Tehotenské týždne:

13. týždeň tehotenstva (13. TT): Bábätko cíti vaše dotyky

Skončilo sa štádium, v ktorom sa vaše telo prispôsobovalo prudkým hormonálnym zmenám. Typické príznaky prvých troch mesiacov zmizli, začínate si tehotenstvo vychutnávať. Ste v poslednom týždni 1. trimestra. Stred tohto týždňa je prelomom medzi 3. a 4. mesiacom tehotenstva.

Koľko meria a váži bábätko v 13. týždni tehotenstva?

Dieťatko má približne 6 až 7 centimetrov – asi toľko, čo kivi. Váži ako jahoda, približne 20 gramov.

Vývoj dieťaťa

V 13. týždni tehotenstva sa začína rastový špurt. Dieťatko rastie predovšetkým do dĺžky a začína sa podobať na novorodenca. Telíčko sa výrazne vzpriamuje a nadobúda typické proporcie. Ruky dosiahli konečný pomer k veľkosti tela už skôr, dolným končatinám to potrvá trochu dlhšie. Tvárička sa stále formuje – miešanie génov od oboch rodičov spôsobuje, že dieťatko získava geneticky špecifické črty, niečo od matky aj od otca. 

Pankreas začína produkovať inzulín. Je to hormón, ktorý ľudské telo potrebuje na štiepenie cukru.

Časť čriev sa ešte donedávna nachádzala v pupočnej šnúre. V 13. týždni sú už všetky črevá na svojom mieste, teda v brušnej dutine, a pracujú. V súvislosti s pohybom čriev a s prehĺtaním plodovej vody to znamená, že dieťa má po prvýkrát stolicu.

Človiečik má v maternici dostatok priestoru na intenzívnu gymnastiku. Cmúľaním palca si usilovne trénuje sací reflex. Čoraz viac sa otáča k maminej brušnej stene – cíti, čo sa „tam vonku“ deje, a intuitívne reaguje, keď s ním nadviažete kontakt. Priložte si ruky na bruško a pohlaďte si ho. Ak by ste v priebehu času zaznamenali tvrdnutie brucha, dotyky a hladkanie na istý čas obmedzte. Tlaky na bruško totiž môžu vyvolať tvrdnutie, obzvlášť v neskorších štádiách tehotenstva.

Čo sa s vami deje v 13. týždni tehotenstva?

Možno máte občas chuť zamaškrtiť si. Tu platí pravidlo: ak je vaša strava vyvážená, môžete si sem-tam dopriať niečo sladké, povestné „zakázané ovocie“.

Určite už premýšľate a plánujete budúcnosť s vytúženým novým členom rodiny. Potrebujete vydržať ešte 27 až 29 týždňov, kým budete svojho novorodenca držať v náručí. Zdá sa to veľa, ale je to presne tak, ako s napínavou knihou – po prečítaní prvej tretiny si každú ďalšiu stránku vychutnávate, hoci zároveň vás ženie túžba byť čo najskôr na konci.

Môžete mať tieto príznaky

Priveľa myšlienok

Pravdepodobne máte hlavu plnú rôznych, niekedy chaotických myšlienok a pocitov. Téma tehotenstva a materstva vás priťahuje a zároveň zneisťuje. Chcete získať čo najviac vedomostí a počuť skúsenosti od žien, ktoré sa už stali matkami. Keďže teraz už asi všetci vo vašom okolí vedia, že ste tehotná, zaplavujú vás množstvom názorov a rád, od nadšených až po čisto praktické, hoci niektoré sú protichodné. Upracte si ich v mysli, vyberte si z nich len tie, ktoré sú vám blízke a užitočné

Počúvajte dušu aj telo a vyhraďte si pravidelný čas na premýšľanie. Nadväzujte kontakt s dieťatkom tak, že si položíte ruky na bruško. Bábätko je už schopné vaše dotyky a pohladenia cítiť.

Naopak to ešte nefunguje – pohyby človiečika rastúceho vo vašom tele začnete cítiť o pár týždňov. Ak čakáte prvého potomka, prvé jemné impulzy si všimnete okolo 18. týždňa tehotenstva. Pri ďalšom tehotenstve ich bezpečne rozpoznáte aj o tri týždne skôr.

Príznaky prvých týždňov ustupujú

Všetky vonkajšie vplyvy vás môžu znepokojovať a rušiť vašu duševnú rovnováhu. Na druhej strane, pravdepodobne sa už cítite fyzicky oveľa lepšie, lebo nepríjemné príznaky sprevádzajúce prvé týždne tehotenstva sú preč. Stále môžete vnímať mierne napätie alebo ťahanie v oblasti brucha. Maternica prekonáva veľké zmeny, prispôsobuje sa rastúcemu človiečikovi, ktorý sa v nej dočasne zabýval. Normálne je uložená v malej panve a pripomína hrušku obrátenú zúženou časťou nadol. V tehotenstve sa niekoľkonásobne zväčší, zasahuje do celej brušnej dutiny až po bránicu a nadobúda oválny tvar. Väzy, ktoré ju držia na mieste, sa postupne naťahujú a uvoľňujú.

Nepríjemné je aj napätie a bolesť prsníkov. Existujú jemné metódy, ktoré vám poskytnú úľavu, napríklad relaxácia a meditácia. Možno vám pomôže pravidelné cvičenie tehotenskej jogy či gymnastiky. Nebojte sa hľadať aj vlastné cesty a metódy, ako čo najlepšie dosiahnuť duševnú harmóniu a fyzickú pohodu.

