Tehotenské týždne:

19. týždeň tehotenstva (19. TT): Vývoj mozgu napreduje

Koľko meria a váži bábätko v 19. týždni tehotenstva?

Dieťatko meria približne 15 centimetrov – je teda dlhé asi ako banán. Váži okolo 200 gramov, čo je hmotnosť banánu. Takúto hmotnosť ešte zvládnete nosiť bez akýchkoľvek problémov.

V 19. týždni tehotenstva sa bábätko v maternici môže ešte stále voľne pohybovať. Mení polohy – raz je hlavičkou hore, raz dole. Hýbe rúčkami, kope nôžkami, zdvíha hlavičku. Jeho neposednosť má význam, práve takto si trénuje svaly. Neskôr sa to zmení, bude intenzívne rásť a priberať a v maternici už nebude mať toľko miesta na pohyb.

Vývoj dieťaťa

Zmyslové orgány sú natoľko vyvinuté, že drobček už zreteľne reaguje na ticho a hluk. Toto je prvá fáza jeho adaptácie na život mimo maternice aj na váš osobný rytmus. Už v tomto týždni intenzívne vníma hlasy a učí sa ich rozpoznávať. Mamička rýchlejšie a ľahšie upokojí novorodenca, ktorému sa ešte pred príchodom na svet pravidelne prihovárala. Bábätko po pôrode spozná a vníma jej hlas a vôňu a cíti, že sa nachádza v bezpečnom a známom prostredí.

Človiečik, ktorý vo vás rastie, už naozaj potrebuje cítiť nehu. Reaguje na teplo ruky, ktorú si položíte na brucho. Je to prvá intenzívna komunikácia medzi ním a vami. Týmto spôsobom s ním môže nadviazať kontakt aj budúci otecko, súrodenec či dobrá priateľka.

Vývoj mozgu napreduje v 19. týždni veľkými krokmi. Momentálne sa rozvíjajú najmä časti mozgu zodpovedné za zmyslové vnímanie – napríklad chuti, vône, sluchu, zraku či dotyku.

Bábätko si stále trénuje aj sací reflex a často si cmúľa palec. Táto schopnosť mu po narodení zabezpečí príjem potravy, ale zároveň mu poslúži na upokojenie, uvoľnenie a získanie pocitu istoty.

Veľký význam má aj úchopový reflex. Dieťatko pohybuje prštekmi a zviera ich v päsť. Dotkne sa nošteka, chytí si pupočnú šnúru a potiahne ju.

Koža mu už miestami hrubne a nie je taká priesvitná. Podkožného tuku má však ešte stále veľmi málo.

Čakáte chlapčeka? Zatiaľ čo miešok je u chlapcov v 19. týždni tehotenstva zreteľne viditeľný, semenníky ostávajú skryté v brušnej dutine. Až krátko pred narodením zostúpia do mieška. Dieťa mužského pohlavia už od 16. týždňa tehotenstva produkuje testosterón, ktorý je dôležitý pre vývoj semenníkov.

Čakáte dievčatko? V 19. týždni tehotenstva sa už vo vaječníkoch dieťaťa ženského pohlavia stihlo vytvoriť niekoľko miliónov pohlavných buniek – vajíčok. Dozrievať budú postupne – od prvej ovulácie a menštruácie, teda od fázy, keď dievčatko dospeje a začne sa meniť na ženu, až po celý jej dospelý i sexuálne aktívny život zrelej dámy. Každý mesiac opustí jej vaječník jedno na oplodnenie pripravené vajíčko, a pochádzať bude zo zásoby tých, ktoré sa vytvorili ešte predtým, než sa ona sama narodila.

Čo sa s vami deje v 19. týždni tehotenstva?

Hmotnosť bábätka pomaly, ale sústavne rastie. V súčasnosti však ešte stále predstavuje len malý podiel na vašom rastúcom tehotenskom brušku. Za vaše priberanie zodpovedá v prvom rade zväčšujúca sa maternica, placenta, tukové zásoby a plodová voda.

Pravdepodobne vás zaujíma, ako si vaše telo poradí s pribúdajúcimi kilogramami v mesiacoch pred pôrodom. Nerobte si starosti, tehotenské hormóny sa postarajú o to, aby vaše kĺby boli mäkšie a šľachy pružnejšie.

Chcete vedieť, či sa váš hmotnostný prírastok pohybuje v odporúčanom rozmedzí? Zistíte to pomocou tehotenskej kalkulačky.

Môžete mať tieto príznaky

Tak ako v každom období tehotenstva, aj v 19. týždni si môžete všimnúť príznaky, ktoré ste doteraz nepoznali. U každej tehotnej ženy môžu byť, samozrejme, trochu odlišné.

Vlčí hlad

Tehotenské hormóny vedia poriadne vytrápiť žalúdok. Veľa budúcich mamičiek bojuje s návalmi hladu, dokonca aj v noci. Organizmus si týmto spôsobom zabezpečuje živiny, ktoré nevyhnutne potrebuje, aby zvládol rast dieťaťa.

