Tehotenské týždne:

39. týždeň tehotenstva (39. TT): Deň D môže nastať kedykoľvek

Ste v 39. týždni a v 10. mesiaci. Termín pôrodu je na spadnutie – možno neviete, no väčšina detí prichádza na svet práve v tomto týždni. Bojujete s ťažkým bruškom aj s ťažkými myšlienkami, ktoré sa krútia najmä okolo pôrodu a zdravia bábätka. Vaše obavy sú prirodzené, ale snažte sa im nepodľahnúť. Veľa oddychujte a vnímajte svoje telo.

Koľko meria a váži bábätko v 39. týždni tehotenstva?

Vaša ratolesť meria okolo 50 centimetrov – zhruba toľko, čo oválny melón. Váži približne 3 250 gramov. Priemerná dĺžka novorodenca je 50 až 52 centimetrov a hmotnosť 3 200 až 3 500 gramov. Bude vaše bábätko menšie alebo väčšie? Ľahšie alebo ťažšie? Rozhodujúcu úlohu zohrávajú genetické danosti, ktoré dedí po rodičoch, a čas, kedy sa narodí.

Vývoj dieťaťa

Bábätko je bucľaté, lebo si už nahromadilo dostatočné tukové zásoby, ktoré využije po narodení. Vďaka gravitácii sa posúva čoraz nižšie do panvy. Leží schúlené v maternici v embryonálnej polohe, pripravené na veľkú cestu na svet.

Dozrievanie orgánov a systémov je ukončené. Hneď po pôrode začnú pracovať naplno tak, aby bábätko malo k dispozícii všetko, čo potrebuje pre život. Patria sem aj metabolické procesy, ktoré majú na starosti premenu prijatej potravy na látky, ktoré organizmus využije na svoje fungovanie a vývoj.

V 39. týždni je už úplne vyvinutý aj mozog dieťatka – hneď po narodení môže prebrať všetky riadiace funkcie organizmu. Chránia ho lebečné kosti, ktoré sa pri pôrode dokážu prekryť a posunúť. Umožňuje im to fontanela, pružné väzivo, ktoré sa nachádza medzi nimi. Lebka sa zúži a hlavička bábätka ľahšie prenikne pôrodnými cestami. Aj pľúca, v ktorých sa tvorí čoraz viac surfaktantu, sú pripravené prevziať svoju úlohu.

Placenta, ktorá sa doteraz starala o výživu bábätka vo vašom brušku, postupne stráca svoju funkciu. Amniová tekutina a pupočná šnúra, ktorá meria asi 50 centimetrov, teda toľko, čo dieťatko, čoskoro ukončia svoju činnosť. V črevách budúceho novorodenca sa hromadia odpadové látky. Po narodení sa vylúčia v podobe mazľavej hmoty zelenočiernej farby ako prvá stolica, mekónium. Obvod bruška je aktuálne väčší ako obvod hlavičky, ktorá je mierne stlačená, pretože telíčko vplyvom tiaže a kontrakcií zostupuje čoraz nižšie do vášho panvového pletenca.

Ku koncu tehotenstva sa znižuje aj množstvo plodovej vody, jej zvyšok vytečie von pri prasknutí plodového vaku alebo priamo pri pôrode spolu s bábätkom.
 
V duchu sa určite pýtate, ako bude váš potomok vyzerať. Hovorí sa, že všetci novorodenci majú spoločnú črtu – podobajú sa na svojich otcov. Tento zaužívaný aforizmus podnecuje otcov, aby si vybudovali k dieťaťu emocionálne puto a mali potrebu postarať sa oň. V ďalších týždňoch a mesiacoch nadobudne dojča jedinečný individuálny výzor s rysmi zdedenými po oboch rodičoch. Tento vzhľad sa bude meniť – raz sa vám bude zdať, že to malé je „celý otec“, inokedy „celá mama“.

