Tehotenské týždne:

6. týždeň tehotenstva (6. TT): Bábätko už uvidíte na ultrazvuku

Aké veľké je bábätko v 6. týždni tehotenstva?

Uplynuli štyri týždne od počatia vášho dieťaťa a ste v 6. týždni tehotenstva. Lekár vám už drobčeka dokáže ukázať na obrazovke ultrazvuku. Nachádza sa v plodovom vaku, ktorý vyzerá ako zreteľne ohraničená čierna dutina. Teraz meria približne 3 až 4 milimetre, čo je asi veľkosť šošovicového zrnka.

Vývoj dieťaťa

Jemne ohnuté telíčko má tvar písmena C a obklopuje ho plodová voda. Srdiečko bije rýchlo a prudko. Uzatvára sa neurálna rúra, ktorá zatiaľ vyzerá ako povrazec. Z jej prednej časti sa vyvíja mozog, zo zadnej miecha. Na jej konci sa – podobne ako v prípade zvierat – objavuje chvostík, neskôr sa však stratí. Tvaruje sa hlavička, vznikajú základy končatín a väčšiny orgánov.

Lekár už môže na obrazovke ultrazvuku rozpoznať aj dvojplodové tehotenstvo. Ak zistí, že vo vašej maternici usilovne bijú dve srdiečka namiesto jedného, môžete sa tešiť na dvojitú nádielku radosti s dvojčatami.

Hlavová časť je v prvých týždňoch tehotenstva v pomere k telu extrémne veľká. Tvorí sa v nej najdôležitejší orgán – mozog, ktorý bude riadiť ďalší vývoj dieťaťa.

V tomto období sú už zadefinované všetky základné vývojové kroky, ktoré budúci človiečik, momentálne skutočne veľký iba ako šošovica, dostal pri svojom počatí do vienka.

Keďže základné a najdôležitejšie štruktúry ľudského tela sa tvoria v prvých týždňoch tehotenstva, toto štádium je veľmi rizikové. Rôzne vonkajšie vplyvy môžu aj v tomto období negatívne pôsobiť na vývoj bábätka. Žiaľ, ešte stále sa nedá úplne vylúčiť riziko potratu. Aj tu platí: Dbajte o svoje zdravie a psychickú pohodu.

Vyvíja sa placenta, teda plodový koláč, aj pupočná šnúra. Tá spojí drobčeka s placentou a počas celého tehotenstva mu bude zabezpečovať potrebné živiny. Do detského telíčka vstupuje na mieste, kde po pôrode, prestrihnutí a podviazaní vznikne pupok. Je to v podstate jazva na bruchu, ktorá každému z nás zostáva navždy ako pamiatka na spojenie s telom svojej mamy. Po narodení už pupok neplní žiadnu funkciu.

Čo sa s vami deje v 6. týždni tehotenstva?

Stále čelíte veľkým emocionálnym výzvam. Je dosť ťažké logicky pochopiť, čo sa práve deje vo vašom tele. V 6. týždni tehotenstva sa už zrejme častejšie a intenzívnejšie zaoberáte svojím „druhým stavom“ a drobčekom, ktorý sa usídlil vo vašom brušku. Netušíte, čo vás čaká, ale intuitívne robíte všetko pre to, aby ste budúcemu potomkovi zabezpečili zdravý vývoj.

Časté príznaky

Hormonálne zmeny

Ťažkosti, ktoré sa objavujú počas tehotenstva v dôsledku hormonálnych zmien, vás môžu sprevádzať až do konca 1. trimestra, teda do konca 3. mesiaca. Najčastejšie to bývajú ranné nevoľnosti, problémy s krvným obehom a napätie v prsníkoch. Môžete sa cítiť viac unavená a skľúčená. Postupne sa vaše telo zmenám prispôsobí a váš stav sa stabilizuje, takže tehotenské príznaky typické pre prvé tri mesiace zmiznú.

Niektoré ženy vnímajú tehotenské ťažkosti veľmi intenzívne, iné len mierne alebo vôbec. Možno práve vy budete patriť k tým, ktoré nevoľnosť a vracanie vôbec nespoznajú. Môže sa však stať, že vás budú trápiť až do pôrodu. Schopnosť vyrovnať sa s nepríjemnými stavmi, ktoré sprevádzajú tehotenstvo, závisí podľa odborníkov najmä od psychického nastavenia ženy, teda aj od toho, do akej miery sa ťažkosťami zaoberá a ako k nim pristupuje. Dôležitú úlohu však zohráva celkový zdravotný stav budúcej mamy a pripravenosť jej tela adaptovať sa na zmeny.

Bolesti v podbruší

V prvých týždňoch tehotenstva môžete vnímať aj napätie a bolesti v podbrušku, prípadne rozptýlenú bolesť brucha. Súvisia s prirodzenými zmenami maternice, ktorá sa zväčšuje a prekrvuje. Bežne ju spevňujú väzy, ktorými sa upína k panve, slabinám a oblasti vonkajších rodidiel. Teraz sa však tieto väzivá uvoľňujú a rozťahujú, pretože sa prispôsobujú jej rastu. Ďalším tehotenským príznakom je zvýšený výtok z pošvy. Spôsobuje ho zhrubnutie ochranného sekrétu v krčku maternice pri tvorbe hlienovej zátky. Trvá niekoľko dní, mal by mať priezračnú alebo belavú farbu a byť bez zápachu.

Najlepšie tipy v skratke

  • Doteraz ste sa zaobišli aj bez podprsenky? Začnite ju nosiť. Zmierni pocit napätia a bolesti v rastúcich prsníkoch.
  • Jedzte veľa čerstvého ovocia a zeleniny, najmä druhy obsahujúce vitamíny B6, B12, kyselinu listovú, železo, zinok a horčík. Samozrejme, len ak vás z nich nenapína na vracanie. Pokojne sa totiž môže stať, že práve najobľúbenejšie druhy ovocia a zeleniny odrazu nebudete môcť ani cítiť.
  • Arómoterapia pomáha pri únave a nevoľnosti – zistite, ktorá vôňa vám lahodí.
  • Doprajte si dostatok pohybu, aj ten pomáha proti únave.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Môžu bolesti v podbruší signalizovať potrat? 

Napätie a bolesť v podbrušku, ako aj bolesť brucha síce patria k bežným tehotenským príznakom, pozorne ich však sledujte. Ak sú intenzívnejšie alebo sa objavujú v pravidelných intervaloch, prípadne ak začnete krvácať, môže byť vaše podozrenie na hroziaci potrat opodstatnené. Počas tehotenstva vo všeobecnosti platí: Pri akýchkoľvek nejasných alebo pretrvávajúcich symptómoch okamžite vyhľadajte lekára.