Tehotenské týždne:

17. týždeň tehotenstva (17. TT): Bábätko má vyvinuté zmysly

Koľko meria a váži bábätko v 17. týždni tehotenstva?

Vaše nenarodené dieťatko meria v 17. týždni tehotenstva približne 11 až 12 centimetrov. Veľkosťou ho možno prirovnať k hruške, hmotnosťou zatiaľ nie. Váži okolo 140 gramov – stredná hruška váži asi dvakrát toľko. Tieto údaje sú len orientačné, určite sa s nimi neporovnávajte. Každé bábätko sa vyvíja a rastie inak. Závisí to nielen od genetických daností oboch rodičov, ale napríklad aj od životosprávy budúcej mamy. Okrem rastu sa v tomto týždni tehotenstva ďalej vyvíja jedinečný vzhľad dieťatka a dozrievajú mu zmysly a reflexy. Nemá zatiaľ nijaký podkožný tuk, jeho pokožka je zvraštená, to všetko sa však onedlho zmení. Drobček začne priberať a vytvárať si tukové vankúšiky, ktoré bude potrebovať pre život mimo mamkinho bruška.

Vývoj dieťaťa

Črty tváre sú v 17. týždni tehotenstva takmer úplne vyvinuté. Sú originálne a nezameniteľné. Očká sa presunuli viac do stredu tváre, pohľad za zavretými viečkami smeruje dopredu. Začínajú rásť mihalnice i obočie. Z tvárovej chrupavky sa vytvoril noštek.

Bábätko má vyvinutý čuch, sluch a chuť. Zmyslové bunky, ktoré sú rozmiestnené po celom tele, mu zabezpečujú komplexnú citlivosť. Výrazne vníma podnety z vonkajšieho okolia, preto sa môže ľakať hlasných zvukov. Keby ste práve boli na ultrazvukovom vyšetrení, všimli by ste si, ako sa jeho telíčko po priložení sondy na vaše bruško trhne či mykne. Spravíte dobre, ak si odteraz odpustíte návštevu hlasného rockového koncertu či akčného filmu.

Drobček je v 17. týždni tehotenstva schopný zachytávať vnemy na úrovni svetla a tmy. Keď vystavíte svoje bruško slnečným lúčom, pocíti jas aj teplo a zareaguje na ne.

Čo sa s vami deje v 17. týždni tehotenstva?

Váš život pravdepodobne ovplyvňujú emócie. Podobne ako v puberte, aj teraz sa možno cítite ako na horskej dráhe. Pociťujete niekedy úzkosť či strach? Pre budúcu matku sú to prirodzené pocity. Konfrontujú vás s úplne novou životnou situáciou. Obavy o zdravie a pohodu bábätka, ale aj otázky, či dobre zvládnete rolu matky a starostlivosť o rodinu, sú pre toto obdobie príznačné.

Žena, ktorá sa teší na dieťatko a na spoločný rodinný život, však prežíva aj neopísateľné chvíle šťastia. Mnohé nastávajúce mamy si začínajú „stavať hniezdo“ práve okolo 17. týždňa tehotenstva. Patríte k tým, čo stále niečo zháňajú, plánujú, zariaďujú? Je to bežný prejav intenzívneho vyrovnávania sa s faktom, že budete matkou.

Náš tip

Je samozrejmé, že chcete mať pre bábätko všetko perfektne pripravené. Nemusíte sa však s nákupmi detského zariadenia, pomôcok či oblečenia ponáhľať. Keď sa malé narodí, rýchlo zistíte, že nepotrebuje toľko vecí, ako ste si mysleli. Naozaj je lepšie kupovať ich postupne a uvážene.

Vaše pocity sa možno odrazia aj v snoch. Podvedome v nich budete spracovávať i pochybnosti a obavy, ktorými ste sa zaoberali cez deň.

Môžete mať tieto prejavy a príznaky

Trápi vás zábudlivosť

Poznáte to? Idete si pripraviť čaj, vyruší vás zvonenie telefónu, a po rozhovore si neviete spomenúť, čo ste vlastne chceli robiť. Neviete nájsť kľúče od auta, zabúdate na dohodnuté stretnutia, tuho rozmýšľate, čo ste plánovali kúpiť v drogérii. Ak vám to znie povedome, nebojte sa. Tehotenská zábudlivosť nie je nič výnimočné, prežíva ju nejedna budúca matka. Prispievajú k nej „zbláznené“ tehotenské hormóny, ale aj množstvo nových dojmov, pocitov a informácií, ktoré sa nedajú ľahko spracovať. Neraz sa k nim pridávajú problémy so spánkom a nadmerné požiadavky na seba samu.

