Tehotenské týždne:

36. týždeň tehotenstva (36. TT): Bábätko zaujíma pôrodnú polohu

Človiečik je už hotový. Má zrelé orgány aj všetky zmysly, ktoré začne používať hneď po narodení. Jediný orgán, ktorý sa ešte stále zdokonaľuje, sú pľúca. Keby sa rozhodol vypýtať na svet v tomto týždni, považovali by sme ho ešte za neskorého predčasného novorodenca. Vyvíjal by sa však bez väčších komplikácií. Kedykoľvek od začiatku nasledujúceho týždňa tehotenstva sa už narodí ako zrelý novorodenec.

Koľko meria a váži bábätko v 36. týždni tehotenstva?

Vaša ratolesť podrástla od minulého týždňa o ďalší centimeter. Teraz meria asi 47 centimetrov. Keďže dieťatko je už krásne zaguľatené a navyše „zbalené“ v pôrodnej polohe, jeho veľkosť možno prirovnať k hlávke bielej kapusty. Aj naďalej bude rýchlo priberať, no s terajšou hmotnosťou okolo 2 700 gramov sa už ozaj blíži ku konečnej pôrodnej váhe. Samozrejme, ide o orientačné miery, bábätko môže byť väčšie aj menšie.

Vývoj dieťaťa

Tukových zásob má bábätko už dostatok, obzvlášť na nôžkach, rúčkach a ich kĺbikoch. Podkožný tuk mu do značnej miery umožní, aby si po narodení samo regulovalo teplotu, hoci v prvých dňoch života bude ešte veľa tepla prijímať od mamy. Udržať novorodeniatko v teple je veľmi dôležité, inak zbytočne stratí tukové zásoby a schudne. Prirodzený úbytok hmotnosti je okolo 5 až 10 percent telesnej hmotnosti. Súvisí to so skutočnosťou, že bábätko si po pôrode musí vystačiť len s mledzivom (kolostrom), teda s prvým materským mliekom, ktoré síce obsahuje niektoré protilátky proti škodlivým mikroorganizmom z vonkajšieho sveta, ale ešte nie je úplne plnohodnotné. Vaše prsníky začnú plnohodnotné mlieko produkovať až neskôr – za predpokladu, že bábätko bude dobre sať. Zrelé materské mlieko obsahuje tuk, ktorý zaručí, že novorodenec bude dostatočne priberať.

Všetky orgány dieťaťa, jeho mozog a zmyslové vnímanie, ako aj nervové dráhy a vedenie nervových vzruchov a reflexy už fungujú a onedlho ich začne naplno využívať. Je pripravené prísť na svet. V 36. týždni sa pravdepodobne už udomácnilo v pôrodnej polohe hlavičkou dole a pomaly sa posúva nižšie do malej panvy. Zrejme už častejšie cítite „poslíčkov“, teda cvičné kontrakcie, ktoré pripravujú vaše telo na pôrod a navigujú dieťatko do pôrodných ciest.

V prípade dvojčiat sú „pravidlá“ trochu iné. V 45 percentách dvojpočetných tehotenstiev majú obe deti normálnu pôrodnú polohu, len prvé, „vedúce“ dvojča je bližšie k pôrodným cestám. Druhé musí počkať, kým súrodenec prejde úzkym pôrodným kanálom. Z tohto dôvodu vzniká medzi narodením prvého a druhého dieťaťa istý časový posun.

V 36. týždni drobec intenzívne vníma svet mimo vášho bruška, rozpoznáva farbu, rytmus, tón vášho hlasu, odlišuje ho od iných a vníma hudbu. Cíti vašu pohodu, ale i napätie či negatívne emócie. Je veľmi dôležité zachovať si v tejto fáze tehotenstva pokoj a načerpávať sily na blížiaci sa pôrod. Sústreďte sa čo najviac na bábätko, ktoré je akoby uviaznuté v stiesnenej, nepohodlnej polohe. Už preň niet cesty späť, tešte sa naň a pripravujte sa spolu s ním na jeho ďalší velikánsky krok – na narodenie.

Čo sa s vami deje v 36. týždni tehotenstva?

Vy aj bábätko potrebujete zvýšenú starostlivosť. Poradňu pre tehotné budete odteraz navštevovať raz za týždeň alebo dva, podľa dohovoru a potreby. Bábätko zostupuje hlavičkou dole smerom k panve, čo vám prinesie úľavu, lebo vás prestane páliť záha a bude sa vám ľahšie dýchať.

V 36. alebo 37. týždni podstúpite kardiotokografické vyšetrenie, ktoré slúži na kontrolu sťahov maternice a srdcových oziev bábätka. Sestrička vám na bruško pásmi pripevní dve sondy a asi polhodinu si poležíte. Za ten čas by sa bábätko malo niekoľkokrát pohnúť, pretože je potrebné zistiť, ako bude jeho srdiečko reagovať na pohyb. Ak je lenivé alebo spí, budete ho musieť pohybom prebudiť. Budete nahlas počuť, ako bije jeho srdiečko. Rýchlosť úderov je 1,5- až 2-krát vyššia ako rýchlosť vášho srdca, čo je 110 až 160 úderov za minútu. 

Pri každej návšteve v tehotenskej poradni vám lekár zmeria tlak a dá vyšetriť moč. Bude si všímať opuchy nôh, rúk, tváre a sledovať nielen vašu hmotnosť, ale aj objem brucha. Cez ultrazvuk skontroluje aktuálny vývoj bábätka, jeho veľkosť a hmotnosť.

