Tehotenské týždne:
9. týždeň tehotenstva (9. TT): Bábätko má ľudské črty
Ste v 9. týždni tehotenstva, v 3. mesiaci a v 1. trimestri.
Aké veľké je bábätko v 9. týždni tehotenstva?
Bábätko je veľké asi ako čerešňa, meria približne 2,6 centimetra. Podľa lekárov už nejde o embryo, ale o plod. V nasledujúcich mesiacoch bude rásť veľmi rýchlo. Vo vašom lone má zatiaľ mnoho priestoru – a veru ho aj využíva. Začína si trénovať a rozvíjať koordináciu pohybov. Kopká nohami, vie pokrčiť pršteky, hýbe hlavičkou aj celým telom. Vy to ešte necítite, ale na ultrazvuku jeho aktivitu vidno.
Vývoj dieťaťa
Skončilo sa dôležité embryonálne obdobie. Trvalo od počatia do konca 8. týždňa. V 9. týždni sa začína nové vývojové štádium a to potrvá až do narodenia a prvých nádychov.
Dobrá správa je, že v porovnaní s minulými týždňami už drobček nie je taký citlivý na riziká vonkajších vplyvov.
V 9. týždni tehotenstva sa vyvinuli základy všetkých dôležitých orgánových systémov. Medzi 9. a 12. týždňom je ideálny čas na prvé ultrazvukové vyšetrenie. Gynekológ potvrdí vaše tehotenstvo, skontroluje polohu bábätka v maternici, zmeria jeho srdcovú frekvenciu, spresní predpokladaný termín pôrodu. Pri pohľade na monitor s ultrazvukom sa neubránite pocitu, že zreteľne vidíte profil malého človiečika, ktorý rozhadzuje ručičkami. Lekár už ľahko zistí, či čakáte jedno dieťa alebo dvojčatá.
Bábätku začalo pracovať veľa vnútorných orgánov, hoci ich funkcie ešte nie sú úplne vyvinuté.
V 9. týždni dominuje vývoj nervových dráh. Bábätko začína svojimi zmyslami vnímať vonkajšie podnety a reagovať na ne. Cez nervové zakončenia na tvári, dlaniach rúk či chodidlách je napríklad schopné precítiť ľahký dotyk. Ak pocíti podnet na chodidle, zohne bedrový kĺb a kolienko, prípadne pokrčí pršteky na chodidlách. Bude to robiť nepretržite počas nasledujúcich týždňov a mesiacov.
Drobček sa svojimi črtami a celkovým vzhľadom čoraz viac podobá na ľudskú bytosť. Vyrovnáva chrbátik a vztyčuje hlavičku. Prvé pohyby končatín ešte stále pripomínajú skôr nekoordinované zášklby. Očné viečka sú už úplne zatvorené a takto ostanú až do pôrodu.
Prsty na rukách a nohách sa naďalej vyvíjajú. V 9. týždni sa na rukách formujú zápästia. Z prstov na nohách sa už takmer stratilo tkanivo pripomínajúce plávacie blany. Mizne aj chvostík v zadnej časti tela, zatiaľ čo chrbtica sa vystiera. Zreteľne sa črtajú jednotlivé stavce – v čase narodenia ich bábätko bude mať 33 až 34. Základy stavcov oddelené medzistavcovými platničkami sú pohyblivé, preto je chrbátik pružný a môže sa ohýbať v rôznom rozsahu.
Na ochranu citlivého mozgu doteraz slúžila chrupavka. Od 9. týždňa tehotenstva začína prebiehať osifikácia, teda kostnatenie. Formuje sa lebka, ktorá však bude až do narodenia veľmi mäkká. Vyvíjajú sa aj ďalšie kosti, hoci v tomto vývojovom štádiu sú ešte mäkké a ešte nenadobudli typickú kostnú štruktúru.
