34. týždeň tehotenstva (34. TT): Užívajte si posledné týždne tehotenstva

Koniec 34. týždňa je legislatívne hraničný čas určený na najneskorší nástup na zákonnú materskú dovolenku. Aspoň 6 týždňov pred vypočítaným dátumom pôrodu by ste teda mali odovzdať svoju pracovnú agendu kolegom alebo zástupcovi, ktorý vás v práci počas materskej dovolenky nahradí. Už ste si vybavili všetky formality? Potrebné podklady od gynekológa pošlite zamestnávateľovi alebo priamo Sociálnej poisťovni.

Koľko meria a váži bábätko v 34. týždni tehotenstva?

Váš potomok uzrie svetlo sveta už o niekoľko týždňov a v tejto chvíli meria už 45 centimetrov. To je veľkosť väčšieho rímskeho šalátu. Váži približne 2 237 gramov a čoraz rýchlejšie sa približuje k cieľovej pôrodnej hmotnosti. Počas zvyšných týždňov tehotenstva bude sústavne rásť a priberať. Samozrejme, nie každé dieťatko „dodržiava“ tabuľkové miery a váhy, na jeho veľkosť vplývajú aj dedičné faktory.

Vývoj dieťaťa

Vývoj zmyslov výrazne pokročil. V 34. týždni sa sluch dieťaťa ešte viac zjemňuje. V tejto fáze vývoja vníma obzvlášť dobre vysoké tóny. Pozorne počúva hlasy, zvuky aj hudbu, ktorú počúvate, a zapamätá si ich. Po narodení mu budú pripadať známe a budú ho upokojovať.

Kosti bábätka sú v 34. týždni úplne vyvinuté, ale musia ešte spevnieť. Na to je potrebný dostatočný prísun vápnika, ktorý zabezpečuje zhustnutie kostnej hmoty. Pozor, ak stravou prijímate málo vápnika, bábätko si ho dokáže odobrať aj priamo z vašich kostí. Ani v čase pôrodu však jeho kosti ešte nebudú zrelé – ich tvrdnutie bude pokračovať ďalej. Na tomto procese sa významne podieľa vitamín D, ktorý sa nachádza v materskom mlieku, ale, žiaľ, len vo veľmi obmedzenom množstve. Podľa súčasných odporúčaní by všetci novorodenci mali denne dostávať déčko aj vo forme vitamínového doplnku približne do dvoch rokov života. Kvapky sa pridávajú najčastejšie do mlieka a predpíše vám ich detský lekár hneď pri prvej novorodeneckej prehliadke. 

Pľúca konečne dozrievajú. Vďaka dôležitej bielkovine, ktorá sa volá surfaktant, už dokážu pracovať samostatne. Pôrod v tomto termíne sa však ešte stále považuje za predčasný a novorodeniatko z tohto obdobia tehotenstva stále len za ľahko až stredne zrelé. Imunitný systém sa už ubráni proti niektorým infekciám. Bábätko hltá plodovú vodu a močí do nej. Nemajte obavu, je sterilná a vymieňa sa približne každé tri hodiny. V črevách sa hromadí smolka – prvá stolica, ktorá svojím vzhľadom pripomína asfalt. Koža naberá ružovkastú farbu a nie je už taká priesvitná a zvráskavená ako predtým. Telíčko pokrýva ochranná vrstva maziva, ktoré tvorí bariéru pred prípadnými baktériami. Pokožka ho produkuje aj po narodení, preto sa neodporúča novorodenca príliš často kúpať, aby sa mazivo zbytočne nezmývalo. V tomto čase intenzívne rastú vlásky na hlavičke. Niektoré bábätká sa narodia s hustou šticou, iné majú len pár jemných chĺpkov. V priebehu niekoľkých mesiacov dieťatku prvé vlásky vypadajú a narastú nové. Zmení sa aj ich farba. 

Dieťa má v maternici čoraz menej miesta na pohyb, dokáže sa už len otáčať z jednej strany na druhú celým telom. Dvojčatá majú ešte väčší problém s priestorom, o to intenzívnejšie môžu byť ich pohyby. Aj vyšetrenie ultrazvukom je u dvoch bábätiek náročnejšie, pretože telíčka sa na obrazovke neraz prekrývajú. To sťažuje situáciu lekárovi, ktorý sa snaží zachytiť rytmus oboch srdiečok, prípadne spraviť ďalšie potrebné vyšetrenia.

Semenníky u chlapca sú v 34. týždni tehotenstva už zostúpené v miešku. Na ultrazvuku sa miešok javí v pomere k telíčku ako dosť veľký a aj po narodení pôsobí nafúknuto. Je to preto, lebo jeho kožný vak zadržiava veľa vody. Po niekoľkých dňoch života sa však miešok zmenší.

