Tehotenské týždne:

18. týždeň tehotenstva (18. TT): Rastový špurt

Koľko meria a váži bábätko v 18. týždni tehotenstva?

V 18. týždni tehotenstva je bábätko dlhé 12,5 až 14 centimetrov, teda asi toľko, čo struk popínavej záhradnej fazule. Je to prvýkrát, čo dosiahlo veľkosť placenty, cez ktorú je vyživované. Váži asi 145 gramov. Jeho rast sa zrýchľuje, pretože pred narodením musí získať dostatočnú veľkosť a hmotnosť.

Placenta aj pupočník sa prispôsobujú zvýšeným výživovým požiadavkám dieťaťa v tejto skutočne intenzívnej rastovej fáze. Pupočníková šnúra je dlhšia, hrubšia a pevnejšia, čo zaručuje zvýšený prietok krvi. Okrem toho slúži drobčekovi aj ako prvá hračka. Na nej si precvičuje uchopovací reflex, takže je jasné, že musí čo-to vydržať.

Vývoj dieťaťa

V 18. týždni tehotenstva začínajú proporcie bábätka pripomínať tie, ktoré nadobudne v čase pôrodu. Výrazne sa predlžujú najmä ruky a nohy a pokračuje osifikácia, teda tvrdnutie kostí. Až do pôrodu však ostanú stále dostatočne mäkké a pružné, aby bábätko mohlo ľahko prejsť pôrodnými cestami. Na prstoch sa vytvárajú brušká a na ich koži ryhy s rôznymi vzormi, teda jedinečné odtlačky. Na hlavičke rastú prvé vlásky.

Krv dieťatka prúdi cez pupočnú šnúru do placenty. Tu sa obohacuje o kyslík a živiny a vracia sa späť do telíčka, aby ho mohla vyživovať. Krvný obeh matky je úzko prepojený s krvným obehom dieťaťa.

Napriek tomu sa ich krv navzájom nemieša. Tomu bráni placentárna bariéra, ktorá slúži ako filter a chráni vašu ratolesť pred negatívnym vplyvom rôznych látok.

Od 18. týždňa tehotenstva na ultrazvuku uvidíte, ako malé srdiečko prečerpáva krv. Lekár už dokáže odhaliť jeho prípadné vývojové chyby. Poraďte sa s ním, ak máte vy alebo váš blízky rodinný príslušník problémy so srdcom a trápia vás pochybnosti.

Čo sa s vami deje v 18. týždni tehotenstva?

V 18. týždni ste akčná a plná energie. Svoju tvorivosť využívate najmä pri snahe vytvoriť bezpečný a útulný domov pre budúcu rodinku.

S uskutočňovaním plánov zameraných na budovanie „rodinného hniezda“ to však nepreháňajte. Nemusíte za každú cenu zrealizovať všetko, čo ste si zaumienili, radšej si doprajte viac času na relax. Do narodenia bábätka máte ešte dosť času, no rešpektujte svoje limity. Prestaňte zdvíhať a prenášať ťažké bremená, napríklad detský nábytok, a vyhýbajte sa dlhému sedeniu aj státiu. Šetrite si nohy, predídete tak opuchom, pocitu únavy a bolesti v nich a tiež zvýšenej tvorbe cievok či kŕčových žíl. V zamestnaní aj pri domácich prácach si robte prestávky, vykladajte si nohy čo najčastejšie do vyššej polohy a krémujte ich špeciálnymi krémami, ktoré podporujú prekrvenie. Ak treba, noste kompresívne podkolienky alebo pančuchy, ideálne sú stehenné.

Možno ste si všimli, že pre rastúce bruško sa zmenilo ťažisko vášho tela, čo narúša schopnosť rovnováhy a koordinácie. Spolu s uvoľňujúcimi sa svalmi a kĺbmi to môže znamenať zvýšené riziko úrazu. Pri státí si precvičujte zmysel pre rovnováhu presúvaním ťažiska z nohy na nohu. Vyhýbajte sa intenzívnym športom a silovým cvikom, ale pohyb nezanedbávajte.

Čakáte druhého či tretieho potomka? V 18. týždni si už pravdepodobne vychutnávate jeho nezbedné prvé pohyby. V najbližších týždňoch ich budete vnímať čoraz intenzívnejšie. Je to vaše prvé dieťatko? S trochou trpezlivosti sa ich už taktiež dočkáte. Sú veľmi jemné, ale pomaličky prídete na to, kedy je to „ono“.