Rodičia sú zvedaví aj na farbu očí a vlasov svojej ratolesti. Oči bábätka majú po narodení neurčitú tmavú farbu – niekedy je viac modrá, inokedy dominuje sivá. Na otázku „Po kom to dieťa zdedilo farbu očí?“ dostanete odpoveď o 12 až 18 mesiacov. Farba je síce daná už na začiatku vývoja, ale očný pigment potrebuje na dotvorenie denné svetlo. Váš potomok môže mať – nezávisle od farby a kvality vlasov rodičov – po narodení hustú šticu alebo, naopak, môže byť takmer holohlavý. Nič to však neznamená, prvé vlásky mu po niekoľkých mesiacoch vypadnú a narastú nové. Zmení sa aj ich farba.

Čo sa s vami deje v 39. týždni tehotenstva?

V 39. týždni je už tehotenstvo obrovskou záťažou. Maternica zaberá celý priestor panvy a tlačí na okolité orgány. Každú chvíľu ste na toalete, bolia vás kríže, nemôžete spať, máte opuchnuté nohy a už len postavenie sa z pohovky predstavuje veľkú námahu. Postupne prestávate mať obavy z pôrodu a čoraz intenzívnejšie si želáte, aby ste to už mali za sebou.

Samotná maternica už dosiahla svoje maximum, ďalej sa už nezväčšuje, hoci dieťatko ešte stále mierne priberá. Môže aj trochu podrásť, ale nie tak intenzívne, ako to bolo v predchádzajúcich týždňoch.

V posledných chvíľach pobytu vo vašom brušku môže byť drobček veľmi akčný alebo, naopak, veľmi pokojný. Niektoré bábätká sa činia aj počas pôrodu, iné vyzerajú, akoby neustále spali. Dieťa by ste však mali v každom prípade cítiť v nepravidelných intervaloch.

Môžete mať tieto prejavy

Ak je váš pôrod z rôznych príčin plánovaný, do pôrodnice pôjdete pravdepodobne už v tomto týždni. Prirodzený pôrod sa však nedá naplánovať ani nie je možné vopred zistiť, ako bude prebiehať. Ak sa pôrod začne spontánne odtečením plodovej vody, odchod do pôrodnice neodkladajte. Spravte tak aj v prípade, že sa nedostavili pravé kontrakcie. Keď už máte kontrakcie, počkajte, kým sa nebudú opakovať v 5- až 8-minútových intervaloch. Až potom sa vyberte do pôrodnice. Môže sa stať, že kontrakcie cítite už niekoľko hodín, nebudete sa však otvárať. V každom prípade zachovajte pokoj, pomaly a hlboko dýchajte a snažte sa čo najviac uvoľniť. Techniky určite poznáte z predpôrodného kurzu. Ak máte k dispozícii pôrodnú asistentku – či už naživo, alebo online –, určite vám príde v tejto fáze jej pomoc vhod. 

Trápi vás nevoľnosť, hnačka alebo bolesti brucha 

Zrejme sa úzkostlivo pozorujete a starostlivo sledujete všetky procesy vo svojom tele. Mnohé si vykladáte ako známky pôrodu, hoci nimi nie sú, napríklad výtok bez známok krvi, bolesti hlavy či iné ťažkosti. Príznaky, ako sú nevoľnosť, hnačka alebo silné bolesti brucha, však môžu skutočne predznamenávať pôrod.

Objavujú sa príznaky prechladnutia

Váš imunitný systém môže byť momentálne oslabený, pretože telo venuje všetku energiu blížiacemu sa pôrodu. Môžete pociťovať mierne príznaky prechladnutia, ale nemusíte mať obavy. Nezabránia pôrodu a neublížia ani bábätku, pretože už začala pracovať jeho vlastná imunitná obrana.

V nohách cítite mravčenie

Máte občas veľmi nepríjemný pocit, ako keby vám po nohách lozili mravce? Na príčine je fakt, že bábätko a maternica sú už ťažké a utláčajú nervy v malej panve. Poškodenie nervových buniek má za následok dezinformácie v mozgu. Vznikajú falošné vnemy, ktoré sa prejavujú ako parestézia, teda mravčenie, pálenie, pichanie, niekedy až ako strata citlivosti na dotyky. Neľakajte sa, tento príznak sa v pokročilom tehotenstve považuje za normálny a nevyžaduje si liečbu. Je dočasný, hneď po pôrode sa vám uľaví a funkcie nervov sa obnovia.

