Tehotenské týždne:

25. týždeň tehotenstva (25. TT): Prvé pôrodné bolesti sú prípravou na pôrod

Koľko meria a váži bábätko v 25. týždni tehotenstva?

Dieťatko narástlo 34 až 35 centimetrov, je dlhé asi ako buľva zeleru s celou vňaťou. Má hmotnosť okolo 750 gramov – v priebehu týždňa pribralo 50 gramov! Takto to pôjde až do pôrodu – každý týždeň bude mať približne o 50 gramov viac.

Ak čakáte dvojčatá, prírastok hmotnosti oboch detí sa bude, samozrejme, vyvíjať trochu inak. Bábätká budú vážiť menej.

V 25. týždni má drobček ešte stále miesto na svoje obľúbené „gymnastické cvičenia“, ktoré sú pre jeho vývoj veľmi dôležité, to sa však postupne začne meniť. Keďže rastie ako z vody, čoraz rýchlejšie vypĺňa priestor v maternici. Bude sa v nej cítiť trochu nepohodlne, čo určite pocítite aj vy.

Vývoj dieťaťa

Očné viečka sú v 25. týždni tehotenstva plne vyvinuté a bábätko ich z času na čas pootvorí. Zatiaľ ostáva tajomstvom, akú budú mať očká farbu, hoci pigmentácia, teda sfarbenie dúhovky, je daná už od oplodnenia. Vyplýva to z genetických vlastností matky a otca.

Vo vnútorných vrstvách kože sa tvorí kapilárny systém. Pozostáva z drobných ciev, ktoré sa nazývajú kapiláry alebo vlásočnice. Transportujú krv bohatú na kyslík a dodávajú koži dôležité živiny. Prekrvenie jednotlivých vrstiev kože spôsobuje, že pokožka, teda jej vrchná časť, už naberá farbu a pôsobí čoraz ružovejšie.

Pocit rovnováhy, ktorú kontroluje vnútorné ucho, sa naďalej rozvíja, takže dieťatko si zdokonaľuje svoj pohybový vzorec. Jeho pohyby sú čoraz koordinovanejšie a účelnejšie.

Prštekom sa dokáže dotknúť končeka nosa, vloží si palček priamo do úst a saje ho.

Drobček v aktívnych fázach stále mení polohu. Najaktívnejší je, keď sa najete. Pochutnali ste si na čokoláde alebo inej sladkosti? Určite ste pocítili veľmi intenzívne kopance či „vykrúcačky“. Spôsobuje to zvýšená hladina cukru vo vašej krvi. V pokojnej fáze zaujme bábätko polohu pripomínajúcu sed – popod sklonenú hlavičku si k sebe pritiahne kolienka. 

Dozrievanie pľúc

Pľúcne tkanivo s typickými kanálikmi sa vytvorilo už v 16. týždni tehotenstva, vývoj oboch pľúcnych lalokov však stále pokračuje. Pľúca sú nevyhnutné, aby dieťa mohlo po narodení dýchať nezávisle od kyslíka z pupočnej šnúry. Začínajú sa v nich tvoriť aktívne lipoproteíny, ktoré pomáhajú rozťahovať pľúcne mechúriky, zabraňujú ich zlepeniu a umožňujú roztiahnutie pľúc po pôrode. Zabezpečia, že novorodenec sa úplne sám nadýchne.

V 25. týždni tehotenstva však ešte pľúca nie sú natoľko zrelé, aby dieťa mohlo dýchať samostatne, bez pomoci. Jeho šanca na prežitie mimo maternice je za bežných okolností stále malá. Perinatológovia, vysokošpecializovaní neonatológovia zameraní na intenzívnu starostlivosť o predčasne narodených novorodencov, sú však schopní znásobiť šance príliš skoro narodených detí na prežitie.

Lekár na ultrazvukovom vyšetrení pravidelne sleduje dozrievanie pľúc. Je to dôležité najmä v prípade hroziaceho predčasného pôrodu, pretože pomocou liekov odborníci dokážu urýchliť dozrievanie pľúc nenarodeného dieťaťa.

Čo sa s vami deje v 25. týždni tehotenstva?

V 25. týždni máte v brušku rušno. Pomaly si zvykáte na hrbolčeky, ktoré sa vynárajú na rôznych miestach brušnej steny – raz sa objaví pästička, inokedy pätička alebo celé chodidlo. Bábätko už má poriadnu silu, a ak jeho kopnutia zasiahnu okolité orgány, vie to zabolieť.

