Tehotenské týždne:
33. týždeň tehotenstva (33. TT): Mozog bábätka sa rýchlo zväčšuje
Ste v 33. týždni a v 9. mesiaci tehotenstva – začína sa posledná vzrušujúca fáza vývoja bábätka pred narodením. V maminej maternici sa cíti dobre, má všetko, čo potrebuje. Nedá sa presne predpovedať, kedy sa vypýta na svet, obrazne povedané, má vlastnú hlavu a plán. Väčšina detí sa narodí medzi 37. a 41. týždňom tehotenstva, takže buďte pripravená na veľkú chvíľu v tomto časovom rozmedzí.
Koľko meria a váži bábätko v 33. týždni tehotenstva?
Bábätko má v 33. týždni od 43,5 do 43,8 centimetra. Je veľké asi ako papája, ktorú svojím tvarom trochu pripomína. Toto exotické ovocie je na jednom konci predĺžené a na druhom má zasa širší obvod.
Váži približne 1 980 gramov, takže onedlho už prekročí dvojkilogramovú hranicu. Ak si chcete lepšie uvedomiť jeho hmotnosť, vedzte, že už je takmer také ťažké ako dva balíčky múky a ďalej usilovne mocnie a priberá. Do konca „pobytu“ v brušku môže svoju váhu ešte stále zdvojnásobiť, hoci nemusí pribrať až toľko. Pôrodná hmotnosť je, podobne ako veľkosť, u každého novorodenca veľmi individuálna.
Vývoj dieťaťa
Vyvinuté sú nielen telesné orgány, ale aj zmysly s výnimkou čuchu. Dieťatko vidí prostredie, ktoré ho obklopuje, počuje tlkot vášho srdca, hlasy ľudí, s ktorými sa rozprávate, uvedomuje si chuť plodovej vody, ktorú prehĺta, a vníma dotyky, napríklad keď si cmúľa vlastný palček. Chýba mu len piaty zmysel, čuch, pretože pachy sa v plodovom vaku nemajú ako šíriť. V maternici chýba vzduch, ktorý prenáša pachové vnemy. Tie začne vnímať a spracovávať až po narodení.
Ak by sa bábätko narodilo predčasne v 33. týždni tehotenstva, malo by veľkú šancu na ďalší zdravý vývoj. Keďže si však samo ešte stále nedokáže regulovať telesnú teplotu a nemá dostatok podkožného tuku, muselo by nejaký čas stráviť v špeciálne vyhrievanom inkubátore.
Mozog sa v 33. týždni tehotenstva vyvíja mimoriadne rýchlo. Množia sa mozgové neuróny a prepojenia medzi jeho jednotlivými centrami. Zväčšuje sa nielen objem mozgu, ale aj obvod hlavičky – tá tento týždeň narastie asi o 1,3 centimetra a až do pôrodu bude ďalej rásť. Na lebke sa nachádza šesť fontanel, lupienkov, ktoré chránia zväčšujúci sa mozog. Na miestach, kde sa lebečné kosti stretávajú, totiž lebka nie je uzavretá kostným tkanivom, ale väzivovým spojením. Preto sú fontanely veľmi pružné a počas pôrodu sa prekryjú tak, aby hlavička bábätka bezpečne prešla úzkymi pôrodnými cestami. Po narodení poskytujú mozgu v lebke dostatok priestoru na to, aby mohol ďalej pokračovať v raste. Nahmatať sa však zväčša dajú len dve fontanely. Malá fontanela na záhlaví novorodeniatka má trojuholníkový tvar a uzatvára sa v priebehu prvých troch mesiacov po narodení. Veľká fontanela sa nachádza v strede lebky, má tvar diamantu a uzatvára sa postupne počas prvého roka života.
Dozrieva aj kostrový systém. Kosti dieťatka musia ešte trochu stvrdnúť, aby odolali kontrakciám a tlaku pri pôrode. Ani pri narodení však nie sú úplne pevné, ich tvrdnutie pokračuje niekoľko prvých týždňov a mesiacov. Vývoj kostí, ako aj zmyslov, reflexov, pohybového aparátu, črevného systému, rastu a hmotnosti narodeného bábätka bude už sledovať detský lekár – pediater.
Gynekológ pomocou ultrazvuku pravidelne kontroluje aktuálnu polohu bábätka v maternici. Väčšina detí sa v 33. týždni otáča hlavičkou dole k pôrodným cestám. Ak sa tak ešte nestalo, stále je možnosť, že sa do pôrodu pretočí. Iba v malom množstve prípadov sa stane, že na maternicovú bránku tlačí panvou, nožičkami, prípadne kolienkami.
Čo sa s vami deje v 33. týždni tehotenstva?