Môžete mať tieto príznaky

Máte problémy s tlakom

Občas môžete mať závraty, na príčine býva nižší krvný tlak. Váš organizmus sa s pribúdajúcimi tehotenskými týždňami čoraz viac namáha. Cez cievy transportuje zvýšený objem krvi, čo sa môže prejaviť prudkým poklesom krvného tlaku. V takom prípade si rýchlo sadnite alebo ľahnite a vyložte si nohy do zvýšenej polohy. Po chvíli sa vám uľaví.

Gynekológ pri pravidelných návštevách v tehotenskej poradni zistí, či je váš krvný tlak trvale nízky. Spravidla platí, že na jeho vyrovnanie postačí konzervatívna terapia, ktorá sa týka úpravy denného rytmu a režimu. Pomôže aj žilová gymnastika, pri ktorej striedavo napínate a uvoľňujete svaly na nohách. Tá je vhodná aj pri predchádzaní vzniku kŕčových žíl.

Nastávajúce mamičky ohrozuje viac vysoký krvný tlak. Rozvíja sa najmä v 2. a 3. trimestri a treba ho riešiť s lekárom. Gynekológ vám tlak pri každej návšteve tehotenskej poradne zmeria. Ak zistí, že jeho hodnoty sú vyššie, poradí vám, čo robiť. Vhodné je, ak si budete tlak merať pravidelne aj doma – budúcim mamičkám to odporúča čoraz viac gynekológov. Najvážnejšou komplikáciou, ktorá sa s tlakom spája, je preeklampsia. Postihuje len 6 až 8 percent tehotných žien a obvykle sa rozvíja skôr v záverečných fázach tehotenstva, no je zradná a je správne mať o nej informácie – aj vďaka pravidelnému sledovaniu krvného tlaku. Sprevádzajú ju bolesti hlavy, opuchy a prítomnosť bielkovín v moči.

Náš tip

Pri nízkom tlaku pomáha kofeín v káve a teín v čaji. Bez výčitiek svedomia môžete vypiť jednu-dve šálky kávy alebo čierneho či zeleného čaju denne.

Keď sa búri žalúdok

Pálenie záhy patrí k prvým príznakom tehotenstva, ale niektoré ženy trápi počas celých deviatich mesiacov. Po pôrode sa zvyčajne stratí. Záhu spôsobuje zvýšená tvorba žalúdočných kyselín, ktoré sa dostávajú zo žalúdka do pažeráka. Druhou príčinou – najmä v pokročilom štádiu tehotenstva – je tlak rastúcej maternice na žalúdok. Prejavuje sa pálením až bolesťou za hrudnou kosťou a nepríjemným pocitom v ústach ako po vracaní.

Existuje množstvo tipov, ako zmierniť záhu. Čo však zaberie vašej tehotnej kamarátke, nemusí pomôcť vám, a naopak. Vyskúšajte osvedčené recepty, ako mlieko, citrónovú šťavu, kúsok chleba či suchára, mandle či kašu z ovsených vločiek. Jedzte nedráždivé jedlá v malých dávkach, ale viackrát denne. So sódou bikarbónou vo svojom stave neexperimentujte. Ak je to potrebné, lekár vám odporučí antacidá – lieky na neutralizáciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku. Neužívajte ich však bez konzultácie s ním. Po ich užití pocítite úľavu od príznakov, ale neliečia a môžu mať – tak ako všetky lieky – vedľajšie účinky. Vyhýbajte sa alkoholu, káve, mastným jedlám, paradajkám a horúcim nápojom. Pri spaní si podkladajte chrbát vankúšmi, niekomu pomáha poloha v polosede.

Zmáha vás únava

Je úplne normálne, že sa cítite unavenejšia, koniec koncov, vo vašom tele sa toho deje naozaj veľa. Počas tehotenstva má organizmus zvýšené požiadavky na živiny, okrem iného na prísun železa. Železo viaže kyslík v krvi a zabezpečuje, že ho budete mať v tele dostatok vy aj bábätko. Konzumujte potraviny bohaté na tento prvok a pite šťavy z ovocia, ktoré ho obsahujú vo zvýšenej miere, napríklad zriedený džús s červeným ovocím.