Červenie vám tvár

Výrazné zaťaženie krvného obehu v posledných tehotenských týždňoch môže spôsobiť, že sa budete v tvári intenzívne červenať. Nemusíte sa však obávať, začervenanie po pôrode rýchlo zmizne.

Najlepšie tipy v skratke

  • Mravčí vám v nohách? Vyložte si ich do vyššej polohy a natrite masťou s výťažkom z pagaštana konského.
  • V tomto týždni môžete zažiť falošný poplach. Pocítite sériu bolestivých kontrakcií, ktoré sú nepravidelné a zasiahnu len niektorú časť tela, napríklad chrbát, podbrušie či panvu. Sú silnejšie ako cvičné kontrakcie, teda tzv. poslíčkovia, ale nie také silné ako pravé maternicové sťahy. Intervaly medzi nimi sa ešte neskracujú. Nevyplašte sa a nebežte zbytočne do pôrodnice. Snažte sa ich predýchať tak, ako ste sa naučili na predpôrodnom kurze. Po krátkom čase tieto falošné kontrakcie odznejú, až celkom ustanú. 
  • Na predpôrodnom prípravnom kurze ste sa iste podrobne zoznámili s priebehom pôrodu. V 39. týždni však nebude na škodu pripomenúť si, ako prebieha každá pôrodná fáza a čo treba robiť. Prejdite si znovu aj pôrodný plán, ktorý predložíte zdravotníkom v pôrodnici. Pripravte sa však aj na možnosť, že pôrod bude prebiehať inak, ako ste si naplánovali.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Dá sa pôrod vyvolať spontánne?

S blížiacim sa termínom pôrodu budete chodiť čoraz častejšie do prenatálnej poradne. Neznamená to, že niečo nie je v poriadku, ide o preventívne vyšetrenia. Gynekológ bude sledovať ozvy dieťaťa aj sťahy maternice na CTG monitore, vyšetrí vám tlak, moč, stav plodu a plodovej vody, prípadne zistí, či už neprenášate. V prípade, že je potrebné pôrod vyvolať, má k dispozícii niekoľko medicínskych postupov.

Zabezpečili ste si pôrodnú asistentku? Podľa dohody vás môže krátko pred pôrodom pravidelne navštevovať. Ak máte časté, ale nepravidelné kontrakcie, ktoré sa však ešte nedajú považovať za pravé, poradí vám prirodzené metódy, ako pôrod urýchliť alebo aspoň priblížiť jeho termín.

Prirodzenú možnosť, ako naštartovať pôrod, ponúka sex s partnerom. Mužské spermie pôsobia ako prírodný prostaglandín, ktorý dokáže zmäkčiť krček maternice a urýchliť jeho otváranie sa. Samozrejme, milujte sa, len keď máte chuť, nemáte bolesti a neodtiekla vám už plodová voda.

Rovnako účinná je stimulácia bradaviek podobná ako pri milovaní. Intenzívne hladkanie spôsobuje, že vaše telo uvoľňuje hormón oxytocín, ktorý spúšťa pôrod. Opäť platí, že len vtedy, ak ste na pôrod pripravená a cítite sa na to.

Náš tip

Snažte sa byť v pokoji a bez stresu. Veľa pite a dbajte na dostatočný príjem vitamínu K. Inštruujte aj partnera, aby vás podporil, a prípadne ho poproste o masáž chodidiel či pohladenie bruška. Niektoré ženy však nestoja o tento typ pozornosti, potrebujú skôr viesť rozhovor o všedných veciach – nastavte partnera na svoju vlnovú dĺžku alebo pripravujte spoločne text správy, ktorou oznámite rodine a blízkym narodenie vytúženého potomka.