Fundus maternice, teda vzdialenosť od horného okraja lonovej kosti po vrchol maternice, sa v 33. týždni tehotenstva nachádza asi tri prsty pod rebrovým oblúkom. To vytvára obrovský tlak na bránicu, pľúca, žalúdok a močový mechúr. Dôsledkom je, že sa zvyšuje dýchavičnosť, pálenie záhy, ako aj nutkanie na močenie. Problémy s dýchaním však neznamenajú, že vy alebo bábätko trpíte nedostatkom kyslíka. Približne tri týždne pred pôrodom sa dieťatko posunie hlbšie do panvy, maternica klesne nižšie, takže jej tlak na pľúca sa zmierni a dýchavičnosť ustúpi.
Môžete mať tieto prejavy a príznaky
Opuchnuté končatiny
Keďže váš organizmus čoraz viac zadržiava vodu, ktorá sa hromadí v telesných dutinách a tkanivách, pravdepodobne vám budú častejšie opúchať nohy a chodidlá. K opuchom sa môžu pridať aj bolesti. Základnou prevenciou je vykladať si nohy, cvičiť žilovú gymnastiku, piť veľa tekutín, a ak treba, nosiť zdravotné kompresívne podkolienky alebo pančuchy.
Pohyby dieťaťa sú čoraz silnejšie
Dieťatko sa vo vašom lone hmýri a otáča tak intenzívne, až vám to niekedy vyrazí dych a musíte sa zastaviť. Ak čakáte dvojičky, tento pocit sa stupňuje – ako keby vo vás zúrilo tornádo. Nebojte sa, táto zvýšená aktivita je úplne normálna a je aj dôležitá. Bábätko si hľadá optimálnu pôrodnú polohu.
Vaše myšlienky sa točia okolo bábätka
Každodenný život je čoraz tesnejšie prepojený s bábätkom v brušku. Väčšina vašich myšlienok sa točí okolo neho. Možno sú dosť chaotické a zatiaľ ich neviete ovládať. Stupňujú sa aj vaše obavy z pôrodu a pochybnosti, či zvládnete starostlivosť v šestonedelí. Od iných matiek ste sa už asi dozvedeli, aký je pôrod bolestivý a aké náročné bývajú prvé týždne života s novorodencom. Nebojte sa. Každý to môže znášať inak. Navyše príroda zariadila, že žena podvedome vytesní už pár dní či mesiacov po pôrode negatívne zážitky spojené s bolesťou a so stresom a v mysli jej ostanú iba pekné spomienky. Neskôr preto neodmieta prípadné ďalšie tehotenstvo.
Zbalili ste si už tašku do pôrodnice? Je najvyšší čas! Výbavičku pre novorodeniatko na prvé týždne po príchode na svet aj veci pre seba už máte určite pripravené. Možno ešte s partnerom dolaďujete očakávanému zázraku izbičku alebo skôr prvý kútik. Pamätajte, že bezpečnosť je dôležitejšia ako milé dekorácie v interiéri. Odstráňte z izby všetky nepotrebné ozdobné predmety, zvážte všetky vankúše, kožušiny či plyšové zvieratká. Súvisí s nimi riziko prehriatia či udusenia sa bábätka.
Cvičné kontrakcie sú prípravou na pôrod
V 33. týždni tehotenstva vám bruško tvrdne čoraz viac. Cvičné kontrakcie, „poslíčkovia“, by zatiaľ mali trvať krátko, približne pol minúty. Nedochádza pri nich k otváraniu pôrodných ciest. Onedlho sa však zintenzívnia a postupne sa budú meniť na pravé, teda predpôrodné kontrakcie. Maternica začne postupne klesať do malej panvy, takže sa zníži tlak na niektoré vnútorné orgány, napríklad na pľúca. Dýchavičnosť ustúpi a vy sa budete viac tešiť na moment, keď budete bábätko prvý raz držať v náručí.
Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky
Intenzívnejšie mi tvrdne brucho. Ide ešte stále o cvičné kontrakcie?
Vaše telo, najmä brušné svaly, sa usilovne pripravuje na pôrod, preto sa môžete cítiť neisto. Znova a znova si kladiete otázku, či máte ešte stále cvičné sťahy maternice alebo už pravé, predpôrodné. Pre istotu sa opýtajte ošetrujúceho gynekológa alebo pôrodnej asistentky na kritériá, podľa ktorých môžete hodnotiť a rozlišovať kontrakcie.
Je lepšie pýtať sa a prípadne vyvolať falošný poplach ako nespraviť nič a niečo dôležité premeškať. Vaše obavy, že sa niečo deje, môžu byť oprávnené. Sú kontrakcie bolestivé alebo pri nich krvácate? Cítite bolesť podobnú menštruačnej, celkovú bolesť brucha alebo chrbta? Máte nevoľnosť alebo hnačku? V takom prípade sa okamžite poraďte s lekárom a informujte pôrodnú asistentku, ak s ňou spolupracujete.
Vaše bábätko by malo ešte niekoľko týždňov dozrievať v maternici, až kým nebude pripravené na pôrod a život „tam vonku“. Preto je veľmi dôležité včas rozpoznať prípadné pravé kontrakcie a predísť tak predčasnému pôrodu.