Tehotenské týždne:

26. týždeň tehotenstva (26. TT): Bábätko sa učí dýchať

Koľko meria a váži bábätko v 26. týždni tehotenstva?

V 26. týždni tehotenstva meria bábätko od hlavy po päty zhruba 35 až 36 centimetrov, teda asi toľko ako tekvica. Jeho hmotnosť sa pohybuje v rozpätí 750 až 900 gramov. Onedlho bude vážiť už kilogram.

Vo vašom brušku má ešte stále miesto na to, aby sa otočilo a natiahlo. Každý týždeň je to však preň čoraz náročnejšie a pre vás namáhavejšie.

Vývoj dieťaťa

V 26. týždni začína dieťa trénovať dýchacie pohyby. Otvárajú sa mu nosné dierky, cez ktoré z času na čas vdýchne či skôr nasaje plodovú vodu. Táto činnosť je veľmi dôležitá pre dozrievanie pľúcneho tkaniva – po pôrode bude robiť presne to isté so vzduchom.

V tomto týždni pokračuje vývin zraku, najmä jeho vnútorná stavba. Oči sú už prepojené s oblasťami mozgu, ktoré spracúvajú optické podnety. Bábätko rozlišuje svetlo, tmu aj tvary a z času na čas otvorí očné viečka.

Ak vystavíte bruško silnému svetlu, napríklad priamemu letnému slnku, drobček sa môže zľaknúť, prípadne sa zobudí a pohybmi sa vám pripomenie.

Rozdiel medzi fázami bdenia a pokoja je čoraz výraznejší. Ak vnímate pohyby, znamená to, že bábätko práve bdie a aktívne „pracuje“. Ak pohyby niekoľko hodín necítite, s najväčšou pravdepodobnosťou spinká. Čakáte dvojčatá? Aj pri nich môžete rátať s dlhšími obdobiami odpočinku v približne rovnakom čase. Dvojčiatka prispôsobujú správanie jedno druhému, takže robia podobné veci v podobnom čase.

Čo sa s vami deje v 26. týždni tehotenstva?

Obvod pása sa u tehotných žien líši. Aj u tej istej sa môže pri každom tehotenstve postava vyvíjať inak. Ste tehotná druhý či tretí raz? Určite ste si všimli, že bruško sa vám guľatí rýchlejšie, ako keď ste boli prvorodička. Tkanivá sú viac uvoľnené. Niektoré ženy majú „od prírody“ menej pevné tkanivo, takže bruško sa im zväčšuje rýchlejšie v porovnaní s inými nastávajúcimi mamičkami. Na jeho tvar a veľkosť vplýva aj poloha bábätka, množstvo plodovej vody a ďalšie faktory.

Ako rýchlo bude rásť obvod vášho bruška, závisí aj od typu postavy, výšky a hmotnosti. Zrejme ste si už všimli, že ťažisko vášho tela sa posúva dopredu, čo spôsobuje prehýnanie chrbtice a zmenu sklonu panvy. Hoci je to fyziologicky normálny jav súvisiaci s tehotenstvom, dôsledkom bývajú bolesti krížov. Môžete im predchádzať správnym držaním tela a pravidelným cvičením pre tehotné.

Náš tip

Podporný tehotenský pás vám pomôže pri bolestiach chrbtice, spevní kríže a bruško. Na trhu nájdete niekoľko typov, pred kúpou sa však poraďte s lekárom alebo pôrodnou asistentkou. Niektorí odborníci ho odporúčajú nosiť, iní nie.

Môžete mať tieto príznaky

Poruchy trávenia

Maternica stále rastie a zvyšuje sa jej tlak na vnútorné orgány, teda aj na tráviace ústrojenstvo. Trávenie sa spomaľuje, lebo žalúdok nedokáže prijímať a spracovávať väčšie dávky jedla. Okrem pocitu plnosti po jedle vás preto môže potrápiť nevoľnosť či záha, ktorá sa prejavuje nepríjemným pocitom pálenia v hornej časti brucha blízko hrudnej kosti.

Tehotná žena má oslabený imunitný systém, pretože jej organizmus výrazne zaťažujú hormonálne a iné zmeny. Snažte sa konzumovať čerstvé potraviny a dbajte na hygienickú prípravu jedla, aby ste sa vyhli infekcii. Vyhýbajte sa „zakázaným potravinám a jedlám“, teda mastným, pikantným a vyprážaným pokrmom, jedlám z polotovarov, rýchlemu občerstveniu, údeninám a iným výrazne priemyselne spracovaným potravinám, alkoholu, káve a sladeným nápojom.

Strie

Koža je síce mimoriadne pevný a pružný orgán ľudského tela, ale počas tehotenstva dostáva zabrať viac ako v akomkoľvek inom období života ženy. Niekedy sa nedokáže prispôsobiť rýchlemu nárastu poprsia a bruška. Vtedy kožné tkanivo popraská a poškodené sa nahradí spojivovým väzivom. Dôsledkom sú trhlinky, ktoré na rozdiel od klasických jaziev nevznikajú na povrchu, ale v hlbokej vrstve kože. V podstate ide o vnútorné jazvičky, ktoré sa tvoria pri náhlej alebo väčšej zmene objemu kože na najviac oslabených a namáhaných miestach – najčastejšie na prsiach, bokoch, zadku a bruchu. Spočiatku sú ružové, až červené, neskôr zblednú.