Mení sa vaše vnímanie tela

S nadšením a vzrušením sledujete, ako sa vaše bruško zväčšuje. Zároveň sa mení vnímanie vlastného tela. Teraz je už celkom normálne, že sa vám chodí ťažšie. Nohy už nie sú také ľahké ako predtým a pri chôdzi potrebujete viac prestávok.

Máte problémy so spánkom

V 2. trimestri už možno badáte ťažkosti so zaspávaním či spánkom. Neviete si nájsť správnu spánkovú polohu, lebo ste predtým zvykli spať na bruchu? Ani poloha na chrbte nie je najvhodnejšia, keďže rastúce bruško tlačí na orgány a cievy, navyše môže vyprovokovať záhu. Alternatívou je podložiť si hlavu a vrchnú časť tela vankúšmi. Najlepšie je naučiť sa a zvyknúť si na polohu naboku. Pod hlavu si dajte kvalitný vankúš, jeden menší si vložte medzi kolená, ďalší pod bruško. Môžete vyskúšať aj špeciálny tehotenský či dojčiaci vankúš.

Najlepšie tipy v skratke

  • Trápi vás prerušovaný spánok alebo nemôžete zaspať? Vyskúšajte tehotenský či dojčiaci vankúš.
  • Konzumujte jedlá s vyšším obsahom železa.
  • Vykladajte si nohy do vyššej polohy, kedykoľvek sa dá. Určite sa vám uľaví. Pri chôdzi si doprajte prestávky.
  • Pravidelne si precvičujte žilovú gymnastiku. Prospieva žilám aj celému srdcovocievnemu systému a pomáha pri zmierňovaní závratov. 
  • Pribúdajúce kilá a opuchy spôsobené hormonálnymi zmenami v tehotenstve zapríčiňujú pocit ťažkých nôh, napätie, prípadne bolesti. Odložte dočasne do police topánky na vysokých podpätkoch, ale aj balerínky či žabky. Kúpte si obuv s nižšími podpätkami, prípadne na tenšej platforme. Ak máte plochú nohu, zadovážte si ortopedické vložky. Nenoste klasické ponožky so sťahujúcou gumou, lepšie sú členkové. Vhodné sú kompresívne podkolienky 1. triedy, ktoré kúpite bez predpisu. Potrebujete kvôli kŕčovým žilám zdravotné, s vyššou hustotou? Tie vám predpíše lekár.
  • Pomaly si chystajte zoznam vecí, ktoré budete potrebovať pre bábätko.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

 

Prečo by som mala cvičiť žilovú gymnastiku?

Tieto jednoduché cviky uvedú do pohybu svalovú pumpu na nohách, rozprúdia krvný obeh a spevnia žilové steny. Zabraňujú ťažobe a opuchom v nohách a sú prevenciou proti kŕčovým žilám. Poraďte sa s cievnym alebo so všeobecným lekárom, gynekológom či pôrodnou asistentkou. Konkrétne cviky sa naučíte na kurzoch pre tehotné, ale nájdete ich aj na internete či v letákoch v ambulancii lekára. Je dôležité pravidelne cvičiť, najmä ak máte kŕčové žily v rodine dedičné. V lekárni si môžete kúpiť krémy na prekrvenie dolných končatín, prípadne špeciálne doplnky výživy. Ich užívanie konzultujte s lekárom. Ten vám v prípade zhoršenia môže odporučiť aj venofarmaká, lieky na podporu žíl pri žilových ochoreniach.

 

Mám sa už pripravovať na pôrod?

Spýtajte sa pôrodnej asistentky na kurzy pre tehotné. Zvyčajne sa začínajú na začiatku 3. trimestra, teda približne v 29. tehotenskom týždni. Dozviete sa všetko o priebehu pôrodu a pripravíte sa naň. Pozvite na kurz aj partnera alebo priateľku, ktorí vás môžu pri pôrode podporiť.

 

Ako si stabilizujem krvný tlak?

O možnostiach, ako si upraviť znížený alebo zvýšený krvný tlak, vás poinformuje lekár. Pomôžu aj jednoduché cviky – napríklad obyčajné bicyklovanie v polohe ležmo bezprostredne po zobudení. Jednoduchým pohybom rozprúdite krvný obeh v nohách aj celom tele a pozitívne ovplyvníte nízke hodnoty tlaku.