7. týždeň tehotenstva (7. TT): Odteraz absolvujete kontroly každé štyri týždne

Váš drobček má 5 týždňov. Ste v 7. týždni tehotenstva, v polovici 2. mesiaca a ešte stále v 1. trimestri.

Aké veľké je bábätko v 7. týždni tehotenstva?

Bábätko meria približne 5 milimetrov a pripomína zelený hrášok. Zabývalo sa v dutine maternice a v plodovom vaku sa cíti dobre. V porovnaní s priestorom, ktorý má k dispozícii, je ešte stále maličké.

Vývoj dieťaťa

Dieťatko sa hýbe, hoci zatiaľ ešte nekoordinovane. Jeho pohyby pôsobia skôr ako zášklby. V priebehu nasledujúcich týždňov však budú jemnejšie.

Srdiečko bije rýchlo a silno – tep je asi 150 úderov za minútu. Vykonáva náročnú prácu, aby zvládlo všetky procesy v detskom organizme.

Ak čakáte dvojčatá, môžete počuť dve rovnako bijúce srdiečka. Lekár však ešte nemusí jasne rozpoznať, že ide o dve deti, pretože ich telíčka sa môžu na ultrazvukovej obrazovke prekrývať.

Začínajú sa formovať ruky a nohy – táto fáza je známa ako štádium gumového medvedíka. Na ultrazvuku môžete vidieť, ako sa na rukách tvoria malé výrastky. Z nich sa onedlho vyvinú pršteky.

Na konci telíčka ešte stále vidno chvostík. Zmizne počas nasledujúcich týždňov, keď sa úplne vytvoria nohy a chrbtica.

V zatiaľ stále nadrozmernej hlavovej časti sa už formuje tvárička. Základy očí vyzerajú ako dve veľké čierne bodky. Z malých brázd a priehlbiniek sa čoskoro sformujú nozdry, pery, za nimi jazyk a zárodky budúcich zúbkov. Dá sa už presne rozpoznať, kde budú ústa a dve nosné dierky.

Placenta, teda plodový koláč, sa vyvíja, postupne sa prispôsobuje zvyšujúcim sa nárokom dieťatka. Dodáva mu kyslík a živiny z matkinho krvného obehu. V 7. týždni tehotenstva nadobúda placenta polovičnú veľkosť v porovnaní s tým, aká bude na konci. Približne v 14. týždni tehotenstva bude mať rovnaký tvar, veľkosť a hmotnosť ako pri pôrode.

Čo sa s vami deje v 7. týždni tehotenstva?

Počas 1. trimestra sa v prípade väčšiny tehotných žien objavujú rôzne príznaky spojené s hormonálnymi zmenami. V 7. týždni by ste sa už mohli cítiť viac v pohode – samozrejme, všetko závisí od intenzity sprievodných tehotenských prejavov.

Nevoľnosti a ostatné nepríjemnosti by sa mali postupne zmierňovať a strácať. V 3. mesiaci by mali zmiznúť úplne. Tehotná žena sa v tomto období už zväčša cíti komfortne a vracia sa do bežného života.

Časté príznaky

Napätie v prsiach

Prsníky rastú a zvyšuje sa v nich napätie. Môže vám to spôsobovať problémy najmä večer a v noci, pretože nenájdete vhodnú polohu, v ktorej by ste sa mohli pohodlne vyspať. Niekedy vám dokonca môže spôsobiť bolesť samotná hmotnosť paplóna alebo aj vrúcnejšie objatie niekoho z najbližších.

Citlivosť na pachy

Vedeli ste, že precitlivenosť na pachy sprevádzaná averziou voči niektorým potravinám a nevoľnosťou má budúcej matke zabrániť v tom, aby ublížila sebe a dieťaťu? Telo sa spolieha na prastarý reflex, ktorý bráni konzumovať rizikové potraviny.

