Tehotenské týždne:

15. týždeň tehotenstva (15. TT): Objavujú sa prvé vlásky

Ste v 15. týždni tehotenstva, v 4. mesiaci a v 2. trimestri – teda v 2. tretine tehotenstva.

Koľko meria a váži bábätko v 15. týždni tehotenstva?

V 15. týždni tehotenstva meria vaša ratolesť 9,3 až 10,3 centimetra, čo zodpovedá priemeru väčšieho pomaranča. Váži okolo 70 gramov.

Vývoj dieťaťa

Srdiečko je už celkom vyvinuté, pracuje naplno, naďalej sa zväčšuje a pri ultrazvukovom vyšetrení jasne počuť jeho silný rýchly tlkot. Prvé počutie úderov srdiečka bude pre vás a vášho partnera emotívny a nezabudnuteľný zážitok – zrazu si uvedomíte, že život, ktorý vo vás rastie, je naozajstný, stáva sa akoby hmatateľným. 

Aj pohlavné orgány sú už úplne vyvinuté. Ak je dieťatko vhodne otočené, možno ich vidieť na ultrazvuku. Doteraz bolo určovanie pohlavia nespoľahlivé, pretože chlapčenské semenníky a vyčnievajúce dievčenské veľké pysky vyzerajú veľmi podobne. V 15. týždni tehotenstva lekár s oveľa vyššou pravdepodobnosťou odhalí, či čakáte dievčatko, alebo chlapčeka. Stále však existuje možnosť, že sa pomýli. Nebuďte preto sklamaná, ak sa jeho prvotný predpoklad v nasledujúcich týždňoch vyvráti.

Jedným z dôležitých ultrazvukových vyšetrení v tomto štádiu je meranie biparietálneho diametra (BPD). Táto hodnota predstavuje priečny rozmer hlavičky, teda vzdialenosť medzi oboma spánkovými kosťami. Parameter BPD je dôležitý pri sledovaní rastu a vývoja bábätka.

Placenta – alebo plodový koláč – nie je v centre pozornosti tehotnej ženy tak veľmi ako samotné vyvíjajúce sa bábätko. Nečudujte sa však, že lekár jej pri ultrazvukových vyšetreniach venuje veľa pozornosti. Dôvod? Placenta dodáva dieťatku dôležité živiny, stará sa o odstraňovanie odpadových látok a do veľkej miery zodpovedá za dýchanie. Keďže pľúca budú dozrievať ešte dlho a reálne začnú fungovať až po pôrode, krv obohatená o kyslík prúdi do telíčka bábätka práve cez pupočnú šnúru spojenú s placentou. 

Koža nenarodeného dieťatka je v 15. týždni tehotenstva taká tenká, že cez ňu presvitajú cievy. Pokrývajú ju jemné vlásky a chĺpky – lanugo, ktoré zabraňuje vysychaniu pokožky v plodovej vode. Ku každému vlasovému folikulu vedie mazová žľaza, ktorá produkuje kožný maz. Lanugo zabezpečuje, že maz prilieha tesne k pokožke.

Čo sa s vami deje v 15. týždni tehotenstva?

Vaše telo sa už dobre prispôsobilo novým okolnostiam, takže teraz si môžete užívať „druhý stav“ naplno. Stredná tretina tehotenstva sa vo všeobecnosti považuje za najkrajšiu a najvzrušujúcejšiu.

Môžete mať tieto prejavy

Optimistická nálada

Žiarite. Hormóny, ktoré vám ešte prednedávnom spôsobovali výkyvy nálad a búrku emócií, sa v 15. týždni tehotenstva začínajú starať o optimistickú náladu a pozitívne myšlienky. Zároveň sú spojené s opatrnosťou typickou pre budúcu matku.

Hoci na ultrazvuku už dlhší čas vidno pohyby bábätka, vy ich zatiaľ stále necítite. Vaše myšlienky sa však už točia okolo budúceho človiečika, ktorý rastie v brušku a ktorého budete o pár mesiacov zvierať v náručí. Všetko pozitívne, čo cítite vy, prospieva aj jemu.

Vaše telo sa mení

Od 15. týždňa tehotenstva už celkom vážne rátajte s „problémom“, ktorý možno zhrnúť slovami: neviem si zapnúť nohavice, nemám si čo obliecť, nemôžem si vziať svoje obľúbené priliehavé šaty... Skrátka, začína byť vidno, že „ste v tom“, vydúva sa vám bruško. Keďže maternica sa sústavne zväčšuje, môžete aj v 15. týždni cítiť napätie a ťahanie v podbruší alebo slabinách. Ak nemáte iné problémy, nemusí vás to znepokojovať.

V tele sa ukladajú tukové zásoby, ktoré neskôr zužitkuje na tvorbu materského mlieka.

Zmenami prechádza aj vaša koža. Môže byť suchšia a môže svrbieť. Môžu sa objaviť pigmentové škvrny či akné na tvári i strie na napínajúcom sa bruchu, stehnách i na prsiach. Tieto drobné jazvičky sú teraz jasne červené, no v priebehu mesiacov a rokov zblednú. Denne si jemne masírujte tvár, brucho a stehná kvalitnými olejmi alebo krémami. Zmiernite vysušovanie pokožky a obmedzíte tvorbu strií. 

Menia sa aj prsníky. Tehotenské hormóny spôsobujú, že aj menšie prsia sa výrazne zväčšia. Pripravujú sa na dojčenie. Pokračuje v nich vývoj mliečnych žliaz, preto z času na čas môžete cítiť nepríjemné napätie alebo bolesť. Aj namáhaná pokožka prsníkov vám bude vďačná za pravidelnú masáž kvalitným olejom či krémom.