Čaká vás vyšetrenie na prítomnosť streptokoka skupiny B v pošve. Táto baktéria sa bežne vyskytuje v ľudskom tráviacom trakte a niekedy sa objaví aj v pošvovej mikroflóre ženy bez toho, aby to vedela. Ani vám, ani bábätku v brušku nespôsobí problémy, ide len o to, aby sa dieťatko neinfikovalo počas pôrodu pri prechode pôrodnými cestami. Nemusíte sa obávať, ide o štandardný ster a v prípade, že váš nález bude pozitívny, budete brať antibiotiká, ktoré novorodenca pred nákazou ochránia.

Môžete mať tieto prejavy a príznaky

Pocit tlaku sa zvyšuje

Zrejme ste už zažili cvičné, teda prípravné kontrakcie. Viete, čo je to nepríjemný silný tlak na panvu. Pomôže vám pohyb, pri ktorom sa panvové dno uvoľní a napätie sa zmierni. Rastie aj tlak na močový mechúr, lebo bábätko sa pomaly posúva do malej panvy. Môžete výraznejšie cítiť bolesti chrbtice a mať výtok mliečnej farby, ktorý spôsobuje hlienová zátka uzatvárajúca krček maternice. Táto zátka chráni bábätko pred patogénmi, ktoré by mohli preniknúť do maternice z vonkajšieho prostredia, a úplne sa uvoľňuje až krátko pred pôrodom.

Keďže bábätko sa posúva nižšie k pôrodným cestám, maternica klesá. Pľúca majú po dlhom čase konečne viac priestoru, preto sa vám už bude lepšie dýchať, ale aj hýbať a spať.

Najlepšie tipy v skratke

  • Trápi vás veľký tlak v oblasti panvy? Pomalé krúživé pohyby bokov uvoľnia panvové dno a zmiernia napätie v ňom.
  • Pri výtoku alebo stresovej inkontinencii používajte neparfumované, najlepšie prírodné intímky.
  • Naplánujte si všetky nadchádzajúce stretnutia s gynekológom v tehotenskej poradni. Spolupracujete s pôrodnou asistentkou? Dohodnite si s ňou kontrolné stretnutia. Ujasnite si s odborníkmi aj to, ako riešiť prípadné pochybnosti a neistotu, či je všetko v poriadku.
  • Máte doma staršie dieťa? Požiadajte partnera, rodinu alebo priateľov, aby vám pomohli počas prvých dní a týždňov po pôrode so starostlivosťou oň. Potom sa môžete plne sústrediť na novorodenca, spoznávať ho a uspokojovať jeho potreby. Okrem toho po pôrode a v šestonedelí budete potrebovať viac oddychu.
  • Ak plánujete uvítaciu oslavu pre bábätko, za ideálnych podmienok je teraz správny čas stretnúť sa s kamarátkami a prijať prvé darčeky. Po pôrode a v šestonedelí na to nebudete mať čas a zrejme ani chuť. Okrem toho novorodenec by v prvých dňoch života nemal prísť do kontaktu so škodlivými patogénmi zvonka.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Prečo je dôležité sledovať krvný tlak?

Tehotenstvo predstavuje pre organizmus ženy veľkú záťaž, pretože sa menia hormonálne a anatomické pomery v jej tele. Z toho dôvodu stúpajú nároky na prietok krvi v cievach. Dôsledkom je neraz vysoký krvný tlak a zvýšený tep, teda srdcová frekvencia. Hypertenzia patrí k najčastejším ťažkostiam, ktoré postihujú nastávajúce mamičky. Našťastie sa dá ľahko odhaliť.

Pravidelné sledovanie krvného tlaku a liečba hypertenzie počas tehotenstva zaisťujú, že dieťatko bude dostatočne zásobované všetkými živinami a životne dôležitým kyslíkom, ktoré sa k nemu dostávajú prostredníctvom maminej krvi.

Ak vám lekár nameria vysoký tlak už na začiatku tehotenstva, pravdepodobne máte chronickú hypertenziu. Vysoký tlak spojený priamo s tehotenstvom sa objavuje najmä v 2. a 3. trimestri. Viac ohrozuje príliš mladé alebo staršie mamičky, ženy s cukrovkou a tie, ktoré majú viacpočetné tehotenstvo.

Najvážnejšou komplikáciou, ktorá súvisí s vysokým tlakom v tehotenstve, je preeklampsia. Spája sa s prítomnosťou bielkovín v moči, s opuchmi, ktoré neustupujú, s bolesťou hlavy, rozmazaným videním aj s ďalšími príznakmi. Toto ochorenie prichádza náhle a je veľmi nebezpečné pre oboch – pre matku aj dieťa.

Z týchto dôvodov je dôležité, aby vám lekár v tehotenskej poradni pravidelne kontroloval tlak a zapisoval jeho hodnoty do tehotenskej knižky. Ide o preventívne opatrenie, ktoré má zabrániť komplikáciám. Je fajn, ak si tlak meriate pravidelne aj doma. V prípade zvýšených hodnôt alebo častého kolísania čo najskôr zavolajte lekárovi. V lekárni alebo v zdravotníckych potrebách vám odporučia kvalitné digitálne tlakomery na domáce použitie. Vyberte si prístroj s manžetou na rameno.

Čo môže tehotná žena urobiť pre to, aby jej tlak zostával v norme? 

Strážte si hmotnosť pred otehotnením aj v tehotenstve. Pred otehotnením nefajčite ani nepite alkohol. Snažte sa čo najmenej soliť, vyhýbajte sa aj minerálkam s vysokým obsahom sodíka. Dávajte si pozor na mastné jedlá, údeniny, jedlá z polotovarov a rýchleho občerstvenia. Jedzte viac ovocia a zeleniny. Pravidelne sa hýbte – najvhodnejšia je chôdza, ľahká turistika, plávanie, tehotenská joga či iné cvičenie pre tehotné. Eliminujte stres.