20. týždeň tehotenstva (20. TT): Je tu polčas

Koľko meria a váži bábätko v 20. týždni tehotenstva?

Vaša ratolesť meria približne16 až 20 centimetrov. To je veľkosť baklažánu. Váži 250 až 290 gramov – asi toľko, čo celé maslo. Stále je dosť ľahké a v maternici má miesto. Umožňuje mu to rozvíjať svoj pohybový potenciál a otáčať sa okolo vlastnej osi.

Obraty okolo vlastnej osi sú dôležité pre zdokonalenie pohybového rozsahu a zmyslu pre rovnováhu. Týmto spôsobom si dieťatko trénuje vnímanie ťažiska tela.

Vývoj dieťaťa

Bábätko intenzívne trénuje pohybový reflex. Kope nožičkami, krúti sa a robí kotrmelce, pričom vlní plodovú vodu. Jej množstvo sa postupne zvyšuje, prispôsobuje sa rastu dieťatka a chráni ho pred prípadným vonkajším tlakom na matkino brucho.

Ďalej si precvičuje úchopový vývinový reflex. Pridŕžanie a uchopovanie je veľmi dôležité ihneď po narodení – novorodenec si dokáže pridržať matkin prsník a pohybmi ručičiek a prisatím k bradavke vyvolať tvorbu prvého materského mlieka. Zároveň robí pohyby, ktoré napodobňujú posúvanie a lezenie po štyroch.

Pôrodná asistentka položí bábätko po pôrode čo najskôr do matkinho náručia. Okrem stimulácie tvorby materského mlieka to uľahčuje jeho pohybový rozvoj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. V našom „civilizovanom“ svete sa – na rozdiel od „prírodných“ národov – tento prirodzený akt istý čas ignoroval, dnes je však už bežné, že bábätko hneď putuje do maminých rúk.

V 20. týždni tehotenstva sa pomaly formuje obočie, ktoré budúcemu človiečikovi ostáva na celý život. Očné viečka sú pohyblivé, ale nasledujúce týždne budú ešte stále zatvorené.

Drobček si už v 20. týždni dokáže vytvárať „spomienky“. Zvuky alebo hudbu, ktorú vníma vo vašom lone, rozpozná po narodení. Odteraz mu môžete spievať alebo púšťať „uspávanku na dobrú noc“. V „novom živote“, po narodení, ju spozná – a možno mu uľahčí zaspávanie.

Medzi 19. a 21. týždňom tehotenstva podstúpite okrem merania tlaku, vyšetrenia krvi a moču aj ďalšie podrobné ultrazvukové vyšetrenie. Gynekológ okrem veľkosti a polohy dieťatka dôkladne skontroluje jeho končatiny a vnútorné orgány, ako aj pupočník, placentu a plodovú vodu. Srdiečko je jasne rozpoznateľné a bije vyššou rýchlosťou ako u dospelých. Vývoj mozgu pokročil natoľko, že jeho najdôležitejšie oblasti už lekár ľahko rozpozná na obrazovke ultrazvuku. Vyšetrí aj anatomické vlastnosti obličiek a priechodnosť čriev.

Čo sa s vami deje v 20. týždni tehotenstva?

Ak ste druhorodička, asi ste si už všimli jemné pohyby bábätka. Mohli by ste ich prirovnať k žblnkaniu či k trepotaniu motýlích krídel. Ženy, ktoré už pod srdcom nosili dieťatko, ich cítia vždy skôr ako tie, ktoré tento pocit ešte nezažili.

Čakáte prvé dieťa? Pravdepodobne netrpezlivo premýšľate, kedy konečne pocítite jeho pohyby. Určite sa tak už viackrát stalo, no ešte ste ich nevnímali, pretože boli pomerne nevýrazné a nevedeli ste ich s istotou rozpoznať.

Prvorodičky zvyčajne spozorujú prvé pohyby drobčeka medzi 20. a 24. týždňom tehotenstva. Vnímajú akési bublinkovanie či šteklenie spôsobené vlnením plodovej vody. Tieto pohyby si môžete predstaviť ako mydlové bubliny, ktoré sa rozprsknú na stene vášho bruška, alebo ako motýľa mávajúceho krídlami – jemné „kopance“ patria k najvzrušujúcejším okamihom tehotenstva.

Ak je placenta umiestnená v prednej časti alebo je brušná stena hrubšia, pohyby sú tlmenejšie a pocítite ich neskôr. Bude ešte nejaký čas trvať, kým ich začnete vnímať alebo ich dokonca uvidíte.

Môžete mať tieto príznaky

Hormonálne zmeny, ktorým sa vaše telo vystavuje už niekoľko týždňov, prinášajú rôzne príznaky. Niektoré sú nepríjemné a je dobré, keď sa proti nim bránite vhodnými preventívnymi opatreniami.

Vaginálny výtok

Z času na čas si možno všimnete zvýšený výtok z pošvy. „Samopreplachovaním“ vagíny sa organizmus počas tehotenstva snaží udržiavať pôrodné cesty čisté, bez choroboplodných zárodkov. Produkuje viac tekutiny, ktorá odvádza patogény z tela von.

Bábätko v maternici chráni pred infekciami tvrdá hlienová zátka, ktorá pevne uzatvára krček maternice a spolu s plodovým obalom tvorí obrannú líniu. Pošva napriek tomu podlieha zvýšenému riziku kvasinkovej infekcie, známej ako vaginálna mykóza. Buďte zvlášť opatrná na verejných kúpaliskách, v bazénoch alebo pri použití verejných toaliet.