Najlepšie tipy v skratke

  • Zapíšte si hodnotné informácie súvisiace s tehotenstvom a materstvom, ktoré ste získali od ľudí vo vašom okolí. K tým, ktoré vás zaujali alebo sa vás týkajú, si hľadajte ďalšie súvislosti a trieďte ich podľa svojich kritérií.
  • Podľa odporúčaní známych, alebo aj na základe hodnotení na internete, si vyhľadajte cvičenie pre tehotné ženy, ktoré vám bude vyhovovať. Samozrejme, len v prípade, že nemáte rizikovú graviditu. Zvlášť populárne sú kurzy tehotenskej jogy, vhodné je aj plávanie. Ak ste predtým pravidelne cvičili pilates, pokračujte ďalej. Požiadajte však cvičiteľku, aby rizikové cviky nahradila inými. Na kruhový tréning, zumbu, jumping, bodytoning či tabatu na istý čas zabudnite. Pri týchto aktivitách hrozí prehriatie organizmu a dochádza k otrasom. Vyhnúť by ste sa mali aj prudkým pohybom a cvikom zameraným na brušné svaly.
  • Dôsledne sa chráňte pred infekciami a vážnymi chorobami. Váš imunitný systém v období tehotenstva musí pracovať za dvoch – stará sa nielen o vaše telesné procesy, ale aj o zdravý vývoj bábätka.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Čo je prenatálny skríning?

Čaká vás ďalšia pravidelná prehliadka v tehotenskej poradni. Okrem odberu krvi a moču, merania krvného tlaku a kontroly rozmerov a hmotnosti bábätka podstúpite v tomto období aj komplexný prenatálny skríning. Je to súbor vyšetrení, ktoré majú za cieľ rozpoznať možné poškodenie bábätka. Z krvi matky sa najčastejšie vyšetruje špecifický tehotenský plazmatický proteín A. Jeho nízka hladina naznačuje možné riziko Downovho syndrómu. Tzv. alfafetoproteín je zasa dôležitý pri kontrole správneho genetického a anatomického vývoja.

Gynekológ môže spraviť aj ultrazvukové vyšetrenie šijového prejasnenia. Zisťuje sa ním nahromadenie tekutiny v zátylku dieťaťa na konci prvého alebo na začiatku druhého trimestra. Vyššie hodnoty poukazujú na prítomnosť Downovho syndrómu, na genetické odchýlky alebo chyby vo vývoji srdca. Amniocentéza, teda odber plodovej vody a genetická prenatálna diagnostika, sa vás týka, ak máte viac ako 35 rokov, ak sa vo vašej alebo v partnerovej rodine vyskytla vrodená vývojová chyba, prípadne vážne ochorenie v niekoľkých generáciách, alebo ak niektorý z predchádzajúcich testov vyšiel pozitívne.

Môžem si farbiť vlasy?

Minimálne prvé tri mesiace si vlasy nefarbite, ani si nedávajte robiť trvalú. Citlivá pokožka hlavy môže absorbovať škodlivé chemikálie z vlasových farieb aj z trvalej. Jedovaté látky sa potom cez váš krvný obeh ľahko dostanú do tela bábätka. Kompromisom sú prírodné farby, no tie brunetkám neprefarbia vlasy na blond. Inou možnosťou je farbiť si vlasové pramene v odstupe 2 centimetre od pokožky hlavy.

Aké čistiace prostriedky môžem používať?

Nie ste si istá, ktoré látky v čistiacich prostriedkoch pre domácnosť môžu škodiť vášmu nenarodenému bábätku? Spýtajte sa lekára alebo lekárnika na zoznam látok, ktoré majú embryotoxický účinok, teda ohrozujú vývoj dieťaťa vo vašom brušku. Prípadne sa informujte na stránkach inštitúcií, ktoré takéto informácie sledujú. S istotou nič nepokazíte, keď prejdete na prírodné a ekologické čistiace prípravky. Už naše staré mamy vedeli, akým dobrým pomocníkom v domácnosti je ocot, kyselina citrónová či soľ. Množstvo tipov a trikov nájdete v ženských časopisoch, na internete, a určite vám poradia aj diskusné fóra. Mnohé z informácií o šetrnom prírodnom odstraňovaní nečistôt a fľakov z oblečenia oceníte aj po narodení bábätka – obzvlášť v období, keď začne papať a, samozrejme, občas aj kade-tade vypľúvať nové druhy jedál.

Ktorým chemikáliám sa mám vyhýbať?

Buďte opatrná aj pri prostriedkoch, ktoré používate v záhrade. Prestaňte aspoň dočasne používať chemické prípravky na ničenie buriny a na hnojenie rastlín či trávnika. Možno sa práve chystáte rekonštruovať byt, alebo chcete pripraviť izbičku pre drobčeka, ktorý o pár mesiacov príde na svet. Chemické farby na steny nahraďte prírodnými prostriedkami a laky na drevo včelím voskom. Pozor, staré nátery z okien či nábytku môžu obsahovať nebezpečné olovo. Pri ich odstraňovaní sa môžete nadýchať oloveného prachu, ktorý cez váš krvný obeh prenikne do organizmu bábätka. Ak do pôrodu plánujete stihnúť vážnejšiu rekonštrukciu bývania, najideálnejšie je spoľahnúť sa pri nej na partnera a na potrebný čas sa presťahovať napríklad k rodičom.