Tehotenské týždne:

38. týždeň tehotenstva (38. TT): Čas na posledné prípravy

Ste v 38. týždni a v 10. mesiaci tehotenstva. Vo vašom živote sa za toto obdobie veľmi veľa zmenilo a intenzívne vnímate, že to najdôležitejšie máte pred sebou už na dosah ruky – zostáva pred vami úloha priviesť dieťatko na svet. Oficiálne sa už považuje za donosené a môže sa narodiť ozaj každú chvíľu. Očakávate ho s radosťou, no aj s obavami. Určite by ste uvítali, keby deň D prišiel čo najskôr.

Koľko meria a váži bábätko v 38. týždni tehotenstva?

V 38. týždni tehotenstva dieťa opäť podrástlo o centimeter. Meria približne 49 centimetrov – je dlhé asi ako stonka rebarbory. Váži okolo 3 100 gramov, takže už prekonalo trojkilogramovú hranicu. Obe hodnoty sa rýchlo približujú k tým, ktoré dosiahne pri narodení.

Vývoj dieťaťa

Či je bábätko úplne zrelé a pripravené na pôrod, vám okrem iného prezradí aj váš pupok, ktorý býva zvyčajne vypučený dopredu. Nie je to však pravidlo. Hlavička bábätka je už plne vyvinutá, jej obvod dosahuje okolo 32 centimetrov. Zaujímavosťou je, že približne rovnaký je aj obvod bruška. Pľúca sú pripravené na rozhodujúci okamih prvého nádychu. Vďaka špeciálnej látke – surfaktantu – sa po pôrode nezlepia a úplne sa rozvinú. Od okamihu, keď dieťa začne nezávisle dýchať, je životaschopné.

V 38. týždni tehotenstva sa bábätko v maternici hýbe len minimálne – má v nej naozaj málo miesta. Správa sa skôr pokojne a pripravuje sa na blížiaci sa pôrod. Kontrakcie spôsobili, že sa usadilo hlboko v malej panve a zaujalo pôrodnú polohu. Niektoré deti však stále zotrvávajú v inej pozícii a pri pôrode budú potrebovať pomoc pôrodníka.

Krátko pred pôrodom absolvujete vyšetrenia častejšie. Lekár môže v prípade potreby ultrazvukom zistiť, či je placenta ešte plne funkčná. Ak áno, o vaše bábätko bude aj naďalej dobre postarané. V prípade, že placenta už nespĺňa svoju funkciu, lekár môže po dôkladnom preskúmaní situácie a zvážení výhod a nevýhod odporučiť vyvolanie pôrodu. Toto rozhodnutie by malo pomôcť dieťatku a jeho ďalšiemu zdravému vývoju.

Drvivá väčšina detí sa rodí v rozmedzí dvoch týždňov okolo vypočítaného termínu pôrodu. Predstavte si, že deň D, ktorý máte zapísaný v tehotenskej knižke, leží v strede časovej osi. Ktorýkoľvek deň v rozmedzí 14 dní pred ním až 14 dní po ňom môže byť vaším skutočným termínom pôrodu

Ak je teda váš termín blízko a vy už pociťujete silné, krátkotrvajúce kontrakcie, ktoré dobre vidno na kardiotokografii, ľudovo „na monitore“, môže mať zmysel pôrod vyvolať. Závisí to od stavu dieťaťa a od jeho vitálnych funkcií, ktoré naznačia, či nie je pod silným stresom. Nebojte sa, ak lekár začne zvažovať vyvolanie pôrodu. Má na to dôvody a k dispozícii šetrné a ľudskému organizmu blízke prostriedky, na ktoré veľmi dobre reaguje rodička aj bábätko.

Čo sa s vami deje v 38. týždni tehotenstva?

Ste na konci s nervami? Cítite sa čoraz napätejšia, podráždenejšia a nervóznejšia? Máte na to právo. Neviete, kedy nastane pôrod ani ako bude prebiehať. V duchu sa stále zaoberáte rôznymi otázkami: Prebehne štandardne? Ako dlho bude trvať? Zvládnem bolesti? Narodí sa dieťatko zdravé? K pohode neprispievajú ani pretrvávajúce bolesti chrbtice a podbruška, za ktoré sú zodpovedné kontrakcie a čoraz výraznejší tlak bábätka na panvové dno. Váš partner na tom bude s najväčšou pravdepodobnosťou podobne. Mnohí otcovia sa v tejto situácii cítia bezmocní, najmä keď ide o príchod prvého potomka, a teda o prvý pôrod.

Získajte čo najviac informácií o všetkých pôrodných fázach a o popôrodnom období. Najviac sa totiž bojíme toho, čo nepoznáme. Informácie od iných mamičiek však berte s rezervou, najmä ak sú negatívne. Každá rodička vníma bolesť inak, má iný zdravotný stav a rodí za iných okolností. Vo vypätých situáciách vám psychicky pomôže pôrodná asistentka, ak ste si vopred zabezpečili jej služby. Okrem iného vie posúdiť, ako vplývajú kontrakcie na vaše dieťa a na nástup pôrodu.