Uistite sa, že výtok je vždy belavý alebo biely a má neutrálny zápach. Ak sa jeho farba alebo vôňa zmení, je hrudkovitý alebo v pošve cítite opuch, nepríjemné svrbenie, pálenie až bolesť, obráťte sa na lekára, ktorý vám predpíše antimykotiká vo forme tabliet, čapíkov alebo krémov.

Bolesť chrbta, napätie v bruchu a svrbenie kože

Tieto príznaky sú dôsledkom zvýšenej záťaže svalov, šliach a kože. Nemusíte ich však cítiť stále a s rovnakou intenzitou.

Tieto symptómy bez problémov zvládnete, keď budete pravidelne cvičiť, správne zdvíhať a prenášať ťažké veci, dbať na správne držanie tela a dostatočný odpočinok.

Doprajte pokožke pravidelnú dennú starostlivosť, napríklad používaním jemného telového masla. Telové maslo HiPP nanášajte na pokožku po každej sprche alebo kúpeli.

Najlepšie tipy v skratke

  • Vyskúšajte výživný „Kleopatrin kúpeľ“ s mliekom, morskou soľou a medom. Pokožka sa uvoľní a zregeneruje.
  • Doprajte si pravidelné masáže. Vďaka nim budete mať pružnejšiu a prekrvenejšiu pokožku.
  • Spievajte alebo prehrávajte bábätku uspávanky či iné detské pesničky – po narodení ich určite bude vnímať.
  • Cvičenie je dôležité. Čo poviete na kurz tehotenského plávania, gymnastiky alebo jogy?
  • Zaplavuje vás množstvo pocitov a zážitkov spojených s druhým stavom? Píšte si denník. Zároveň to bude pekná spomienka na vaše tehotenstvo.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Aký šport je pre mňa bezpečný?

Výber vhodného športu závisí od vašich predchádzajúcich skúseností a návykov. Ujasnite si, ktorá športová aktivita a úroveň tréningu je pre vás a vaše dieťatko vhodná. Ak ste sa predtým pravidelne nehýbali, mali by ste si počas tehotenstva vybrať menej náročný šport, ktorý je viac zameraný na mierne posilňovanie ako na vytrvalosť. Ideálna je joga alebo pilates pre tehotné.

 

Náš tip

Plávanie je tiež dobrá voľba. Ak vaše tehotenstvo prebieha normálne, nemusíte sa obávať pobytu v bazénoch či na kúpaliskách. Telo má k dispozícii niekoľko „ochranných opatrení“ proti choroboplodným zárodkom. Nezabúdajte však na zvýšenú opatrnosť a hygienu.

  • Vyhýbajte sa preplneným kúpaliskám, ale i prírodným jazerám, kde môže byť zvýšený výskyt rôznych baktérií, na ktoré ste v tehotenstve náchylnejšia.
  • Zvýšenú pozornosť venujte aj teplote vody a snažte sa vyvarovať kúpania v príliš studenej vode, vyhnete sa tak prechladnutiu. Obzvlášť močových ciest, ktoré sú v tomto období háklivejšie. To isté platí aj pre vyššie stupne teploty, počas tehotenstva by nemala byť teplota vody vyššia ako 37 °C. 
  • Pri plávaní sa vyvarujte prudkých pohybov a otočiek, držte sa skôr oddychového tempa. 
  • Po kúpaní sa vždy osprchujte a prezlečte do suchých plaviek
  • Mnohé mamičky používajú pri plávaní ochranu v podobe tampónu. Po osprchovaní tampón ihneď odstráňte, ideálne je prekonzultovať jeho používanie s lekárom.

 

V rodine máme cukrovku. Čo mám robiť, keď ju nechcem dostať?

Ak máte v rodinnej anamnéze cukrovku, najmä 1. typu, poraďte sa s ošetrujúcim lekárom.Existujú určité príznaky, ktoré signalizujú tehotenskú cukrovku. U budúcich matiek sa preto vždy vyšetruje moč. Keď je výsledok neobvyklý, lekár urobí ďalší test, aby potvrdil alebo vylúčil akékoľvek podozrenie.

Tehotenská cukrovka je dočasná porucha metabolizmu cukrov. Ak je zachytená včas, dá sa dobre liečiť a je dočasná. Len v pokročilom štádiu sa môžu vyvinúť komplikácie nebezpečné pre vás aj dieťa.

 

Čo robiť, ak mám počas tehotenstva ťažkosti?

Máte akútnu infekciu, alergiu, bolí vás chrbát, kĺby, hlava, alebo vás trápi iné ochorenie? Neexperimentujte, poraďte sa s lekárom alebo s lekárnikom. Neužívajte lieky ani doplnky výživy bez konzultácie s odborníkmi, len na základe odporúčaní kamarátky alebo internetu. Veľa liekov sa počas tehotenstva nesmie užívať, alebo ich môžete brať len v niektorom týždni. Pre zdravý vývoj vášho nenarodeného bábätka je nesmierne dôležité dodržiavať rady lekára a lekárnika.

Spýtajte sa ich aj na prírodné a bylinné doplnky. Rastlinné zložky majú na ľudský organizmus, najmä na vyvíjajúce sa dieťa vo vašom lone, rôzne účinky.