Tehotenské týždne:

4. týždeň tehotenstva (4. TT): Vo vašom brušku rastie nový život

Dva týždne od úspešného oplodnenia sa vajíčko usídlilo vo výstelke maternice, niekoľkokrát sa rozdelilo a zo zhluku buniek sa vytvorili základy jednotlivých telesných orgánov.

Podľa tehotenskej kalkulačky ste vo 4. týždni tehotenstva a ešte stále v 1. mesiaci gravidity. Po ukončení bežného menštruačného cyklu by inokedy nasledovalo pravidelné krvácanie – teraz ho už nečakajte. Vynechanie menštruácie je prvým náznakom, jemným signálom, že ste tehotná.

Aké veľké je bábätko vo 4. týždni tehotenstva?

Ste vo 4. týždni tehotenstva, voľným okom svojho dvojtýždňového drobčeka ešte nemôžete vidieť. Aj cez mikroskop by ste zbadali len maličký čierny bod. Zhluk buniek, ktorý sa vyvíja z oplodneného vajíčka uhniezdeného vo výstelke maternice, však prechádza neuveriteľne prudkými premenami. Vytvárajú sa dve bunkové vrstvy – dva zárodočné listy.

Vývoj dieťaťa

Čo sa deje vo 4. týždni tehotenstva? 

V momente, keď sa oplodnené vajíčko usadí v maternici, začína sa uvoľňovať hormón hCG – humánny choriogonadotropín. Tvorí sa v časti buniek, z ktorých sa vyvíja placenta, teda plodový koláč. Z týchto buniek sa vyvíja aj plodový a žĺtkový vak. Z druhej časti buniek sa vyvíja samotné bábätko. Žĺtkový vak zabezpečí, aby sa živiny z vášho tela dostávali do plodového vaku, až kým túto funkciu nepreberie placenta. Dieťa potom bude vyživované cez pupočnú šnúru.

Spoznám už, že som tehotná?

Uvoľňovanie tehotenského hormónu hCG je prvou vážnou zmenou, ktorá sa udeje vo vašom tele na začiatku tehotenstva. Jeho prítomnosť v moči alebo v krvi tvorí základ všetkých tehotenských testov. Vo 4. týždni je však jeho hladina ešte príliš nízka na to, aby sa tehotenstvo dalo s istotou potvrdiť.

O týždeň neskôr, teda v 5. týždni tehotenstva, už môžete očakávať pozitívny výsledok testu v moči.

  • Skorý domáci tehotenský test môžete použiť 4 až 6 dní pred vynechaním menštruácie.
  • Štandardný domáci tehotenský test si môžete spraviť 3 až 5 dní po očakávanom nástupe menštruácie.

Od 5. týždňa tehotenstva sa dá pomocou ultrazvukového vyšetrenia identifikovať plodový vak.

V tomto počiatočnom štádiu je rodiaci sa život ešte naozaj veľmi zraniteľný. Aj preto mnoho žien oznamuje radostnú novinu širšiemu okoliu až po skončení celých dvanástich týždňov tehotenstva, keď výrazne klesne riziko potratu a, naopak, prudko stúpne pravdepodobnosť, že všetko dobre dopadne, tehotenstvo vydrží a na jeho konci sa narodí zdravé bábätko.

Čo sa s vami deje vo 4. týždni tehotenstva?

Cítite sa ako na horskej dráhe, hoci ešte nemáte pozitívny výsledok tehotenského testu? Zmietajú vami najrôznejšie pocity od eufórie a radosti až po depresívnu náladu, obavy či plačlivosť? Je to úplne v poriadku. I tieto emotívne výkyvy môžu – hoci nespoľahlivo – signalizovať, že ste tehotná.

Príčinou rozkolísaných emócií sú hormóny, ktoré vaše telo začalo tvoriť, aby ochránilo klíčiaci nový život vo vás.

Asi absolútne najsilnejšou emóciou, ktorú v týchto dňoch prežívate, je napätie spojené s nedočkavým vyčkávaním, či vám vynechaná menštruácia, domáci tehotenský test alebo ultrazvukové vyšetrenie skutočne potvrdia, že ste alebo nie ste tehotná.

Môžete mať tieto príznaky

Napätie v prsiach

Môžete cítiť napätie a bolesť v prsiach. Začínajú rásť nielen samotné prsníky, no rozvíjajú sa aj prsné žľazy v ich vnútri, ktoré sa už odteraz pripravujú na dojčenie. Napätie v prsníkoch je jedným zo znakov, ktoré upriamujú pozornosť žien na možnosť začínajúceho sa tehotenstva ešte prv, než si spravia test.

Zvýšený výtok

Takisto môžete cítiť ľahké napätie v podbruší alebo rozptýlené bolesti chrbtice, ktoré nemajú zjavný dôvod. Môžete zaznamenať aj silnejší výtok z pošvy, ktorý súvisí so vznikom hlienovej zátky. Hlienová zátka je sekrét, ktorý v tehotenstve uzatvára krček maternice a rozpúšťa sa až krátko pred pôrodom. Je to dôležitý ochranný štít pre nenarodené bábätko – zabraňuje patogénom a škodlivým baktériám, aby prenikli dovnútra maternice.

