8. týždeň tehotenstva (8. TT): Dieťatko je napojené na mamin krvný obeh

Ste v 8. týždni tehotenstva, na konci 2. mesiaca a v 1. trimestri.

Aké veľké je bábätko v 8. týždni tehotenstva?

Váš drobček je stále v embryonálnej fáze vývoja. V 8. týždni tehotenstva meria približne 1,5 až 1,6 centimetra, je veľký asi ako černica. Zatiaľ stále hovoríme, že je v štádiu gumového medvedíka. Výrastky, z ktorých sa čoskoro vyvinú pršteky na rukách a nohách, pripomínajú končatiny gumového medvedíka, čo je obľúbený želatínový cukrík. Bábätko však rýchlo rastie, z týždňa na týždeň je väčšie. Podľa lekárskych odhadov by mohlo vážiť okolo 0,25 gramu, ale na presné určenie hmotnosti je ešte príliš skoro.

Vývoj dieťaťa

Pretrváva nepomer medzi veľkosťou hlavy a zvyšku tela. Končatiny sa rozvíjajú a nadobúdajú typický tvar. Formujú sa prsty na nohách a rukách; zaujímavosťou je, že sú vzájomne spojené pokožkou, ktorá pripomína plávacie blany. Táto spojnica onedlho zmizne a dieťatko bude schopné pohybovať každým jedným prštekom samostatne.

Oči sú stále uložené široko od seba, skôr po stranách hlavičky, nie v strede tváre. Nad nimi sa už tvoria jemné kožné záhyby; je to základ budúcich očných viečok. Nejaký čas ešte potrvá, kým sa štruktúry a funkcie očí vyvinú úplne.

Na ultrazvukovej obrazovke možno rozpoznať aj základy budúceho mozgu. Ide o akési prvotné štádium detskej hlavičky, podobnej, akú má novorodenec.

Prvými vnútornými orgánmi, ktoré sa už vytvorili, sú obličky a žalúdok. Potrebujú totiž najviac času na rozvoj anatomickej štruktúry a fyziologických funkcií. Samozrejme, postupne sa vyvíjajú aj všetky ostatné životne dôležité orgány.

Po uplynutí 8. týždňa tehotenstva sa z embrya oficiálne stáva plod. 

Srdiečko bije dvakrát rýchlejšie ako srdce dospelého človeka a do organizmu budúceho človiečika neustále pumpuje okysličenú krv. Tú potrebujú na svoj zdravý vývoj všetky orgány. Kyslík je základnou požiadavkou na vývin dieťaťa a mal by byť vždy k dispozícii v dostatočnom množstve. Túto vážnu úlohu má na starosti správne fungujúca placenta a jej prepojenie s matkiným krvným obehom.

Čo sa s vami deje v 8. týždni tehotenstva?

Typické tehotenské príznaky vám pravdepodobne stále znepríjemňujú život, ale postupne by sa už mali zmierňovať. Je to preto, že telo sa čoraz viac prispôsobuje hormonálnym a metabolickým zmenám. Do konca tretieho mesiaca tehotenstva by mohli nevoľnosti, vracanie aj napätie v bruchu a podbrušku úplne ustúpiť. Prsníky sa budú zväčšovať naďalej – postupne sa pripravujú na dojčenie dieťaťa po narodení. Spočiatku bolestivé napätie v prsiach a precitlivenosť bradaviek však postupne ustúpia.

Naďalej sa o seba starajte, aby ste chránili svoje dieťa, a neriskujte. Buďte opatrná pri konzumácii kávy a iných nápojov obsahujúcich kofeín, napríklad aj kolových. Alkohol a nikotín ohrozujú zdravý vývoj bábätka a mali by byť pre vás absolútnym tabu.

Časté príznaky

Emócie v nerovnováhe

Šatník zatiaľ meniť nemusíte. Ak ste štíhla a prvorodička, tehotenské bruško zrejme nevidno. Priatelia, známi, prípadne kolegovia z práce ešte netušia, že ste tehotná. Môžu si však všimnúť emocionálne zmeny vo vašej psychike, pretože voči svojim pocitom ste momentálne bezmocná. Sú ako na horskej dráhe – raz hore, raz dole. V jednej minúte žiarite od radosti, v druhej vám je do plaču. Podobný stav, keď bolo ťažké ovládať emocionálne výbuchy, si iste pamätáte z čias puberty. Vtedy – a rovnako aj teraz – vám zmenená hladina hormónov spôsobovala v citovom živote neraz poriadny zmätok. 

Je vhodné, aby ste o svojich emóciách hovorili, ideálne s niekým, kto si už tehotenstvom prešiel a bude schopný váš stav pochopiť. Mnohé ženy využívajú ako „bútľavú vŕbu“ mamu, kamarátku, sestru, ktoré sa už na dieťatko tešia spolu s nimi.

Únava a vyčerpanosť

Ešte stále môžete cítiť veľkú únavu, až vyčerpanie. Odpočívajte, koľko vám okolnosti dovoľujú. Ak môžete, venujte oddychu každú voľnú chvíľu. V 2. trimestri sa tento pocit stratí – tešte sa na záplavu energie!

