Tehotenské týždne:

40. týždeň tehotenstva (40. TT): Ste vo veľkom finále

Ak sa dostanete do 40. týždňa tehotenstva, budete v definitívnom finále. Lekár vám na základe poslednej menštruácie a ultrazvukového vyšetrenia vyrátal približný termín pôrodu, no podľa štatistík sa v ňom narodí len 5 percent detí. Bábätko sa mohlo prihlásiť na svet o týždeň či dva skôr a teraz ho už máte v náručí alebo si ešte hladíte obrovské bruško a na dieťatko si ešte pár dní alebo aj čosi vyše týždňa počkáte. V každom prípade, od 38. týždňa je pripravené na samostatný život mimo vášho tela a vám už zostáva len vyčkať na deň, ktorý z vás spraví mamu so všetkým, čo k tomuto krásnemu statusu patrí. Za predchádzajúcich 9 mesiacov ste si intuitívne vypestovali pocity a inštinkty potrebné na starostlivosť o novorodenca, neskôr dojča a batoľa. Vaša láska a ochrana ho budú sprevádzať až do dospelosti.

Koľko meria a váži bábätko v 40. týždni tehotenstva?

V 40. týždni tehotenstva meria bábätko okolo 50 až 52 centimetrov, čo sú rozmery pozdĺžnej okrasnej tekvice. Váži približne 3 440 gramov. Dosiahlo priemernú pôrodnú veľkosť a hmotnosť. Chlapci bývajú o niečo ťažší a väčší, ide však o tabuľkové hodnoty, ktoré sa veľmi líšia od dieťaťa k dieťaťu.

Vývoj dieťaťa

Za posledných pár týždňov si človiečik nahromadil toľko tukových zásob, že teraz tvoria asi 15 percent jeho celkovej váhy. V 40. týždni sa v jeho pečeni vo zvýšenej miere ukladá aj škrob z vášho krvného obehu, ktorý sa v detskom organizme po narodení premieňa na glukózu. Glukóza sa dostáva do obehového systému a novorodencovi poslúži ako prvý zdroj výživy, až kým sa vám v prsníkoch nezačne tvoriť plnohodnotné materské mlieko – teda približne 2 až 4 dni po pôrode.

Prvé mlieko od matky, mledzivo (kolostrum), poskytuje bábätku dôležité protilátky, ktoré podporujú rozvoj jeho imunitného systému. Umožňuje mu chrániť sa pred choroboplodnými zárodkami, s ktorými sa stretne mimo maternice. Treba spomenúť najmä nádchu, s ktorou sa čerstvo narodený drobček veľmi skoro dostáva do kontaktu.

Bezprostredne pred narodením je už bábätku v maternici veľmi tesno. Leží schúlené v pôrodnej polohe s hlavičkou hlboko vo vašej malej panve – a čaká. Túto fetálnu polohu so skríženými rúčkami a nôžkami si zachová aj prvé 2 až 3 týždne po narodení. Až potom sa vystrie.

Ak by bábätko ostalo v maternici dlhšie, ešte by trochu podrástlo a nemuselo by prirodzene prejsť úzkymi pôrodnými cestami. Pri prenášaní preto lekári uvažujú o umelom vyvolaní pôrodu. Existujú však aj prirodzené spôsoby, ktoré vedia urýchliť jeho nástup. Bližšie sme sa im venovali v 34. týždni tehotenstva.

Ako prebieha pôrod?

Pôrod dieťaťa je pre matku vzrušujúci, ale aj vyčerpávajúci proces. Vaše telo naň začali pripravovať už cvičné kontrakcie, ktoré ste cítili v posledných týždňoch. Ohlasuje sa dvojakým spôsobom – odtečením plodovej vody alebo pôrodnými kontrakciami – a prebieha v troch fázach. Prvá pôrodná fáza trvá najdlhšie. U prvorodičiek to je približne 8 až 12 hodín, u ostatných rodičiek sa tento čas skracuje na 3 až 8 hodín. Kontrakcie okrem iného spôsobujú, že sa otvára maternicová bránka a pôrodný kanál. Samozrejme, opis fáz je len informačný, pôrod u každej rodičky prebieha inak.

Začiatok pôrodu môže predznamenávať pretrhnutie plodového vaku a odtečenie plodovej vody (amniovej tekutiny). Plodová voda odteká pomaly – tak, že si to ani nemusíte všimnúť – alebo z vás prudko vyšplechne. Stáva sa to najmä v noci. V takom prípade neváhajte, zbaľte si veci a poberte sa do nemocnice. Pôrodná činnosť by sa mala začať do 24 hodín, niekedy si však počkáte dlhšie. Plodová voda je spravidla číra tekutina bez zápachu. Ak by mala zelené, žlté či hnedé sfarbenie, okamžite kontaktujte lekára – bábätko môže byť ohrozené.

