Tehotenské týždne:
16. týždeň tehotenstva (16. TT): Dieťatko reaguje na dotyky
Koľko meria a váži bábätko v 16. týždni tehotenstva?
V 16. týždni tehotenstva meria vyvíjajúci sa človiečik 10,8 až 11,6 centimetra a váži 80 až 110 gramov. Jeho hmotnosť a dĺžka sa v nasledujúcom období môžu od tabuľkových hodnôt odchyľovať aj viac, pretože závisia od genetických predispozícií, ktoré zdedil od matky a otca pri počatí.
V 16. týždni tehotenstva je bábätko veľké asi ako granátové jablko. Už by ste ho – samozrejme len obrazne – mohli pohodlne držať v dlaniach. Odteraz až do chvíle, keď uzrie svetlo sveta, bude rásť čoraz rýchlejšie.
Dieťatko, ktoré bezpečne chráni plodová voda, je veľmi aktívne. Stále má v maternici dostatok miesta, bez obmedzenia môže kopkať, prevaľovať sa, robiť kotrmelce, hýbať hlavičkou aj všetkými kĺbmi. Viete, že u neho nastala ďalšia zásadná anatomická zmena? Nôžky už má dlhšie ako rúčky! Je stále v pohybe, hoci to ešte výrazne necítite, lebo plodová voda jeho nadšenú aktivitu dobre tlmí. V ďalších týždňoch budete jeho pohyby vnímať čoraz zreteľnejšie a už ich s istotou rozpoznáte.
Vývoj dieťaťa
Kĺby a svaly bábätka by teraz mali byť v anatomicky správnej pozícii. Vyvíjajú sa žily a cievy, spevňujú sa kosti, imunitný systém si začína vytvárať protilátky. Nervový systém funguje a vníma podnety z okolia. Váš potomok pocíti, keď si položíte ruku na bruško, a bude sa pohybovať smerom k nej. Vaša ruka predstavuje zdroj tepla, na ktorý zareaguje.
Drobček si čoraz častejšie cmúľa palec. Takto si znova a znova trénuje sací reflex, ktorý bude po narodení životne dôležitý. Bude ho potrebovať pre príjem potravy – či už materského mlieka z prsníka, alebo náhradnej mliečnej výživy a vody.
Bábätko sa učí aj „dýchať“. Vdychuje a vydychuje malé množstvá plodovej vody. Táto aktivita, ktorá sa prejavuje pravidelnými pohybmi hrudníka, podporuje rast a vývoj pľúc. Trénuje si aj čkanie. Prehltne trochu plodovej vody a bránicou ju vzápätí z telíčka vytlačí von. Nie je to samoúčelné, cieľom je koordinovať dýchací systém. Tento dôležitý reflex mu bude neskôr pomáhať chrániť pľúca pred náhodným vdýchnutím cudzích telies – vody, mlieka či prachu. Istotne ste už počuli o „hltavom papaní bábätiek“. Čkanie je prvá pomoc pre tento prípad. Bábätko si precvičuje aj mimické svaly a žmurkanie, hoci očká má ešte stále zatvorené.
Všetky tieto fascinujúce javy možno rozpoznať na obrazovke ultrazvuku. Vidieť palec v ústach a drobné zášklby telíčka pri čkaní je pre budúcich rodičov veľmi emotívny zážitok. Na vlastné oči pozorujú, čo všetko dokáže človiečik, ktorý sotva dorástol do dĺžky ich smartfónu alebo obľúbenej müsli tyčinky. Neskôr čkanie bábätka aj pocítite a uvidíte na svojom brušku, ktoré sa bude v pravidelných intervaloch mykať.
Ultrazvukové vyšetrenia
Ak nejde o rizikové tehotenstvo, zdravotné poisťovne vám spravidla uhradia tri ultrazvukové – inými slovami sonografické – vyšetrenia. Prvé vyšetrenie robí lekár zvyčajne okolo 11. až 14. tehotenského týždňa. Zameria sa na potvrdenie tehotnosti a na vylúčenie mimomaternicového tehotenstva. Sleduje činnosť srdiečka a prípadné podozrenie na Downov syndróm. Veľa lekárov vykonáva ešte pred týmto vyšetrením vyšetrenie cez pošvu okolo 6. až 8. týždňa. Druhé ultrazvukové vyšetrenie podstúpite medzi 18. až 20. týždňom. Gynekológ kontroluje vývoj a rast dieťatka, množstvo plodovej vody, potvrdí alebo upraví termín pôrodu. Vie už diagnostikovať niektoré vývojové odchýlky a vrodené chyby. V tomto období sa dozviete pohlavie svojho potomka. Na tretie vyšetrenie pôjdete okolo 30. týždňa. Lekár opäť skontroluje polohu a vývoj dieťatka, sleduje jeho vitalitu i prípadné odchýlky a chyby, ktoré sa doteraz nedali vidieť. Ak uzná za potrebné ďalšie ultrazvukové vyšetrenie, informuje vás o tom. Chcete požiadať o vyšetrenie navyše? Je to možné, spravidla si ho však hradíte z vlastného vrecka.