Najlepšie tipy v skratke

  • S najväčšou pravdepodobnosťou sa už nemôžete dočkať, že vaše doterajšie tajomstvo, veľkú radostnú novinu oznámite blízkym i celému svetu. Je to tak? Dohodnite sa s partnerom, kedy a komu o bábätku poviete. Zároveň buďte ďalej opatrná a obozretná, lebo až do 12. tehotenského týždňa je riziko samovoľného potratu stále pomerne vysoké. 
  • Naplánujte si a dodržiavajte pravidelné prechádzky, ktoré podporujú dobrý spánok a optimálny prísun kyslíka.
  • Konzumujte čerstvú kvalitnú zeleninu aj v surovom stave. Pomôže vám pokryť zvýšenú potrebu vitamínov a životne dôležitých látok. Samozrejme, len vtedy, keď vám nedráždi žalúdok. Mnohé milovníčky zdravej stravy tvrdia, že v 1. trimestri nemohli zeleninu, prípadne iné zdravé potraviny ani cítiť. 
  • Ak stále trpíte rannou nevoľnosťou, zjedzte po prebudení niečo malé, napríklad pár piškót, keks, kúsok pečiva či banán. V prípade celodenných nevoľností pite bylinkové čaje, ktorými si doplníte potrebné tekutiny, cmúľajte zázvorové alebo citrónové cukríky či lízanky. Jedzte častejšie a v malých dávkach, vyhýbajte sa mastným a pikantným pokrmom. Často vraciate? Lekár vám môže po konzultácii predpísať vhodné lieky. 
  • Stále máte silnejší výtok? Na príčine je zvýšená tvorba hlienu a intenzívnejšie prekrvenie. Normálny je biely, krémový a bez zápachu. Ak má inú konzistenciu, farbu a zápach, prípadne ak cítite svrbenie a pálenie v pošve, obráťte sa na gynekológa. Používajte intímky, ale len neparfumované. Bez parfumu by mal byť aj toaletný papier, mydlo či sprchovací alebo intímny gél. Vzhľadom na hrozbu rozvoja mykotických infekcií radšej nenoste príliš obtiahnuté strihy nohavíc.
  • Kúpte si alebo požičajte knižku o tehotenstve a čítajte ju spolu s partnerom. Môžete tak spoločne zažiť všetko, čo sa deje vo vašom tele.

Pravidelne čítajte Tehotenský kalendár HiPP a sledujte svoje tehotenstvo týždeň po týždni. Zaregistrujte sa do HiPP Baby Clubu a dostávajte praktické informácie a tipy o výžive priamo na svoj e-mail.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Ako si mám zabezpečiť dostatok kyseliny listovej, vitamínu B a jódu? 

Myslite na to, že váš organizmus potrebuje čerstvú stravu s vysokým obsahom kyseliny listovej. Je dôležitá pre rast a delenie buniek, pri tvorbe krvi a vývoji mozgu. Okrem toho by ste teraz mali dbať aj na dostatok vitamínov zo skupiny B. Napríklad vitamín B6 podporuje imunitu, nervový systém a tvorbu krvi, zatiaľ čo vitamín B12 riadi rastové procesy a vznik červených krviniek. Béčko získate v potravinách, a ak je to potrebné, aj vo výživových doplnkoch. Počas tehotenstva sa zvyšuje spotreba jódu. Telo ho potrebuje na riadenie metabolických procesov aj na bezproblémový vývoj štítnej žľazy bábätka. 

Opýtajte sa gynekológa na vhodný doplnok výživy, ktorý vyhovie vášmu telu aj potrebám drobčeka vo vašom brušku. 

Zaujímavosťou je, že po pôrode nároky vášho tela na vysoký príjem kyseliny listovej na chvíľu klesajú, no len čo sa vám rozbehne laktácia a začnete novorodeniatko plne dojčiť, budete tento vitamín znovu potrebovať, a to v oveľa väčšej miere ako nedojčiaca dospelá žena.

Začali sa mi kaziť zuby. Čo mám robiť? 

V posledných týždňoch ste často vracali alebo ešte stále vraciate? Čo najskôr navštívte zubného lekára. Agresívne žalúdočné šťavy sa pri vracaní dostávajú až do ústnej dutiny a poškodzujú zuby, presnejšie zubnú sklovinu. Najčastejším dôsledkom býva zubný kaz. Hoci si hneď vypláchnete ústa, vracanie môže na vašom chrupe zanechať trvalé stopy. Zuby si nečistite hneď, ale až o niekoľko minút, najlepšie o pol hodiny. Čistenie kefkou môže sklovinu oslabenú kyselinami poškodiť rovnako ako samotné vracanie. 

Zubný lekár vás vyšetrí a zistí, či máte zubnú sklovinu v poriadku alebo je poškodená. Ošetrenie chrupu u tehotnej ženy prebieha trochu inak ako u ostatných dospelých. Ak nejde o vážny, bolestivý a akútny stav, lekár sa snaží presunúť vytrhnutie zuba, ošetrenie koreňového kanálika či iné stomatologické výkony až na čas po pôrode. V prípade, že ide o neodkladný chirurgický zákrok, naplánuje ho na 2. trimester.