14. týždeň tehotenstva (14. TT): Chcete vedieť, čo to bude?

Ste v 14. týždni tehotenstva, v 4. mesiaci, a konečne sa vám začal 2. trimester gravidity. Viete, že mesiace v rámci neho sa považujú za najkrajšie obdobie tehotenstva? Vaše telo sa už prispôsobilo veľkým zmenám, ustúpili sprievodné ťažkosti a ste plná energie.

Koľko meria a váži bábätko v 14. týždni tehotenstva?

Vaša ratolesť narástla v 14. týždni tehotenstva približne na 8 centimetrov, teda do veľkosti broskyne. Váži okolo 31 gramov, asi toľko, čo polovička broskyne.

Vývoj dieťaťa

V 14. týždni tehotenstva sa ďalej rozvíjajú črty tváre. Nadrozmerná hlavička už nerastie tak rýchlo a opticky sa viac prispôsobuje ostatným telesným proporciám. Očká sú už v správnej polohe – v strede tváre. Ušká sa posunuli do strán, vyššie k stredu hlavy, a teraz majú optimálnu polohu.

Už ste sa rozhodli? Chcete vedieť, čo to bude, alebo sa necháte prekvapiť? Vývin pohlavných orgánov v tomto týždni zaznamenáva veľký pokrok a váš gynekológ by už mohol vidieť pohlavie bábätka. Ak ho nechcete poznať, odteraz by ste mu to mali pred každým ultrazvukovým vyšetrením pripomínať. Platí však aj opak: nie vždy sa dá rozoznať, či sú pohlavné orgány mužské, alebo ženské, pretože bábätko je veľmi aktívne a stále sa hýbe. Neraz ich zakrývajú aj nožičky. Preto nebuďte sklamaná, ak sa ešte nedozviete, či máte vidieť svoje tehotenstvo skôr ružovo, alebo modro, a naďalej musíte tápať v tom, či hľadať krásne chlapčenské, alebo dievčenské meno.

Bábätko prehĺta plodovú vodu, čím si trénuje prehĺtací reflex. Čiastočne začína fungovať aj vylučovacia sústava. Mechúr sa napĺňa plodovou vodou, takže drobček sa občas „vyciká“. Skutočné vylučovanie však prebieha prostredníctvom placenty cez matkin krvný obeh. K výmene dochádza každé tri hodiny. Bábätko si čoraz intenzívnejšie a cielenejšie cmúľa palček. Pokračuje tak v precvičovaní sacieho reflexu, ktorý bude potrebovať po narodení, keď začne piť materské mlieko.

Čo sa s vami deje v 14. týždni tehotenstva?

Väčšina príbuzných a priateľov už vie, že ste v druhom stave. Bolo iste náročné nemôcť sa s nimi hneď podeliť o túto radostnú správu. V 14. týždni by ste už definitívne mali informovať aj zamestnávateľa. Oficiálne potvrdenie o tehotenstve v materskej knižke vám zaručí ochranu tehotných žien a vlastne i nenarodeného života pred potenciálne rizikovým pracovným prostredím. 

Majte už teraz na pamäti, že podľa zákonníka práce sa materská dovolenka vzťahuje len na zamestnankyňu, nie na samostatne zárobkovo činnú osobu alebo osobu vykonávajúcu slobodné povolanie. Žien v slobodných povolaniach a v podnikaní pribúda, preverte si pre istotu svoju situáciu – nech nie ste pri nástupe na materskú zaskočená prísnymi paragrafmi. Ako živnostníčka máte – po splnení zákonom stanovených podmienok – nárok na materské dávky. Keďže ste sama sebe zamestnávateľkou, vašou výhodou, naopak, je, že si môžete manažovať pracovný čas a prostredie tak, ako vám to vyhovuje. Vyčleňte si menšie prestávky na oddych, jedlo a na krátke cvičenie. Ak máte sedavé zamestnanie, zadovážte si kvalitnú kancelársku stoličku a ergonomické pomôcky potrebné pre prácu za stolom a pri počítači. Ide predsa o vaše zdravie a vývoj vášho dieťaťa.

Vypočítajte si začiatok svojej materskej dovolenky tu.