Vaginálny výtok 

Naďalej môžete mať zvýšený výtok z pošvy. Ak je mierny a nedochádza ku krvácaniu, je všetko v poriadku. Keď však cítite intenzívne bolesti v bruchu či podbruší alebo krvácate, okamžite navštívte alebo volajte pohotovosť. Mohli by signalizovať potrat.

Príprava na dojčenie

Začali ste mierne priberať. Telo si vytvára zásobu tukových buniek, pretože pôrod aj obdobie bezprostredne po ňom sú veľmi náročné na energetický výdaj. Veľa (tukových) rezerv spotrebuje dojčenie. Ním sa začína štádium, v ktorom budete postupne strácať hmotnosť získanú za posledných pár mesiacov. Obdobie dojčenia nie je dôležité iba pre dieťa, prospieva aj zdraviu matky. Okrem iného znižuje riziko srdcových chorôb, cukrovky 2. typu a mnohých druhov rakoviny vrátane rakoviny maternice.

Viac sa o zmenách hmotnosti v priebehu tehotenstva dozviete v našej kalkulačke tehotenskej hmotnosti.

Najlepšie tipy v skratke

  • Ak máte akékoľvek pochybnosti o svojom zdravotnom stave alebo o stave bábätka, zmiernite svoje zabehnuté životné tempo, preraďte na nižší prevodový stupeň a počúvajte svoje telo. Dôverujte jeho signálom aj svojim inštinktom.
  • Jedzte veľa čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré vám obzvlášť chutia – ideálne je smoothie. Ak trávite veľa času na cestách, odporúčame aj smoothie HiPP.
  • Noste bavlnenú spodnú bielizeň, ktorá dovolí pokožke dýchať.
  • Intímne partie si umývajte len teplou vodou bez mydla alebo použite špeciálny prostriedok, ktorý chráni prostredie pošvy.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Ako sa mám chrániť pred patogénmi a chemikáliami v bazéne? 

Počas tehotenstva je pošva obzvlášť citlivá na patogénne látky a plesňové infekcie. Prostredie v nej je v tejto fáze citlivejšie a musí byť chránené, aby zostalo v rovnováhe.

Túto rovnováhu môžu narušiť rôzne agresívne látky, napríklad chlór alebo patogény. Mali ste už pred tehotenstvom po pobyte v bazéne problémy a pozorovali ste zmeny pošvovej sliznice? O to dôležitejšia je účinná ochrana počas tehotenstva. Nespoliehajte sa však na klasické tampóny, lebo neposkytujú spoľahlivú ochranu ani proti chlóru, ani proti patogénom, ktoré sú vo vode. K vagíne a jej sliznici sa rýchlo a ľahko dostanú cez aplikačnú šnúrku.

Na trhu existujú špeciálne ochranné tampóny, ktoré bránia tomuto procesu a chránia pošvovú sliznicu pred patogénmi aj chlórom. Váš gynekológ alebo pôrodná asistentka vám poskytnú viac informácií. 

Môžem užívať homeopatiká? 

Na zmiernenie nepríjemných problémov v tehotenstve môžete vyskúšať alternatívne prírodné metódy. Mnohé tehotné ženy obľubujú bylinkové čaje na zmiernenie nevoľností a výkyvy nálad. Tieto čaje sa obvykle skladajú z byliniek ako žihľava, alchemilka, medovka, listy čiernej ríbezle, rumanček, hluchavka, šípka a rakytník. Niektoré ženy, naopak, uprednostňujú homeopatiká. Vyrábajú sa z rastlinných, živočíšnych a minerálnych látok. Čím je prípravok zriedenejší, tým má vyššiu potenciu. Dobre vybraný homeopatický liek môže podľa zástancov homeopatie stimulovať organizmus tak, že si pomôže vlastnými silami. Poraďte sa s lekárom alebo s odborníkom na homeopatiu, ktoré prostriedky možno použiť na vaše príznaky tak, aby pôsobili čo najefektívnejšie a boli bez vedľajších účinkov.