Únava a slabosť

Cítite sa občas veľmi unavená, slabá a bezmocná? Na príčine je metabolizmus, ktorý vzhľadom na hormóny pracuje o niečo pomalšie. Nemajte obavu, sú to len dočasné prejavy. V ďalších dvoch mesiacoch tehotenstva sa budú zmierňovať, až po čase úplne ustúpia.

Nevoľnosť

Býva vám ráno zle od žalúdka? Napína vás na vracanie, prípadne aj vraciate? Nič vážne sa nedeje. Nevoľnosť je typický príznak začínajúceho sa tehotenstva. Majú ju na svedomí zvýšené hladiny hormónov.

Tehotenský hormón hCG sa uvoľňuje v noci, preto ho najviac budete mať v tele ráno. Z tohto dôvodu budete nevoľnosť pociťovať najčastejšie po zobudení sa. Keďže najvyššia koncentrácia tehotenského hormónu je ráno, aj test preukazujúci tehotenstvo si spravte z prvého ranného moču. Okrem nevoľnosti vás môže potrápiť pažerákový reflux, pri ktorom sa do ústnej dutiny dostávajú kyslé žalúdočné šťavy. Dávivý reflex znepríjemňuje aj čistenie zubov, najmä zadných častí zuboradia.

Tip: Vracanie a pažerákový reflux ohrozujú zubnú sklovinu. Stáva sa náchylnejšou na poškodenie a tvorbu zubného kazu. Ak vraciate, neumývajte si ihneď zuby kefkou! Môžete si ňou poškodiť sklovinu oslabenú žalúdočnými kyselinami. Najprv si vždy vypláchnite ústa úplne čistou vodou a potom ústnou vodou, ktorá neobsahuje alkohol, ale fluoridy. Aspoň polhodinu si potom ústnu dutinu neoplachujte, nepite ani nejedzte. Namiesto ústnej vody môžete používať aj roztok z jednej čajovej lyžičky sódy bikarbóny rozpustenej v čistej vode.

Najlepšie tipy v skratke

  • Ak nedostanete menštruáciu a máte pozitívny tehotenský test, dohodnite si termín u gynekológa.
  • Ak máte akékoľvek ťažkosti, vyhľadajte lekára.
  • Používajte slipové vložky. V prípade výtoku si ochránite spodnú bielizeň.
  • Nezdvíhajte a nenoste ťažké bremená.
  • Nejedzte surové ryby, mäso, vajcia a výrobky zo surového mlieka, aby ste sa vyhli hrozbe niektorých infekcií.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Na čo mám v tehotenstve nárok? 

Máte nárok na pravidelné prehliadky u gynekológa i na ochranu v zamestnaní. Keď sa objednáte ku gynekológovi a on potvrdí graviditu, objedná vás do tehotenskej poradne. Prvý raz ju navštívite okolo 6. až 8. týždňa tehotenstva. Gynekológ vám vystaví aj tehotenskú knižku. Odteraz ju noste vždy pri sebe. V prípade, že by sa niečo stalo, vaše okolie alebo zdravotníci budú rýchlo a presne informovaní o vašom zdravotnom stave. Pravidelné návštevy v tehotenskej poradni sú veľmi dôležité – ich úlohou je podrobne sledovať zdravý vývoj bábätka, ale aj to, či váš organizmus zvláda tehotenstvo bez problémov. Hoci nie je vyslovene vašou povinnosťou oznamovať zamestnávateľovi váš stav, spravte tak vo vlastnom záujme. Vzhľadom na ochranu tehotných podľa Zákonníka práce máte nárok na úpravu pracovných podmienok, pracovného času a na zákaz výpovede v ochrannej lehote.

Môže moja práca ohroziť tehotenstvo?

Podľa toho, v koľkom týždni tehotenstva ste, a podľa charakteru vášho zamestnania máte nárok na rôzne ochranné opatrenia. Nesmiete napríklad pracovať na pracovisku so škodlivými látkami, akými sú chemikálie. Rovnako sa nesmiete vystavovať žiareniu a vykonávať činnosti so zvýšeným rizikom úrazu a infekcií. Zoznam prác a pracovísk, ktoré nie sú vhodné pre tehotné ženy, nájdete v Zákonníku práce.

Ak považujete svoju prácu z rôznych dôvodov za nebezpečnú pre vás alebo vaše nenarodené dieťa, čo najskôr informujte zamestnávateľa o tehotenstve, hoci to nie je vašou výslovnou povinnosťou.

Zamestnávateľ má povinnosť zabezpečiť vám náhradnú prácu, teda takú, ktorá nepredstavuje nijakú hrozbu.

Mám sa obávať genetických ochorení?

Ak máte genetické alebo vážne chronické ochorenie, prípadne ak sa vo vašej blízkej rodine takéto ochorenie vyskytuje, oznámte to gynekológovi. Pošle vás na ďalšie podrobné vyšetrenia a urobí všetko pre to, aby sa vaše dieťatko mohlo správne a zdravo vyvíjať