Tehotenské týždne:

37. týždeň tehotenstva (37. TT): Bábätko sa už môže narodiť!

Posledný, teda 10. lunárny mesiac vášho tehotenstva sa začína práve 37. týždňom. Hovorí sa, že tehotenstvo trvá deväť mesiacov, v skutočnosti je to viac – približne deväť a pol mesiaca. Vy aj vaše dieťatko sa už intenzívne pripravujete na deň D. Na konci tohto týždňa môže prísť vaša vytúžená ratolesť na svet bez obáv – nepôjde už o predčasný pôrod. Podľa lekárov je bábätko oficiálne donosené. Avšak napriek tomu, že je pripravené, vo vašom brušku mu bude ešte nejaký čas najlepšie.

Koľko meria a váži bábätko v 37. týždni tehotenstva?

Dieťatko za týždeň opäť narástlo približne o centimeter. V 37. týždni tehotenstva meria už približne 48 centimetrov a je teda dlhé asi ako stopkový mangold. Váži okolo 2 900 gramov, takže sa čoraz viac približuje k pôrodnej hmotnosti.

Vývoj dieťaťa

Od 37. týždňa je bábätko pripravené na pôrod a život mimo maternice. Čas, ktorý mu ostáva do jeho veľkého dňa, využíva na hromadenie tukových zásob. Denne priberie približne 15 až 30 gramov – 15 percent telesnej hmotnosti teraz tvorí podkožný tuk. Vďaka nemu si po narodení dokáže udržať a regulovať telesnú teplotu tak, aby bola čo najstabilnejšia. Tukové bunky totiž dokážu premieňať tuk na teplo priamo v každej jednotlivej bunke tela.

Krátko pred narodením stráca drobček väčšiu časť lanuga aj kožného povlaku, ktorý sa volá mázok. Ich zvyšky však možno badať na koži aj po narodení a dá sa z nich odhadnúť miera zrelosti novorodenca. Napríklad „prenášané“ deti už takmer vôbec nemajú kožu pokrytú mázkom, nedonosené deti sa rodia pokryté lanugom. Ďalším aspektom, ktorý prezrádza „vek“ a zrelosť bábätka, je aj hladkosť jeho pokožky.

Zatiaľ čo ostatné orgány vrátane pľúc sú už plne vyvinuté, lebka a mozog pokračujú v raste až do narodenia. Bábätko naďalej prehĺta plodovú vodu, ktorá obsahuje zvyšky lanuga, mázka a kožných buniek. V jeho črevách sa z nich tvorí smolka (mekónium), ktorú bude prvé dni po narodení vylučovať v podobe čiernej lepkavej stolice.

Prípravné kontrakcie spôsobujú, že v 37. týždni tehotenstva sa hlavička už s najväčšou pravdepodobnosťou usadila v malej panve. Ak sa človiečik doteraz neotočil do správnej pôrodnej pozície, už sa mu to pravdepodobne nepodarí. Ocitol sa v priečnej polohe? Pripravte sa na cisársky rez. Pri polohe panvovým koncom musí pôrodník zvážiť, aký typ pôrodu bude najvhodnejší.

Ak práve vy patríte medzi tie, ktorých dieťatko sa v brušku doteraz neotočilo, nebojte sa, váš lekár vám všetko vysvetlí a pripraví vás na možnú situáciu. Stále existuje šanca, že sa do konečnej pôrodnej polohy otočí – v niektorých prípadoch sa to stáva na poslednú chvíľu, až pri predpôrodných kontrakciách.

Možno neviete, no dieťatko sa tiesni v nepohodlnej polohe, v ktorej už nemá veľa miesta na pohyb. Občas hýbe nožičkami a ručičkami, takže na svojom brušku môžete spozorovať ich odtlačky. Pôrod preň bude vykúpením. Väčšinu zvyšného času prespí, aby nazbieralo silu na cestu von. Iba 10 percent času prebdie, čo dá najavo pohybom očí a končatín.

Sledujte aktivitu a pohyby svojho potomka, sú dôležitým ukazovateľom jeho zdravotného stavu. Od 28. týždňa by ste mali cítiť najmenej 10 pohybov v čase medzi deviatou hodinou ráno a deviatou večer. Ak ich je menej alebo ustali, okamžite to oznámte lekárovi.

Čo sa s vami deje v 37. týždni?

V tomto období asi vo zvýšenej miere cítite neistotu a nepokoj. Najmä ak ste prvorodička, obávate sa, či s istotou rozoznáte príznaky ohlasujúce pôrod. Nemajte strach – uvoľnenie hlienovej zátky z krčka maternice, odtečenie plodovej vody, výtok sfarbený krvou či kontrakcie si určite všimnete.

Náš tip

Rozprávajte sa o svojich obavách s partnerom, rodinou či blízkymi priateľmi. Máte už všetkého plné zuby a chcete to mať čo najskôr za sebou? Vaše pocity sú prirodzené a oprávnené. Pomôže vám vizualizácia. Predstavte si, ako držíte dieťatko v náručí, ako sa mu prihovárate, vnímate jeho vôňu, hladkáte ho a tešíte sa z každej jeho grimasy.

Približne od 36. až 37. týždňa tehotenstva pravdepodobne absolvujete kardiotokografiu. Pomocou dvoch sond pripevnených na vašom brušku lekár monitoruje sťahy maternice a srdcové ozvy bábätka. Je to pohodlné, bezbolestné vyšetrenie – polhodinu si poležíte a budete počúvať, ako dieťatku tlčie srdce.