Druhý spôsob pôrodu ohlasujú kontrakcie – bolestivé sťahy maternicových svalov vyvolané hormónmi, ktoré produkuje váš organizmus. Posúvajú dieťa hlbšie do pôrodných ciest. Na začiatku prvej pôrodnej fázy trvajú 30 až 45 sekúnd a opakujú sa približne v 20-minútových intervaloch. Postupne sa dĺžka ich trvania predlžuje a odstupy medzi nimi sa skracujú. Pýtate sa, kedy je najvyšší čas pobrať sa do nemocnice? Keď jedna kontrakcia trvá viac ako 30 sekúnd až minútu a opakuje sa každých 5 až 10 minút. Na konci prvej pôrodnej fázy sa krček maternice otvorí na 10 centimetrov a vy môžete začať tlačiť. Túto časť pravdepodobne strávite už v predpôrodnej izbe, vybavenej rôznymi relaxačnými pomôckami.

Bábätko privediete na svet počas druhej pôrodnej fázy. Telo vás bude nútiť, aby ste čo najviac tlačili. Táto fáza trvá zväčša 10 až 30 minút a zväčša sa odohráva v pôrodnej sále – za predpokladu, že rodíte v klasickej pôrodnici. Prv než sa hlavička ako najväčšia časť telíčka prešmykne cez pošvový vchod, dieťatko sa musí pretlačiť pravouhlým ohybom. Pre rodičku je to zvyčajne najbolestivejšia fáza pôrodu. Keď sa hlavička objaví vonku, novorodenec sa prvý raz nadýchne. Nádych väčšinou sprevádza plač a ustrašený či prekvapený výraz. Nasledujú pliecka, čo si od vás vyžiada ďalšie tlačenie. Potom už bábätko vykĺzne von celé. Po prestrihnutí pupočnej šnúry nasleduje odber pupočníkovej krvi na zistenie jeho krvnej skupiny a iných hodnôt. Novorodenca vám priložia na hruď, aby ho upokojil tlkot vášho srdca. Konečne ho zovriete v náručí!

V tretej pôrodnej fáze musíte ešte vypudiť z tela placentu, ktorá až doteraz vyživovala bábätko, a plodové obaly. Táto fáza trvá približne 30 minút. Zároveň sa vám začína sťahovať maternica. Celý proces urýchľuje priloženie bábätka k prsníku – vtedy sa z vášho tela okamžite začne vyplavovať oxytocín. Po vypudení placenty ostanete ešte približne 2 hodiny v pôrodnej sále. Lekár, prípadne pôrodná asistentka prehliadne placentu a skontroluje vaše pôrodné cesty. Pokiaľ došlo pri pôrode k nástrihu alebo natrhnutiu hrádze, ošetria vám poranenia. Ďalej vám budú monitorovať tlak, tep a telesnú teplotu a budú sledovať zavinovanie maternice. Približne po dvoch hodinách vás aj s potomkom prevezú na oddelenie šestonedelia.

Čo sa s vami deje v 40. týždni tehotenstva?

Bábätko už zostúpilo hlboko do panvy, takže sa vám ľahšie dýcha a nemáte už také problémy s pálením záhy. Na druhej strane, ste nemotorná a ťažkopádna, horšie sa vám vstáva a chodí, pretože hlavička dieťaťa tlačí na panvové dno a vaše bruško už nadobudlo úctyhodné rozmery. Neustále chodíte na toaletu. Trpíte nespavosťou a prenasleduje vás strach z pôrodu, preto ste viac podráždená a náladová. Zdôverte sa so svojimi ťažkosťami a obavami partnerovi či inej blízkej osobe, určite sa vám uľaví.

Správanie dieťatka tesne pred narodením je nevyspytateľné. Buď je veľmi aktívne a hýbe rúčkami a nôžkami, čo vidíte na brušnej stene, alebo spí a čaká na deň D, keď ho pôrodné sťahy maternice vypudia von.

Aj frekvencia a intenzita kontrakcií môže byť rôzna. Niekedy máte pocit, že pôrod sa konečne rozbieha, inokedy zase nepociťujete žiadne sťahy. To je ticho pred búrkou. Ak by však pohyby dieťatka radikálne ustali, čo najskôr vyhľadajte lekára.

Na konci 40. týždňa tehotenstva sa s najvyššou pravdepodobnosťou skončí vaše dlhé čakanie aj sústavné priberanie. Po narodení bábätka pôjdu kilá vďaka pôrodnej námahe a dojčeniu rýchlo dole. Váš energetický výdaj bude oveľa vyšší ako príjem, čo sa viditeľne prejaví na ručičke váhy.

Môžete mať tieto prejavy

Vaše telo je v núdzovom stave

Prejavy v poslednom týždni tehotenstva môžu byť veľmi rôznorodé a rozptýlené, pretože vaše telo je teraz v núdzovom stave a pod kontrolou hormonálneho kokteilu sa pripravuje na extrémne namáhavý výkon. Predtým sa však snaží prečistiť. Detoxikácia sa môže prejaviť nevoľnosťou, vracaním a/alebo hnačkou. Hnačka spôsobuje kontrakcie čriev, ktoré pomáhajú pri vyvolaní pôrodu. A opačne, nepravidelné kontrakcie môžu spustiť hnačku. Tieto dva mechanizmy sa navzájom podporujú. Bolesť hlavy, plynatosť a bolesť žalúdka môžu tiež signalizovať začiatok pôrodu. 

