Tehotenské týždne:
19. týždeň tehotenstva (19. TT): Vývoj mozgu napreduje
Koľko meria a váži bábätko v 19. týždni tehotenstva?
Dieťatko meria približne 15 centimetrov – je teda dlhé asi ako banán. Váži okolo 200 gramov, čo je hmotnosť banánu. Takúto hmotnosť ešte zvládnete nosiť bez akýchkoľvek problémov.
V 19. týždni tehotenstva sa bábätko v maternici môže ešte stále voľne pohybovať. Mení polohy – raz je hlavičkou hore, raz dole. Hýbe rúčkami, kope nôžkami, zdvíha hlavičku. Jeho neposednosť má význam, práve takto si trénuje svaly. Neskôr sa to zmení, bude intenzívne rásť a priberať a v maternici už nebude mať toľko miesta na pohyb.
Vývoj dieťaťa
Zmyslové orgány sú natoľko vyvinuté, že drobček už zreteľne reaguje na ticho a hluk. Toto je prvá fáza jeho adaptácie na život mimo maternice aj na váš osobný rytmus. Už v tomto týždni intenzívne vníma hlasy a učí sa ich rozpoznávať. Mamička rýchlejšie a ľahšie upokojí novorodenca, ktorému sa ešte pred príchodom na svet pravidelne prihovárala. Bábätko po pôrode spozná a vníma jej hlas a vôňu a cíti, že sa nachádza v bezpečnom a známom prostredí.
Človiečik, ktorý vo vás rastie, už naozaj potrebuje cítiť nehu. Reaguje na teplo ruky, ktorú si položíte na brucho. Je to prvá intenzívna komunikácia medzi ním a vami. Týmto spôsobom s ním môže nadviazať kontakt aj budúci otecko, súrodenec či dobrá priateľka.
Vývoj mozgu napreduje v 19. týždni veľkými krokmi. Momentálne sa rozvíjajú najmä časti mozgu zodpovedné za zmyslové vnímanie – napríklad chuti, vône, sluchu, zraku či dotyku.
Bábätko si stále trénuje aj sací reflex a často si cmúľa palec. Táto schopnosť mu po narodení zabezpečí príjem potravy, ale zároveň mu poslúži na upokojenie, uvoľnenie a získanie pocitu istoty.
Veľký význam má aj úchopový reflex. Dieťatko pohybuje prštekmi a zviera ich v päsť. Dotkne sa nošteka, chytí si pupočnú šnúru a potiahne ju.
Koža mu už miestami hrubne a nie je taká priesvitná. Podkožného tuku má však ešte stále veľmi málo.
Čakáte chlapčeka? Zatiaľ čo miešok je u chlapcov v 19. týždni tehotenstva zreteľne viditeľný, semenníky ostávajú skryté v brušnej dutine. Až krátko pred narodením zostúpia do mieška. Dieťa mužského pohlavia už od 16. týždňa tehotenstva produkuje testosterón, ktorý je dôležitý pre vývoj semenníkov.
Čakáte dievčatko? V 19. týždni tehotenstva sa už vo vaječníkoch dieťaťa ženského pohlavia stihlo vytvoriť niekoľko miliónov pohlavných buniek – vajíčok. Dozrievať budú postupne – od prvej ovulácie a menštruácie, teda od fázy, keď dievčatko dospeje a začne sa meniť na ženu, až po celý jej dospelý i sexuálne aktívny život zrelej dámy. Každý mesiac opustí jej vaječník jedno na oplodnenie pripravené vajíčko, a pochádzať bude zo zásoby tých, ktoré sa vytvorili ešte predtým, než sa ona sama narodila.
Čo sa s vami deje v 19. týždni tehotenstva?
Hmotnosť bábätka pomaly, ale sústavne rastie. V súčasnosti však ešte stále predstavuje len malý podiel na vašom rastúcom tehotenskom brušku. Za vaše priberanie zodpovedá v prvom rade zväčšujúca sa maternica, placenta, tukové zásoby a plodová voda.
Pravdepodobne vás zaujíma, ako si vaše telo poradí s pribúdajúcimi kilogramami v mesiacoch pred pôrodom. Nerobte si starosti, tehotenské hormóny sa postarajú o to, aby vaše kĺby boli mäkšie a šľachy pružnejšie.
Chcete vedieť, či sa váš hmotnostný prírastok pohybuje v odporúčanom rozmedzí? Zistíte to pomocou tehotenskej kalkulačky.