Môžete mať tieto príznaky

Bolesti brucha

Bolesti brucha počas tehotenstva môžu mať niekoľko dôvodov. Príčinou býva tlak maternice na okolité orgány, preťažený žalúdok, naplnený močový mechúr alebo plynatosť čriev. Ak sú tieto príznaky intenzívne alebo sa často opakujú, mali by ste navštíviť lekára.

Náš tip

Ak vás priveľmi trápi bolesť brucha, nadúva vás či máte pocit ťažkého žalúdka, jedzte častejšie a menšie porcie. Odľahčíte tak žalúdok.

Iná vec je tvrdnutie brucha, ktoré môže byť občas trochu nepríjemné a pravdepodobne vás prinúti na chvíľu sa zastaviť – ale nebojte sa, zvyčajne nie je bolestivé. Ide o tréningové kontrakcie, teda sťahy maternice, ktoré sú zatiaľ slabé, nespôsobujú otvorenie krčka maternice a nevyvolajú pôrod. Na príčine je fakt, že hormóny dôležité na vyvolanie pôrodu sa v tomto štádiu tehotenstva do vášho organizmu ešte nevyplavujú.

Je známe, že cvičné kontrakcie, známe aj ako „poslíčkovia“, môžu ovplyvňovať psychický stav nastávajúcej matky. Ich výskyt zosilňujú alebo znásobujú najmä stresové situácie a emocionálne preťaženie. V takom prípade by ste sa mali čo najskôr objednať na vyšetrenie k lekárovi, aby ste sa presvedčili, že kontrakcie nespôsobujú zmeny na krčku maternice.

Najlepšie tipy v skratke

  • Dbajte na pravidelný odpočinok.
  • Ak si chcete rýchlo dodať energiu, vyskúšajte domácu energetickú bombu – guľky z nasekaných datlí, fíg, orieškov kešu, kakaového prášku a kokosového oleja.
  • Máte výtok? Nepoužívajte parfumované slipové vložky.
  • Pri spaní uprednostňujte polohy na boku, aby narastajúca maternica netlačila na vaše vnútorné orgány a cievy.

Náš tip

Energetické guľky obsahujú vlákninu, ktorá podporuje trávenie, a zásobia váš organizmus dôležitými vitamínmi a minerálom. Sú veľmi obľúbené aj pri dojčení, pretože sa ľahko pripravujú a dojčiacej matke okamžite poskytujú zdravú dávku energie.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

V 25. týždni tehotenstva sa vám určite preháňa hlavou veľa myšlienok a s nimi veľa starostí. Ak máte otázky, zapíšte si ich a položte ich gynekológovi pri najbližšom vyšetrení alebo pôrodnej asistentke.

Ako rozoznám cvičné kontrakcie od skutočných? 

Cvičné kontrakcie sú nepravidelné sťahy maternice, pri ktorých mierne tvrdne bruško. Sú neškodné, hoci môžu byť nepríjemné a občas aj bolestivé. Trvajú krátko, po zmene polohy postupne odznievajú. Vaše telo sa tak pripravuje na deň D, teda na pôrod. Ak však máte pochybnosti, vyhľadajte lekára, ktorý vám spraví prekardiotokografiu (CTG) a vyšetrí krčok maternice.

Auskultáciu, teda sledovanie tepu bábätka počúvaním alebo pomocou fonendoskopu, môže lekár vykonať až neskôr. Srdcové ozvy v skorších štádiách dokáže kontrolovať pomocou prekardiotokografie (CTG). Vyšetrenie sa rutinne vykonáva približne od 37. týždňa tehotenstva, v prípade potreby aj skôr. Pomáha odhaliť riziko predčasného pôrodu či nepravidelnosti srdcového tepu dieťatka. Nemusíte mať z neho obavy, nie je bolestivé ani nepríjemné. Zdravotná sestra vám na bruško pripevní dva pásy s elektródami, ktoré zaznamenávajú ozvy, teda tepovú frekvenciu srdiečka, a zároveň sťahovanie maternice. Výhodou okrem iného je, že tlkot srdiečka budete počuť aj vy.

Ako sa mám stravovať?

Veľké porcie a ťažké jedlá sú častou príčinou tráviacich problémov v tehotenstve.
Poraďte sa s lekárom, pôrodnou asistentkou či výživovou poradkyňou, ako sa stravovať od 25. týždňa tak, aby ste sa vyhli nadúvaniu, zápche či plynatosti a aby z vašej výživy prospievalo aj bábätko. Veľa tipov a receptov získate aj od iných mamičiek či z internetu.