Môžete mať tieto príznaky

Priberanie

Nedá sa presne naplánovať, koľko kíl priberiete. Isté je len to, že sa priebežne zaokrúhľujete. Do 25. týždňa tehotenstva je to asi 250 až 300 gramov týždenne, potom až do 40. týždňa tehotenstva 400 až 500 gramov. Celková hmotnosť, ktorú budete mať na konci tehotenstva, je rozdelená takto:

  • objem krvi matky: 1 500 – 2 000 gramov,
  • voda v tkanivách: 2 000 – 3 000 gramov,
  • plodová voda: 1 000 – 1 500 gramov,
  • hmotnosť maternice: 1 000 – 1 500 gramov,
  • hmotnosť prsníkov: 500 – 1 000 gramov,
  • zásoba tukov a bielkovín: približne 1 900 gramov,
  • hmotnosť dieťaťa: 3 000 – 4 000 gramov,
  • tukové tkanivo: 3 500 – 5 000 gramov,
  • placenta: 500 – 1 000 gramov.

Samozrejme, ide o tabuľkové hodnoty, ktoré neplatia pre každú ženu. Podľa nich si však môžete aspoň orientačne vytvoriť predstavu o prírastku na hmotnosti.

Zistite viac o svojom osobnom vývoji hmotnosti na základe váhy pred tehotenstvom.

Pohyby dieťaťa

Možno – najmä ak už máte jedno-dve tehotenstvá za sebou – cítite, ako sa bábätko v brušku pohybuje a rázne cvičí. Ste prvorodička? Skúste sa uvoľniť, možno pocítite jemné šteklenie alebo čosi ako trepotanie motýlích krídel. Mnoho žien opisuje pocit, akoby im v bruchu plávala rybka alebo sa im tam napínala veľmi jemná tetiva malého luku. To je vaše dieťa, ktoré svojimi pohybmi čerí plodovú vodu. Buďte trpezlivá! Asi tomu teraz ťažko uveríte, ale príde čas, keď si budete želať, aby vo vašom brušku opäť na chvíľku vládol pokoj a ticho. Obzvlášť v treťom trimestri, keď budete chcieť spať, ale malý športovec vám to nedovolí, lebo sa práve rozhodne intenzívne trénovať kotrmelce či výkopy.

Vaše telo pracuje pre dvoch

Okrem nepríjemného napätia či bolesti v prsníkoch a návalov vlčieho hladu by ste nemali mať v 14. týždni tehotenstva vážne ťažkosti. Nemali by ste už cítiť ani takú výraznú únavu ako v predošlých týždňoch. Nedajte sa však odradiť, keď budete stále vyčerpanejšia než pred tehotenstvom. Je to prirodzené, vaše telo vykonáva prácu pre dvoch. Podporujte ho, ako sa dá.

Už sa nemusíte báť spontánneho potratu, ale náhle krvácanie berte vždy ako vážny poplašný signál. Toto platí pre celé obdobie tehotenstva.

Najlepšie tipy v skratke

  • Návalom hladu predídete, keď budete jesť pravidelne niekoľko malých jedál denne. Nevyjedajte bezhlavo chladničku, medzi hlavnými jedlami dopoludnia uprednostnite ovocie. Ak vás vlčí hlad prepadne večer, chrumkajte mrkvu, kaleráb či stonkový zeler. Zaženú pocit hladu a vy sa vyhnete zbytočným kalóriám
  • Majte vždy na dosah fľašu s vodou alebo termosku s obľúbeným čajom. Keď ju budete vidieť, nezabudnete sa napiť. Takto ľahko dosiahnete cieľ vypiť dva litre tekutín denne.
  • Potrebujete sa ráno naštartovať? Pomôže vám vlažná až studená sprcha. Osvieži vás a zároveň prekrví pokožku. Táto prirodzená masáž je vhodná aj ako prevencia pred striami – drobnými jazvičkami, ktoré vznikajú na bruchu, prsníkoch a v okolí panvy ako dôsledok rýchleho naťahovania kože a prudkých hormonálnych zmien v tehotenstve .
  • Máte sedavé zamestnanie a bolí vás chrbát? Neseďte stále na kancelárskej stoličke. Striedajte ju s fitloptou, prípadne si na sedadlo alebo pred opierku položte balančnú podložku či nafukovací vankúšik. Najideálnejšou kompenzáciou nesprávneho a dlhého sedenia je jednoznačne pravidelný pohyb a cielené cvičenie.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Nerozumiem výsledkom vyšetrení. Mám žiadať lekára, aby mi ich podrobne vysvetlil?

Lekári používajú odbornú terminológiu, ktorej nemusíte rozumieť. Nie je jednoduché sledovať laboratórne hodnoty či výsledky skríningových vyšetrení. Možno patríte k tým budúcim mamám, ktorým stačí stručné vysvetlenie, že všetko je v poriadku. Možne ste však typ človeka, ktorý potrebuje rozumieť každej skratke a jej hodnote. Nehanbite sa a pýtajte sa lekára na všetko, čo vám pomôže ubezpečiť sa, že ste vy aj dieťatko v poriadku.