Nestresujte sa, ale dávajte si pozor, aby ste jedli len hodnotné, na živiny bohaté potraviny a v malých množstvách.

Častejšie močenie

Otravuje vás, že musíte čoraz častejšie chodiť na toaletu? Je to síce nekomfortný stav, ale v tehotenstve úplne prirodzený. Na začiatku ho spôsobujú hormonálne zmeny a zvýšené prekrvenie orgánov, neskôr rastúca maternica, ktorá vytláča ostatné orgány, najmä močový mechúr. Neobmedzujte však odporúčaný príjem tekutín. Ich nedostatok môže mať za následok dehydratáciu a závraty, ale aj zahustenie moču a množenie baktérií v ňom. Vyhýbajte sa len močopudným nápojom, ako sú niektoré čaje a káva. Pitný režim prispôsobte dennému režimu a dbajte na to, aby sa vám do močových ciest nedostávali patogény.

Ťažké, boľavé a opuchnuté nohy

Nemusíte chodiť na celodňové túry a dlho stáť, aby ste mali pocit unavených a boľavých nôh. Na svedomí to má reflux – nedostatočný spätný tok krvi v žilách a lymfatickom systéme. Srdce a cievy vykonávajú obrovskú prácu a nedokážu sa s tým vyrovnať vo všetkých situáciách. Tento stav je nepríjemný najmä v lete, opuchnuté nohy nie sú vtedy nijakou zriedkavosťou.

Snažte sa čo najčastejšie vykladať si nohy do vyššej polohy. Krv sa rýchlejšie a ľahšie vráti do ciev a lymfatickej tekutiny, opuchy sa výrazne zmiernia. Proces žilového návratu môžete podporiť i pravidelnou žilovou gymnastikou, chladným kúpeľom nôh a večernou masážou chodidiel masážnym olejom. Uvoľníte sa a lepšie zaspíte.

Náš tip

Ak nemáte kŕčové žily, môžete si večer nohy zľahka vymasírovať chladiacim krémom alebo gélom. Potom si ich vyložte. Počas dňa vám pomôžu zdravotné sťahovacie pančuchy či podkolienky. Majú zmysel, aj keď nemáte žilové ochorenie. Podporné pančuchy 1. kompresívnej triedy kúpite bez predpisu, pre 2. triedu potrebujete predpis od lekára.

Metabolizmus na plné obrátky

Počas tehotenstva pracuje váš metabolizmus na plné obrátky – to isté platí pre rovnováhu elektrolytov. Ukladanie vody v tkanive podmienené tvorbou hormónov, ako aj výmena plodovej vody sú pre telo matky veľmi náročné. Časť plodovej vody sa vstrebáva a vymieňa v tele bábätka, konečný produkt sa však vracia do matkinho krvného obehu. Jej pečeň vyčistí krv bábätka vrátane zložiek plodovej vody. Výmena krvi a látková premena teda podlieha princípu rotácie. Množstvo plodovej vody sa prispôsobuje rastu dieťaťa a v priebehu tehotenstva sa zvyšuje.

Chcete podporiť svoj metabolizmus a prácu orgánov? Pite dostatok tekutín! Okrem čistej vody sú vhodné minerálne vody, džúsy s nízkym obsahom kyselín a tehotenské čaje.

Vyskúšajte čajové zmesi s bio bylinkami, ktoré podporujú procesy počas tehotenstva prirodzenou cestou.

Najlepšie tipy v skratke

  • Vykladajte si nohy, kedykoľvek a kdekoľvek môžete.
  • Pite dostatok tekutín na podporu metabolizmu. Najlepšia je čistá voda a nesladené bylinkové čaje. Vhodné sú aj minerálky, vyberajte však len tie s nižším obsahom sodíka, teda soli. Minerály striedajte.
  • Doprajte si pravidelnú masáž chodidiel a nôh. Pri metličkách a kŕčových žilách sa však masáži nôh vyhýbajte.
  • Na posilnenie svalov použite brušný pás.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

 

Aké cvičenie je vhodné pre posilnenie svalov a šliach?

Vyskúšajte podporný brušný pás z elastanu. Dobre drží bruško a je oporou pre ťažko skúšaný chrbát tehotnej ženy. Opýtajte sa pôrodnej asistentky, ktoré cviky sú v 19. týždni tehotenstva obzvlášť užitočné a účinné. Nezabúdajte na precvičovanie svalov panvového dna.

 

Ako sa mám chrániť pri kŕčových žilách?

Ak už trpíte kŕčovými žilami, máte na ne dedičnú predispozíciu alebo máte v rodinnej anamnéze ochorenie srdca, opýtajte sa lekára, či má zmysel nosiť počas tehotenstva kompresívne pančuchy vyššej triedy, ktoré zabraňujú trombóze.

Tieto pančuchy sú veľmi pružné a podporujú návrat krvi do srdcovocievneho obehu. Účinne pôsobia proti vývoju kŕčových žíl. Rozhodli ste sa pre let? V takom prípade by ste bez nich nemali ísť na palubu.