Môžete absolvovať aj 3D či 4D ultrazvuk s fotkou a záznamom „z jeho najranejšieho detstva“ ako spomienku pre vás a bábätko – za ten si tiež zaplatíte. 3D ultrazvuk, ktorý je presnejší ako bežný, sa však využíva aj pri presnejšej diagnostike. Pomocou neho lekár včas zistí alebo vylúči nezrovnalosti vo vývoji či vrodené vývinové anomálie. Nemajte obavy, že niečo nie je v poriadku, keď vás požiada, aby ste ho absolvovali – v mnohých prípadoch ide iba o preventívne opatrenie.
S ultrazvukovými vyšetreniami to nepreháňajte, vo väčšine prípadov skutočne postačia tri. Všeobecne sa odporúča vystavovať nenarodené dieťa ultrazvukovému vlneniu čo najmenej a len v nevyhnutnej miere.
Čo sa s vami deje v 16. týždni tehotenstva?
Na ručičke váhy pozorujete, že ste opäť trochu pribrali. Prírastok hmotnosti v každom nasledujúcom mesiaci je v poriadku a treba s ním rátať. Stále však platí – nejedzte za dvoch, ale dva razy zdravšie.
Napriek tomu ste na tom s pohybom v stredných mesiacoch tehotenstva veľmi dobre. Po konzultácii s gynekológom môžete aj cestovať.
V 16. týždni tehotenstva je stále dovolené takmer všetko, v závislosti od vašej osobnej pohody a telesnej kondície. Môžete si vychutnať dovolenku doma aj v zahraničí, horské túry, primerané športové aktivity a plávanie.
V stredných mesiacoch tehotenstva môžete cestovať aj lietadlom. Mali by ste sa vyhýbať extrémnym športom, najmä ak ste sa im pred tehotenstvom pravidelne nevenovali. Ak cestujete autom, dbajte na správne založenie bezpečnostného pásu, ktorý nesmie ísť priamo cez bruško. Jeho vrchná časť smeruje od bodu ukotvenia šikmo cez telo, prechádza pomedzi prsia a ponad bruško. Spodná časť pásu prechádza čo najnižšie popod bruško, cez lonovú kosť. Pás nikdy nesmie ísť priamo cez brucho a nemal by skĺznuť z pleca . Ak budete dodržiavať tieto opatrenia, vaše dieťatko bude v aute dobre chránené.
Ste vodička? Dajte si pozor, aby ste mali medzi bruškom a volantom čo najväčší odstup. Pevne stanovená hranica, dokedy môžete šoférovať, neexistuje, závisí od vášho zdravotného stavu a priebehu tehotenstva. Opuchy nôh, nevoľnosť, vracanie, kolísanie tlaku sú pri šoférovaní rizikové už v prvých mesiacoch tehotenstva. Pri dlhšom cestovaní by ste mali nosiť kompresívne podkolienky alebo pančuchy, ktoré zabraňujú opuchom nôh.
Môžete mať tieto príznaky
Z času na čas pocítite mierne napätie v podbruší, ktorým sa prejavuje rast maternice. Keď sa predkloníte, zreteľne pocítite jej horný bod. Približne od 18. až 20. týždňa vám gynekológ bude okrem iného merať a do tehotenskej knižky zaznamenávať aj veľkosť fundusu maternice, teda vzdialenosť od horného okraja lonovej kosti po vrchol maternice. Sleduje sa tým rast bábätka v konkrétnom týždni a, samozrejme, možné odchýlky od normy. Výška fundusu sa vypočítava dvomi metódami. Prvá je komplikovanejšia, vychádza z referenčných bodov, ktoré označujú lonovú sponu, pupok a výbežok na hrudnej kosti spájajúci rebrá. Udáva sa v prstoch. Novšia a prehľadnejšia metóda je meranie v centimetroch, na ktoré sa zvyčajne používa bežný krajčírsky meter. Fundus maternice v 16. tehotenskom týždni sa nachádza 2 prsty nad lonovou kosťou.