Dieťatko sa postupne presúva do východiskovej pôrodnej polohy, ktorá mu umožní normálny a prirodzený pôrod. V 34. týždni je obvykle už v polohe pozdĺžne s hlavičkou nadol smerom k panvovému vchodu. Platí to o väčšine bábätiek, v nijakom prípade však nie o všetkých. Neznepokojujte sa, ak ste výnimkou – váš lekár bude polohu dieťatka pri každej kontrole monitorovať.

Náš tip

Ak sa bábätko ešte neobrátilo do finálnej pôrodnej polohy, gynekológ vám môže pri kontrole ponúknuť obrat dieťaťa vonkajšími hmatmi. Tento manéver sa vykonáva okolo 35. týždňa, kým je v maternici ešte dostatok plodovej vody a bábätko nie je až také veľké. Ak sa podarí a dieťa sa obráti, máte väčšiu šancu porodiť prirodzenou cestou a vyhnúť sa cisárskemu rezu. V zahraničí ide o častejší postup, obvykle sa robí až priamo v pôrodnej sále. V každom prípade, táto technika nie je vôbec nová. V čase, keď sa čoraz viac diskutuje o rizikách cisárskych rezov, zažíva čiastočnú renesanciu, hoci u nás s ňou lekári nemajú také početné skúsenosti ako v západnejších častiach Európy. Nenahráva jej ani fakt, že ženám, na konci tehotenstva právom viac citlivým, chýba dostatok informácií o jej bezpečnosti.

Existujú aj iné metódy, ktoré stimulujú posun bábätka do správnej polohy. Okrem Kegelových cvikov zameraných na posilňovanie panvového dna sa osvedčuje klasický mačací chrbát, krajčírsky sed či upravený podrep.

Bábätko by malo zaujať konečnú pôrodnú polohu asi štyri týždne pred pôrodom. Niektoré deti sa však otočia na poslednú chvíľu, až pri predpôrodných kontrakciách. Iné sa neotočia do správnej polohy vôbec. V takom prípade gynekológ navrhne pôrod sekciou, teda cisárskym rezom.

Čo sa s vami deje v 34. týždni tehotenstva?

Tehotenstvo vás zaťažuje čoraz viac. Pravdepodobne ste už nastúpili na materskú dovolenku. Hoďte pracovné povinnosti za hlavu a venujte sa najmä sebe. Snažte sa čo najviac oddychovať a pripravovať na pôrod aj na život s novým členom rodiny. Najbližšie mesiace mu budete venovať všetku svoju pozornosť a starostlivosť. 

Počas materskej dovolenky máte – ak spĺňate podmienky dané Zákonníkom práce – najskôr nárok na pravidelný finančný príspevok s názvom materské, ktorý sa vyrátava z vášho platu. Dávka sa poskytuje 28 týždňov (resp. 37 týždňov, pokiaľ žena porodí dvojčatá alebo viac detí). Na peňažnú pomoc v materstve môžete nastúpiť 8 – 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu s tým, že termín nástupu si v tomto rozmedzí určíte sama.

Po jej skončení môžete požiadať o rodičovskú dovolenku. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť vám ju až do troch rokov dieťaťa, v niektorých prípadoch do šiestich. Počas tohto obdobia máte nárok na rodičovský príspevok od štátu.

Môžete mať tieto prejavy a príznaky

Pripravte sa na výraznú únavu, neskúšajte ju však zdolať kofeínom. Radšej veľa oddychujte, cvičte vhodné cviky a investujte čas do prechádzok v prírode. K únave sa zvykne pridružiť nespavosť a podráždenosť. Stále priberáte, vaše pohyby sú čoraz nemotornejšie. Aj bežné veci vykonávate s čoraz väčšou námahou. Hmotnosť bábätka a uvoľňovanie maternicových väzov vám môžu spôsobovať intenzívnejšie bolesti krčnej a krížovej chrbtice, ale aj panvy. Zrejme sa vám aj ťažšie dýcha. Môže sa objaviť hnačka alebo mierna nevoľnosť. Krvácate z ďasien, máte upchatý nos, páli vás záha, opúchajú vám končatiny a často chodíte na toaletu? To všetko sú príznaky, ktoré prirodzene súvisia s poslednými týždňami tehotenstva.

Tlak na panvové dno

Možno cítite neobvyklý tlak na panvové dno, ktorý súvisí s narastajúcou hmotnosťou bábätka. Tlak sa ešte môže zvyšovať pri cvičných sťahoch maternice, ktoré spôsobujú, že bruško klesá a dieťa sa posúva čoraz nižšie do malej panvy. Nepríjemné pocity zmiernite jednoduchým cvikom, ktorý poznáte z tehotenských cvičení ako panvovú hojdačku. Ľahké pohyby pomáhajú uvoľňovať kostený panvový prstenec a napätie v okolitom tkanive.