Tip: Kvôli rastúcemu brušku i prsiam vám môžu byť nepríjemné i silnejšie objatia. Nehanbite sa to povedať. Najbližším to vysvetlíte ľahko, menej blízki to budú určite rešpektovať. Prsníkom účinne pomôže kvalitná vystužená tehotenská podprsenka, ktorá ich spoľahlivo spevní.

Nadmernému ukladaniu tukových vankúšikov predídete zdravým a vyváženým stravovaním. Rada „jesť za dvoch“, ktorú budúce matky dostávali od svojich mám, dávno neplatí. Znamená to priberať viac, ako je potrebné. Tehotnej žene stačí denne spravidla 255 kalórií navyše. Koľko to je? Možno neuveríte, no hovoríme len o jednom prírodnom jogurte alebo jednej porcii ovocia naviac. Odporúčané zvýšenie hmotnosti v tehotenstve je okolo 12 kilogramov. Samozrejme, priberanie je individuálna záležitosť a závisí nielen od stravovacieho manažmentu budúcej mamičky, ale aj od iných faktorov. Viac sa dozviete v kalkulačke hmotnosti.

Po pôrode je často ťažké zbaviť sa nadváhy. Okrem toho, nadmerná hmotnosť v tehotenstve predstavuje rizikový faktor vzniku tehotenskej cukrovky, odborne gestačného diabetu. Výrazný nárast tukového tkaniva môže zapríčiniť poruchu funkcie inzulínu. Jej následkom môžu byť celoživotné zdravotné komplikácie hneď u dvoch ľudí – u matky i jej novorodenca.   

Novorodenci matiek s tehotenskou cukrovkou sú okrem iného v priemere väčší a ťažší ako ostatné bábätká. Skríningový glukózovo-tolerančný test na tehotenskú cukrovku absolvujete pravdepodobne medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva. Robí sa z krvi odobranej nalačno po požití presne stanovenej dávky glukózy. Tú predtým vypijete rozpustenú vo vode. Ak sa u vás toto ochorenie prejaví, lekár vás bude sledovať a odporučí liečbu, ku ktorej patrí diéta a inzulínová terapia.

Svaly panvového dna sa viac namáhajú

Na klasický predpôrodný kurz je ešte priskoro, ale – ak ste tak ešte neurobili, skúste sa poobzerať po cvičeniach pre tehotné ženy. Keďže vaše bruško naberá na objeme, bežné športové a pohybové aktivity budete musieť na nejaký čas stopnúť. Vhodná je však šetrná pohybová aktivita zameraná napríklad na posilňovanie svalov panvového dna. Ich pravidelné precvičovanie začína byť veľmi dôležité – musia predsa zvládať čoraz väčšiu záťaž. 

Na kurze spoznáte ďalšie tehotné ženy, s ktorými si môžete vymieňať rady a skúsenosti. Ak ho vedie certifikovaná pôrodná asistentka, poskytne vám i užitočné tipy na riešenie bežných drobných tehotenských ťažkostí.

Najlepšie tipy v skratke

  • Nezabúdajte na pravidelný denný príjem kyseliny listovej.
  • Dbajte na dostatočný prísun vápnika.
  • Nekonzumujte nadmerné množstvo kalórií, vyhýbajte sa prázdnym kalóriám.
  • Denne si masírujte kožu v kritických partiách, znížite tak riziko strií.
  • Naplánujte si cvičenie pre tehotné – či už v pôrodnici, vo fitcentre, alebo online.
  • Zadovážte si pohodlné oblečenie, voľné najmä v páse.
  • Nezabudnite si dohodnúť termín na preventívnu prehliadku v tehotenskej poradni.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

 

Cítim napätie a bolesti v podbruší. Mám ísť k lekárovi?

Stále vás sužuje bolesť alebo napätie v podbrušku? Nemala by byť intenzívnejšia ako v predchádzajúcich dňoch a týždňoch. Ak by sa objavili ďalšie znepokojujúce príznaky, napríklad pravidelne sa opakujúce a kŕčovité bolesti či dokonca krvácanie, okamžite navštívte gynekológa, ktorý vás dôkladne vyšetrí.

 

Môžem dvíhať a nosiť staršie dieťa?

Máte doma staršie dieťa, ktoré treba ešte občas nosiť na rukách alebo zdvíhať? Poraďte sa s lekárom alebo požiadajte pôrodnú asistentku – napríklad na tehotenskom cvičení – aby vám ukázala, ako to robiť šetrne a bez zaťaženia chrbtice a panvového dna. Zaraďte odporúčané nové pohybové vzorce do svojho každodenného života až do pôrodu. Predídete tak nepríjemným ťažkostiam.

 

Ako zmiernim napätie a bolesť v prsníkoch a vyhnem sa striám na koži? 

Od 15. týždňa tehotenstva sa v prsníkoch vyvíjajú mliečne žľazy, ktoré budú po narodení zabezpečovať výživu bábätka. Nepríjemným sprievodným prejavom býva pocit napätia a bolesť. Pôrodná asistentka alebo priamo lekár vám odporučia prostriedky vhodné na úľavu. Oleje s hodnotnými účinnými látkami pomáhajú nielen ťažko skúšanej pokožke, ale upokojujú a pomáhajú tiež proti ťažkostiam zapríčineným rastom maternice. Nájdete ich aj v lekárňach. Mandľový, prípadne iný olej používajte na jemnú masáž od vonkajšej strany prsníkov smerom k bradavkám. Vyskúšať môžete aj jemnú striedavú sprchu teplou a studenou vodou. Vyhýbajte sa prudkým pohybom a natriasaniu.