Na obrátkach naberá aj vývin mozgu. Rozvíjajú sa dôležité oblasti, ktoré majú za úlohu riadiť orgánové systémy a hormonálnu rovnováhu. Vzruchy, ktoré bude dieťa v najbližších týždňoch vnímať, musí mozog spracovať, čo stimuluje jeho ďalší vývoj. Prenos vzruchov do mozgu sa uskutočňuje prostredníctvom nervových dráh, ktoré sa vyvíjajú paralelne s ním. Dozrievanie mozgu sa však nekončí príchodom novorodenca na svet. Dieťa musí v prvých rokoch života nadobudnúť ešte veľa schopností a zručností potrebných pre život. Vývoj mozgu sa končí až v období dospievania a ranej dospelosti, keď už má človek k dispozícii všetky mozgové funkcie vrátane schopnosti myslieť.
Čo sa s vami deje v 9. týždni tehotenstva?
Typické tehotenské príznaky sa v 9. týždni tehotenstva ďalej zmierňujú. Vaše telo sa už vo veľkej miere prispôsobilo zmeneným hladinám hormónov. Možno vás ešte nejaký čas potrápi únava, ale aj tá by sa mala do konca 3. mesiaca vytratiť. Konečne sa vám vráti energia a chuť žiť aktívne.
Môžete mať tieto príznaky
Vďaka malému brušku si ešte stále nikto nemusí všimnúť, že ste v druhom stave. Vaše tajomstvo prezradia skôr iné telesné zmeny.
Zmeny na pokožke a vlasoch
Hovorí sa, že keď žena čaká chlapčeka, opeknie. Dievčatko jej vraj, naopak, z krásy uberie. Isté je, že v 9. týždni tehotenstva sa kvalita pokožky a vlasov budúcej matky zvykne zmeniť. Niektoré ženy majú vlasy hustejšie a lesklejšie, iné, naopak, tenšie a bez lesku. Na príčine je hormonálna nerovnováha spôsobená tehotenstvom. Po pôrode sa hladiny hormónov v tele opäť ustália a väčšina žien má pokožku a vlasy ako predtým.
Venujte vlasom väčšiu starostlivosť a umývajte si ich jemným šampónom. Fénovanie a žehlenie je v poriadku, prestaňte si ich však farbiť a nedávajte si robiť trvalú. Chemické látky prenikajú cez vlasové korienky do vášho krvného obehu, na ktorý je napojené aj bábätko. Môžu v nich byť toxíny, ktoré dokážu zaťažiť jeho citlivý organizmus. Napriek tomu sa farbenia nemusíte vzdať nadobro. Vlasom prospejú jemné odtiene prírodnej heny, ktorá nepredstavuje pre drobčeka vo vašom brušku záťaž. Pred použitím výrobku z heny sa však uistite, či na ňu nemáte alergiu.
Aj koža reaguje na hormóny, ktoré sa teraz ujali vlády vo vašom tele. Pokožka zjemnie a vďaka zvýšenému prekrveniu nadobudne zdravú farbu. Niekedy sa však na tvári objavia neželané vyrážky či dokonca akné. V takom prípade sa nesnažte zlepšiť si pleť agresívnou kozmetikou – používajte jemné prípravky z lekárne, pite veľa vody, vyhýbajte sa vysmážaným a pikantným jedlám a doprajte si dostatok spánku.
Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky
Prečo mám citlivejšie ďasná?
Rovnaké hormóny, vďaka ktorým rastú prsníky a uvoľňujú sa tkanivá, spôsobujú aj zvýšenú citlivosť ďasien. Preto môžete pri čistení zubov občas pozorovať menšie krvácanie. Aj sliny, podobne ako žalúdočné kyseliny, sú teraz agresívnejšie a môžu poškodzovať chrup. Kedysi sa zvyklo hovoriť, že každé tehotenstvo stojí matku jeden zub. Venujte preto zubom dôkladnú starostlivosť, čistite si ich pravidelne dva až tri razy denne a používajte stredne jemnú alebo mäkkú zubnú kefku. Neodkladajte návštevu u zubára; možno ho teraz budete potrebovať častejšie. Navštívte zubnú hygieničku, ktorá vám chrup vyčistí profesionálne.
Prečo častejšie krvácam z nosa?
Z času na čas vás môže zaskočiť krvácanie z nosa. Keď je mierne a občasné, nevyžaduje si liečbu. Ak si však nie ste istá, poraďte sa s lekárom, ako krvácanie z nosa zmierniť a ako pri tomto probléme postupovať. Obvykle súvisí s celkovým zväčšením objemu krvi vo vašom tele a s jej tlakom na najjemnejšie cievky.