Náš tip

Pri bolestiach krížov, krku či panvy vám poskytne podporu tehotenský pás. Je elastický, prispôsobí sa rastúcemu brušku podľa potreby. Reflexná masáž rúk a chodidiel vám pomôže pri bolestiach chrbtice aj pri zlom spánku. Ak nemáte čas chodiť k fyzioterapeutovi, poproste o pomoc partnera. Určite vám ochotne vyhovie.

Falošný poplach nie je trápnosť

Tašku s vecami do pôrodnice si uložte na stabilné miesto, o ktorom viete nielen vy, ale aj váš partner či iný príbuzný, alebo kamarátka. Keď to na vás príde, nebudete ju v zhone hľadať – zoberú ju oni. Ako prvorodička nemusíte vedieť rozoznať cvičné sťahy maternice od pravých a možno sa vyberiete do pôrodnice predčasne. Vyvolali ste falošný poplach? Je to vždy lepšie, ako keby ste mali váhať a stalo by sa niečo vážne. 

Cvičné alebo pravé?

Vaše telo sa začína čoraz intenzívnejšie pripravovať na pôrod. Nepravidelných kontrakcií, „poslíčkov“, pribúda, nemali by ste ich však cítiť viac ako štyri za hodinu a nemali by byť bolestivé. Neviete, či nenastáva pravá chvíľa na príchod bábätka? Pomôže vám, ak rozpoznáte niektoré z týchto príznakov príchodu dieťatka na svet:

  • Kontrakcie sú pravidelné a oveľa intenzívnejšie ako predtým.
  • Cítite bolesti v oblasti krížov a naliehavý tlak na panvové dno.
  • Máte silné kŕče, ktoré pripomínajú menštruačné bolesti.
  • Praskne vám plodový vak a odtečie plodová voda.
  • Uvoľní sa hlienová zátka a s ňou trochu krvavého hlienu.

Najlepšie tipy v skratke

  • Myslite už teraz na čas bezprostredne po pôrode a na obdobie dojčenia. Pripravte si do tašky potrebné osobné veci: praktické podprsenky, nočnú košeľu na vrchné zapínanie, bavlnené nohavičky, teplé ponožky, prezuvky, šľapky do sprchy, uteráky, väčšie hygienické vložky, okrúhle vložky do podprsenky, kalciovú alebo nechtíkovú masť na bradavky, pleťovú kozmetiku a hygienické potreby. 
  • Máte bolesti brucha? Zistite, či ide o cvičné alebo o pravé kontrakcie. Sledujte čas a merajte odstup kontrakcií (cvičné kontrakcie sú nepravidelné a trvajú len niekoľko sekúnd). Ľahnite si do vane s teplou vodou. Cvičné kontrakcie vo vode ustúpia, pravé, naopak, zosilnejú.
  • Máte chuť na sex? Ak nemáte rizikové tehotenstvo a žiadne neobvyklé zdravotné ťažkosti, nemusíte si ho odopierať. Do milostného života môžete zahrnúť aj masáž hrádze.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Na čo slúži masáž hrádze?

Hrádza je oblasť medzi pošvou a análnym otvorom. Jej prípadnému roztrhnutiu alebo nastrihnutiu počas pôrodu predídete tak, že si ju budete v posledných týždňoch tehotenstva každý deň jemne masírovať špeciálnym olejom. Tkanivo okolo hrádze sa masírovaním uvoľní, zmäkne a stane sa pružnejším. Hlavička bábätka potom prejde cez hrádzu ľahšie, zníži sa riziko jej poranenia a potreba nastrihnutia.

Ak máte pôrodnú asistentku, požiadajte ju o návod na masáž hrádze a tipy na vhodné masážne oleje. Informácie nájdete aj na internete, prípadne vám poradia skúsené mamičky.

Čo mám robiť, keď sa dieťatko nechce otočiť dole hlavičkou?

Niekedy stačí, aby ste zmenili polohu a opakovane jemne dvíhali panvu. Dieťatku sa môžu tieto pohyby zdať nepohodlné a možno sa otočí.

Impulzom na otočenie sa môže byť svetlo baterky. Skryte sa pod prikrývku, aby ste boli v tme, a svieťte si baterkou na bruško. Svetelný lúč posúvajte smerom k podbrušiu. Bábätko môže byť zvedavé a obráti sa k svetelnému zdroju.

Drobčeka môže privábiť aj zvuk. Pripevnite si na nohavice v mieste podbruška miešok s mincami alebo guľôčkami tak, aby pri pohybe cinkali. Bábätko sa otočí za zdrojom zvuku.

Mnohé ženy tvrdia, že tieto babské triky skutočne fungujú. Pôrodná asistentka alebo iné mamičky vám určite poradia ďalšie tipy, ktoré možno prinútia bábätko zmeniť pôrodnú polohu. Vyhnete sa tak komplikovanejšiemu pôrodu alebo cisárskemu rezu.