Rozptýlené bolesti brucha

Samotné kontrakcie sa prejavujú ako difúzna bolesť brucha a silné napätie v podbruší. Najprv sa opakujú v nepravidelných intervaloch počas niekoľkých hodín, postupne sa stanú silnejšími a pravidelnejšími. V tejto fáze sa začína otvárať krček maternice a uvoľňuje sa jeho hlienová zátka. To sa môže prejaviť výtokom s prímesou krvi, prípadne krvácaním. V prípade pravidelných, stredne ťažkých až silných kontrakcií, ktoré sa objavujú s odstupom asi 5 minút, by ste sa už rozhodne mali dať odviezť do pôrodnice. Ak spolupracujete s pôrodnou asistentkou, poradí vám, kedy nastal ten pravý čas.

Najlepšie tipy v skratke

  • Majte neustále poruke telefón s uloženými číslami partnera, inej sprevádzajúcej osoby alebo pôrodnej asistentky.
  • Uvoľnenie a odpočinok sú pre vás teraz obzvlášť dôležité. Potrebujete nabrať sily na zvládnutie silnejúcich kontrakcií a nastupujúceho pôrodu.
  • Niektorým rodičkám sa darí krátko si zdriemnuť v čase medzi kontrakciami. Znie to nepredstaviteľne, ale ak môžete, urobte to! Vaše telo sa zotaví a načerpá silu na ďalšiu kontrakciu.
  • Upozornite partnera alebo inú sprevádzajúcu osobu, kde ste odložili tašku s vecami pre seba aj bábätko. Majte poruke doklady, tehotenskú knižku a iné dokumenty, ktoré budete potrebovať pri príjme do pôrodnice.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Aké sú možnosti tíšenia bolestí pri pôrode?

Ešte pred pôrodom sa porozprávajte s pôrodníkom alebo s pôrodnou asistentkou o možnostiach tlmenia bolestí. Získajte potrebné informácie o všetkých metódach, až potom sa rozhodujte. Majú, podobne ako všetky lekárske zákroky, svoje obmedzenia, riziká a vedľajšie účinky, preto treba zvážiť klady a zápory. Samozrejme, veľa závisí od vašej aktuálnej zdravotnej situácie a od zdravotného stavu bábätka.

TENS – stimulácia nervov

Transkutánna elektrická nervová stimulácia je účinná v začiatkoch prvej pôrodnej fázy a pomáha znižovať bolesti pri pôrode, ktorý prebieha pomalšie. Ide o elektrické impulzy, ktoré blokujú signály bolesti smerujúce do mozgu a stimulujú tvorbu endorfínov. Tie pôsobia ako prírodné analgetiká, teda lieky na tlmenie bolesti. Na chrbát vám pripevnia štyri elektródy. Elektrickú stimuláciu budete ovládať ručným ovládačom s číselnou stupnicou.

Epidurálna analgézia

Pomáha najmä prvorodičkám, ktoré nevedia odhadnúť, ako zvládnu pôrodné bolesti. Dobrú službu spraví aj pri dlhotrvajúcom pôrode, keď je rodička už veľmi vyčerpaná a unavená. Anestéziológ vám vpichne do oblasti medzi chrbticovými stavcami cez tenký katéter analgetiká, ktoré spôsobia znecitlivenie dolnej časti tela a zablokujú nervy prenášajúce bolestivé vzruchy do mozgu. Neobmedzia však samotnú pôrodnú aktivitu a nepoškodia bábätko. Zavedenie epidurálnej analgézie trvá približne 15 minút, účinky sa dostavia v priebehu 10 až 20 minút a trvajú 2 až 4 hodiny.

Pôrod do vody

Teplý vodný kúpeľ zmierňuje pôrodné bolesti. Okrem toho vás nadľahčí, takže môžete vyskúšať rôzne pôrodné pozície. Urýchľuje aj otváranie krčka maternice a zostup dieťaťa do pôrodných ciest. Ak máte záujem o pôrod do vody, vyberte si také zdravotnícke zariadenie, ktoré ho má v ponuke.

Náš tip

Určite ste si pripravili pôrodný plán. Neupínajte sa naň príliš, môže sa stať, že vývin udalostí znemožní jeho uskutočnenie. Ak k tomu náhodou dôjde, nenechajte sa vyviesť z rovnováhy, prispôsobte sa danej situácii. Povedzte partnerovi či pôrodnej asistentke, čo by vám vyhovovalo (napríklad vodný kúpeľ, prechádzka, lieky proti bolesti, masáž, dychové a relaxačné techniky...), a oni vám to, ak to bude možné, pomôžu naplniť. Určite to zvládnete!