Môžete mať tieto prejavy a príznaky

Vaše telo sa pripravuje na pôrod

V 38. týždni je bábätko s najvyššou pravdepodobnosťou úplne zrelé a pripravené na pôrod. Prezradia vám to jasné signály – okrem silnejúcich kontrakcií ide o uvoľnenie hlienovej zátky a/alebo odtečenie plodovej vody. Sprievodnými príznakmi môžu byť hnačky, pálenie záhy, nevoľnosť a výrazná únava. Vaše telo sa tak snaží naštartovať prirodzenú očistu a prinútiť vás pred náročným dňom D čo najviac odpočívať.

Silnejúce kontrakcie

Na rozdiel od cvičných kontrakcií, tzv. poslíčkov, sú predpôrodné kontrakcie silnejšie, bolestivejšie a pravidelnejšie. Spočiatku sa objavujú približne v desaťminútových intervaloch, neskôr sa ich frekvencia zrýchli. Do pôrodnice choďte, keď ich budete cítiť približne každých päť minút.

Uvoľnenie hlienovej zátky

Hlienová zátka v tehotenstve uzatvára krček maternice a zabezpečuje, aby do nej neprenikli žiadne baktérie. Pri stenčovaní a otváraní sa krčka pred pôrodom sa uvoľní a odíde z vášho tela. Prejavuje sa to výtokom s prímesou krvi – postrehnete hustejšiu konzistenciu a prímesi ružovej, až hnedastej farby. Ak sa popri tom objavujú kontrakcie, pôrod sa môže začať už o 24 hodín. Nie je však výnimkou, keď sa spustí až o dva či tri dni, prípadne neskôr. 

Odtečenie plodovej vody

Niektorým rodičkám najprv praskne plodový vak a odtečie plodová voda, až potom sa dostavia pôrodné kontrakcie. Plodová voda môže odtiecť naraz alebo priebežne v menších množstvách. Ak ste spozorovali tento príznak, čo najskôr sa vychystajte do pôrodnice.

V 38. týždni tehotenstva by ste mali počúvať svoje telo, všímať si jeho prejavy a čo najviac relaxovať. Užívajte si posledné dni tehotenstva a tešte sa spolu s partnerom na chvíle, keď sa vaša rodinka rozrastie.

Náš tip

Nie je to len fráza – verte, že všetko prebehne, ako má. Pôrod je intuitívna záležitosť, telo vám prostredníctvom pocitov a príznakov napovie, ako by ste sa mali v danej chvíli zachovať. Snažte sa byť čo najviac uvoľnená a využite posledné voľné chvíle na aktivity, ktoré vám prospievajú. Pôrod a pobyt v nemocnici najťažšie znášajú vystresované ženy – v dôsledku vnútorného vypätia sa ich častejšie zmocní panika. Viete, že ďalšie a ďalšie vedecké štúdie potvrdzujú, že dĺžka a bolestivosť pôrodu do veľkej miery súvisia so psychickým naladením rodičky? Stres a nervozita zvyšujú vylučovanie stresových hormónov, ktoré majú za následok znižovanie hladiny oxytocínu. Tento hormón ovplyvňuje aj priebeh pôrodu, ktorý môže byť zdĺhavejší a komplikovanejší. Ak budete pokojná, budete dôverovať lekárovi a dôkladne predýchate každú pôrodnú kontrakciu, budete to mať za sebou ľahšie a rýchlejšie.

Najlepšie tipy v skratke

  • Ako zistíte, či máte cvičné alebo pravé kontrakcie? Okúpte sa! V teplej vode sa pravé, teda predpôrodné kontrakcie zintenzívnia. Cvičné kontrakcie, naopak, zoslabnú.
  • Aj napriek častej nevoľnosti, páleniu záhy či hnačkám sa snažte aj ďalej jesť vyváženú stravu v malých množstvách a nezabúdajte prijímať tekutiny.
  • Dbajte na dostatočný príjem železa v strave a doplnkoch výživy. Pri krvácaní počas pôrodu a v šestonedelí ho totiž veľa stratíte.
  • Ak ste unavená viac, ako je vo vašom stave obvyklé, požiadajte lekára o opätovné vyšetrenie aktuálnej hladiny železa.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Čo mám robiť, keď sa dieťatko nechce otočiť?

Väčšina detí čaká na pôrod v ideálnej polohe, teda hlavičkou smerujúcou k pôrodným cestám. Niektoré bábätká sa však ani tesne pred pôrodom neotočia do pôrodnej pozície a uvelebia sa v maternici priečne alebo v polohe panvovým koncom, teda dolu zadočkom či nožičkami. V týchto prípadoch vás pravdepodobne čaká pôrod cisárskym rezom. Pozitívom je, že naň budete dopredu pripravená.

Existuje niekoľko spôsobov, ako primať bábätko, aby sa otočilo do správnej polohy. Sú však ohraničené na 34. alebo 35. tehotenský týždeň. Lekár vám môže ponúknuť obrat dieťaťa vonkajšími hmatmi. Tento manéver sa vykonáva okolo 35. tehotenského týždňa, keď sa v maternici ešte nachádza dostatok plodovej vody a človiečik v nej má priestor. Ak sa manéver podarí, máte veľkú šancu rodiť prirodzenou cestou. Aj pôrodné asistentky majú vedomosti a zručnosti, ktoré stimulujú polohovanie bábätka v správnej polohe, alternatívne metódy však môžu použiť len v obmedzenom časovom okne, teda približne v 34. týždni tehotenstva.