Pamäť vám bude lepšie fungovať, keď si vyhradíte dostatok času na spánok a relax. Zacvičte si, choďte na prechádzku do prírody, doprajte si voňavý kúpeľ. Ak budete uvoľnenejšia a bez stresu, nebudete toľko zabúdať. Pomôže vám aj diár, do ktorého si všetko zaznačíte. Mobil, peňaženku a kľúče odkladajte na jedno miesto.

Tehotenská zábudlivosť je prirodzená a dočasná, po pôrode sa vytratí. Nemá nič spoločné s demenciou, vážnym neurologickým ochorením. Vo výnimočných prípadoch sa však môže spájať s depresiou. Ak sa vyhýbate spoločnosti, máte negatívne myšlienky, nechuť do jedla a strácate záujem o to, čo vás predtým bavilo, obráťte sa na psychológa, prípadne psychiatra.
 
Cítite prvé pohyby dieťaťa

Ak ste druhorodička, od 17. týždňa už určite vnímate letmé pohyby človiečika vo vašom brušku. Prvorodičky musia byť trpezlivejšie, no pohyby bábätka už tiež začínajú správne identifikovať. Pýtate sa, ako ich s istotou rozpoznať? Dajú sa porovnať so šteklením či hmýrením, ktoré je postupne čoraz intenzívnejšie. U tehotnej ženy vyvolávajú úžasný pocit šťastia.

Maternica sa rozťahuje

S intenzívne sa zväčšujúcou maternicou sa rozťahujú a napínajú aj väzy, ktoré ju fixujú. Môže sa to prejavovať akýmsi pukaním, ťahaním alebo bolestivým napätím. Ak nemáte ďalšie príznaky, sú tieto prejavy neškodné. Keď však cítite bolesť, ktorá prichádza v pravidelných intervaloch, alebo krvácate z pošvy, okamžite vyhľadajte lekára, aby ste neohrozili vývoj dieťatka. Bežný je biely alebo číry vaginálny výtok bez zápachu. Ak je iný a pridá sa k nemu svrbenie, pálenie alebo aj bolesť, pravdepodobne máte infekciu – a tú treba tiež liečiť.  

Nepríjemné napätie spôsobené rastúcou maternicou prekonáte pravidelným cvičením zameraným na posilnenie panvového dna a na uvoľnenie maternicových väzov. Pohyb spraví dobre nielen vám, ale aj bábätku – zabezpečí mu pravidelný prísun kyslíka.

Kŕčové žily na nohách

Všimli ste si na nohách, najmä na lýtkach, rozvetvené fialové žilky – metličky? Nie sú síce estetické, ale nemusíte mať obavy, ide o bežný jav. Vaše telo pracuje na plné obrátky a spracováva zvýšený objem krvi.

U niektorých tehotných žien sa však vo zvýšenej miere tvoria kŕčové žily – varixy. Tie už sú prejavom chronického žilového ochorenia, ktoré je podmienené dedičnosťou, obezitou alebo sedavým životným štýlom. V takom prípade čo najskôr navštívte cievneho lekára, ktorý žily vyšetrí a predpíše vám lieky a kompresívne pančuchy alebo podkolienky. Dnes už v zdravotníckych pomôckach kúpite elegantné kúsky s čipkou či bez nej, ktoré nevyzerajú ako zdravotné „gumové“ pančuchy našich starých mám.

Metličkám alebo kŕčovým žilám môžete predchádzať správnou životosprávou – teda primeraným pohybom, najmä chôdzou, stravou obsahujúcou vlákninu a pravidelným pitným režimom. Ak máte sedavé zamestnanie, striedajte polohy. Po istom čase sa postavte a poprechádzajte. Doma cvičte žilovú gymnastiku a nohy si vykladajte do zvýšenej polohy. Nesprchujte sa v horúcej vode, naopak, na záver si nohy ostriekajte vlažnou až studenou vodou. Masáž nôh je síce príjemná, ale ak máte vystúpené žily, nie je vhodná. Radšej si nohy večer pred spaním nakrémujte špeciálnym chladivým krémom z lekárne, ktorý podporuje prekrvenie.

