Tehotenské týždne:
24. týždeň tehotenstva (24. TT): Bábätko vníma váš hlas
Koľko meria a váži bábätko v 24. týždni tehotenstva?
Vaša ratolesť meria 30 až 31 centimetrov. To zodpovedá dĺžke šalátovej uhorky či školského pravítka. Váži okolo 600 až 700 gramov. Možno neviete, no dosiahlo hmotnosť, ktorá je hranicou životaschopnosti. S výdatnou pomocou špičkových odborníkov a medicínskych prístrojov majú aj ťažko nedonosené bábätká, narodené cca od 24. týždňa tehotenstva, šancu prežiť. Predčasný pôrod a umiestnenie v inkubátore na jednotke intenzívnej starostlivosti sú však veľmi rizikové – väčšina orgánov sa ešte stále vyvíja. Lekári sa preto snažia v kritických prípadoch udržať tehotenstvo čo najdlhšie.
Hoci bábätko rýchlo rastie a priberá, ešte stále má dostatok priestoru na „cvičenie“ v maternici. Keď práve nespí, kedykoľvek počas dňa aj v noci môžete v celom brušku cítiť jeho pohyby.
Intenzívny pohyb je dôležitý pre vznik klasického pohybového vzorca a rozvoj svalov. Dieťatko si vytvára zásoby tukového tkaniva, preto bude v nasledujúcich týždňoch – až do pôrodu – výrazne priberať.
Pohyby bábätka prezrádzajú viditeľné vydutiny na vašom brušku. Hoci ešte nie sú silné, pocítite ich aj na obličkách, v močovom mechúre a žalúdku. Vďaka nim sa dá odhadnúť veľkosť dieťatka.
Vývoj dieťaťa
Bábätko sa v brušku cíti veľmi pohodlne. Jeho zmysly sú v 24. týždni pripravené prijímať podnety. Čoraz jasnejšie reaguje na zvuky, ktoré vníma v maternici, ale začína sa upriamovať aj na zvuky zvonka. Veľmi dôležitý je matkin hlas, veď najbližších pár rokov života preňho bude najbezpečnejším záchytným bodom. Vedci pred niekoľkými rokmi zistili, že prvý plač novorodenca sa vždy podobá hlasu jeho matky.
Matkin hlas zabezpečuje prvý intenzívny kontakt dieťaťa s najbližším človekom. Je súčasťou budovania dôvery s osobou, ktorá mu zaisťuje starostlivosť a náklonnosť.
Rozvíja sa nielen sluch, ale aj chuť. Okrem kyslej, horkej a slanej chuti, ktoré dieťa identifikuje z vôní v plodovej vode, už vie rozlíšiť aj sladkú. V týchto okamihoch sa rozvíja jeho vrodená „chuť na sladké“, ktorá sa stane v prvých rokoch života dominantnou. I prvý pokrm bábätka – materské mlieko – chutí sladko. Novorodenec potrebuje mliečny cukor, aby mohol pomocou inzulínu z pankreasu regulovať svoju telesnú rovnováhu a teplotu. V dávnych dobách znamenalo uprednostňovanie sladkej chuti výhodu, pretože potraviny s vysokým obsahom cukru predstavovali energetickú a netoxickú, teda bezpečnú potravu, dôležitú pre prežitie ľudstva.
Čo sa s vami deje v 24. týždni tehotenstva?
V 24. týždni sa vaše zmysly plne prispôsobili dieťatku, ktoré nosíte pod srdcom a ktoré si vyžaduje vašu pozornosť.
Môžete mať tieto príznaky
Problémy s tráviacim traktom, ktoré sa vyskytujú v tejto fáze tehotenstva, súvisia s rastom maternice a sú dočasné.
Nevoľnosť a pálenie záhy
Nevoľnosť a pálenie záhy patria k najčastejším nepríjemným príznakom 24. týždňa tehotenstva. Nevoľnosť sa objaví, keď skonzumujete príliš ťažké a výdatné jedlo. Znížený objem žalúdka znesie iba menšie porcie, väčšie nedokáže úplne stráviť. Jedzte v malých dávkach, ale častejšie. Žalúdku uľahčíte i tým, že budete jesť menej mäsa a viac zeleniny.
K páleniu záhy dochádza, keď žalúdočné kyseliny prúdia zo žalúdka do pažeráka. Môžete mu predchádzať tak, že budete pri jedení sedieť rovno. Okrem toho ku každému jedlu vypite pohár vody – žalúdočná kyselina bude pôsobiť menej agresívne.
Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky
Čo mi pomôže proti zápche?
Ak trpíte zápchou a nepomáhajú tradičné odporúčania, akými sú dostatok tekutín a pohyb, opýtajte sa lekára na vhodný prípravok na podporu funkcie čriev. Bez konzultácie s ním neužívajte lieky, doplnky výživy ani bylinné preháňadlá, ako napríklad list zo senny. Zvlášť počas tehotenstva by mal lekár vedieť o všetkých produktoch, ktoré chcete užívať.
Ako a kde mám rodiť?
Mali by ste už rozmýšľať, či chcete rodiť klasicky alebo alternatívne. S tým súvisí aj výber pôrodnice. Chceli by ste pôrod do vody, na stoličke či v inej polohe, prirodzený pôrod alebo pôrod s epidurálnou analgéziou? Uvažujete o nadštandardnej izbe? Uprednostňujete nemocnicu čo najbližšie k vášmu bydlisku alebo ste náročnejšia a plánujete si ju vybrať podľa vlastných kritérií? Myslite na rôzne možnosti už teraz a informujte sa o nich. Zistite si, čo vám ešte uhradí zdravotná poisťovňa a čo si zaplatíte z vlastného vrecka.
Jednou z možností je aj zmierňovanie bolesti pri pôrode pomocou akupunktúry. Hoci je jej názov odvodený z latinských slov „acus“ (ihla) a „punctura“ (pichanie), ide o jeden z odborov tradičnej čínskej medicíny. Podľa tejto liečebnej metódy telom prechádzajú energetické dráhy, na ktorých ležia stimulačné body. Tieto body sú stimulované tenkými akupunktúrnymi ihlami. Hĺbka vpichu závisí od konkrétneho bodu. Cieľom akupunktúry je obnoviť tok životnej energie, zmierniť negatívne zdravotné príznaky, pôsobiť preventívne alebo posilňujúco.
Akupunktúru je možné využiť v tehotenstve pri ťažkostiach so zadržiavaním vody v tele, ale aj počas pôrodu na zmiernenie bolestí, najmä v prvej pôrodnej fáze. Ak sa rozhodnete využiť túto metódu, oslovte už počas tehotenstva odborníka, ktorý sa akupunktúre venuje, a komunikujte aj so zdravotníkmi či s pôrodnou sestrou, ktorí budú pri vašom pôrode. Akupunktúre sa u nás môže venovať len atestovaný a vyškolený lekár.