Zmiernite ho pravidelným tréningom panvového dna, známym ako Kegelove cviky. Ak na ne nemáte čas, precvičujte si aspoň základný cvik: v stoji stiahnite svaly panvového dna, ako keby ste zadržiavali moč. Vydržte desať sekúnd. Opakujte počas dňa, kedykoľvek môžete.

Syndróm karpálneho tunela

Pociťujete nepríjemné tŕpnutie či mravčenie v rukách? Môže ho spôsobovať syndróm karpálneho tunela, ktorý sa nachádza na prednej časti zápästia. Prechádza ním nerv, ktorý riadi citlivosť a pohyblivosť celej ruky a ovláda svaly a šľachy spájajúce ruku s predlaktím a ramenom. Stlačenie tohto nervu sa prejavuje bolesťou zápästia, ale aj tŕpnutím a pocitom mravčenia v prstoch ruky okrem malíčka. Syndróm sa stratí niekoľko dní po pôrode, ale ak vám je nepríjemný, informujte lekára.
 
Pupok sa vydúva smerom von

V 31. týždni tehotenstva sa pupok začína splošťovať a vydúvať smerom von. Vidno ho najmä na ľahkom oblečení v lete. Dôvodom je napínajúca sa koža na rastúcom brušku. Čoraz výraznejšia je aj hnedá čiara smerujúca od pupka k lonovej kosti (linea nigra).

Najlepšie tipy v skratke

  • Netrápte sa s obúvaním, zaobstarajte si dlhý obuvák a pohodlné topánky bez šnúrok.
  • Ak trpíte dočasnou stresovou inkontinenciou spôsobenou oslabením svalov panvového dna, používajte hygienické vložky.
  • Zariaďujete svojej ratolesti izbičku alebo detský kútik? Na steny použite netoxické farby a laky, pomocou ktorých vyčaríte pekné farebné odtiene. 
  • Rozmýšľali ste už, ako chcete bábätko prenášať? Chcete ho skôr prepravovať v kočíku alebo nosiť v šatke? Väčšina rodičov sa rozhodne pre zmiešanú formu.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Má význam uvažovať o odbere pupočníkovej krvi?

Pupočníková krv je krv novorodenca, ktorá sa nachádza v placente a pupočnej šnúre po jeho narodení. Obsahuje kmeňové bunky, ktoré sa využívajú pri mnohých vážnych chorobách. Keďže sú mladé, majú vysokú schopnosť delenia sa a nie sú ešte zaťažené chorobami. Dokážu obnoviť mnohé tkanivá poškodené chorobou.

Kedysi sa placenta a pupočník automaticky likvidovali hneď po pôrode. Dnes máte možnosť dať si z nich odobrať pupočníkovú krv a uskladniť ju zmrazenú buď vo verejnom registri, alebo v rodinnej banke. Za uloženie vo verejnom registri neplatíte nič, ale krv darujete ako anonymná osoba, takže môže byť použitá pre kohokoľvek, kto ju bude potrebovať. Uskladnenie v súkromnej banke sa spoplatňuje, ale máte garanciu, že v prípade potreby poslúži vašim deťom či členom vašej rodiny. V oboch prípadoch musíte o odber a uskladnenie požiadať ešte pred pôrodom. Odber nevykonávajú všetky nemocnice.

Rozhodnutie je na vás. Pupočníkovú krv s kmeňovými bunkami si pri pôrode môžete dať odobrať, ale nemusíte. Poraďte sa so svojím gynekológom alebo s pôrodnou asistentkou.