Tehotenské bruško sa zaokrúhľuje

V 17. týždni tehotenstva už neutajíte, že „ste v tom“. Na vaše rastúce bruško sa bude zameriavať čoraz viac pohľadov. Možno sa stretnete aj s tým, že okrem partnera sa ho budú chcieť dotknúť alebo ho dokonca pohladkať aj iní príbuzní či známi. Ak vám to neprekáža, v poriadku, no ak je vám to nepríjemné, otvorene to vysvetlite a dotyky odmietnite.

V priebehu tohto mesiaca priberiete asi 250 gramov týždenne. Veľkú časť prírastku hmotnosti má na svedomí rastúca maternica. K priberaniu prispieva aj placenta a plodová voda.

Zväčšujú sa vám prsia, boky a bruško, nadobúdate typicky ženské tvary. Tuk, ktorý na sebe vnímate, nie je samoúčelný, má svoj význam. Po pôrode vám dodá energiu a telo ho bude zužitkovávať pri dojčení.

Najlepšie tipy v skratke

  • Pravidelne si precvičujte svaly panvového dna.
  • Ak môžete, cvičte na čerstvom vzduchu. Nemáte na to podmienky? Naordinujte si pravidelné prechádzky. Ideálna je rýchlejšia chôdza, samozrejme, primeraná vášmu stavu.
  • Jedzte ľahkú stravu z čerstvých miestnych surovín. Vyhýbajte sa vyprážaným a mastným jedlám, ako aj pokrmom z polotovarov či rýchlemu občerstveniu. 
  • Ak sa cítite v pohode, naplánujte si spoločné aktivity nielen s partnerom a rodinou, ale aj s priateľmi alebo s budúcimi mamičkami. Uvoľníte sa a nebudete stále myslieť na to, že onedlho sa váš život od základov zmení. 
  • Výbavičku pre bábätko nekupujte bezhlavo. Poraďte sa s mamou, s kamarátkou, ktorá už má deti, prípadne si prečítajte odporúčania na internete. Ak vám neprekážajú nosené veci alebo používané detské pomôcky, kúpte ich z druhej ruky alebo ich zdieľajte. Ušetríte financie a podporíte životné prostredie.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Aké cviky sú dobré na posilnenie panvového dna?

Kegelove cviky posilňujú a naťahujú svaly panvového dna, ktoré budú v nasledujúcich mesiacoch niesť veľké bremeno. Cielené sťahovanie a uvoľňovanie vaginálnych svalov vám pomôže pri pôrode. Pravidelným cvičením v tehotenstve však predídete aj popôrodnej stresovej inkontinencii. Ochabnutie svalov a tkanív okolo močovej trubice – napríklad po ťažšom prirodzenom pôrode a nasledujúcej fyzickej záťaži, ktorú predstavuje aj zdvíhanie a nosenie dieťaťa a kočíka – môže mať za následok únik moču pri kašli, kýchaní či smiechu. Na Kegelove cviky sa opýtajte pôrodnej asistentky, gynekológa alebo si ich vyhľadajte na internete.

Na nohách sa mi objavujú nepekné cievky alebo vystúpené žily. Čo s nimi?

Znepokojujú vás rozšírené metličky či kŕčové žily na lýtkach, predkolení, členkoch alebo na stehnách? Gynekológ vás pošle na angiologické vyšetrenie. Angiológ je cievny špecialista, ktorý zistí, do akej miery treba tieto prejavy riešiť už počas tehotenstva. Niekedy ich sprevádza únava, bolesť či opuchy nôh. Dôležitá je prevencia, napríklad nosenie kompresívnych pančúch, žilová gymnastika, zmena polôh pri sedavej práci, dostatočný pohyb – najmä rýchlejšia chôdza – a vhodná životospráva. Lekár vám môže predpísať aj venofarmaká, lieky na spevnenie žilových stien alebo na ovplyvnenie prietoku krvi.

Kde mám hľadať tipy na zdravé a efektívne stravovanie?

Opýtajte sa pôrodnej asistentky na recepty, ktoré ľahko uvaríte. Ideálne je, ak pokrmy majú vysoký obsah vlákniny a sú bohaté na živiny.