Bolesti chrbta
Teraz už môžete cítiť bolesti aj v dolnej časti chrbtice. Na príčine sú podporné väzy umiestnené z každej strany maternice a upevnené v panve. Naťahujú sa spolu s extrémne rýchlo rastúcou maternicou. Po čase tieto bolesti ustúpia, pretože väzy sa zväčšenej maternici postupne prispôsobia.
Svrbenie na koži brucha, prsníkov a stehien
Svrbí vás koža na najviac namáhaných partiách tela, teda na brušku, prsiach či stehnách? Môže za to jej napínanie počas tehotenstva. Svrbenie zmiernite pravidelnou jemnou masážou kvalitným olejom či telovým mliekom.
Napätie v prsiach
Prsia sa stále zväčšujú, preto sú citlivé, napnuté a bolestivé. Sú aj ťažšie a čoraz viac cez ne presvitajú žily. Nemusíte sa obávať, je to prirodzený jav. Prsníky sa takto pripravujú na tvorbu materského mlieka po pôrode. Možno zbadáte, že pár kvapiek vám z nich občas už aj vytečie. Ide o prvé mlieko, mledzivo, ktoré okrem iného obsahuje mliečnu bielkovinu. Vďaka nej bude koža prsníkov jemnejšia a bude vás menej svrbieť.
Tehotenské bruško rastie
Stráca sa vám driek a oblina bruška sa jasne črtá pod oblečením. Nohavice a sukne sú čoraz tesnejšie. Pri kúpe nových kúskov mnohé ženy v tomto období uprednostňujú flexibilné a pružné s nastaviteľným pásom, no ešte nie vyslovene tehotenské – to preto, aby ich mohli využívať aj po pôrode, v čase návratu k pôvodnej hmotnosti. Postupne vám však prestanú stačiť aj tieto modely, takže je načase rozmýšľať o funkčnom, nie prehnanom tehotenskom šatníku. Nejde len o nohavice a sukne, meniť budete aj blúzky, topy a tričká. Vyberajte voľnejšie, pretože veľa miesta v nich budú zaberať rastúce prsia.
Zmeny na pokožke a vlasoch
Môžu vám stmavnúť vlasy a na pokožke tváre aj tela si objavíte tmavšie pigmentové škvrny. Zvýraznia sa aj materské znamienka a pehy, najmä po pobyte na slnku. Pigmentácia kože súvisí s hormonálnymi zmenami a po pôrode zmizne.
Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky
Môžem cestovať autom a lietadlom?
Ak chcete v najbližších mesiacoch vycestovať, informujte svojho lekára o mieste pobytu a poraďte sa s ním, ako predchádzať rizikovým situáciám súvisiacim s vaším stavom. Plánujete cestovať letecky? Zistite si, či letecká spoločnosť od vás nebude chcieť potvrdenie o spôsobilosti letieť. Mal by vám ho vystaviť ošetrujúci gynekológ.
Mám doma mačku. Je pre mňa a bábätko nebezpečná?
Tu platí desaťročiami osvedčené pravidlo o zvýšenej opatrnosti. So všetkými domácimi miláčikmi by ste mali svoj kontakt obmedziť. Neznamená to, že váš psík či morča musí ísť počas tehotenstva „z domu“, len sa s nimi zbytočne nemaznajte. Veľkým rizikom je však kontakt s mačkou a dokonca aj s mačiatkom, ktoré môže byť prenášačom parazita Toxoplasma gondii. Žiaľ, nakaziť sa ním dá aj pri práci v záhrade, hrou so starším potomkom na nezabezpečenom pieskovisku, kontaminovanými odpadkami, zle umytým ovocím a zeleninou či konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného mäsa.
Toxoplazmóza je nebezpečná infekcia predovšetkým pre nenarodené dieťatko. Mnohé ženy, ktoré plánujú otehotnieť a žijú v domácnosti so zvieratami, alebo majú záhradu a sú v pravidelnom kontakte so zemou, si dávajú vyšetriť antitoxoplazmové protilátky už pred počatím. Je to múdry krok. Toxoplazmóza spôsobuje vážne poškodenie plodu. Infekcia v prvom trimestri má na svedomí odumretie plodu alebo ťažké vrodené chyby – s poškodením mozgu a očí. V 2. trimestri môže stále spôsobiť hydrocefalus – hromadenie tekutiny v lebke s nebezpečným tlakom a následkami na vyvíjajúcich sa mozgových tkanivách a očiach. V 3. trimestri môže zodpovedať za oneskorený telesný i duševný vývoj bábätka.
Skríningové vyšetrenie z krvi sa štandardne robí v 12., 24. a 36. týždni tehotenstva. Liečba závisí od toho, v ktorom trimestri sa budúca matka infikuje.