Ak máte nábeh na strie, ich vzniku síce nezabránite, môžete však robiť preventívne opatrenia, aby boli čo najmenej viditeľné. Podporujte pevnosť a pružnosť pokožky tým, že ju budete poctivo zvlhčovať hydratačnými krémami, gélmi či telovými mliekami. Dôležité je kožu aj premasťovať. Ideálne je, keď jej doprajete pravidelnú masáž telovým olejom, napríklad olivovým, jojobovým či mandľovým. Kozmetika na zmiernenie strií môže obsahovať aj esenciálne mastné kyseliny, pantenol, vitamíny A a E a kyselinu hyalurónovú. Vyskúšajte aj jemný telový píling, ktorý dokáže odstrániť povrchovú vrstvu kože a zjemniť jej nezrovnalosti. Dbajte na správnu životosprávu, najmä na dostatok tekutín. Ak vám budú strie po pôrode prekážať, môžete vyskúšať niektorú z metód estetickej dermatológie, napríklad laserové ošetrenie či ihličkovú rádiofrekvenciu.

Kožu na namáhaných miestach si krémujte a masírujte každý deň. Vytvorte si pravidelný rituál a pridajte k nemu dobrú náladu. Zabránite svrbeniu pokožky a zmiernite tvorbu strií.

Svrbenie pokožky

Keďže koža na bruchu aj celom tele je čoraz viac namáhaná, môže byť aj suchá a popritom svrbieť. Svrbieť vás môžu aj chodidlá a dlane, za čo môže zvýšená hladina tehotenského hormónu. Intenzívnym svrbením sa však prejavuje aj tehotenská cholestáza. Sprievodnými príznakmi bývajú tmavý moč, bledá stolica či žltačka. Ide o poruchu pečene, pri ktorej žlč nedokáže preniknúť do dvanástnika. Najčastejšie sa vyskytuje v neskorších štádiách tehotenstva a pri viacpočetnom tehotenstve, môže sa však objaviť aj skôr. Pretrváva do pôrodu, potom ustupuje. Ak cítite intenzívnejšie svrbenie, určite to oznámte lekárovi.

Najlepšie tipy v skratke

  • Objednajte sa k zubnému lekárovi a dentálnej hygieničke, ak ste tak ešte nespravili. Kontrola chrupu a profesionálna zubná hygiena sú v období, keď sa zuby oveľa viac kazia, veľmi dôležité. 
  • Nezabúdajte na zoznam vecí, ktoré budete potrebovať po pôrode vy aj novorodeniatko. Je lepšie o jednotlivých položkách najprv porozmýšľať než ich kúpiť hneď, bez rozmýšľania.
  • Budete potrebovať detskú izbu? Teraz je najlepší čas na jej naplánovanie a zariaďovanie.
  • Zaobstarajte si oblečenie vhodné na dojčenie. Ideálne sú topy. Nemusia byť nové, budete ich potrebovať len na kratší čas. Opýtajte sa priateliek alebo si pozrite inzeráty s kvalitným oblečením z druhej ruky.
  • Využite voľný čas pred pôrodom na stretnutia s priateľmi a so známymi. Po pôrode a najmä v šestonedelí bude času na pohodové stretnutia menej. Možno sa skontaktujete s niekým, kto vám bude podporou v prvých dňoch s bábätkom, prípadne vám pomôže pri opatrovaní staršieho súrodenca počas pôrodu.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Je úplne normálne, keď vás v priebehu tehotenstva z času na čas prepadnú starosti a obavy. Koniec koncov, tento stav je v živote ženy výnimočný, ocitli ste sa v novej životnej situácii, s ktorou sa musíte vyrovnať. Zvlášť prvé tehotenstvo so sebou prináša veľa nového a nepoznaného.

Nebojte sa klásť otázky lekárovi alebo pôrodnej asistentke, ktorým dôverujete, a využite skúsenosti žien, ktoré sa už stali matkami.

 

Mám pocit, že bábätko sa málo hýbe.

Nie ste si istá, či je frekvencia a intenzita pohybov dieťaťa normálna a pravidelná? Dôverujte materskej intuícii a svojim pocitom a poraďte sa s gynekológom. Zhodnotí vaše pozorovania a skontroluje vitálne funkcie bábätka.

Zaznamenávajte si aktivitu bábätka počas dňa. Môže sa stať, že drobček je jeden deň pokojnejší a veľmi sa neozýva – o to aktívnejší bude na druhý deň. Ak však viac ako 24 hodín necítite žiadne pohyby alebo ich vnímate len sporadicky, vyhľadajte lekára.

Náš tip

Znepokojuje vás, keď už niekoľko hodín necítite pohyby bábätka? Vypite dva veľké poháre vody, niečo zjedzte alebo urobte pár drepov. Človiečika určite prebudia zvuky vašich čriev či pohybová aktivita.

Mám si dať skontrolovať hladinu železa a cukru v krvi?

Cítite sa unavene a nie ste v pohode? Opäť prediskutujte s lekárom v poradni aktuálnu hladinu hemoglobínu, indikátora množstva železa v krvi. Lekár vie, pod akú hranicu by nemala klesnúť.

Dôležitá je aj vyrovnaná hladina cukru v krvi, ktorá nezaťaží vás ani dieťa. Aj keď sa snažíte vyhýbať jedlám s vysokým obsahom sacharidov, vaša strava by mala obsahovať isté množstvo cukru, ktoré zaistí jeho stabilnú hodnotu.