Tehotenstvo sa pomaly chýli ku koncu a na posledné prípravy vám ostáva už len málo času. Skontrolujte si výbavičku, ale najmä tašku, ktorú si zoberiete do pôrodnice – deň D môže nastať kedykoľvek. Nielen oznámte, ale určite aj ukážte partnerovi, kde ste tašku odložili. Určite ste si už spoločne vypracovali plán, kedy a ako sa dopravíte do nemocnice či pôrodného centra, prípadne kedy treba zavolať pôrodnú asistentku. Mienite ísť autom? Partner by si mal trasu vopred natrénovať a zistiť, kde zaparkuje. Ak chcete využiť taxislužbu, vyberte si takú, na ktorú sa môžete spoľahnúť. Pôrod môže prísť veľmi rýchlo a nečakane, preto treba rátať aj s možnosťou, že vás do pôrodnice dopraví záchranná služba.

Môžete mať tieto prejavy a príznaky

Vracia sa únava a nespavosť

V tomto období sa objavuje nadmerná únava či nespavosť, podobne ako na začiatku tehotenstva. Hoci sa už do pôrodu asi poriadne nevyspíte, snažte sa čo najviac oddychovať. Prsia vám oťažievajú a zväčšujú sa, lebo sa v nich tvorí mledzivo, teda prvotné mlieko. Bude prvou výživou pre vaše bábätko. Na druhý či tretí deň po pôrode ho nahradí materské mlieko. Pravdepodobne máte čoraz väčšie problémy so stabilitou a s koordináciou, pretože sa výrazne zmenilo vaše ťažisko.

Zvyšuje sa tlak na panvové dno

Problémy s trávením a pálením záhy by mali ustúpiť. Zmierňuje sa aj tlak na pľúca, takže by ste už nemali mať ani problémy s dýchavičnosťou. O to viac zrejme cítite tlak v podbrušku a panve. Kontrakcie, ktoré posúvajú bábätko hlbšie do panvy a navádzajú ho do správnej pôrodnej polohy, už nastúpili alebo nastúpia v tomto týždni. Kŕčom svalov panvového dna predídete, keď budete bokmi robiť ľahké krúživé pohyby. Uvoľnia tlak, ktorý spôsobuje klesanie bábätka čoraz nižšie do pôrodných ciest. Navyše pomôžu dieťatku uvelebiť sa v čo najlepšej pôrodnej polohe.

Objavujú sa prvé predpôrodné príznaky

Pôrod sa môže začať kedykoľvek. Ohlasuje sa rôznymi príznakmi, napríklad intenzívnymi bolesťami chrbta, podbrušia či hlavy, ale aj plynatosťou sprevádzanou hnačkami, prípadne vracaním. Spustenie pôrodu signalizuje výtok s prímesou krvi, ktorý spôsobilo uvoľnenie a rozpustenie hlienovej zátky krčka maternice. Prasknutie plodových obalov má za následok odtečenie plodovej vody a zosilnenie pôrodných kontrakcií, ktoré sa následne postarajú o spustenie pôrodu a vypudenie bábätka z matkinho tela do vonkajšieho prostredia. Ak vám odtiekla plodová voda bez toho, aby ste cítili sťahy maternice, okamžite sa poberte do pôrodnice.

Náš tip

Neviete zistiť, či máte ešte stále cvičné kontrakcie alebo už nastúpili predpôrodné? Tie „pravé“ sú bolestivé a opakujú sa v pravidelných intervaloch. Skúste si priložiť na chrbát termofor alebo príjemne nahriaty vankúšik z čerešňových kôstok. Ak sťahy ustúpili, stále ide o prípravné.

Môžete počas sťahov maternice naďalej bez ťažkostí rozprávať? Ak nie, pravdepodobne už nastúpili predpôrodné kontrakcie a mali by ste sa čo najrýchlejšie dopraviť do pôrodnice.

Aj keď nepociťujete vyššie opísané príznaky, ale doma sa už necítite dobre, neváhajte. Vezmite si pripravené veci a dajte sa odviezť do pôrodnice. Samozrejme, načasovanie závisí od vzdialenosti vášho bydliska od zdravotníckeho zariadenia, v ktorom budete rodiť.

Najlepšie tipy v skratke

  • Doprajte si veľa oddychu a užite si zostávajúci čas s najbližšími.
  • Pripravte si plán na začiatok pôrodu, napríklad ako sa dostanete do nemocnice či pôrodného centra, kto vás bude sprevádzať, kto a kedy by mal byť informovaný, kde sa nachádza taška do pôrodnice. Vyhnete sa zbytočným stresovým situáciám a unáhlenému konaniu.
  • Aby ste sa vyhli riziku mokrých nohavíc v prípade náhleho prasknutia plodového vaku a odtečenia plodovej vody, noste hygienické vložky určené na intenzívne použitie.
  • Obavy a smútok vám pomôžu zmierniť predstavy, ako strávite čas po pôrode a v šestonedelí s bábätkom v náručí.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Ako rozpoznám začiatok pôrodu?

Čo sa týka teórie, určite ste sa na pôrod dobre pripravili. Popýtali ste sa priateliek, ktoré to už majú za sebou, a základné informácie vám poskytol aj ošetrujúci gynekológ. Napriek tomu stále cítite neistotu a obavy? V takom prípade príde vhod pomoc pôrodnej asistentky – pravda, ak ste si predtým zabezpečili jej služby. Pomôže vám pri rozpoznaní predpôrodných príznakov a podrobne vás pripraví na všetky tri pôrodné fázy. V čase približného termínu pôrodu by mala byť k dispozícii na mobilnom telefóne. Poradí vám aj, čo robiť po pôrode a ako sa postarať o dieťa v domácom prostredí.