Môžete mať tieto príznaky
Tak ako v každom období tehotenstva, aj v 19. týždni si môžete všimnúť príznaky, ktoré ste doteraz nepoznali. U každej tehotnej ženy môžu byť, samozrejme, trochu odlišné.
Vlčí hlad
Tehotenské hormóny vedia poriadne vytrápiť žalúdok. Veľa budúcich mamičiek bojuje s návalmi hladu, dokonca aj v noci. Organizmus si týmto spôsobom zabezpečuje živiny, ktoré nevyhnutne potrebuje, aby zvládol rast dieťaťa.
Nestresujte sa, ale dávajte si pozor, aby ste jedli len hodnotné, na živiny bohaté potraviny a v malých množstvách.
Častejšie močenie
Otravuje vás, že musíte čoraz častejšie chodiť na toaletu? Je to síce nekomfortný stav, ale v tehotenstve úplne prirodzený. Na začiatku ho spôsobujú hormonálne zmeny a zvýšené prekrvenie orgánov, neskôr rastúca maternica, ktorá vytláča ostatné orgány, najmä močový mechúr. Neobmedzujte však odporúčaný príjem tekutín. Ich nedostatok môže mať za následok dehydratáciu a závraty, ale aj zahustenie moču a množenie baktérií v ňom. Vyhýbajte sa len močopudným nápojom, ako sú niektoré čaje a káva. Pitný režim prispôsobte dennému režimu a dbajte na to, aby sa vám do močových ciest nedostávali patogény.
Ťažké, boľavé a opuchnuté nohy
Nemusíte chodiť na celodňové túry a dlho stáť, aby ste mali pocit unavených a boľavých nôh. Na svedomí to má reflux – nedostatočný spätný tok krvi v žilách a lymfatickom systéme. Srdce a cievy vykonávajú obrovskú prácu a nedokážu sa s tým vyrovnať vo všetkých situáciách. Tento stav je nepríjemný najmä v lete, opuchnuté nohy nie sú vtedy nijakou zriedkavosťou.
Snažte sa čo najčastejšie vykladať si nohy do vyššej polohy. Krv sa rýchlejšie a ľahšie vráti do ciev a lymfatickej tekutiny, opuchy sa výrazne zmiernia. Proces žilového návratu môžete podporiť i pravidelnou žilovou gymnastikou, chladným kúpeľom nôh a večernou masážou chodidiel masážnym olejom. Uvoľníte sa a lepšie zaspíte.
Metabolizmus na plné obrátky
Počas tehotenstva pracuje váš metabolizmus na plné obrátky – to isté platí pre rovnováhu elektrolytov. Ukladanie vody v tkanive podmienené tvorbou hormónov, ako aj výmena plodovej vody sú pre telo matky veľmi náročné. Časť plodovej vody sa vstrebáva a vymieňa v tele bábätka, konečný produkt sa však vracia do matkinho krvného obehu. Jej pečeň vyčistí krv bábätka vrátane zložiek plodovej vody. Výmena krvi a látková premena teda podlieha princípu rotácie. Množstvo plodovej vody sa prispôsobuje rastu dieťaťa a v priebehu tehotenstva sa zvyšuje.
Chcete podporiť svoj metabolizmus a prácu orgánov? Pite dostatok tekutín! Okrem čistej vody sú vhodné minerálne vody, džúsy s nízkym obsahom kyselín a tehotenské čaje.
Vyskúšajte čajové zmesi s bio bylinkami, ktoré podporujú procesy počas tehotenstva prirodzenou cestou.
Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky
Aké cvičenie je vhodné pre posilnenie svalov a šliach?
Vyskúšajte podporný brušný pás z elastanu. Dobre drží bruško a je oporou pre ťažko skúšaný chrbát tehotnej ženy. Opýtajte sa pôrodnej asistentky, ktoré cviky sú v 19. týždni tehotenstva obzvlášť užitočné a účinné. Nezabúdajte na precvičovanie svalov panvového dna.
Ako sa mám chrániť pri kŕčových žilách?
Ak už trpíte kŕčovými žilami, máte na ne dedičnú predispozíciu alebo máte v rodinnej anamnéze ochorenie srdca, opýtajte sa lekára, či má zmysel nosiť počas tehotenstva kompresívne pančuchy vyššej triedy, ktoré zabraňujú trombóze.
Tieto pančuchy sú veľmi pružné a podporujú návrat krvi do srdcovocievneho obehu. Účinne pôsobia proti vývoju kŕčových žíl. Rozhodli ste sa pre let? V takom prípade by ste bez nich nemali ísť na palubu.